تولید سل های خورشیدی برای اولین باردرکرمان

کد مطلب: 98437  |  تاريخ: یکشنبه ۲۸ شهریور ۱۴۰۰  |  ساعت: ۱۳:۲۵


رییس کمیسیون اقتصادی مجلس خبر داد:

تولید سل های خورشیدی برای اولین باردرکرمان

محمدرضا پور ابراهیمی گفت: کرمان برای اولین بار طرح تولید سل های خورشیدی را با هزینه کرد ۸ هزار میلیارد تومان را کلید زده ایم که تماما دانش بنیان است.

محمد رضا پور ابراهیمی رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرگذاری  علم و فناوری از تولید الکترود گرافیتی در کرمان خبر داد و گفت: با توجه به اینکه استان کرمان به قطب تولید فولاد بدل خواهد شد لذا تولید فولاد گرافیتی در اولویت بود.

وی ادامه داد: سالانه یک و دو دهم میلیار تومان ارز فقط برای واردات قلم مورد نیاز واحد های فولادی از کشورخارج می شود و واحد های تولیدی فولاد بدون این قلم عملا توان تولید ندارند.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی گفت: این طرح نزدیک به 6 هزار میلیارد تومان ظرفیت سرمایه گذاری داشته که تامین گردیده است.

وی عنوان کرد. زمین مورد نیاز این واحد در مقابل واحد تولیدی فولاد بوتیا و شهرک صنعتی فولاد کرمان شکل گرفته است و به زودی اغاز به کار خواهد کرد و این واحد تماما دانش بنیان بوده است و به غیر از کمک مشاوران علمی خارجی، کار را متخصصان داخلی انجام داده اند.

وی به طرح تولید لاستیک فوق سنگین برای اولین بار در خاورمیانه توسط کرمانی ها اشاره کرد و گفت: این طرح با هزینه کرد 7 هزار میلیاردی در کرمان آغاز به کار کرده است.

این مقام مسول اذعان کرد: با توجه به ظرفیت و تخصص موجودی که در کرمان وجود داشت لذا این طرح رقم خورده است و تمامی تجهیزات مورد نیاز یا ساخته و یا خریداری شده است تا توان ساخت لاستیک تراک و ماشین های معدنی را داشته باشد.

وی ادامه داد: در حالی که می توان بزرگترین زمینه ساز اشتغال در استان همین افزایش چرخه تولیدات است تا قطع ید واردات کنیم و اشتغال دانش بنیان را مبنایی در کشور اجرا کنیم.

پور ابراهیمی گفت: کشور ایران  بخصوص شهر کرمان از ظرفیت بسیار بالایی برای تولید انرژی های تجدید پذیر بخصوص انرژی خورشیدی  دارد.

وی افزود: کرمان برای اولین بار طرح تولید سل های خورشیدی را با هزینه کرد 8 هزار میلیارد تومان را کلید زده ایم که تماما دانش بنیان است.

این استاد دانشگاه ادامه داد: بزرگترین شهرک تولید سل های خورشیدی را در کرمان ایجاد می کنیم و تمام تجهیزات ان خریداری شده است که در گمرک و بنادر هستند و منتظریم که ساخت زمین آن به پایان برسد.

پورابراهیمی در پایان خاطر نشان کرد: این طرح به محض اجرایی شدن نزدیک به 3 هزار مگابایت در سال تولید سل خواهند داشت و کرمان به قطب تولید سل های خورشیدی بدل خواهد شد


http://stnews.ir/content/news/98437/تولید سل های خورشیدی برای اولین باردرکرمان

چاپ خبر