پروانه زرین بهترین فیلم داستانی بلند به "راز قلعه" تعلق گرفت/رناسیان، سینمای کودک نباید به این جشنواره‌ محدود شود

کد مطلب: 99096  |  تاريخ: پنج شنبه ۲۲ مهر ۱۴۰۰  |  ساعت: ۱۰:۵۲


پروانه زرین بهترین فیلم داستانی بلند به "راز قلعه" تعلق گرفت/رناسیان، سینمای کودک نباید به این جشنواره‌ محدود شود

فیلم "راز قلعه" به کارگردانی کریم رناسیان در بخش آثار برگزیده بخش ملی سی و چهارمین جشنواره فیلم‌های کودکان و نوجوانان موفق به دریافت پروانه زرین بهترین فیلم داستانی بلند شد، کارگردان این فیلم گفت: سینمای کودک نباید به این جشنواره‌ محدود شود.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان، فیلم "راز قلعه" به کارگردانی کریم رناسیان در بخش آثار برگزیده بخش ملی سی و چهارمین جشنواره فیلم‌های کودکان و نوجوانان موفق به دریافت پروانه زرین بهترین فیلم داستانی بلند شد، کارگردان این فیلم گفت: سینمای کودک نباید به این جشنواره‌ محدود شود.

فیلم سینمایی "راز قلعه" به کارگردانی کریم رناسیان با حمایت سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان و دفتر تخصصی سینما به عنوان مجری طرح، تولید شده و به عنوان فیلم آغازین در این جشنواره به نمایش درآمد و نامزد بخش فیلم‌های بلند ایرانی سی و چهارمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان و در نهایت موفق به دریافت پروانه زرین بهترین فیلم داستانی بلند شد.

کریم رناسیان درباره ساخت این فیلم اظهار داشت: فیلمبرداری راز قلعه را از اردیبهشت سال جاری آغاز کردیم و پس از 28 جلسه فیلمبرداری، مراحل صداگذاری، تدوین و سایر مراحل تولید فیلم انجام گرفت.

این کارگردان اصفهانی افزود: فیلم در قلعه‌ای در یک روستا و در فضایی کاملاً بومی و باستانی فیلمبرداری شده و در آن فضای شهری حتی در حد یک خیابان هم دیده نمی‌شود و مکان خاصی از ایران را در این فیلم مشخص و تعریف نکرده‌ایم.

وی درباره داستان فیلمش ادامه داد: در فیلم راز قلعه پسری به نام آرش همراه با پدر خود که باستان‌شناس است وارد روستایی می‌شوند که به‌تازگی یک کمپ باستانی در آن کشف شده و پدر مأموریت دارد در این کمپ به کاوش بپردازد. پدر، آرش را در تنها مدرسه روستا ثبت‌نام می‌کند و آرش در بدو ورود به مدرسه مورد اذیت سه دانش‌آموز به اصطلاح قلدر مدرسه قرار می‌گیرد و برای رهایی از دست آنها، مجبور می‌شود شرط آنها را اجرا کند و وارد یک قلعه نفرین‌شده شود که در ادامه ماجراهایی برای آرش اتفاق می‌افتد.

رناسیان گفت: پیش از این چند فیلم کوتاه ساخته‌ام و سال‌هاست دستیار، برنامه‌ریز و نویسنده فیلم‌نامه هستم. چند فیلم‌نامه سینمایی نوشته‌ام که یکی از آنها 15 حضور بین‌المللی داشته و 7 جایزه از جشنواره‌های معتبر دنیا دریافت کرده است. فیلم‌نامه راز قلعه را همراه با یکی از دوستانم نوشتم تا اینکه شهرداری اصفهان در فراخوانی اعلام کرد از تولید آثار سینمایی حمایت می‌کند که حمایت از فیلم‌نامه راز قلعه مورد موافقت قرار گرفت و شروع به ساخت آن کردم. در سال 1380 یک فیلم کوتاه در ژانر کودک ساخته بودم اما راز قلعه اولین تجربه من در ساخت فیلم بلند کودک است.

وی درباره حمایت سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان از تولید فیلم تصریح کرد: در حال حاضر هزینه ساخت فیلم بسیار بالا رفته است و شهرداری یک‌پنجم بودجه فیلم را تأمین کرد که این موضوع مانند جرقه‌ای بود که باعث شد ترغیب شوم فیلم راز قلعه را بسازم.

کارگردان و تهیه‌کننده فیلم راز قلعه درباره عوامل ساخت این فیلم بیان کرد: تمایل داشتم از بازیگران کودکی استفاده کنم که شناخته‌‌شده نباشند و لهجه خاصی نداشته باشند. پیدا کردن بازیگرانی که تا به حال جلوی دوربین نرفته باشند مشکل بود و پس از مدت‌ها جست‌وجو و گرفتن تست، بازیگر اصلی خود را از یکی از آموزشگاه‌های اصفهان انتخاب کردم. سه بازیگر کودک دیگر را نیز از روستای کلهرود انتخاب کردم. البته در این روستا تنها دو کودک حضور داشتند که سن‌شان هم کم بود اما برخی اهالی به خاطر شیوع کرونا به روستای خود بازگشته بودند و توانستم سه بازیگر خود را از میان آنها انتخاب کنم. کار با این بازیگران مشکل بود و مدت‌ها با آنها کار کردم اما نتیجه بسیار رضایت‌بخش بود.

رناسیان با اشاره به نقش‌آفرینی بازیگرانی مانند امیر غفارمنش، مریم خدارحمی، مجید شهریاری و بهراد خرازی در فیلم راز قلعه تصریح کرد: سایر بازیگران را نیز از اصفهان دعوت به کار کردم، 95 درصد عوامل تولید فیلم از اصفهان بودند و جشنواره امسال نیز با فیلم ما و در واقع با یک فیلم اصفهانی آغاز شد.

وی گفت: متعلق به خاک اصفهان هستم و از کودکی به یاد دارم که جشنواره فیلم‌های کودکان و نوجوانان چه شور و شوقی در اصفهان ایجاد می‌کرد. از زمانی که جشنواره دوباره به اصفهان بازگشت شهرداری تلاش کرده شادی آن به تمام مردم اصفهان منتقل شود.

کارگردان و تهیه‌کننده فیلم راز قلعه خاطرنشان کرد: شهرداری اصفهان زحمت زیادی برای برگزاری جشنواره فیلم‌های کودکان و نوجوانان می‌کشد اما سینمای کودک نباید به این جشنواره‌ محدود شود و نیاز به حمایت دارد. حمایت از تولید و پخش فیلم‌های کودک بسیار ضروری است چون در فرهنگ تصویری ما سینمای کودک شاخصه بسیار مهمی است که باید بیشتر به آن توجه شود.

انتهای پیام/

معصومه صادقی


http://stnews.ir/content/news/99096/پروانه زرین بهترین فیلم داستانی بلند به "راز قلعه" تعلق گرفت/رناسیان، سینمای کودک نباید به این جشنواره‌ محدود شود

چاپ خبر