بهترین روش جهت بالا بردن عمر باتری رایانه کیفی

رایانه کیفی به یکی از اصلی‌ترین ابزارها برای انجام کارهای روزمره‌ی مختلف تبدیل شده است و در نتیجه حفظ و نگهداری صحیح باتری رایانه کیفی دغدغه‌ی بسیاری از ماست.

به گزارش خبرگزاری علم فناوری؛

برای خیلی از ما رایانه کیفی (لپ تاپ) به یکی از اصلی‌ترین ابزارها برای انجام کارهای روزمره‌ی مختلف تبدیل شده است. از نشان دادن نمونه کارها در یک جلسه‌ی کاری تا تماشای فیلم‌های مورد علاقه در منزل، رایانه کیفی ها همه‌جا و همه‌وقت در کنار ما هستند. قطعا باتری رایانه کیفی یکی از مهم‌ترین خصوصیاتی است که آن را برای مواقع و مکان‌هایی که به برق دسترسی نداریم مناسب می‌کند. در نتیجه حفظ و نگهداری صحیح باتری رایانه کیفی دغدغه‌ی بسیاری از ماست. در این مطلب قصد داریم شما را با مهم‌ترین نکات در زمینه‌ی نگهداری از باتری رایانه کیفی از شیوه صحیح شارژ کردن باتری گرفته تا روش کالیبره کردن باتری رایانه کیفی آشنا کنیم تا با رعایت آن‌ها به افزایش طول عمر باتری رایانه کیفی خود کمک کنید.

اهمیت موضوع زمانی بیشتر مشخص می‌شود که بدانیم بسیاری از باورهای قدیمی که از گذشته در ذهن مردم حک شده است در مورد نسل جدید باتری‌های لیتیومی صدق نمی‌کند. در نتیجه دست‌به‌کار شدیم و راهنمایی کامل تهیه کردیم که با مطالعه و رعایت آن می‌توانید مطمئن باشید باتری رایانه کیفی شما همیشه در شرایط خوبی خواهد بود و به حداکثر عمر مفیدش خواهد رسید.

فعالان بازار معتقدند طول عمر یک دستگاه تحت تاثیر عوامل مختلفی چون نحوه استفاده، ورود تکنولوژی‌های نوین و مدل‌های مبتنی بر فناوری‌های جدید و عوامل دیگری از این دست متفاوت است، با این حال گفته می‌شود به طور میانگین عمر مفید یک رایانه کیفی، سه تا چهار سال تخمین زده می‌شود. البته محصولات برخی برندها ممکن است عمر بیشتری داشته باشند، با این حال اگرچه در بسیاری موارد ممکن است خرابی یک قطعه در نگاه اول به معنی پایان یافتن عمر یک رایانه کیفی نباشد، اما عدم یافتن قطعه در بازار، به دلیل عرضه مدل‌های جدید که بر تکنولوژی‌های نوین مبتنی هستند خط قرمزی روی ادامه حیات رایانه کیفی می‌کشد.

در هر حال معمولا یکی از اولین قطعاتی که در رایانه کیفی دچار مشکل می‌شوند، باتری‌ها هستند در این صورت اگر همچنان باتری لپ‌تاپ شما در بازار موجود باشد، می‌توانید با صرف مبلغی مشکل را برطرف کنید اما در غیر این صورت شما برای استفاده از دستگاه خود باید رایانه کیفی را به پریز برق متصل کنید که با این شیوه دیگر امکان آن را نخواهید داشت که از رایانه کیفی خود در حین حرکت و هرجایی استفاده کنید، به عبارت دیگر با این شیوه رایانه کیفی شما به یک دستگاه رایانه شبیه خواهد شد. بر همین اساس بهترین راه آن است که از باتری خود مراقبت کرده و پس از شارژ باتری آن را از برق خارج کنید.

آیا پدیده‌ی حافظه‌ی باتری (Battery Memory Effect) صحت دارد؟

پیش از هر چیز لازم است حقیقت را در مورد باور غلطی که در ذهن بسیاری از مردم باقی مانده روشن کنیم: حافظه‌ی باتری بر اساس این باور اشتباه اگر شما پیش از شارژ مجدد باتری رایانه کیفی خود را کاملا تخلیه نکنید یا آن را پیش از شارژ کامل از برق بکشید به باتری آسیب وارد خواهد شد؛ بدین ترتیب که بخشی از ظرفیت باتری که مورد استفاده قرار نمی‌گیرد فراموش شده و در نتیجه ظرفیت باتری کاهش می‌یابد. به‌بیان‌دیگر بر اساس این باور بهترین حالت شارژ کردن باتری این است که اجازه دهیم سطح شارژ تا ۰ درصد کاهش بیابد و سپس باتری را تا ۱۰۰ درصد شارژ کنیم.

در واقع این باور در مورد باتری‌های قدیمی نیکلی صحیح بوده ولی با ورود به نسل جدید رایانه کیفی ها که تقریبا همه‌ی آن‌ها از باتری‌های لیتیومی استفاده می‌کنند نه‌تنها شارژ و دشارژ کامل بیهوده است بلکه حتی می‌تواند به باتری رایانه کیفی آسیب بزند. باتری‌های مدرن لیتیومی را می‌توان فارغ از درصد باقیمانده‌ی آن‌ها شارژ کرد و این موضوع هیچ تاثیر منفی روی عملکرد و عمر مفید آن‌ها نخواهد داشت.

آیا بهتر است هنگام استفاده از برق، باتری رایانه کیفی را خارج کنیم؟

این سوال بسیاری از کاربران رایانه کیفی است و ما همین الان به آن پاسخ خواهیم داد. پاسخ این سوال بسته به شرایط می‌تواند هم آری و هم خیر باشد. به‌طورکلی متصل ماندن رایانه کیفی به منبع برق هنگامی‌که باتری به‌طور کامل شارژ شده است هیچ ضرری ندارد؛ چراکه به‌محض رسیدن سطح شارژ باتری رایانه کیفی به ۱۰۰ درصد، ورود الکتریسیته به آن متوقف شده و جریان برق به‌طور مستقیم به سیستم پاور رایانه کیفی هدایت خواهد شد.

بااین‌حال باقی ماندن باتری در رایانه کیفی هنگام استفاده از منبع برق شهری می‌تواند یک ایراد داشته باشد. البته تنها درصورتی‌که سخت‌افزار رایانه کیفی آن را در معرض حرارت بیش‌ازحد قرار دهد. بنابراین در شرایط استفاده‌ی معمولی که رایانه کیفی بیش‌ازحد داغ نمی‌شود (دمای ۴۰ تا ۵۰ درجه برای پردازنده و هارددیسک) مانعی برای باقی ماندن باتری در رایانه کیفی وجود نخواهد داشت. ولی هنگام پردازش‌های سنگین نظیر بازی کردن (دمای بالای ۶۰ درجه) بهتر است باتری را در صورت امکان از رایانه کیفی خارج کنید. برخلاف باور عمومی دشمن اصلی باتری‌های لیتیومی در زمانی که ۱۰۰ درصد شارژ شده‌اند باقی ماندن در برق نیست بلکه حرارت بیش‌ازحد است.

آیا دشارژ شدن کامل باتری رایانه کیفی برای آن مضر است؟

بهتر است از تخلیه شدن کامل شارژ باتری رایانه کیفی (رسیدن به ۰ درصد یعنی جایی که لپ‌تاپ خاموش می‌شود) اجتناب کنید. این حالت به باتری لپ‌تاپ شوک زیادی وارد کرده و حتی ممکن است به آن آسیب بزند. اساسا توصیه می‌شود به‌جای رها کردن باتری تا دشارژ شدن کامل و سپس شارژ کردن کامل آن تا سقف ۱۰۰ درصد، از دشارژهای جزیی تا رسیدن به سطحی در حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد و شارژ کردن‌های زودبه‌زود استفاده کنید.

چرا باتری رایانه کیفی میزان شارژ باقیمانده را اشتباه نمایش می‌دهد؟

باتری رایانه کیفی به سنسوری مجهز است که میزان دقیق انرژی باقیمانده‌ی آن را نشان می‌دهد. البته معمولا این سنسور در اثر چرخه‌های مکرر شارژ و دشارژ به‌مرور زمان دقت خود را از دست می‌دهد. دقیق نبودن سنسور باتری می‌تواند منجر به نمایش میزان اشتباهی از شارژ توسط رایانه کیفی شود. ممکن است رایانه کیفی به شما نشان دهد که باتری هنوز ۱۰ درصد شارژ دارد درحالی‌که میزان واقعی شارژ بسیار کمتر است. خاموش شدن ناگهانی رایانه کیفی می‌تواند نتیجه‌ی چنین خطایی باشد.

کالیبره کردن باتری رایانه کیفی به چه معنی است و چگونه انجام می‌شود؟

برخی از رایانه کیفی ها به ابزارهایی برای کالیبره کردن مجدد سنسور باتری مجهز هستند که البته کاری بیشتر از انجام دادن یک دشارژ و شارژ کامل انجام نمی‌دهند. برای کالیبره کردن سنسور باتری بهتر است حدودا پس از هر ۳۰ چرخه‌ی شارژ یک بار باتری رایانه کیفی را بدون وقفه به‌طور کامل دشارژ کرده و سپس آن را بدون وقفه به‌طور کامل شارژ کنید.

توجه داشته باشید که یک چرخه‌ی شارژ کامل به معنی استفاده از کل (۱۰۰٪) ظرفیت باتری است ولی لزوما این اتفاق نباید یکجا صورت پذیرد. برای مثال ممکن است امروز نیمی از ظرفیت باتری را استفاده کرده و سپس آن را دوباره کاملا شارژ کنید و فردا همین کار را مجددا انجام دهید. مجموع این دو روز یک چرخه‌ی شارژ محسوب می‌شود. در نتیجه بسته به نحوه‌ی استفاده‌ی شما تکمیل شدن یک چرخه‌ی کامل شارژ ممکن است چند روز به طول انجامد. باتری‌های لیتیومی تعداد محدودی (معمولا بین ۲۰۰ تا ۳۰۰) چرخه‌ی شارژ دارند و ظرفیت آن‌ها به‌مرور کاهش می‌یابد.

صحیح‌ترین روش کالیبره کردن باتری رایانه کیفی شامل مراحل زیر است:

۱. باتری را به‌طور کامل (۱۰۰٪) شارژ کنید.

۲. پس از شارژ کامل حدودا دو ساعت به باتری استراحت دهید تا گرمای ناشی از پروسه‌ی شارژ شدن کاملا خارج شود. در طول این مدت می‌توانید با حفظ اتصال به منبع برق از رایانه کیفی برای کاربردهای سبک استفاده کنید.

۳. رایانه کیفی را از برق جدا کرده و با توجه به تصاویر زیر آن را برای رفتن خودکار به حالت هایبرنت هنگام رسیدن شارژ باتری به ۵٪ تنظیم کنید. اگر امکان تنظیم روی ۵٪ وجود ندارد این مقدار را روی پایین‌ترین عدد ممکن بگذارید. توجه کنید که هرگز این مقدار نباید کمتر از ۵٪ باشد

نگهداری باتری لپتاپ - کالیبره کردن ۰۱
نگهداری باتری لپتاپ - کالیبره کردن ۰۲
نگهداری باتری لپتاپ - کالیبره کردن ۰۳
نگهداری باتری لپتاپ - کالیبره کردن ۰۴
نگهداری باتری لپتاپ - کالیبره کردن ۰۵

 

 

 

 

 

 

۴. رایانه کیفی را روشن رها کنید تا به‌صورت بدون وقفه شارژ باتری کم شود و نهایتا به حالت هایبرنت برود. در طول این مدت می‌توانید از رایانه کیفی مثل مواقع عادی استفاده کنید.

۵. زمانی که رایانه کیفی به‌صورت خودکار خاموش (هایبرنت) شد آن را برای ۵ ساعت یا حتی بیشتر در همین حالت رها کنید.

۶. رایانه کیفی را به برق وصل کنید و اجازه دهید باتری به‌صورت بدون وقفه به‌طور کامل (۱۰۰٪) شارژ شود. در طول این مدت هم می‌توانید از لپ‌تاپ مثل مواقع عادی استفاده کنید.

اگر پس از کالیبره کردن، باتری رایانه کیفی خود را با نرم‌افزارهای مخصوص تست کنید معمولا «سطح فرسایش» (Wear Level) بیشتری را گزارش می‌دهد. به همین دلیل بسیاری از مردم فکر می‌کنند کالیبره کردن کار مضری است. این تفکر صحیح نیست چرا که افزایش سطح فرسایش باتری در اثر کالیبره شده اتفاق نیفتاده بلکه اساسا باتری پیش از کالیبره شدن ظرفیت خود را صحیح گزارش نمی‌داده است. کالیبره کردن باتری ضروری است چرا که مانع از بروز اتفاقات ناخوشایندی نظیر خاموش شدن ناگهانی رایانه کیفی در وسط یک ارائه‌ی بسیار مهم می‌شود، درحالی‌که به‌ظاهر باتری لپ‌تاپ هنوز ۳۰ درصد شارژ داشته است.

چگونه باید باتری را برای مدت طولانی انبار کنیم؟

اگر قصد دارید باتری رایانه کیفی خود را برای مدت طولانی بدون استفاده نگهداری کنید لازم است قبل از این کار شارژ آن را به حدود ۴۰ درصد برسانید. همچنین محل نگهداری باید تا جای ممکن خشک و تمیز باشد. باتری را می‌توان در یخچال یا سردخانه (دمای بین ۰ تا ۱۰ درجه‌ی سانتی‌گراد) نگهداری کرد، ولی به‌شرط این‌که نسبت به رطوبت کاملا عایق‌بندی شده باشد. بار دیگر لازم است یادآوری کنیم که بدترین دشمن باتری‌های لیتیومی حرارت است. بنابراین رها کردن باتری در صندوق عقب خودرو در روزهای گرم تابستان می‌تواند به نابود شدن آن کمک زیادی بکند.

چه زمان باید یک باتری جدید برای رایانه کیفی بخریم؟

پیشنهاد می‌شود تنها زمانی به فکر خریدن یک باتری جدید بیفتید که ظرفیت باتری فعلی رایانه کیفی شما بسیار کاهش یافته باشد. اگر زود اقدام به خریداری باتری جدید کنید بلااستفاده ماندن منجر به خراب شدن آن خواهد شد. اگر به هر دلیل مجبور شدید باتری اضافه‌ی خود را بدون استفاده نگهداری کنید نکاتی که پیش‌ازاین گفته شد حتما باید هنگام انبار کردن آن رعایت شود. جدا از این موارد هنگام خریداری باتری جدید دقت کنید زمان زیادی از تاریخ تولید آن نگذشته باشد.

دیگر نکات مهم در بالا بردن عمر باتری رایانه کیفی

غیرفعال کردن لوازم جانبی رایانه کیفی

پورت های USB از طریق مادربرد تغذیه می شوند این تغذیه به صورت مداوم است و به همین دلیل انرژی زیادی از باتری شما گرفته خواهد شد. در صورتی که ماوس را به سیستم متصل کرده ‌اید اما از آن استفاده نمی ‌کنید بهتر است اتصال آن را قطع نمایید . وب کم و دیگر اجزای لپ تاپ انرژی زیادی از باتری خواهند گرفت ، اگر در صورت عدم نیاز خود به خود خاموش نمی شوند بهتر است آن ها را خاموش نمایید و در نهایت اگر فلشی را به رایانه کیفی خود متصل کرده اید محتویات آن را کپی کنید و سپس فلش را از رایانه کیفی جدا نمایید.

نگهداری درست از باتری

یکی از مواردی که اکثر افراد به آن اهمیت نمی دهند و البته باور نادرستی در رابطه با آن دارند شارژ باتری می باشد. باتری رایانه کیفی و موبایل از نوع لیتیومی است و به همین علت نباید آن ها را تا ۱۰۰ درصد شارژ کرد. برای بالا بردن عمر باتری رایانه کیفی سعی کنید همیشه شارژ باتری خود را بین ۳۰ تا ۸۰ درصد نگه دارید و بعد از شارژ باتری ، رایانه کیفی خود را برای مدت طولانی بدون استفاده رها نکنید. در صورتی که نمی خواهید برای مدتی از رایانه کیفی خود استفاده کنید، ابتدا باتری آن را خالی کنید و قبل از استفاده مجدد به شارژ آن بپردازید.

خرید رایانه کیفی جدید

در نهایت در صورتی که از رایانه کیفی خود با تمام قطعات آن به میزان زیادی استفاده می کنید و نمی توانید مراحل بالا را انجام دهید بهتر است لپ تاپ مدرن با باتری ۸ یا ۱۲ سلولی تهیه کنید. قیمت این نوع رایانه کیفی نسبت به رایانه کیفی هایی با باتری ۶ سلولی بیشتر است اما این سیستم ها قابلیت های بیشتری را برای شما ارائه خواهند کرد.

انتهای پیام/ ف

زمان انتشار: جمعه ۱۷ دی ۱۴۰۰ - ۲۱:۴۳:۰۷

شناسه خبر: 101072

مطالب مرتبط :
کارهای ضروری بعد از ریختن آب روی لپ‌تاپ

بیشتر بدانیم؛

کارهای ضروری بعد از ریختن آب روی لپ‌تاپ

اگر روی لپ‌تاپ شما آب ریخته است، باید سریعاً دست‌به‌کار شوید. یک نشت تصادفی در صورت انجام ندادن اقدامات لازم و سریع می‌تواند آسیب دائمی به لپ‌تاپ شما وارد کند.

باتری

ذخیره انرژی های تجدیدپذیر در کف دریا

Ocean Battery طراحی جدیدی برای یک سیستم ذخیره انرژی است که کمی شبیه یک سد برق آبی در انتهای دریا عمل می کند.

۱

علم و فناوری گزارش می دهد؛

قابلیت "Fast Charging" چیست و چه مزایایی دارد ؟/ امکان شارژ کامل گوشی تنها در ۸ دقیقه فراهم شد + فیلم و عکس

ساعاتی پیش شرکت شیائومی از شارژر ۲۰۰ واتی HyperCharge خود رونمایی کرد که می تواند ظرف مدت ۸ دقیقه یک گوشی را به صورت ۱۰۰درصد شارژ کند که با رونمایی از این فناوری، این شرکت توانسته لقب سازنده سریع‌ترین شارژر گوشی‌های هوشمند جهان را به خود اختصاص دهد.

بیماری پوستی

غربالگری بیماری پوستی با استفاده از لپ تاپ

یک مهندس پزشکی از معماری جدید شبکه عصبی عمیق - برای استفاده در یک لپ تاپ استاندارد - خبر می دهد که تشخیص زود هنگام اسکلروز سیستمیک (SSc) ، یک بیماری خودایمن نادر را نشان می دهد که توسط پوست و ارگان های داخلی سفت یا رشته ای مشخص می شود.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب