فاز اجرایی «منظومه ماهواره‌ای شهید سلیمانی» کلید خورد

رئیس سازمان فضایی ایران از آغاز فاز اجرایی منظومه ماهواره‌ای شهید سلیمانی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری، دکتر حسن سالاریه با اشاره به آخرین وضعیت اجرای پروژه منظومه ماهواره‌ای شهید سلیمانی، گفت: سازمان فضایی ایران بر اساس تکلیف برنامه ۱۰ ساله فضایی و به منظور خدمات دهی به مردم، دستگاه‌ها و سازمان‌های دولتی و همچنین ارائه خدمات به شرکت‌های بخش خصوصی، موظف شده که یک منظومه ماهواره‌ای مخابراتی را در مدار زمین قرار دهد.

وی افزود: اجرای این پروژه که "پروژه شهید سلیمانی" نام دارد و در واقع اولین پروژه منظومه ماهواره‌ای کشورمان محسوب می‌شود، به دلیل دستاوردهای حاصله در تولید سری ماهواره و شبکه سازی آن، از اهمیت بالایی برای کشور برخوردار است.

رئیس سازمان فضایی ایران ادامه داد: بر همین مبنا، سازمان فضایی ایران از مدت‌ها قبل و حتی پیش از نهایی شدن برنامه ۱۰ ساله فضایی کشور در شورایعالی فضایی، برنامه اجرایی این پروژه را آماده کرده و طرح اجرایی منظومه مخابراتی باند باریک با سرویس محدود را مدون کرده بود و در حال حاضر با گذشت کمتر از یک ماه از تصویب برنامه ۱۰ ساله فضایی که یکی از مهمترین بندهای آن اجرای پروژه شهید سلیمانی است، با شروع فرایند مناقصه و شناسایی شرکت‌ یا شرکت‌های مجری، فاز اجرایی این پروژه رسما کلید زده شد.

 سالاریه ادامه داد: هم‌اکنون در قالب مناقصه، شرکت‌های خصوصی داخلی در حال ارائه اسناد و مدارک جهت اثبات توانمندی خود هستند و پس از پایان بارگذاری مدارک، سازمان فضایی این اسناد را بررسی کرده و شرکت‌های برتر را جهت ارائه طرح اجرایی بر مبنای طراحی اصلی که پیشتر توسط سازمان فضایی تهیه شده است، معرفی خواهد کرد.

وی اضافه کرد: پس از ارائه طرح اجرایی توسط شرکت‌های خصوصی، پروژه به برترین طرح اجرایی سپرده شده و شرکت یا شرکت‌های خصوصی پذیرفته شده، فاز اجرایی این پروژه مهم را با طراحی و ساخت اولین ماهواره‌های منظومه، آغاز خواهند کرد.

رئیس سازمان فضایی ایران همچنین تاکید کرد: سازمان فضایی با توجه به ارزیابی‌های انجام شده مبنی بر توانمند بودن بخش خصوصی در حوزه طراحی و ساخت نانو ماهواره‌ها، در نظر دارد در قالب این پروژه و در سال اشتغال دانش‌بنیان، در جهت تقویت شرکت‌های دانش‌بنیان بخش خصوصی کشور، اجرای پروژه را به این شرکت‌ها واگذار کند.

به نقل از  پایگاه اطلاع رسانی سازمان فضایی ایران، سالاریه خاطر نشان کرد: سازمان فضایی تلاش کرده تا ضمن اینکه در توسعه منظومه گام برمی‌دارد، توانمندی کشور در ساخت ماهواره‌های کوچک در بخش خصوصی نیز در تعریف پروژه لحاظ شود. بدیهی است با موفقیت در این گام، راه برای تکمیل و توسعه منظومه ماهواره و ارائه خدمات بیشتر در گام‌های بعدی فراهم خواهد شد.

انتهای پیام /

زمان انتشار: یکشنبه ۲ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۰:۲۴:۲۴

شناسه خبر: 103878

مطالب مرتبط :
برگزاری هشتمین جلسه ستاد توسعه اقتصاد دانش‌بنیان خراسان شمالی

برگزاری هشتمین جلسه ستاد توسعه اقتصاد دانش‌بنیان خراسان شمالی

هشتمین جلسه ستاد توسعه دانش بنیان خراسان شمالی با حضور معاونت علمی، پژوهشی و فناوری سپاه حضرت جوادالائمه (ع) خراسان شمالی، رئیس پارک علم و فناوری استان، استاندار، معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار و مدیران ارشد استان در محل سالن جلسات استانداری برگزار گردید.

 اسرار پنهان گلها و درک تکامل آنها با استفاده از مدل سه بعدی

اسرار پنهان گلها و درک تکامل آنها با استفاده از مدل سه بعدی

تیمی از محققان مدل‌های سه بعدی را به منظور دستیابی به درک بهتری از تکامل گل‌ها ایجاد کرده‌اند.

قوت گرفتن احتمال وجود آب و کشف سنگ عقیق در سیاره مریخ

براساس تحقیقات دانشمندان

قوت گرفتن احتمال وجود آب و کشف سنگ عقیق در سیاره مریخ

دانشمندان با بررسی تصاویری که در گذشته توسط مریخ نورد کنجکاوی ارسال شده و سنگ‌های سطح مریخ، ادعا کرده‌اند که در این سیاره عقیق پیدا کرده‌اند.

حاج قاسم سلیمانی

مراسم گرامیداشت دومین سالگرد شهادت حاج قاسم سلیمانی

مراسم گرامیداشت دومین سالگرد شهادت سپهبد پاسدار شهید حاج قاسم سلیمانی در خراسان شمالی برگزار شد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب