سمپ؛ هدیه موشکی ایتالیا و فرانسه برای اوکراین

ایتالیا و فرانسه به تازگی از نهایی شدن ارسال سامانه موشکی سمپ/تی (SAMP/T) به اوکراین خبر داده اند.

این سامانه موشکی که به نام مامبا (MAMBA) نیز شناخته می شود، از جمله تسلیحاتی است که اوکراین به دنبال دریافت آن از کشورهای غربی بود زیرا یکی از معدود سامانه های پدافند هوایی با توانایی رهگیری موشک های خا-۲۲ روسیه است. روسیه از این موشک برای هدف قرار دادن زیرساخت های غیرنظامی اوکراین نیز استفاده کرده است.

آشنایی با سامانه موشکی سمپ/تی

سامانه موشکی پدافند هوایی سمپ/تی توسط یوروسم (EUROSAM)، سرمایه گذاری مشترک بین شرکت ام‌بی‌دی‌ای (MBDA) فرانسه و ایتالیا و شرکت تالس (Thales) توسعه یافته است. این سامانه خدمت خود در ارتش و نیروی هوایی فرانسه و همچنین ارتش ایتالیا را در سال 2011 آغاز کرد.

نقش اصلی سامانه موشکی پدافند هوایی سمپ/تی حفاظت از نیروهای مستقر و دارایی های غیرمتحرک کلیدی است. به عنوان نمونه، نیروی هوایی فرانسه از این سامانه برای حفاظت از پایگاه های هوایی خود استفاده می کند. سامانه سمپ/تی می تواند با هواپیماهای دشمن و انواع مختلف موشک ها از جمله موشک های کروز و موشک های ضد تشعشع درگیر شود.

افزون بر این، سامانه سمپ/تی توانایی خود در برابر موشک های بالستیک تاکتیکی را نشان داده است. این سامانه می تواند با هواپیماها در فاصله ۱۲۰ کیلومتری درگیر شود. برد این سامانه در برابر موشک های بالستیک و موشک های ضد تشعشع نیز برابر با ۱۵ کیلومتر است.

خودروهای پرتابگر این سامانه به موشک های امبیدیای آستر ۳۰ (MBDA Aster 30) مجهز هستند.

آستر ۳۰ یک موشک دو مرحله ای است. بوستر، موشک را در جهت هدف هدایت می کند و چند ثانیه پس از پرتاب جدا می شود. با توجه به ویژگی دو مرحله ای خود، آستر ۳۰ می تواند طی ۲.۵ ثانیه به سرعت ۴.۵ ماخ برسد.

افزون بر این، موشک آستر ۳۰ بسیار مانورپذیر است. موشک تا اواسط مسیر خود با استفاده از داده های هدف ارسال شده توسط رادار چند منظوره هدایت می شود. طی مرحله آشیانه‌یابی، موشک توسط جستجوگر الکترومغناطیسی فعال خود هدایت می شود. این جستجوگر در اصل برای غلبه بر موشک های کروز رادارگریز ساخته شده بود.

موشک آستر ۳۰ به اندازه ای دقیق است که در ۷۰ درصد شلیک های آزمایشی موفق به نابودی هدف شده است. با توجه به بهره‌مندی از یک کلاهک انفجاری، برای نابودی هدف به برخورد مستقیم نیازی نیست.

موشک های آستر ۳۰ به صورت عمودی پرتاب می شوند، از این رو، درگیری می تواند به صورت ۳۶۰ درجه صورت بگیرد. هر خودرو پرتابگر دارای ۸ موشک آستر ۳۰ است. این سامانه موشکی دارای نواخت تیر بالایی است. دو پرتابگر می توانند هر کدام دو موشک را به طور همزمان در ۰.۵ ثانیه شلیک کنند.

سامانه موشکی سمپ/تی را می توان برای کار با انواع مختلف رادارهای دوربرد سازگار کرد. در زمان استفاده از رادار دوربرد تالس جی‌ام۴۰۰، برد تشخیص ۳۰۰ تا ۴۰۰ کیلومتر است. خودرو پرتابگر می تواند تا ۲۵ کیلومتر دورتر از خودرو رادار قرار داشته باشد. این سامانه موشکی از معماری ارتباطی لینک ۱۶ استفاده می کند.

یک سامانه کامل سمپ/تی متشکل از چهار خودرو پرتابگر، یک رادار چند منظوره تالس آرابل (Thales Arabel) با سامانه تشخیص خودی یا دشمن، یک ماژول درگیری مبتنی بر خودرو فرماندهی و کنترل، و یک ژنراتور الکتریکی مبتنی بر وسیله نقلیه است. افزون بر این، پرتابگرها توسط دو کامیون دارای جرثقیل هیدرولیک و تریلرهایی همراهی می شوند که موشک های اضافی را برای پر کردن دوباره سامانه حمل می کنند.

سامانه موشکی پدافند هوایی سمپ/تی می تواند ۱۰۰ خط سیر پرتابه را ردیابی کرده و با ۱۰ مورد از آنها به طور همزمان درگیر شود.

سامانه موشکی سمپ/تی می تواند در حالت مستقل یا یکپارچه شده در یک شبکه هماهنگ کار کند. این سامانه پدافند هوایی را می توان با ساختار فرماندهی و کنترل ناتو هماهنگ کرد. این شرایط اجازه می دهد تا رادارها، و سامانه های پدافند هوایی و ضد موشک بالستیک کشورهای مختلف در یک شبکه واحد ترکیب شوند.

سامانه سمپ/تی فرانسه روی کامیون های رنو کراکس ۸ در ۸ سوار شده اند. سامانه های ایتالیایی نیز روی کامیون های ایویکو آسترا ۸ در ۸ سوار شده اند. تمامی عناصر این سامانه پدافند هوایی متحرک هستند و می توان طی مدت کوتاهی دوباره آنها را مستقر کرد. بر همین اساس، سامانه سمپ/تی می تواند چندین بار در روز موقعیت مکانی خود را تغییر دهد.

 

زمان انتشار: سه شنبه ۱۸ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۸:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 104427

مطالب مرتبط :
اولین ماموریت موفقیت‌آمیز موشک جدید هند ثبت شد

پس از یک شکست در ماه اوت ۲۰۲۲؛

اولین ماموریت موفقیت‌آمیز موشک جدید هند

موشک جدید موسوم به SSLV متعلق به هند، پس از تجربه یک شکست در ماه اوت ۲۰۲۲، اکنون اولین ماموریت موفقیت‌آمیز خود را انجام داد و طی آن ۳ ماهواره را به مدار زمین برد.

سامانه‌های الکترونیکی

مدیر موسسه زرین ریز سامانه های الکترونیکی:

صادرات یک شرکت دانش بنیان در قزوین به کشورهای فرانسه و پاکستان

مدیر یکی از شرکت‌های دانش بنیان در استان قزوین از صادرات محصولات الکترونیکی خود به کشورهای فرانسه و پاکستان خبر داد.

بمب خلاء چیست و چگونه عمل می کند؟

بمب خلاء چیست و چگونه عمل می کند؟/ مشاهده پرتابگر بمب های خلاء روسیه در نزدیکی اوکراین

اوکراین روسیه را به استفاده از بمب های خلاء طی تهاجم خود به این کشور متهم کرده است. استفاده از این تسلیحات که از قدرت تخریب بسیار زیادی برخوردار هستند در مناطق پر جمعیت و برای هدف قرار دادن افراد غیرنظامی ممنوع است.

مین گذاری شده‌ترین کشور جهان!

مین گذاری شده‌ترین کشور جهان!

بنابر یک برآورد، بیش از ۴۰ درصد خاک اوکراین به مین آلوده شده و باور بر این است که اوکراین در حال حاضر مین گذاری شده‌ترین کشور جهان محسوب می شود.

خلیل عسکری مدیرکل آموزش و پرورش فارس

تحصیل بیش از ۶ هزار دانش‌آموز در مدارس سمپاد فارس

مدیرکل آموزش و پرورش فارس گفت: بیش از ۶ هزار دانش‌آموز در مدارس سمپاد استان فارس مشغول به تحصیل هستند.

ربات مجسمه ساز Robotor

اختراع یک ربات مجسمه ساز و هنرمند

یک استارت آپ ایتالیایی رباتی که مانند «میکل‌آنژ» نقاش، پیکرتراش و معمار نامی ایتالیایی، مجسمه‌هایی از سنگ مرمر می‌سازد را اختراع کرده است.

کنگره

کنگره بین‌المللی اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت ( IUCN) برگزار شد

کنگره بین‌المللی اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت ( IUCN) از سوم تا یازدهم سپتامبر ۲۰۲۱، به میزبانی مارسی در فرانسه برگزار شد.

۲۲۲۵۵

طبق اعلام وزارت ارتباطات و درسال آتی؛

پرتاب ماهواره مخابراتی «ناهید ۱» با لانچر ذوالجناح

ماهواره مخابراتی «ناهید ۱» با ماهواره‌بر «ذوالجناح» به فضا ارسال خواهد شد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب