بررسی روند جلوگیری از بیماری های واگیر دار

با وجود پیشرفت های قابل توجه در زمینه مبارزه با بیماری ها، هنوز بیماری های واگیر اهمیت خاصی در سطح جهانی دارند. با وجود مطالعات متعددی که در خصوص اپیدمیولوژی بیماری های واگیردار در ایران شده است، کمتر به نقشه سازی جامع همه بیماری ها به صورت یک جا پرداخته شده است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان البرز، بیماریهای عفونی واگیر دار از قدیمی ترین دشمنان سلامت بشر هستند. همه گیری های بزرگ ایجاد شده توسط برخی از این بیماریها در سالیان گذشته خسارات سنگینی بر جامعه بشری وارد کرده است.

در سالیان اخیر بیماری های زیادی از جمله تب مالت، آنفولانزا، بیمارهی های گوارشی (اسهالی)، سالک، هاری، ایدز و هپاتیتهای ویروسی، تب خونریزی دهنده کریمه کنگو و خصوصاً کرونا در سطح دنیا شیوع پیدا کرده است و بشر با آنها دست و پنجه نرم می کند. علیرغم پیشرفت های شگرف علم پزشکی در زمینه های پیشگیری و درمان بیماریهای واگیر متاسفانه هنوز هم بیماریهای عفونی با قابلیت ایجاد اپیدمی به عنوان یک مشکل بهداشتی در سراسر جهان مطرح هستند.

برای مدیریت صحیح کنترل بیماریهای واگیر اطلاعات جامع و به روز در خصوص آنها مورد نیاز است و ابزار تامین این اطلاعات نظام مراقبت بیماریها می باشد .

ارتقای سلامت در بر گیرنده سه فاکتور اساسی آموزش سلامت، حفاظت از سلامت و پیشگیری از بیماری می باشد که بدون برنامه ریزی موزون، هماهنگ، همزمان و برابر برای هر یک از موارد ارتقای سلامت در سطح جامعه با مشکلات اساسی مواجه خواهد بود.

واحد پیشگیری و مبارزه با بیماریها به عنوان یکی از واحدهای تخصصی مرکز بهداشت می باشد که مسئولیت پیشگیری و کنترل  بیماریها در سطح شهرستان را عهده دار می باشد و در زمینه چگونگی الگوی توزیع بیماریهای شایع از نظر اتیولوژی، توزیع مکانی، زمانی و به خصوص بار بیماری (Burden of Disease) و عوامل موثر بر آن بررسی و مطالعه نموده، تا بتواند به عنوان عضوی از پیکر مرکز بهداشت، هماهنگ و همپا با سایر اعضاء و بخشهای موثر با بهره گیری از توان تخصصی خود در تحقق اهداف بهداشتی کشور به نحو شایسته ایفای نقش کند.

برخی از اقداماتی که میتوان در این زمینه انجام داد عبارتند از :

  1. آموزش و ایجاد حساسیت جهت پرسنل بهداشتی و عموم مردم در زمینه بیماری
  2. آموزش و حساس سازی پرسنل بهداشتی و عموم مردم در زمینه لزوم پیگیری و مراقبت
  3. سروواکسیناسیون در اسرع وقت و پیگیری ادامه درمان توسط مراکز پیشگیری ودرمان
  4. برگزاری جلسات توجیهی فصلی برای مسئولین پیشگیری مراکز در زمینه دستورالعملهای جدید و حفظ نمودن حساسیت آنها در مورد مراقبت به موقع موارد
  5. گزارش فوری موارد مشکوک انسانی و بررسی اپیدمیولوژی مورد
  6. گزارش موارد مشکوک حیوانی به اداره دامپزشکی جهت بررسی موارد و تهیه نمونه
  7. برگزاری جلسات هماهنگی با ارگانهای درگیر در این زمینه جهت همفکری و گزارش فعالیتها
  8. اتلاف سگهای ولگرد به عنوان یکی از عوامل خطر در زمینه بروز بیماری های مشترک

شایسته است که با مد نظر قرار دادن تدابیر لازم در این زمینه مسئولان و شهروندان با همیاری و همکاری، آنچنان که شایسته و بایسته است به جلوگیری و مقابله با شیوع این بیماری ها پرداخته و زمینه را در جهت بهبود روند درمان و توسعه ی خدمات بهداشتی فراهم نمایند.

 

انتهای پیام/

زمان انتشار: شنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۲:۲۱:۵۰

شناسه خبر: 105428

مطالب مرتبط :
۶۵۴۸۹۲۹۹۳۸۷

تاملی بر آداب غذا خوردن به منظور حفظ سلامتی بدن

اولین راه حفظ سلامتی غذا خوردن صحیح است. اینکه ما درست بخوریم و بیاشامیم در روند سلامتی بدن بسیار حائز اهمیت است. آداب غذا خوردن یک سری نکات دارد که با رعایت آن ها به سالم ماندن بدن خود کمک زیادی می کنیم.

۵۴۴۳۲۲۳۷۸

بررسی فواید روزه داری برای انسان

ثابت شده است که روزه داری فواید زیاد جسمی و روانی برای انسان دارد. افزایش لاغری و عملکرد بهتر مغز تنها مواردی از فواید بسیار زیاد روزه داری برای سلامتی انسان است.

۱

بررسی چالش کم تحرکی و راهکارهای رهایی از آن

زندگی کم تحرک یا زندگی در حالت نشسته Sedentary life پدیده حاصل از زندگی در عصر اینترنت و دنیای مدرن است. در صورتی که در طول روز ساعت های بسیاری را پشت میز کار یا بر روی صندلی خودرو سپری می کنید، باید بدانید که این روند می تواند به سلامتی شما آسیب برساند.

۶۵۴۶۵۴۶۵۴۶۵۶۵

در استان البرز برگزار می شود؛

گردهمایی بزرگ اکوسیستم فریلنسری

استان البرز در روز پانزدهم اسفند میزبان بزرگان اکوسیستم فریلنسری کشور خواهد بود. این رویداد در شهر کرج تحت عنوان رویداد "فریلنسر شو-سفر قهرمانی خود اشتغالی" برگزار خواهد شد و پس از چند سال رخوت و سکوت در اکوسیستم ‌استارتاپی استان، میتواند نوید بخش رونق مجدد در این زیست بوم گردد.

۵۴۶۵۴۸۳۲۷

برگزاری دومین رویداد استارتاپی نوآوری در مدیریت شهری

دومین رویداد استارتاپی نوآوری در مدیریت شهری در قالب ارسال ایده و طرح برای علاقه مندان در تاریخ ۲ اسفند ۱۴۰۱ برگزار شد.

۲۱۳۸۷۵۴۵

فواید مراقبه در ارتقای بهداشت و بهبود سلامت روانی و فیزیکی

مراقبه شاید در ابتدا سخت و بی‌فایده به نظر برسد، اما با شروع آن و مشاهده‌ی اثرات مثبتی که بر ذهن و جسم دارد به انجام آن ترغیب می‌شوید. روش‌های متفاوتی برای مراقبه وجود دارد. دو شیوه از انجام مراقبه که معمولا مورد توجه تحقیقات علمی قرار می‌گیرد؛ یکی توجه متمرکز یا مدیتیشن تمرکزی و دیگری مراقبه‌ی نظارت باز است.

۱

بررسی تاثیر امواج موبایل بر بدن

پژوهشگران علوم پزشکی می گویند نتایج تحقیقات آنها نشان می دهد انتشار امواج الکترومغناطیسی تلفن همراه می تواند بخش هایی از مغز را که در نزدیکی گوشی قرار دارند تحریک کند و فعالیت آن بخش را افزایش می دهد.

طرح درمانی بیماری آلزایمر

بیماری آلزایمر

طرح درمانی بیماری آلزایمر-مصاحبه با مسئول کارگروه نانوفناوری سازمان بسیج علمی استان البرز

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب