افراد مبتلا به سنگ کلیه مراقب مصرف گوشت بوقلمون باشند؛

فواید و مضرات گوشت بوقلمون

استفاده از گوشت بوقلمون چند سالی است كه در كشور ما افزایش یافته و اغلب آن را در قفسه مواد پروتئینی فروشگاه‌های بزرگ به صورت تكه‌های ران و سینه بسته‌بندی شده یا به صورت درسته در برخی مغازه‌های عرضه‌كننده گوشت مرغ می‌بینیم، اما سوال اینجاست، با توجه به قیمت بالای گوشت بوقلمون نسبت به گوشت مرغ، آیا وارد كردن این گوشت به برنامه غذایی مفید است؟

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از کردستان؛  روژین روشنی در رابطه با مصرف گوشت بوقلمون، اظهار داشت: متاسفانه ما ایرانیان به مصرف و خرید گوشت مرغ و گوشت قرمز بیشتر علاقه داریم در صورتی که مصرف انواع گوشت سفید مانند ماهی و یا گوشت بوقلمون که زمانی در مناطق بسیار مهم بود کمتر روی می‌آوریم. وی در پاسخ به این سوال که بهترین نوع مصرف گوشت بوقلمون و ماندگاری خاصیت آن چیست، افزود: برای اینکه از این خاصیت بوقلمون بهره‌مند شوید آن را به صورت سرخ کرده مصرف نکنید.

بوقلمون پرنده‌ای از نژاد قرقاولان و بزرگ‌ترین و سنگین‌وزن‌ترین پرنده خانگی است. گوشت این پرنده حاوی هر دو نوع گوشت سفید و قرمز است. 65 درصد گوشت بوقلمون سفید و در ناحیه سینه و 35 درصد آن تیره و در ناحیه ران‌ها قرار دارد. هریك از این گوشت‌ها از نظر طعم و مزه باهم متفاوتند. گوشت سینه و بال‌ها سفید و لذیذ و از نظر مزه شبیه گوشت گوساله است و گوشت قرمز آن كه اغلب در ران‌ها یافت می‌شود، بسیار نرم و طعمی شبیه گوشت پرندگان وحشی یا شكاری را دارد.

 

 

 

افزایش حجم توده گوشت قسمت‌های سینه و ران نسبت به حجم استخوان و در نتیجه ضایعات كمتر نسبت به گوشت‌های مشابه ویژگی برجسته بوقلمون است.

وی سپس خاطرنشان کرد: نکته جالبی که در مورد گوشت بوقلمون وجود دارد وجود هر دو نوع گوشت سفید و قرمز در درون بدن این پرنده سنگین وزن است.روشنی در رابطه با خواص دیگر این گوشت، تصریح کرد: املاح معدنی ضروری در گوشت بوقلمون وجود دارد که این املاح از بروز سرطان پیشگیری می‌کنند.

گوشت بوقلمون به دلیل بافت ویژه‌ای كه دارد هنگام طبخ حجم خود را از دست نمی‌دهد و به دلیل داشتن پروتئین بالا، حداقل چربی اشباع، كمترین سطح كلسترول و فقدان چربی میان بافتی در مقایسه با گوشت قرمز از اهمیت بسیاری برخوردار است و منبع خوبی از ویتامین‌های A، B1، B3، B6، B12 و املاحی چون سلنیوم، منیزیم، مس، آهن، روی، پتاسیم و اسید آمینه تریپتوفان به شمار می‌رود. یكی از ویژگی‌های منحصر بفرد گوشت بوقلمون نسبت به سایر گوشت‌های سفید، ویتامین A و نقش مهم تقویت سیستم ایمنی آن است كه بویژه در فصل سرما، مصرف آن به كودكان و سالمندان توصیه می‌شود.

 

توصیه‌ها


گوشت بوقلمون بدون پوست به طور طبیعی چربی كمی دارد و در هر 100 گرم آن تنها یك گرم چربی موجود است. تقریبا تمامی چربی بوقلمون در پوست آن موجود است و گوشت تیره رنگ آن چربی بیشتری نسبت به گوشت سفید آن دارد. بنابراین افراد مبتلا به چربی خون بالا بهتر است از گوشت سفید سینه این پرنده استفاده كنند. بد نیست بدانید گوشت سفید بدون پوست بوقلمون چربی اشباع و كلسترول كمتری از گوشت مرغ و گاو دارد.

این گوشت به دلیل دارا بودن اسید آمینه تریپتوفان به ترشح بیشتر سروتونین كمك كرده و باعث سرحالی و آرامش در افراد دچار علائم افسردگی موقت می‌شود.

مصرف 150 گرم گوشت بوقلمون حدود نیمی از اسیدفولیك مورد نیاز روزانه را تامین كرده و مصرف مقدار متعادل آن برای خانم‌های باردار مفید است.

 

اسید آمینه تریپتوفان موجود در گوشت بوقلمون به دلیل تقویت سیستم ایمنی بدن می‌تواند علائم بیماری ام‌اس را كاهش دهد، نقش مهمی در خوابیدن دارد و باعث بهبود خواب در مبتلایان به بی‌خوابی مزمن می‌شود.

این گوشت اگر فاقد مواد هورمونی باشد، می‌تواند میزان هورمون تستوسترون را در بدن آقایان در حد مطلوب نگه داشته و منجر به افزایش عملكرد جنسی و افزایش گلبول‌های قرمز خون شده و از پوكی استخوان جلوگیری كند.
بوقلمون‌ها به دلیل پاهای فعال در ناحیه ران‌ها دارای رگ‌های خونی بسیاری هستند.

 

 

این رگ‌ها حاوی هموگلوبین‌های حاوی آهن هستند كه اكسیژن را به ماهیچه‌ها می‌رسانند. بنابراین هرچه رنگ ماهیچه ران‌ تیره‌تر باشد مصرف آن برای كسانی كه كمبود آهن دارند مفیدتر است. اسید آمینه موجود در گوشت بوقلمون می‌تواند از تجمع سرب و جیوه در بدن جلوگیری كرده و با كمك به عملكرد كبد، سموم بدن را دفع نماید.

 

مراقب باشید:


گوشت بوقلمون دارای مقدار كمی اگزالات است. بنابراین بیماران مبتلا به سنگ كلیه اگزالاتی باید در مصرف آن محتاط باشند.
این گوشت به دلیل حاوی بودن اسید آمینه پورین در مبتلایان به نقرس باید به میزان بسیار كم‌مصرف شود.

 

 

 

 هر یک از اثرات مفید گوشت بوقلمون بر سلامتی بدن :

 

- کاهش کلسترول بد خون:

قسمت روشن‏تر گوشت بوقلمون که بدون پوست باشد، دارای چربی، چربی اشباع و  کلسترول کمتری از گوشت مرغ و گاو است.

- جلوگیری از سرطان

اسید آمینه تریپتوفان برای فعالیت سلول‏های T لازم است. سلول‏های T یک نوع از سلول‏های سیستم ایمنی بدن هستند که سلول‏های سرطانی را از بین می‏برند. در فقدان تریپتوفان، سلول T فعال می‏میرند.

- ایجاد آرامش و سرحالی

ناقلین عصبی از اسیدهای آمینه تشکیل می‏شوند و ناقل عصبی به نام "سروتونین" از اسید آمینه تریپتوفان تشکیل شده است. سروتونین باعث سرحالی و آرامش در بدن می‏شود. لذا مصرف غذاهایی مثل بوقلمون باعث سرحالی می‏شود.

در یک بررسی، به 15 خانمی که سابقه ی ابتلا به افسردگی داشتند، دو نوع ترکیب اسید آمینه‏‏ای دادند. یک نوع ترکیب دارای اسید آمینه تریپتوفان بود و دیگری آن را نداشت. بعد از مصرف ترکیب بدون تریپتوفان، 10تا از این خانم‏ها دچار علائم افسردگی موقتی، ولی قابل توجه شدند. ولی بعد از مصرف ترکیب حاوی اسید آمینه تریپتوفان هیچ نوع تغییری در روحیه و حالت روانی این خانم‏ها مشاهده نشد.

- افزایش هورمون تستوسترون

پروتئین موجود در گوشت بوقلمونی که به طور طبیعی (بدون استفاده از مواد شیمیایی و هورمونی) پرورش داده شده است، میزان هورمون تستوسترون را در بدن آقایان، در حد مطلوب نگه می‏دارد. ولی هورمون‏هایی که در پرورش بوقلمون‏های صنعتی استفاده می‏شوند، تولید هورمون استروژن (هورمون زنانه) را افزایش و هورمون تستوترون را کاهش می دهند.

کمبود پروتئین در برنامه غذایی مردان مسّن، منجر به افزایش گلوبولین باند شده با هورمون جنسی و کاهش فعالیت هورمون تستوسترون می‏شود. کاهش اثر تستوسترون باعث کاهش عملکرد جنسی و توده عضلانی و گلبول‏های قرمز خون می‏شود و منجر به  پوکی استخوان می‏گردد.

 

 

- بهبود کم‏ خوابی

اسید آمینه تریپتوفان نقش مهمی در خوابیدن دارد و باعث بهبود خواب در مبتلایان به بیخوابی مزمن می‏ شود.

روژین روشنی در پایان افزود: ماده‌ای به نام سلنیوم از جمله خواص معدنی موجود در گوشت بوقلمون است که در بهبود عملکرد غده تیروئید و تقویت سیستم ایمنی بدن تاثیر دارد و به افراد مستعد بیماری تیروئید بسیار توصیه می‌شود.

/پایان خبر

زمان انتشار: دوشنبه ۸ آبان ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۸:۱۳

شناسه خبر: 38786

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
نظرات ارسال شده :
تعداد نظرات : ۲۰ نظر
۰ مخالف          ۱ موافق
سه شنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۰ - ۱۸:۲۴:۱۷

گوشت بوقلمون فوق العاده هست

علی ف
۰ مخالف          ۱ موافق
شنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۰ - ۱۴:۴۴:۰۹

لطفا خواص کوشت گردن بوقلمون را اطلاع دهید ایا هورمون زیادی در ان جمع می شود

امیر
۲ مخالف          ۳ موافق
یکشنبه ۸ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۴:۰۹:۴۲

ممنون از اطلاعات خوبتون موفق باشیدhttps://soland.ir

علی اکبر
۰ مخالف          ۵ موافق
سه شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۹ - ۰۰:۱۵:۰۶

بیخود نیست میگن بوقلمون غذا پادشاهاس.خارجیا تو جشن هاشون از بوقلمون استفاده میکنن بس خوشمزه و لذیذه. مخصوصا خورشت قیمه من خوردم بسیار خوشمزه بود.الانم که قیمت مرغ رسیده به بوقلمون .بوقلمون خیلی خیلی بهتره

نرگس
۱ مخالف          ۴ موافق
دوشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۹ - ۲۳:۴۰:۰۰

بهترین گوشت برای بدنسازان چون با کندن پوستش چربیش هم جدا میشه و سرشار از پروتئین .بهترین گوشت برای افراد سالخورده که کلسترول دارن چون چربی نداره. بهتون آبگوشتش رو پیشنهاد میکنم بهترین آبگوشتی بود خوردم البته بوقلمون ها برنز هم چربیشون کمتره و سینه پهن خوشمزه ای دارن .قیمتشم خیلی منصفانه است نسبت به مرغ .من بوقلمون برنز سینه پهن گرفتم کیلویی ۴۵ تومن

امیددرویشوند
۰ مخالف          ۹ موافق
یکشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۲:۱۶:۰۰

سلام من خودم پرورش دهنده بوقلمون هستم مطمئن باشید ۹۰ درصد بوقلمون ها بدون هورمون بزرگ میشن که اگر کسی هورمون بزنه بدون فکر انجام میده کار پرورش رو و در آینده خودش ضرر های این کارشو میبینه و پرورش دهنده های بوقلمون خودشون خوب میدونن که هورمون نزنن و ضرر میکنن پس باخیال راحت بوقلمون استفاده کنید با این فوایدی که مشاهده میکنید

محبوبه
۶ مخالف          ۱۵ موافق
شنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۶:۱۵

سلام . منم بوقلمون مصرف میکنم ولی اگه اینم مثل مرغ هورمون بهش میزنن که بزرگ بشه پس ضرراش بیشتر از خواصشه

علی محمدی
۸ مخالف          ۱۴ موافق
پنج شنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۸ - ۲۱:۳۶:۵۸

بسیار مطالب ارزشمندی بود

۴ مخالف          ۲۱ موافق
شنبه ۱ تیر ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۳:۱۱

خیلی ممنون از راهنمایی شما عالی بود

آرمین
۸ مخالف          ۸ موافق
یکشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۸:۴۸:۳۲

کسایی که میگن هورمون نزن اگر نزنیم برای ما هیچ سودی نخواهد داشت بزرگ شدن یک بوقلمون 2سال طول میکشه اونوقت ما چیکار کنیم

۲۲ مخالف          ۲۱ موافق
شنبه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۴:۴۱

کوشت بوقلمو برای روماتیسم خوبه یانه

ح،اکرمی
۵ مخالف          ۷ موافق
چهارشنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۸:۳۹:۴۴

من مدتی هیت که از گوشت بوقلمون استفاده میکنم راضی هستم .فقط الان متوجه شدم که اینقدر فواید زیادی داره .ممنون از مطالب عالیتون

حسین لعل
۱۲ مخالف          ۲۱ موافق
شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۸ - ۲۳:۴۷:۳۳

گوشت بوقلمون طبع سردداردیا گرم

۲۲ مخالف          ۴۸ موافق
جمعه ۱۶ فروردین ۱۳۹۸ - ۲۱:۵۴:۵۸

عالیه

مهدی
۱ مخالف          ۱۲ موافق
یکشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۰:۴۹:۵۲

اگر اینا دستکاریش نکنن و هورمون بهش نزنن عالیه

۵ مخالف          ۲۹ موافق
دوشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۷ - ۲۰:۲۴:۲۹

سلام مطالب مفید بود گوشت بوقلمو خوب هست ولی اگر خرابش نکنند سوزن کاریش کنند

فاطمه زاهدی
۴ مخالف          ۲۷ موافق
سه شنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۸:۴۰:۰۱

درود بر شما، ایا می توان گوشت بوقلمون را جایگزین گوشت گوساله و گوسفند کرد؟ از بابت تأمین اسیدامینه های ضروری برای بدن و...

۱۴ مخالف          ۳۹ موافق
یکشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۷ - ۲۲:۳۳:۵۷

سلام من مدتی هست که از گوشت بوقلمون استفاده میکنم و خیلی راضی هستم.

سجاد براتی فهلیانی
۸ مخالف          ۱۹ موافق
دوشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۸:۵۰

سلام نرمی گوشت بعداز پخت درست است.لذیذ و خوشمزه نیز هست.

اصغر چمنی آج بیشه
۷ مخالف          ۳۴ موافق
شنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۹:۳۱:۴۳

سلام مطالب راجع به بوقلمون مفید است. متشکرم

اشتراک گذاری مطالب