در گفتگوی تفصیلی با یک کارشناس اقتصادی مطرح شد؛

سهام عدالت؛ فروش یا نگهداری آن؟

نمی‌توان از افراد نیازمند به نقدینگی انتظار نگهداری سهام را داشت اما توصیه می شود افرادی که مشکل مالی ندارند سهام خود را به پول نقد تبدیل نکنند چراکه سرمایه گذاری کنونی بهتر از سرمایه گذاری در بازارهای دیگر از جمله مسکن و طلا و ...است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از فارس، با گذشت چند ماه از آغاز رسمی فرآیند آزادسازی سهام عدالت، سؤالات و ابهامات این طرح روز به روز بیشتر می‌شود. به خصوص در محلات کم برخوردار که توان مالی ضعیفی دارند ، تمایل به فروش سهام عدالت بیشتر است. به همین سبب در راستای آگاه سازی سهام عدالت و پاسخ به ابهامات، گفتگویی با خانم شایگان، کارشناس اقتصادی دفتر تسهیلگری و توسعه محلی شریف آباد و سهل آباد انجام داده که در ادامه مشروح آن را می خوانید:::

 

** * تاریخچه از سهام عدالت بفرمایید.

سهام عدالت در واقع نوعی از یارانه است که در دولت نهم به ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد و پس از ابلاغ سیاست های اصل 44 قانون اساسی، از طریق شرکت‌های تعاونی عدالت استانی به مشمولان آن واگذار شد. مشمولان 6 دهک پایینی جامعه هستند که واگذاری به دو دهک پایین سهام با 50 درصد تخفیف و 4 دهک بعدی بر جسب مورد واگذاری به صورت تقسیط ده ساله امکان پذیر است. هدف از عرضه سهام عدالت گسترش سهم بخش تعاون در اقتصاد ایران می باشد. در این طرح بخشی از سهام شرکت‌های دولتی معین، با تخفیف و سایر خدمات به قشرهای کم‌درآمدتر فروخته می‌شود. طرح توزیع « سهام عدالت » عملا از آبان 1385 آغاز گردید و پس از آن رفته رفته بیش از پیش مورد توجه واقع شد.

 

** * سهام عدالت را بفروشیم یا نفروشیم؟

رفتار هر فرد در برابر فروش یا عدم فروش سهام عدالت به شرایط اقتصادی وی و نیاز او به نقدینگی مربوط می شود. در شرایط کنونی و بر اساس نرخ تورم موجود و همچنین با توجه به آنکه مشمولین سهام عدالت دهک های پایین جامعه هستند، شاهد فروش سهام از سوی افراد هستیم. نمی‌توان از افراد نیازمند به نقدینگی انتظار نگهداری سهام را داشت اما توصیه می شود افرادی که مشکل مالی ندارند سهام خود را به پول نقد تبدیل نکنند چراکه سرمایه گذاری کنونی بهتر از سرمایه گذاری در بازارهای دیگر از جمله مسکن و طلا و ...است.

بر اساس نظر کارشناسان بازار سرمایه با وجود اینکه پیش‌بینی نمی‌ شود بورس در آتی مانند ماههای اخیر گذشته سود بدهد اما باز هم از بازارهای دیگر بازدهی بیشتری خواهد داشت، پس حفظ سرمایه در آن به نفع مردم خواهد بود. مردم می‌توانند با حفظ سهام عدالت یک سال دیگر با بیشترین بازدهی نسبت به بازارهای دیگر آن را بفروشند.

هرچند در عین توصیه به نگهداری، توصیه به آزاد سازی سهام می شود چراکه حداقل مزیت آزادسازی این است که سهام آزاد شده گام مثبتی در گسترش مالکیت خصوصی دارد.

 

** * ارزش سهام عدالت چقدر شده است؟

سهام عدالت با توجه به دهک عرضه شده است و مبلغ سهام عدالت، با توجه به دهکی که فرد در آن قرار دارد، ارزش متفاوتی دارد. ارزش هر سهم در سامانه سهام عدالت ذکر شده است و البته ارزش این سهام در طول زمان بسیار افزایشی بوده و پیش‌بینی می‌شود درآینده با سود بیشتری هم همراه باشد. به همین دلیل تاکید می شود در صورت عدم نیاز به نقدینگی از فروش آن خودداری کنید.

 

 

** * در محلات کم برخوردار سطح آگاهی ساکنین از بورس و سهام عدالت چقدر است؟

متأسفانه اطلاع از چیستی سهام و بازدهی و ... در حد پاینی است اما دسترسی به این اطلاعات بسیار آسان بوده و افراد می توانند با جست و جو در گوگل هم به اطلاعات خوبی دست داشته باشند. اگر برای فروش به بانک یا کارگزاری مراجعه کنید، افراد آگاه می توانند پاسخگوی سوالات شما باشند. در محلات کم برخوردار با شروع امکان فروش سهام عدالت شاهد شلوغ شدن بانک ها و صف های طولانی برای فروش بودیم در حالی که راه های عرضه مجازی هم وجود دارد . با توجه به شیوع ویروس کرونا خصوصا در چنین مناطقی بهتر است فروش به صورت مجازی انجام شود. صف های طولانی در چنین شرایطی یکی از نشانه های کم اطلاعی افراد از سهام عدالت است.

 

** * نحوه فروش سهام عدالت چگونه است؟

این سوال، سوال بسیاری از افراد است. با وجود تاکید فراوان بر این مسئله که اگر نیاز فوری به نقدینگی ندارید، از فروش سهام خود دست بردارید، باز هم میزان فروش سهام قابل توجه بود. درحالی که سهام عرضه شده به مردم جزء سهام های با ارزش و برنده ای مهم ملی است.

طبق مصوبه شورای عالی بورس، سهام‌دارانی که قصد فروش قسمتی از سهام خود را داشنتد از روز ششم خرداد 99 این اماکن برای آنها فراهم بود که با مراجعه به شعب بانک‌هایی که در آن‌ها حساب داشتند و انجام عملیاتی و تکمیل فرم های مربوطه بتوانند 30 درصد از سهام خود را به فروش برسانند. پس از پایان مهلت مقرر برای مراجعه به بانک ها، شعب از طریق کارگزاری‌های بورس «به تدریج» اقدام به فروش کرده و مبلغ فروش به حساب سهام دار واریز می شود. این روش حضوری پردردسر ترین روشی ست که با توجه به شرایط بیماری کرونا به هیچ وجه توصیه نمی شود.

اما روش ساده‌تر، مراجعه به سامانه فروش سهام عدالت و روش مستقیم برای مدیریت سهام خود است. مراجعه به این سامانه و اقدام به فروش اینترنتی سهام عدالت بودن نیاز به کد بورسی بهترین راه است. کافی است کد ملی و شماره تلفن همراه خود را وارد کرده و نسبت به فروش سهام خود اقدام کنید. لازم به ذکر است حجم ۳۰ درصدی که امکان فروش آن فراهم شده است، به صورت پکیج به فروش خواهد رسید.

 

 

** * چرا تمایل مردم در محلات کم برخوردار به فروش سهام عدالت بیشتر است؟

دو مورد مهم در این بیشتر بودن سهیم است. اول نیاز به نقدینگی ست که دلیل اول فروش سهام است. ساکنین محلات کم برخوردار جزء دهک های پایین هستند پس هم بیشترین گیرندگان سهام عدالت در این مناطق ساکن هستند و هم شرایط کنونی اقتصاد نیاز ان ها به پول نقد را بالا برده و فروش سهام عدالت را راهکاری مناسب برای رسیدن به عایدی مالی می دانند. از سوی دیگر هستند افراد کم اطلاعی که بدون توجه به سودده بودن سهام و آینده نگری دست به فروش سهام خود می زنند.

 

** * وضعیت آموزش و آگاهی نسبت به سهام عدالت در محلات چگونه است؟

در این محلات آموزش در هر زمینه ای بسیار ضعیف تر از سایر محلات است اما خوشبختانه توجه اخیر مسئولین و نگاه مثبت به اموزش در این محلات موجبات ارتقا آهسته این مورد را فراهم داشته است. البته در حال حاضر و با همه گیری ویروس کرونا امکان برگزاری کلاس، دوره، همایش و سایر گردهمایی ها وجود ندارد اما آموزش های مجازی در حال انجام است . از سوی دیگر عصر ارتباطات و اینترنت نیاز ما را به خوبی رفع می کند. افراد می توانند با جست و جو اطلاعات لازم و کافی را کسب کنند.

 

** * نقش دفاتر تسهیلگری و توسعه محلی در آموزش مردم در افزایش آگاهی بخشی نسبت به سهام عدالت چگونه است؟

دفاتر تسهیلگری هم که با هدف توانمند سازی تأسیس شده اند در این آگاهی بخشی سهیم بوده و در حال حاضر با انواع روش های مجازی در حال ارتقا سطح آگاهی ساکنین هستند. هرچند استقبال از آموزش های مجازی در این محلات پایین است اما امیدواریم رفته رفته رو های آنلاین و مجازی در محلات کم برخوردار هم جایگاه خود را پیدا کنند. در نظر داریم با بهبود شرایط و امکان برگزاری گردهمایی دوره های مختلف آشنایی با گزاره های مالی و اقتصادی را در محلات برگزار کرده و در گامی دیگر ارتقا دانش را شاهد باشیم.

 

 

** * سهم های سهام عدالت مربوط به چه شرکت هایی است؟

سهم های سهام عدالت از سوی شرکت های با ارزش و دارای برند مهم ملی پوشش داده می شود. یازده سال از آغاز طرح واگذاری سهام عدالت می‌گذرد و دریافت سود قابل توجه از سوی حدود ۴۹ میلیون نفر طی این سال‌ها حائز اهمیت است. هرچند گله مندی ها از این طرح کم نیست اما همواره در هر اقدامی رضایت و نارضایتی در کنار یکدیگر است.

درحال حاضر نام ۳۶ شرکت بورسی برای سهامداران سهام عدالت عنوان می شود که این افراد در سبد بورسی خود نام ۳۶ شرکت جدید را می بینند.

 

** * چه پیشنهاد یا راهکاری پیرامون تشویق ساکنین محلات فقیر نشین به فروش یا نگهداری سهام عدالت دارید؟

همانطور که گفته شد، دو دسته فروشنده در مورد سهام عدالت وجود دارد. افرادی که به پول سهام نیاز دارند و افرادی که بدون دانستن بازدهی بالای سهام و بدون داشتن نیاز به نقدینگی دست به فروشم می زنند. در مورد دسته دوم اطلاع رسانی و آموزش لازم در این زمینه می تواند مانع فروش و نگهداری سهام شود. در مورد دسته اول هم امکان منصرف کردن از فروش با تأمین نیازهای معیشتی، زیر ساخت های کسب و کار و امکان فراهم آوردن شغل و عایدی مالی وجود دارد. حجم زیادی از فروشندگان دسته اول قصد سرمایه گذاری نقدینگی بدست امده از فروش سهام عدالت را دارند که تأمین این نقدینگی از سایر روش ها مانند اعطاء تسهیلات و ... منجر به نگهداری سهام می شود. هرچند تمرکز بر نگهداری بر دسته دوم خواهد بود.

 

** * تکلیف سهام متوفیان و وراث آنها چه میشود؟

در حالت کلی وراث فوت‌شدگان می‌توانند از سهام متوفی بهره گیرند، هرچند مدتی ست که این اقدام متوقف شده است. در صورت چنین شرایطی کافی ست وراث با مراجعه به سایت شرکت سپرده گذاری مرکزی و به صورت آنلاین از طریق میز خدمت، گواهی حصر وراثت را ارائه داده تا پس از طی مراحل لازم مانند استعلام مدارک و ... سهام عدالت بین وراث تقسیم شود.

 

** * اگر درباره سهام عدالت مشکل یا سوالی پیش آمد به چه شماره ای تماس بگیریم؟

طبق سخنان جناب فهیمی سخنگوی ستاد راهبری آزادسازی سهام عدالت، افرادی که اطلاعات خود را در سامانه مربوطه ثبت کردند و نمی‌توانند سهام خود را مشاهده کنند با شماره ۱۵۶۹ تماس بگیرند.

 

گفتگو از مسعود احمدی

انتهای پیام/

زمان انتشار: جمعه ۱۷ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۹:۰۹:۳۲

شناسه خبر: 89675

مطالب مرتبط :
سیب سلامت

علم و فناوری گزارش می دهد :

آموزش دریافت سیب سلامت برای مشاغل خانگی

سیب سلامت، در حقیقت نشان و علامت سازمان غذا و دارو می باشد و به محصولاتی داده می شود که فاکتورهای مد نظر سازمان غذا و دارو را داشته باشند.

بورس

گفتگو با یک کارشناس اقتصادی پیرامون بازار بورس؛

با نقشه به هدف بزنیم

سرمایه گذاری در بورس می‌تواند نقش بسیار زیادی در رونق اقتصادی دارد، چراکه با این کار منابع مالی بیکار در اختیار افراد توانمند قرار گرفته و نیاز بنگاه‌های اقتصادی برای توسعه فعالیت‌ها تأمین‌ خواهد شده. نتیجه فعالیت بورس رونق کسب‌وکار، اشتغال‌زایی و رشد و شکوفایی اقتصاد کشور است. امروزه تعداد زیادی از افراد عادی در بازار حضور دارند که با انتخاب صحیح سبد خرید توانسته اند به سودهای قابل توجهی دست یابند.

بطور منطقی اغلب سهامها قیمتهای خوبی دارند/ حمایت و توجه دولت با عمق دادن به بورس بسیار کارساز است

یک تحلیلگر ارشد بازار سرمایه مطرح کرد؛

الان اغلب سهامها قیمتهای خوبی دارند/ حمایت و توجه دولت با عمق دادن به بورس بسیار کارساز است

محمد جواد عطایی متخصص عرصه بورس و تحلیلگر ارشد بازار سرمایه با بیان این که بخشی از گران شدن قیمتهای سهام در بورس کاملا طبیعی است یعنی انتقال تورم به آنها بوده و بعضی از سهامها هم رشدهای سفته بازی داشته، گفت: بطور منطقی الان اغلب سهامها قیمتهای خوبی دارند و حمایت و توجه دولت با عمق دادن به بورس بسیار کارساز است.

سهام عدالت

اینفوگرافی| آزادسازی سهام عدالت

در شش مرحله به سادگی سهام عدالت خود را آزاد کرده و اختیار آن را در دست بگیرید.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب