کارآفرینی زن سرپرست خانوار با دستان خالی

زن سرپرست خانوار با دستان خالی در خانه کار پرورش گیاهان آپارتمانی را آغاز کرده و هم اکنون چندین کارآموز نیز دارد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از شیراز، مشاغل خانگی با توجه به اهمیتی که در اقتصاد کشور دارد، همواره مورد توجه مسئولان اقتصادی کشور بوده است. این موضوع به ویژه در محلات کم­تر برخوردار می­تواند منبع تامین مالی مناسبی برای خانوار باشد. بانوان خانوار با توجه به وقت آزادی که در منزل دارند می­توانند با روی آوردن به سمت مشاغل خانگی، خانواده را در تامین مالی یاری کنند. به همین جهت در راستای حمایت از بهبود سطح معیشت، کاهش بیکاری و بهبود خوشه­های کسب و کار، دفتر تسهیل­گری و توسعه محلی محلات شریف آباد و سهل آباد با مدیریت سرکار خانم راحله قرقانی و به کمک کارشناسان خود از جمله کارشناسان حقوق و اقتصادی جناب آقای فرشاد حسینی و خانم ستاره زارع، اقدام به شناسایی و جمع­آوری اطلاعات متقاضیان به خصوص زنان خود­سرپرست نموده است تا با حمایت نهادی و اجتماعی از این قشر، در جهت توانمندسازی آنان گام بردارد.

یکی از مشاغل خانگی موفق در محله شریف­آباد، کسب و کار پرورش گیاهان آپارتمانی خانم کاویانی می­باشد که با نام گلخانه بهشت محصولات خود را به بازاراعرضه می­کند.

وی که به صورت اتفاقی با این کسب و کار آشنا شده­، در حال حاضر از این طریق درآمدزایی می­کند و توانسته­ چند کارآموز نیز به خدمت بگیرد. طی بررسی­های دفتر تسهیلگری و توسعه محلی شریف­آباد از مشاغل خانگی، وی شناسایی شده و برنامه ­های حمایتی از ایشان مورد توجه دفتر قرار گرفت.  در این راستا جهت تاکید بر اهمیت مشاغل خانگی و نقش آن در تامین مالی خانوار، مصاحبه ­ای با خانم کاویانی صورت گرفت که در ادامه متن مصاحبه آورده شده است:

 

** * یک بیوگرافی مختصر از خودتان ارائه دهید.

بنده سمیه کاویانی، 39 ساله هستم. حدود 5 سال است که وارد حوزه پرورش گیاهان آپارتمانی شده­ام. تحصیلات پرستاری دارم و قبلا در این حرفه مشغول به کار بودم. شرایطی پیش آمد که ناخودآگاه به سمت پرورش گیاهان آپارتمانی هدایت شدم و در حال حاضر با این شغل در منزل هم به امورات منزل و بچه­ها رسیدگی می­کنم، هم سرگرم پرورش گیاهان آپارتمانی هستم و هم اینکه این فعالیت برایم درآمد دارد.

** * نحوه ورود شما به فعالیت پرورش گیاهان آپارتمانی به چه شکل بوده است؟

من قبلا در بیمارستان مشغول به کار بودم. به دلیل مشکل تومور مغزی که داشتم دکتر به من پیشنهاد کرد که در محیط آرام­تری مشغول به کار شوم و با فاصله گرفتن از محیط بیمارستان وارد حوزه مشاغل خانگی شدم. چندین سال پیش پدرم یک کاکتوس به من داد و گفت این کاکتوس را خوب کن. همین مسئله سبب شد کم کم با پرورش گیاهان آپارتمانی آشنا شدم و یک کاکتوس تبدیل به چند گل و همین طور بیشتر شد.

 

** * از چه زمانی به فکر فروش محصولات تولیدی خود افتادید؟

در ابتدای فعالیت فروشی نداشتم و بیشتر با توجه به علاقه­ای که داشتم کار می­کردم. به مرور با فروش گل به دوستان و آشنایان توانستم بازار فروش خود را گسترش دهم . در حال حاضر عمده­ی مشتریان من افرادی هستند که من آن ها را نمی شناسم.

 

** * شما به عنوان مربی پرورش گیاهان آپارتمانی هم فعالیت می­کنید، در این رابطه کمی توضیح دهید.

چند مدت پیش با دفتر تسهیلگری و توسعه محلی شریف­آباد آشنا شدم. دفتر جهت توسعه کسب و کار من، بنده را با برخی موسسات و نهادها آشنا کرد. یکی از این نهادها بنیاد ناسوتی فر بود که با ارتباط­گیری با این بنیاد قراردادی منعقد کردیم و طبق قرارداد قرار شد چند نفر از افراد معرفی شده از سمت بنیاد را آموزش دهم و در ازای آن بنیاد نیز به توسعه کسب و کار من کمک کند. در حال حاضر کارآموزان هم آموزش می­بینند و هم در امر فروش محصولات کمک می­کنند.

** * آیا تا به حال تجربه آموزش دیدن و آموزش دادن در این زمینه را داشته ­اید؟

خیر. من قبلا در حوزه­ی گیاهان آپارتمانی آموزش ندیده­ام و تجربه آموزش دادن هم نداشتم. ولی الان به عنوان مربی در حال فعالیت هستم. مربی­گری حس خوبی است و یکی از برنامه­های من از ابتدای فعالیت این بوده که بتوانم تجربیاتم را به افراد منتقل کنم تا قدمی جهت توانمند کردن آن­ها در راستای کسب درآمد برداشته باشم.

 

** * بازار فروشتان به شکل هست؟ آیا در این شرایط فروش هم دارید؟

بازار فروش با توجه به حجم کار خوب است و در حال حاضر راضی هستم. عمده فروش محصولات از طریق فضای مجازی صورت می­گیرد و به عقیده من فضای مجازی ظرفیت خوبی برای بازاریابی مشاغل خانگی است.

 

** * آیا کارآموزانتان هم به درآمدزایی رسیده ­اند؟

کارآموزان هنوز در ابتدای کار هستند و آموزش­های آن­ها به طور کامل انجام نشده است. ولی یکی از کارآموزان که علاقه زیادی در این زمینه نشان می­دهد توانسته مقدار قابل توجهی گل در این بازه زمانی محدود بفروشد و برای خود درآمد نیز ایجاد کرده است.

 

** * در جایی دیدم شما به عنوان کارآفرین نمونه معرفی شده­ اید. این عنوان از طرف کدام نهاد به شما داده شده است؟

بنده چون دارای فرزند دوقلو هستم عضو انجمن ماردان دوقلو هستم. این انجمن که با کا من آشنا شدند، بنده را به عنوان کارآفرین نمونه انجمن معرفی کردند و از این طریق مصاحبه نیز در صدا و سیمای مرکز فارس با بنده انجام شد و از شبکه فارس پخش شد.

 

** * چه چیز باعث می­شود که روند توسعه یافتگی کسب و کار شما کند شود؟

در حال حاضر بازار فروش مسئله­ای است که عمده کسب و کارها با عنوان مواجه هستند و به عقیده بنده اگر نهادها در زمینه تبلیغات و ... به این قبیل فعالیت­ها  نظر ویژه داشته باشند، روند توسعه یافتگی با سرعت بیشتری می­تواند طی شود.

** * به افرادی که تازه می­خواهند وارد حوزه مشاغل خانگی شوند چه پیشنهادی دارید.

من خودم فعالیتم را از صفر شروع کردم و پیشنهاد بنده به افرادی که کی خواهند وارد این حوزه شوند این است که کار را ابتدا با حجم کم شروع کنند. چرا که شروع فعالیت با حجم کم ترس از فروش نرفتن و از بین رفتن سرمایه را هم دیگر ندارد. بنده با یک گل شروع کردم و در حال حاضر حدود 500 عدد گل دارم.

 

** * در انتها تشکر میکنم بابت وقتی که در اختیار ما قرار دادید و اگر نکته­ای مانده بفرمایید.

نکته­ای نیست فقط تسهیلاتی که نهادها برای حمایت از مشاغل خانگی در نظر گرفته­اند، باید طوری برنامه­ریزی شود که اقساط سبک­تری داشته باشد تا دریافت کنندگان این تسهیلات با خیال راحت­تری بتوانند اقساط را پرداخت کنند.

 

گفت و گو از مسعود احمدی

انتهای پیام/

زمان انتشار: سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۸:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 96061

مطالب مرتبط :
گیاه آپارتمانی مفید

۹ گیاه آپارتمانی مفید برای سلامتی انسان و روحیه و بهداشت روانی

بعضی از گیاهان برای تصفیه هوای محیط، دور کردن حشرات موذی، ایجاد انرژی مثبت، کاهش خستگی و حتی کاهش احتمال سرماخوردگی کاربرد دارند

بانوان

در کارگروه بانوان خانه نخبگان بسیج مطرح گردید:

توسعه مشاغل خانگی راهکاری برای رونق تولید و کاهش بیکاری

در جلسه کارگروه بانوان بر توسعه مشاغل خانگی تاکید شد و از آن به عنوان راهکاری برای رونق تولید، اشتغالزایی و افزایش درآمد برای خانواده ها و کاهش بیکاری اشاره شد.

سیب سلامت

علم و فناوری گزارش می دهد :

آموزش دریافت سیب سلامت برای مشاغل خانگی

سیب سلامت، در حقیقت نشان و علامت سازمان غذا و دارو می باشد و به محصولاتی داده می شود که فاکتورهای مد نظر سازمان غذا و دارو را داشته باشند.

آگلونما

آگلونما ، گیاه آپارتمانی که هوا را تصفیه می کند

آگلونما یکی از گیاهان آپارتمانی است که در صدر فهرست ۱۰ برترین گیاه پاک‌کننده‌ی هوا قرار داده چراکه به طور طبیعی این گیاه توانایی پاکسازی هوای اطرافش را دارد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب