یادداشت/

نسخه سلامت

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری، جامعه برای پیشرفت نیاز به سلامت دارد. در اولویت بندی ضروریات انجام کارها سلامت اولویت اول است. سلامت موجب کیفیت و کارائی می شود و در تحقق نتایج اثر وجودی دارد. در واقع امکان نتیجه بخشی بدون سلامت و پاک دستی وجود ندارد.

هر کاری برای رسیدن به نتیجه نیاز به سلامت عامل آن دارد به طور مثال نمی توان از کسی که راننده نیست یا هوشیاری لازم را در رانندگی ندارد انتظار داشت مسافرین را سالم به مقصد برساند بنابراین توجه به این نکته ضروری است که زندگی مردم رهن دستان پاک و حل مشکلات آنها هم به دست انسان های سالم صورت می گیرد از این موضوع از نتایج نسخه سلامت است.

نسخه سلامت برای این است که مردم به سلامت باشند، زندگی آنها به سلامت بگذرد و در سایه سلامت به عزت و کرامت برسند، مطلوب دین مبین اسلام سلامت مردم و زندگی آنها است.

 سلامت در مثل هایی مانند تدین، بهداشت، غنا یا امنیت (سلامت در فقیر نبودن یا در امنیت زندگی کردن مردم اثر می کند، وقتی کارگزاران سالم باشند اتلاف منابع مادی و انسانی صورت نمی گیرد و ثروت عادلانه بین مردم تقسیم می شود و شکاف های اجتماعی که امنیت جامعه را تهدید می کند به وجود نمی آید) جلوه می کند و جامعه ای سالم به لحاظ عقیدتی و اخلاقی و پیشرفته به لحاظ مادی و جسمی ایجاد می کند.

البته در بحث تقدم و تاخر سلامت نسبت به سایر عوامل مسلما این تقدم معنایی است و در عالم ظهور و بروز وجود عوامل اساسی همزمانی است و تقدم یا تاخری در آنها وجود ندارد اما اساس بحث بر این است که بدون سلامت امکان رسیدن به اهداف وجود ندارد ولو این که سلامت برای هر عملی به نسبت آن عمل است، به طور مثال یک قطعه از یک دستگاه بی جان مانند ساعت باید سالم باشد تا آن ساعت خوب کار کند و برای اداره یک کشور کارگزاران آن باید انسان هایی سالم به لحاظ عقاید و ادای وظایف باشند تا بتوانند آن کشور را خوب اداره کنند.

تاکنون نسخه های بی شمار داخلی و خارجی با عناوین مختلف برای اداره کردن کشور پیچیده شده است اما نقیصه سلامت موجب شده که بجای باز کردن پیچش های مشکلات کشور پیچ های اعتماد عمومی را شل کند.

شعارهای مختلف از تخصص تا عدالت داده شده است اما هیچ کدام آن گونه که خواست ملت بود محقق نشد، در واقع نسخه سلامت زیر بنای هر برنامه ای است که موجب رسیدن  کشور به تعالی می شود.

در تمام کشورها به موضوع سلامت به عنوان موضوعی جوهر نگاه می شود فرق نمی کند که چه کشوری باشد لذا دستگاه های مربوط به سلامت در این کشورها محوری ترین دستگاه ها هستند تا اجازه ندهند کارگزاران از خطوط سلامت منحرف شوند.

تعیین صلاحیت، نظارت مستمر و پیگرد متخلفین موجب تضمین سلامت در جامعه می شود و این دستگاه ها هم نمی توانند کارائی و نتیجه بخش باشند مگر این که اداره کنندگان آنها سالم باشند.

از این رو چرخه سلامت در دستگاه های کشور امری ضروری و وجودی است به همین دلیل نسخه سلامت مبنایی ترین نسخه است ضمن این که سلامت صرفا ادعایی نیست بلکه بروز آثار وجود یا عدم آن آنی و فهم و درک آن ساده و عام است.

مردم به راحتی وجود یا عدم آن را حس می کنند و امکان پنهان کردن یا پیچیده کردن آن برای مردم نیست.

اثر سلامت بر جامعه مانند جسم است. بدن سالم راحت و فعال است اما اگر در جسم مشکل سلامتی مانند ضربه، شکستگی یا عفونت به وجود بیاید ناخوشی و درد تمام جسم را فرامی گیرد و انسان مریض بودن خود را متوجه می شود.

وقتی مردم نتوانند زندگی مورد انتظار خود را داشته باشند و با مشکلات مختلف مواجه شوند سالم نبودن را حس می کنند. فقر، تبعیض، حیف و میل بیت المال را مردم در زندگی روزمره خود متوجه می شوند و این عینی ترین اثر عدم سلامت است.

عقب ماندگی های کشور قابل لمس و حس است و بزرگی آنها به اندازه ای است که قابل انکار نیست و این موضوع ارتباط مستقیم به سلامت دارد ضمن این که اثر مستقیم بر زندگی عموم مردم دارد که برای مردم قابل حس است.

 

سعید حمیدیان مقدم

پژوهشگر و فعال اجتماعی و فرهنگی

انتهای پیام/

زمان انتشار: چهارشنبه ۱۲ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۴:۱۰:۴۰

شناسه خبر: 96450

مطالب مرتبط :
​پژوهش های کاربردی در کشور منجر به توسعه اقتصادی و علمی است

معاون دانشگاه علوم پزشکی یاسوج:

انتشار ۵۰ مقاله پروفسور کهگیلویه و بویراحمد در مجلات دنیا

معاون آموزشی و پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج گفت: پروفسور حسین صادقی از کهگیلویه و بویراحمد تاکنون ۵۰ مقاله علمی در مجلات معتبر دنیا منتشر کرده است.

سکوت در بیمارستان

یادداشت/

خوره اعتماد

از مهمترین خوره های اعتماد تبعیض و اختصاصی سازی، حاشیه های امنیت ظالمانه و دست اندازی های با پشتوانه است.

دانشگاه رامین

یادداشت/

دانشگاه؛ مدرسه آموزه های الهی و انسانیت

دانشگاه در جامعه اسلامی فقط تولید کننده علوم تجربی و ریاضی نیست بلکه دانشگاه اسلامی مدرسه معرفت، فرهنگ اسلامی، حجب و حیا و آموزه های الهی و انسانیت است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب