تاثیر ویتامین ها در درمان بیماری کرونا

ویتامینها ترکیبات آلی هستند که به مقدار خیلی جزئی برای سوخت و ساز مواد غذایی و اعمال حیاتی بدن و رشد و نمو و تندرستی ضرورت دارند. و می توانند در درمان بیماری کرونا نقش مهمی داشته باشند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اردبیل؛ پاندمی کووید-۱۹ تاثیر قابل توجهی بر زندگی بشر در زمینه‌های مختلف داشته است که در این بین، میزان بالای ابتلا و میزان قابل توجه موارد منجر به مرگ، اهمیت توجه به آن را دو چندان کرده است. بلاشک شناخت موارد منجر به مرگ و میر بالا و پیشگیری از آن تاثیر بسزایی در کنترل شرایط موجود خواهد داشت.

ویتامینها ترکیبات آلی هستند که به مقدار خیلی جزئی برای سوخت و ساز مواد غذایی و اعمال حیاتی بدن و رشد و نمو و تندرستی ضرورت دارند. و می توانند در درمان بیماری کرونا نقش مهمی داشته باشند.

ویتامین چیست و چه کارکردی دارد

یک رژیم غذایی متنوع و متعادل می‌تواند نیازهای ویتامینی بدن را تامین کند، ولی در برخی مواقع لازم است از مکمل‌ها برای تامین ویتامین استفاده شود.

ویتامین D

ویتامیـن D نقـش مهمـی در قسـمت های مختلـف بــدن برعهــده دارد کــه یکــی از آن هــا تقویت سیستم ایمنی است. اگر میزان این ویتامین در بدن کم باشد، بدن در مقابل بیماری های عفونی از جمله ویروس کرونا دچار حساسیت بیشتری می شود. راه‌های تامین ویتامین D، شامل نور خورشید، منابع غذایی (ماهــی هــای چــرب، روغــن کبــد ماهــی و بــه مقــدار کمتــر تخــم مــرغ) و مکمل ویتامین D است.

انواع ویتامین D - یک دو سه پروژه

برخی مطالعات نشان داده‌اند که افراد مبتلا به COVID-19 شدید و بستری در بیمارستان دارای سطوح پائین سرمی ویتامین D (کمبود ویتامینD) هستند.

با این حال، فاکتورهای خطر ابتلا به COVID-19 شدید همانند عوامل کمبود ویتامین D است، بنابراین تشخیص اینکه کمبود این ویتامین به‌خودی‌خود یک عامل خطر برای ابتلا به COVID-19 شدید محسوب می‌شود یا خیر، دشوار است. عوامل خطر شامل وضعیت کلی بیماری-سلامت، رژیم غذایی نامناسب، و بیماری‌های از قبل موجود، مانند دیابت، و بیماری‌های کبدی و کلیوی هستند.

این ویتامین برای سلامت استخوان‌ها، دندان‌ها و عضلات مهم است. این ویتامین به تنظیم قند خون، قلب و عروق خونی، و ریه‌ها و مجاری هوایی کمک می‌کند. همچنین در تقویت سیستم ایمنی بدن نقش دارد. این نواحی تحت تأثیر COVID-19 هم هستند، بنابراین تجویز ویتامین D برای افراد مبتلا به COVID-19 ممکن است به آنها کمک کند تا سریع‌تر بهبود یابند یا شدت بیماری در آنها کمتر باشد.

انواع ویتامین d ؛ مدل های متفاوت قرص ویتامین d برای کودکان - فال و خواب

مطالعات دانشمندان نشان می‌دهند که اشکال فعال ویتامین D می‌تواند از عود و تشدید وضعیت کرونا جلوگیری کند.

نتایج این مطالعات همچنین نشان می‌دهند که لوسترول که بخشی از خانواده ویتامین D از ترکیبات استروئیدی است، که در اثر واکنش شیمیایی در بدن با استفاده از نور تولید می‌شود، برای جلوگیری از کرونا عمل می‌کند.

متابولیت‌های ویتامین D و لومسترول قادر به انسداد دو آنزیم خاص (RdRP و Mrpo) هستند که برای چرخه زندگی SARS-CoV-۲ مورد نیاز است.

ویتامین C

ویتامین  C دارای فعالیت های آنتی اکسیدانی است و کمبود آن با اختلال در تعادل بین فعالیت آنتی اکسیدانی و تولید اکسیدان همراه است. مکمل ویتامین C ممکن است نقش پیشگیرانه در برابر عفونت های ویروسی داشته و طول دوره و شدت آنها را کاهش دهد.

آیا مصرف ویتامین C بر پیشگیری و درمان ویروس کرونا موثر است؟

ویتامین C سایتوکاین های پیش التهابی را که در کووید-19 فعال می شوند و ممکن است در طوفان سایتوکاینی نقش داشته باشند را کاهش داده؛ و سایتوکان های ضد التهابی را افزایش می دهد؛ سطوح TNF  آلفا (سایتوکاین پیش التهابی که ورود سارس کووید-19 را به سلول های میزبان تسهیل می کند) را کاهش و سطوح اینترلوکین 10 که باعث کاهش التهاب می شود را افزایش می دهد. ویتامین C در سپسیس که به دنبال عفونت ریه ایجاد می شود نقش دارد و بیماران مبتلا به کووید-19 خطر بیشتری برای ابتلا به عفونت ریه دارند.

براساس مطالعات زینک که یک ملح معدنی کلیدی است اثرات ایمونومادولاتوری و ضد ویروسی دارد. عوارض جانبی ناشی از کمبود زینک شامل افزایش سایتوکاین های پیش التهابی، ریمادلینگ بافت ریه، تغییرات در عملکرد سل بریر ها در دیواره سلوهای بافت اپیتلیال ریه، کاهش تعداد لنفوسیت ها و نقص عملکرد آنهاست. زینک در تولید و تکثیر ویروسی مداخله می کند. در کووید-19 مکمل درمانی با زینک ممکن است باعث کاهش عفونت سیستم تنفسی تحتانی از طریق مهار پوشش برداری، اتصال و تکثیر ویروس شود.

ویتامین A

ویتامین (A) یکی از ویتامین‌های محلول در چربی است. ویتامین‌های آ یا رتینول برای رشد بدن مخصوصاً در کودکان و کار صحیح دستگاه ایمنی و مخاط مثل مخاط روده و جلوگیری از عفونت‌ها (بیماریهای میکروبی) بهبود بینایی افراد در نور کم مثل شب و حفظ سلامتی سطح چشم، دفاع از بدن و سلامتی پوست است.

این ویتامین به شکل خالص در منابع گیاهی وجود ندارد بلکه پیش سازهای آن یعنی کاروتن‌ها به اشکال مختلف در گیاهان وجود دارند. این ویتامین به ۳ فرم رتینول، رتینال و رتینوئیک اسید وجود دارد. و در بدن ذخیره میشود و در سبزیجات و مخصوصا در گوجه وهویج بسیار زیاد است.

هویج منبع ویتامین آ است.

تیمی از محققان بریتانیایی اظهار داشتند: در حال بررسی این موضوع هستند که آیا قطره بینی ویتامین A می تواند به بیماران مبتلا به کروناویروس کمک کند تا حس بویایی از دست رفته یا تغییریافته خود را بازیابند ، این یک علامت رایج کووید -19 و سایر عفونت های ویروسی است که می تواند هفته ها یا ماه ها پس از عفونت باقی بماند.

از دست دادن بو یکی از علائم "کلاسیک" کووید -19 در کنار از دست دادن طعم ، تب و سرفه مداوم محسوب می شود. تعداد زیادی از بیماران مبتلا به کووید -19 حس بویایی خود را از دست می دهند و در حالی که دقیقاً مشخص نیست تعداد آنها چقدر است ، برخی مطالعات نشان می دهد که این میزان تا دو سوم است.

That's a good roast!

افراد مبتلا به بیماری کووید-۱۹ که در اثر ابتلا به این بیماری حس بویایی خود را از دست داده‌اند، می‌توانند با استفاده از قطره بینی ویتامین Aآ مجددا حس بویایی خود را بازگردانند.

درمان های محدودی برای این بیماری وجود دارد. از استروئیدها استفاده شده است ، اگرچه عوارض جانبی دارد و شواهد محدودی وجود دارد که آنها واقعاً کار می کنند. پزشکان در سراسر جهان آموزش بویایی را به عنوان یک جایگزین توصیه کرده اند و بوی تند بوی قهوه و سیر را به طور مرتب استشمام می کنند تا مغز بتواند بوهای مختلف را تشخیص دهد.

پزشکان توصیه می‌کنند مردان ۰.۷ میلی گرم و  زنان ۰.۶ میلی گرم از آن را در روز استفاده کنند. با این حال مصرف بیش از حد ویتامین A در رژیم غذایی می‌تواند مضر باشد و به سلامت استخوان‌های فرد در آینده آسیب برساند.به ویژه محققان به زنان باردار توصیه می‌کنند که از مصرف مقدار زیادی ویتامین A خودداری کنند زیرا می‌تواند به نوزاد آنها آسیب رساند.

علم ورزش | فواید و خواص انواع ویتامین ها برای بدن چیست؟

ویتامین K

ویتامین K جزو ویتامین‌های محلول در چربی بوده و مهمترین وظیفه آن جلوگیری از خونریزی است. مصرف این نوع ویتامین برای کنترل و درمان خونریزی ناشی از بیماری‌های هموفیلی، کبد، زردی و زخم معده توصیه شده است. همچنین این ویتامین به ارتقای سلامت قلب و استخوان کمک زیادی می‌کند. کمبود این ویتامین ممکن است هر گروه سنی را درگیر کند، اما اغلب در نوزادان رخ می‌دهد.

با وجود اینکه هر دو نوع ویتامین K عملکردهای یکسانی دارند، اما به نظر می‌رسد ویتامین K2 بهتر و به مدت طولانی‌تر در بدن جذب می‌شود. همچنین بدن انسان قادر است مقداری از ویتامین K1 مصرفی را به ویتامین K2 تبدیل کند. گروهی از محققان به تازگی ارتباط بین ویتامین K و بیماری کووید -۱۹ را بررسی کردند. همانطور که مشخص شده است بیماری کرونا باعث لخته شدن خون در رگهای بدن می‌شود و این اتفاق نیز منجر به تخریب بافت الاستیک در ریه‌ها می‌شود.

آشنایی با انواع ویتامین ها

ویتامین K که از طریق مواد غذایی مصرف و در دستگاه گوارش جذب می‌شود، در تولید پروتئین‌هایی که مسئول تنظیم لخته شدن خون هستند، نقش دارد. به همین دلیل قادر است از ریه‌های انسان در برابر این بیماری محافظت کند. پژوهشگران معتقد هستند نوع رژیم غذایی نقش مهمی در مبارزه با ویروس جدید کرونا دارد. همچنین نتایج این مطالعه نشان می‌دهد کمبود ویتامین K باعث بروز مشکلات جدی در میان افراد مبتلا به بیماری کرونا می‌شود.

بنابراین محققان به افراد توصیه می‌کنند به منظور دریافت ویتامین K مورد نیاز بدن، از رژیم غذایی سالم پیروی کنند. در صورت کمبود ویتامین K، افراد باید پس از مشورت با پزشک از مکمل دارویی استفاده کنند. حتی اگر مصرف ویتامین K نقش محافظتی در برابر بیماری کرونا نداشته باشد، برای بهبود عملکرد ریه و ارتقای سلامت رگ‌های خونی و استخوان‌ها مفید است.

انتهای پیام/

زمان انتشار: دوشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۰ - ۰۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 98747

مطالب مرتبط :
مصرف خودسرانه ویتامین ها

آیا مصرف خودسرانه ویتامین ‌ها برای سلامت ما مضر است؟

برخی از ویتامین‌ ها می توانند اثر داروها را کاهش یا افزایش دهند یا با مواد غذایی تداخل داشته باشند؛ بنابراین لازم است بدانیم استفاده بیش از حد ویتامین ‌ها و مواد معدنی می ‌تواند اثرات جانبی منفی داشته باشد.

حسگر

ابداع حسگر گوش برای نظارت بر بیماران کووید ۱۹

محققان آلمانی موفق به ابداع حسگری شدند که به پزشکان اجازه می دهد وضعیت بیمار را در زمان واقعی ردیابی کنند.

قلب

پیش بینی مرگ از طریق نشانگر زیستی

محققان دریافتند تغییرات در فعالیت الکتریکی در قلب می تواند به پیش بینی اینکه بیماران مبتلا به کووید -۱۹ در بیمارستان بستری شده اند بیشتر احتمال دارد کاهش یافته و بمیرند ، کمک کند.

قرارگاه علم و صنعت بسیج گلپایگان

مسئول معاونت بسیج علمی ناحیه گلپایگان گفت:

ششمین جلسه قرارگاه علم و صنعت بسیج گلپایگان با حضور شورای جهاد علمی برگزار شد

مسئول معاونت بسیج علمی ناحیه گلپایگان، گفت: قرارگاه علم و صنعت شهرستان گلپایگان به دبیری معاونت علمی بسیج ناحیه راه‌اندازی شده است و اکنون هم ششمین جلسه با حضور شورا ی جهاد علمی در هفته دفاع مقدس برگزار شد.

ل

مجموعه درمانی ۱۹ مهر بجنورد گامی در جهت تحقق سبک زندگی اسلامی ایرانی است

رئیس سازمان بسیج مستضعفین کشور گفت: ورزش، نشاط و تفریحات سالم از مؤلفه‌های سبک زندگی ایرانی اسلامی است و مجموعه درمانی ۱۹ مهر گامی در جهت تحقق سبک زندگی اسلامی ایرانی است.

فناوری

ابتکارات دانشمندان ایرانی در تشخیص کووید ۱۹

دانشمندان ایرانی فعال در حوزه فناوری نیز تلاش می‌کنند تا راه‌حل‌هایی را در حوزه کاری خود، برای مقابله با این بیماری فراهم کنند.

ویتامین کا

نقش کلیدی ویتامین k در بهبود ریه بیماران کرونایی

کووید ۱۹ باعث ایجاد لخته خون و آسیب به فیبرهای ارتجاعی ریه می‌شود. از طرفی ویتامین K کلید تولید پروتئین‌های ضد انعقاد خون است و به همین دلیل نقش مهمی در حفاظت از ریه دارد.

بویایی

حافظه بویایی قویتر از سایر حواس

تحقیقات جدید از یک تیم بین المللی از دانشمندان نشان داده است که چگونه بوها از راه های قوی تر نسبت به سایر حواس باعث ایجاد خاطرات در مغز می شوند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب