طراحی و ساخت پرینتر سه بعدی در دانشگاه یزد

کد مطلب: 36012  |  تاريخ: دوشنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۶  |  ساعت: ۱۷:۴۰


طراحی و ساخت پرینتر سه بعدی در دانشگاه یزد

سرپرست پروژه ساخت پرینتر سه بعدی از رونمائی از دستگاه ساخته شده در پژوهشکده شهید علم الهدی دانشگاه یزد در آیندهای نزدیک خبر داد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از یزد؛ تحقیق برای ساخت پرینتر سه بعدی یکی از پروژه هایی است که در پژوهشکده شهید علم الهدی دانشگاه یزد در حال انجام است.

سرپرست پروژه ساخت پرینتر سه بعدی در این رابطه گفت: پرینترهای سه بعدی حوزه کاربری بسیار گسترده ای دارند و با توجه به تکنولوژی های استفاده شده قادر به تولید محصولات متفاوتی هستند. مثلاً در تکنولوژی نوع اول (FDM) که با تزریق مواد پلاستیکی انجام می شود، مدل های ریخته گری و نمونه های اولیه محصول جهت تست ایجاد می شود. یا در تکنولوژی نوع دوم (SLA)، با استفاده از رزین ها قالب ساخته می شود که در طلا سازی کاربرد بسیار دارد.

آرش فلاح ادامه داد: در نوع سوم تکنولوژی (SLS) که موضوع پروژه ای است که در مرکز پژوهش شهید علم الهدی در دست انجام است، از پودر برای ساخت محصول نهایی استفاده می شود که اشکالات طرح های قبلی برطرف شده و مدل و همچنین محصول نهایی قابل تولید است.

وی تأکید کرد: از پرینترهای سه بعدی در صنایع خودروسازی، هوافضا، طلاسازی و ریخته گری استفاده بسیار می شود اما متأسفانه در کشور ما نمونه های کمی از این دستگاه وجود دارند که عمدتاً هم وارداتی و مونتاژی هستند، ضمناً قیمت این دستگاه ها هم بسیار زیاد بوده و به پانصد میلیون تومان هم می سد.

فلاح با اشاره به فعالیت یک تیم ده نفره از دانشجویان رشته های مکانیک، برق و برنامه نویسی در این زمینه بیان داشت: بنده برای پروژه کارشناسی با دکتر روح الله عزیزی که هم استاد بنده بودند و هم رئیس پژوهشکده شهید علم الهدی به توافق رسیدم و سرپرستی تحقیق بر روی پرینتر سه بعدی را به عهده گرفتم. البته تحقیق بر روی این پروژه مبنای سه پایان نامه دیگر در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد هم شد.

وی خاطر نشان کرد: در حال حاضر مراحل تحقیقات، طراحی و ساخت قطعات انجام شده و در آینده ای نزدیک پرینتر سه بعدی مونتاژ و آزمایش خواهد شد.

وی در پایان از حمایت های سازمان بسیج علمی استان یزد و احسان ملکی ریاست این سازمان تشکر و قدردانی کرد.

انتهای پیام/


http://stnews.ir/content/news/36012/طراحی و ساخت پرینتر سه بعدی در دانشگاه یزد

چاپ خبر