پیشتازی گیلان در صنعت کشور | توسعه صنعتی ارمغان انقلاب برای سرزمین نارنج و برنج

کد مطلب: 85555  |  تاريخ: یکشنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۸  |  ساعت: ۱۶:۰۱


پیشتازی گیلان در صنعت کشور | توسعه صنعتی ارمغان انقلاب برای سرزمین نارنج و برنج

ظرفیت های صنعتی استان نارنج و برنج، به گواه بسیاری از کارشناسان کم نظیر است تا جایی که بیش از ۸۰هزار نفر در واحدهای صنعتی استان مشغول به کارند و چرخ صنعت استان و تولید ملی را می گردانند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از گیلان، استان گیلان در حال حاضر قریب به 35 شهرک صنعتی در حال بهره برداری دارد که این تعداد در زمان قبل از انقلاب به عدد "یک" می رسد!

این شهرک ها که در همه شهرستان های استان پراکنده اند با هدف استقرار صنایع، اشتغال زایی، تمرکز خدمات و تولید و جلوگیری از آلودگی های محیطی تعریف شده اند و اگرچه نوسانات بازار و برهم خوردن معادلات اقتصادی گاها برخی از این واحدها را با رکود و بعضا با تعطیلی مواجه کرده است اما تلاش ها برای احیای واحدهای تعطیل و نیمه تعطیل از سر گرفته شده و اقدامات قابل توجهی در این زمینه صورت گرفته است.

ظرفیت های صنعتی استان نارنج و برنج، به گواه بسیاری از کارشناسان کم نظیر است تا جایی که بیش از 80هزار نفر در واحدهای صنعتی استان مشغول به کارند و چرخ صنعت استان و تولید ملی را می گردانند.

گیلان، تولید کننده اولین ها در کشور و خاورمیانه

فرهاد دلق پوش، رئیس سازمان صمت گیلان در گفتگو با خبرنگار ما با اشاره به قرارگرفتن نام گیلان در زمره 10استان برتر توسعه یافته صنعتی کشور اظهار داشت: بهره وری از صنایع بزرگی چون کانی غیرفلزی، سیمان، فولاد و غذا و دارو سبب شده تا گیلان موقعیت ممتازی از لحاظ توسعه یافتگی صنعتی در کشور داشته باشد.

وی شمار واحدهای صنعتی استان گیلان را سه هزار و 100 واحد برشمرد و گفت: پیش از پیروزی انقلاب تنها 120 واحد تولیدی در گیلان مشغول فعالیت بودند و امروز، پیشرفت های مکرر صنعتی گیلان بر کسی پوشیده نیست.

دلق پوش پیشرفت علمی کشور را یکی از مهم ترین دستاوردهای انقلاب عنوان نمود و افزود: ارتباط هرچه بیشتر صنعت و دانشگاه به امتزاج علم و تولید خواهد انجامید و نتایج مبارکی را برای استان و کشور رقم خواهد زد.

رئیس سازمان صمت گیلان برخی کارخانجات مستقر در شهرک صنعتی گیلان را کم نظیر در خاورمیانه برشمرد و اظهار داشت: کارخانه تولید انواع کابل آلومینیومی که در حال راه اندازی است یکی از نمونه های کم نظیر تولید محصول مشابه در خاورمیانه است. همچنین گیلان تنها تولید کننده قوطی های درب دار فلزی است و واحد تولید نانو داروی ضد سرطان نخستین واحد تولید این محصول در کشور است.

تاکید بر نقش طبیعت، موقعیت همجواری و دانشمندان جوان در رونق تولید

 وحید خلیلی، مهندس مکانیک و یکی از شاغلین در شهرک صنعتی رشت با اشاره به ظرفیت طبیعی استان گیلان در توسعه صنعت، نظیر معادن غنی و طبیعت بکر گفت: گیلان از ظرفیت تجارت با کشورهای حاشیه دریای خزر نیز بهره مند است و این در معادلات اقتصادی تجاری یک امتیاز محسوب می شود.

وی وجود منطقه آزاد تجاری انزلی و بزرگترین مرز زمینی با کشورهای همسایه را نیز امتیازی دیگر برای رونق صنعت و تجارت استان گیلان عنوان نمود و افزود: خودکفایی در تولید ملی، افق دور و درازی نیست. عزمی ملی و حمایتی همه جانبه می طلبد تا کشور در تمامی عرصه ها از اتصال و اتکا به بیرون بی نیاز شود.

خلیلی با بیان اینکه شهرک های صنعتی گیلان در بسیاری از عرصه ها تولیدکننده ی اولین ها در کشور هستند، گفت: بسیاری از این واحدهای تولیدی بسیار کوچک و در نظر ناچیز بودند اما به همت دستان پرتوان صنعتگران و با تکیه بر دانش جوانان همین استان توانستند عناوین قابل توجهی را ازآن استان و در نهایت ایران عزیز کنند.

وی با گلایه از برخی ناملایمات نسبت به کارگران و شاغلین در شهرک های صنعتی اظهار داشت: قطعا روند تولید نیازمند عزمی جدی برای به بار نشستن است، گاه نامهربانی ها از آنان که باید از این تولیدات حمایت کنند، دانشمندان جوان را سرخورده و کارگران را دلزده می کند. امیدواریم شرایط به گونه ای باشد تا چرخ تولید همواره پرفروغ تر از پیش بچرخد.

وفاق ملی برای حمایت از تولید ملی

آنچه عیان است این که پیش از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی، گیلان زیبا، در عرصه صنعتی گام های بسیار بزرگ و تاثیرگذاری برداشته تا جایی که در کشور و حتی خاورمیانه در تولید برخی محصولات سرآمد است اما آنچه که نباید از آن به سادگی گذشت استفاده از تمام ظرفیت های موجود و رفع تمامی موانعی است که به هرنحو به سنگ اندازی در روند تولید می انجامد. به نظر می رسد وفاق ملی، نخست در بین مسئولین برای گره گشایی از مسائل صنعت و نیاز کارگران و در وهله بعدی فرهنگ سازی در عرصه استفاده از کالای ملی، دهه بعدی انقلاب را بسیار شکوهمندتر رقم خواهد زد.

انتهای پیام


https://stnews.ir/content/news/85555/پیشتازی گیلان در صنعت کشور | توسعه صنعتی ارمغان انقلاب برای سرزمین نارنج و برنج

چاپ خبر