آموزش دریافت سیب سلامت برای مشاغل خانگی

کد مطلب: 95192  |  تاريخ: دوشنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۹  |  ساعت: ۰۶:۲۰


علم و فناوری گزارش می دهد :

آموزش دریافت سیب سلامت برای مشاغل خانگی

سیب سلامت، در حقیقت نشان و علامت سازمان غذا و دارو می باشد و به محصولاتی داده می شود که فاکتورهای مد نظر سازمان غذا و دارو را داشته باشند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از شیراز، مشاغل خانگی، بهترین فرصت در تامین امنیت اجتماعی و آرامش فکری بانوان سرپرست خانوار به خصوص در مناطق حاشیه نشین و کم برخوردار است.

زنان بدسرپرست و یا بی‌سرپرست در شرایط خاصی از زندگی در محلات کم برخوردار مجبور به اداره زندگی خود به دلیل بیماری همسر یا حبس و یا به واسطه طلاق و یا فوت همسر و ... هستند از این رو با مشکلات و دغدغه‌های بیشتری در زمینه اشتغال و کسب درآمد روبرو هستند.

اغلب این بانوان نیز تحصیلات عالی ندارند و در برخی موارد با فقر فرهنگی و مالی در خانواده مواجه‌اند و از بنیاد حمایتی خانوادگی و یا حلقه های حمایتی بین آشنایان و اقوام و اطرافیان محروم‌اند.

در این میان برخی مشاغل خانگی مثل تولید لبنیات یا ترشی و ... نیاز به دریافت سیب سلامت هستند تا بتوانند فروش بیشتری داشته باشند.

در خصوص مراحل و نحوه دریافت و شرایط سیب سلامت و همچنین اهمیت آن گفتگویی با یکی از کارشناسان اقتصادی دفتر تسهیلگری و توسعه محلی بافت قدیم شهر شیراز، خانم دکتر سیما شایگان انجام دادیم تا در این حیطه، افرادی که تمایل به ایجاد مشاغل خانگی دارند، آشنایی پیدا کنند.

 

** * سیب سلامت چیست؟

سیب سلامت، در حقیقت نشان و علامت سازمان غذا و دارو می باشد. ما هنگام خرید هر نوع محصول غذایی یا بهداشتی علامت استاندارد درج شده بر روی بسته بندی را چک می کنیم. علامت استاندارد را بر روی فرآورده هایی می بینیم که مشمول استاندارد اجباری هستند در حالی که ممکن است محصولاتی بهداشتی و استاندارد باشند اما به نحو دیگری فرآیند استاندارد را طی کرده باشند و در واقع مشمول استاندارد اجباری نباشند. علامت سازمان غذا و دارو روی تمامی فرآورده هایی که در مرحله ورود به بازار هستند، حک می شود و این نشان به ما اطمینان می دهد که این فرآورده ها پروانه ساخت و مجوز ورود به بازار را دریافت کرده اند. بدون مجوز وزارت بهداشت هیچ فرآورده ای نمی تواند وارد بازار شود و آرم سازمان غذا و دارو، با نام سیب سلامت علامت پروانه ساخت و پروانه مجوز ورود به بازار است. این آرم متشکل از دو رنگ آبی و سبز می باشد که برگ سبز به شکل چشم در میان لوگو و هلالی آبی رنگ در طرف دیگر آن وجود دارد. نشان سیب سلامت، نشان سلامتی و دارا بودن فاکتور های استاندار از سوی سازمان غذا و دارو است.

 

** * به چه محصولاتی سیب سلامت داده می شود؟

سیب سلامت به محصولاتی داده می شود که فاکتورهای مد نظر سازمان غذا و دارو را داشته باشند و در واقع پروانه ساخت برای محصول صادر شده باشد. مواردی از جانب سازمان غذا و دارو از قبل اعلام شده است که با رعایت آن ها امکان دریافت سیب سلامت وجود دارد، مواردی مانند: عدم استفاده از مواد افزونی شیمیایی مصنوعی، حداقل میزان کالری به کار رفته در محصول، عدم وجود عوامل خطرناکی به مانند اسیدهای چرب ترانس، حدالامکان از مواد اولیه طبیعی استفاده شده باشد و ... .

دریافت سیب سلامت چندان دشوار نیست، برای مثال اگر صاحب کسب و کار خانگی هستید می توانید پس از مطالعه لازمه دریافت سیب سلامت درخواست خود را به اداره جهادکشاورزی منطقه ارسال نموده و جهاد کشاورزی پس از گرفتن استعلام از ارگان مربوطه نتیجه را به معاونت امور بهداشتی ارسال می نماید. لازم است محیط مطابق دستورالعمل و ملزومات مطابق چک لیست ها باشند تا در نهایت بنابر پاسخ استعلام درخواستی اختصاص یا عدم اختصاص سیب سلامت لحاظ شود.

دفاتر تسهیلگری و توسعه محلات در طول سال نمایشگاه ها و غرفه های مناسبتی متعددی برگزار می کند که به علت مناسبتی بودن فروش خوبی دارند اما لازمه شرکت محصولات غذایی و بهداشتی در نمایشگاه ها و غرفه ها داشتن مجوز بهداشتی از جمله سیب سلامت است.

 

** * سیب سلامت چه ویژگی هایی دارد؟

سیب سلامت در عین کاربری آسان دارای تکنولوژی بالا و پیچیدگی درونی دارد. برای داشتن سیب سلامت لازم به ثبت تمامی اتفاقات رخ داده در محل وقوع مثل خدمات، مجوزها و فرایندها است و این امر به معنای نظارت دائمی می باشد. مهندسی مجدد فرایندها، گزارش های جامع و کامل از سیستم، خدمات کاربری بر اساس حداقل امکانات سخت افزاری و بسترهای ارتباطی که نوعی افزایش تولید به همراه دارد و داشبوردهای مدیریتی برخط از دیگر ویژگی های سیب سلامت به شمار می رود.

 

** * آیا سیب سلامت نیاز به تمدید دارد یا دائمی ست؟

نشان سیب سلامت دائمی نیست و مدت اعتبار 2 ساله دارد. برای تمدید نیاز به درخواست بوده و هنگام تمدید مواردی مانند روال دو سال گذشته، عملکرد و کیفیت محصولات و ... مورد ارزیابی قرار می گیرد. در واقع این تمدید نوعی اعتبار سنجی از محصولات و کسب و کار محسوب می شود.

 

** * مراحل گرفتن سیب سلامت

پس از آنکه متقاضی مراحل ثبت درخواست سیب سلامت را تکمیل نمود، کارگزاران فرآیند بررسی و ارزیابی را شروع کرده و سازمان نظارت بر محصولات غذایی معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی کار بررسی را انجام می دهد و کیفیت را تعیین می کند. مشخصات محصول برای کمیته کشوری ارسال شده و در صورت جلب نظر تیم کشوری، محصول انتخاب شده خواهد توانست به مدت زمان دو سال از مزایای نشان سیب سلامت استفاده کند و بعد از دو سال تحت شرایطی که در بالا گفته شد، امکان تمدید وجود دارد.

با وجود آنکه تمرکز ما بر روی موادغذایی و بهداشتی بوده است، امکان اخذ سیب سلامت برای کلیه صنایع تولیدی در کشور ایران که پروانه ساخت را از سازمان بهداشت اخذ نموده اند، وجود دارد. نشان سیب سلامت افزون ترین کیفیت و گواهینامه های جهانی و بین المللی را دارا ست و ساده ترین و در عین حال معتبرترین مجوز برای کسب و کارهای خانگی است که در محلات کم برخوردار کلان شهرها موضوعیت دارد.

 

** * اهمیت سیب سلامت برای مشاغل خانگی محلات چیست؟

همانطور که گفته شد، سیب سلامت بهترین راهکار برای محصولات خانگی است. محلات کم برخوردار کلان شهرها عمدتا پذیرای مهاجرانی هستند که از شهر های کوچک و روستاها وارد کلان شهرها شده اند و بنابر سبک زندگی گذشته خود مهارت های ارزشمندی از مادران خود به همراه دارند. قریب به اتفاق زنان ساکن در محلات کم برخوردار توان تولید محصولاتی که در رده مشاغل خانگی جای میگیرد را دارند اما متأسفانه به دلایلی از جمله عدم بازاریابی صحیح ، عدم اختصاص فروشگاه جهت عرضه محصولات ، عدم تبدیل توان بالقوه به توان بالفعل و ... دست از تولید و اشتغال در زمینه کسب و کارهای خانگی می کشند در حالی که اگر این روند اصولی طی شود و در گام اول سیب سلامت به عنوان مجوز ورود محصولات به بازار و نمایشگاه اخذ شود، امکان فروش فراهم خواهد آمد. سیب سلامت نیپسبت به سایر روش های اخذ مجوز کم هزینه تر و آسان تر است از این رو به عنوان شخصی که در برخورد با صاحبان مشاغل خانگی محصولات کم برخوردار به نوعی با موانع آشنا هستم توصیه و خواهش میکنم صاحبان حرف و مشاغل خانگی نسبت به دریافت سیب سلامت اقدام کنند.

 

گفتگو از مسعود احمدی

انتهای پیام/


https://stnews.ir/content/news/95192/آموزش دریافت سیب سلامت برای مشاغل خانگی

چاپ خبر