دکتر-عباس-علوی‌راد::خبرگزاری علم و فناوری
دکتر-عباس-علوی‌راد

یادداشت/

پایان عصر اشتغال زایی دولتی در اقتصاد ایران

لازم است این باور که بخش عمومی به علت دولتی بودن بخش زیادی از اقتصاد کشور قادر به اشتغال زایی جدید است را از اذهان عمومی دور کرد.

درس های گزارش مجمع جهانی اقتصاد از شاخص تحرک اجتماعی جهانی

عضو انجمن اقتصاددانان ايران بیان داشت: شاخص تحرک اجتماعی جهانی با ارزیابی ۱۰ رکن و مولفه های مرتبط با آن توسط مجمع جهانی اقتصاد اندازه گیری می شود و اکثریت ارکان اندازه گیری با متغیر های اقتصادی مرتبط هستند.

نقد و بررسی لایحه بودجه سال ۹۹؛

رشد ۲۷ درصدی مالیات بر شرکت های غیر دولتی/ بی سابقه ترین آینده فروشی در اقتصاد ایران

عضو انجمن اقتصاددانان ايران از نمایندگان مجلس خواست به جای موافقت با رشد ۲۷ درصدی مالیات بر شرکت های غیر دولتی، دولت را مکلف کنند برای تحقق درآمدهای مالیاتی پیش بینی شده خود به مقابله با فرارهای مالیاتی و حذف معافیت های مالیاتی غیر ضروری در کشور بپردازد.

عضو انجمن اقتصاددانان ايران ابراز داشت

اصلاح مدیریت اقتصادی؛ ارزشمند ترین هدیه برای ملت ایران

یک اقتصاددان بیان داشت: دست یابی به میدان جدید نفتی بزرگ برای ملت ایران لزوما هدیه نیست، بلکه اصلاح مدیریت اقتصادی دولت ها ارزشمند ترین هدیه به ملت ایران خواهد بود.

تلنگری دوباره بر کارکرد دوگانه دانشگاه ها در ایران

عضو انجمن اقتصاددانان ايران گفت: گزارش مجمع جهانی اقتصاد در سال ۲۰۱۹ از وضعیت رقابت پذیری اقتصاد های دنیا، بار دیگر پرده از دو گانگی در کارکرد مناسب دانشگاه ها در تربیت دانش آموختگان با مهارت و انتشار مقالات علمی برداشته است.

عضو انجمن اقتصاددانان ايران:

حذف صفر از پول ملی نه ضرورتی دارد و نه مشکلی را حل خواهد کرد

عضو انجمن اقتصاددانان ايران با تشریح وضعیت اقتصادی کشور عنوان کرد: در چنین شرایطی حذف صفرهای پول ملی نه ضرورتی دارد و نه مشکلی را از اقتصاد ایران حل خواهد کرد لذا بهتر است بانک مرکزی بر مهم ترین وظیفه ذاتی خود یعنی استحکام قیمت ها و مهار تورم تمرکز کند.

عضو انجمن اقتصاددانان ايران پاسخ می دهد

چرا در ایران از بورس استقبال نشد؟

عضو انجمن اقتصاددانان ايران گفت: متاسفانه در کشورهای در حال توسعه بورس به نقش و جایگاهی که برایش تعریف شده هیچ وقت نزدیک هم نشده است.

عضو انجمن اقتصاددانان ايران با اشاره به لایحه بودجه ۹۸ تاکید کرد

مالیات ۲۵ درصدی در شرایط ویژه اقتصادی کشور منطقی نیست

عضو انجمن اقتصاددانان ايران تاکید کرد: طبق اصلاحیه قانون مالیات های مستقیم، اشخاص حقوقی غیر دولتی موظفند ۲۵ درصد مالیات دهند که به نظر می رسد این نرخ هم در شرایط عادی و هم شرایط ویژه اقتصادی کشور در سال ۹۸ تا حدودی بالا است.

عضو انجمن اقتصاددانان ايران مطرح کرد:

چاپ پول بدون پشتوانه عامل اصلی کاهش ارزش پول ملی

علوی راد گفت: پشتوانه پول یا طلا است یا تولید و یا ذخایر بین الملل. اما وقتی در کشور رقم اسکناسی که در سال منتشر می‌شود از این ذخایر بالاتر می‌رود، پول هم در سیکل کاهش ارزش واقعی می افتد.

عضو انجمن اقتصاددانان ايران:

حذف ارز مسافرتی به صلاح نیست/ باید در روند تخصیص تجدید نظر کرد

دکتر علوی راد گفت: به صلاح نیست که روند تخصیص ارز مسافرتی متوقف شود، اما موافقم که این رقم ها کم شود و یک فیلترهایی برای پرداخت آن اتخاذ شود. مثلا تنها یک بار در سال پرداخت شود که در حال حاضر نیز همین اتفاق می افتد و یا اینکه رقم آن را کم کنیم.