باکتری های روده حافظه زنبورها را بهبود می بخشد

یک تیم تحقیقاتی بین المللی نوع خاصی از باکتری روده را در زنبورها کشف کرده اند که می تواند حافظه را بهبود بخشد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اردبیل؛ این مطالعه که توسط دانشمندان دانشگاه جیانگنان چین و با همکاری محققان دانشگاه کوئین مری لندن و دانشگاه اولو فنلاند انجام شد، نشان داد که گونه‌ای از باکتری‌های روده به نام لاکتوباسیلوس آپیس با تقویت حافظه در زنبور عسل مرتبط است.

محققان نشان می دهند که زنبورهای بامبلی که تعداد بیشتری از این نوع باکتری در روده خود دارند نسبت به افرادی که باکتری کمتری دارند حافظه بهتری دارند. همچنین مشخص شد زنبورهایی که غذای حاوی این گونه از باکتری‌های روده را می‌خوردند نسبت به افرادی که رژیم غذایی معمولی داشتند، حافظه طولانی‌تری داشتند.

Experiments on bees revealed a specific species of gut bacteria can enhance the insects' memory performance, and the researchers think this mechanism could translate to humans

این مطالعه که در مجله Nature Communications منتشر شده است، به شواهد فزاینده ای اضافه می کند که میکروبیوم روده - تریلیون ها میکروبی که در روده ما زندگی می کنند - می تواند بر رفتار حیوانات تأثیر بگذارد.

تست حافظه و یادگیری

محققان برای آزمایش حافظه و توانایی های یادگیری زنبورها، گل های مصنوعی رنگی مختلف ساختند. پنج رنگ با محلول شیرین ساکارز و پنج رنگ دیگر با محلول طعم تلخ حاوی کینین، دافع زنبورها، مرتبط بودند. سپس محققان مشاهده کردند که زنبورها با چه سرعتی توانستند یاد بگیرند که کدام رنگ‌ها با پاداش قند مرتبط است و آیا آنها می‌توانند این اطلاعات را در یک آزمایش بعدی سه روز بعد حفظ کنند. با توالی‌یابی نمونه‌های روده زنبورها، آنها توانستند تفاوت‌های فردی در توانایی‌های یادگیری و حافظه زنبورها را با سطوح باکتری‌های مختلف موجود در روده‌شان مقایسه کنند.

برای تأیید اینکه تعداد لاکتوباسیلوس آپیس در روده مستقیماً مسئول تفاوت‌های مشاهده‌شده در حافظه است، این باکتری‌ها را به رژیم غذایی زنبورهای بامبل اضافه کردند و پاسخ آن‌ها را به همان کار اندازه‌گیری کردند.

توانایی‌های شناختی زنبورها در افراد مختلف متفاوت است و آنها در مقایسه با پستانداران دارای جامعه نسبتاً کوچکی از میکروارگانیسم‌های روده هستند که آنها را به مدل‌های ایده‌آلی برای کشف نقش باکتری‌های خاص روده در تفاوت‌های شناختی بین افراد تبدیل می‌کند.

محققان پیشنهاد می کنند که تغییرات مشاهده شده در میکروبیوم بین زنبورهای بامبل می تواند ناشی از تفاوت ها یا تغییرات در محیط لانه، فعالیت ها، عوامل بیماری زا، تعاملات اجتماعی و محیط گرده افشانی باشد.

دکتر لی لی، نویسنده ارشد این مطالعه و محقق فوق دکتری در دانشگاه جیانگ نان، گفت: «نتایج ما نه تنها نشان می‌دهد که تنوع طبیعی در میزان یک باکتری روده خاص بر حافظه تأثیر می‌گذارد، بلکه یک پیوند سببی را نیز نشان می‌دهد – که با اضافه کردن همان گونه های باکتریایی موجود در رژیم غذایی زنبورها می تواند حافظه آنها را تقویت کند.

تحقیقات بیشتری برای تعیین اینکه آیا و کدام گونه باکتری ممکن است تأثیر مشابهی در انسان داشته باشد، مورد نیاز است. اما کار ما نور روشنی بر این امکان تابیده است.»

Bumblebee on artificial flower. Credit: Tom Ings

پروفسور لارس چیتکا از دانشگاه کوئین مری لندن و یکی از نویسندگان این مطالعه، گفت: «این یک یافته شگفت‌انگیز است که می‌تواند برای انسان‌ها و همچنین زنبورها صدق کند. یافته‌های ما به شواهد فزاینده‌ای مبنی بر اهمیت تعاملات روده و مغز در حیوانات اضافه می‌کند و بینش‌هایی را درباره علت تفاوت‌های شناختی در جمعیت بامبل‌های طبیعی ارائه می‌کند.

پروفسور وی ژائو، نویسنده مسئول و رئیس آزمایشگاه آنزیم شناسی در دانشگاه جیانگ نان، گفت: "پیدا کردن گونه های خاص باکتری تقویت کننده حافظه شگفت انگیز است. نتایج این باور ما را تایید می‌کند که می‌توانیم توانایی شناختی خود را از طریق تنظیم میکروبیوتای روده بهبود ببخشیم.

انتهای پیام/

زمان انتشار: شنبه ۶ آذر ۱۴۰۰ - ۰۸:۱۱:۴۳

شناسه خبر: 100376

مطالب مرتبط :
۱۴

توسط دانشمندان دانشگاه کرنل محقق شد؛

کشف نقش باکتری ها در چرخه جهانی کربن

محققان روشی نوآورانه برای ردیابی میکروب‌ها و درک روش‌های مختلف پردازش کربن خاک ایجاد کرده‌اند، یافته‌هایی که به دانش ما درباره نحوه مشارکت باکتری‌ها در چرخه جهانی کربن می‌افزاید.

​اولین دوره تنها مسیر موفقیت برای رسیدن به زندگی بهتر

رابطه هدف داشتن در زندگی با بهبود حافظه

شبکه‌ های اجتماعی را که روی گوشی باز می‌کنیم می‌بینیم همه جا حرف از داشتن هدف در زندگی و مثبت‌بودن است اما این نظرات بر اساس تحقیقات علوم اعصاب چقدر واقعیت دارد؟

دوره آموزرشی زنبورداری و پرورش قارچ توسط جهاد کشاورزی برگزار شد

گزارش تصویری/

دوره آموزرشی زنبورداری و پرورش قارچ توسط جهاد کشاورزی برگزار شد

دوره های آموزرشی زنبورداری و پرورش قارچ در جهاد کشاورزی منطقه لواسان برگزار و به پذیرفته شدگان در آزمون گواهی پایان دوره داده شد.

۱۴

با همت محققان دانشگاه وین میسر شد؛

تأثیر باکتری های روده بر رشد مغز

محققان نشانگرهای زیستی را کشف می کنند که نشان دهنده آسیب مغزی زودرس در نوزادان نارس است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب