در گفت و گو با فعال حوزه دانش بنیان مطرح شد؛

جلوگیری از خروج ارز با ساخت جلیقه ضدگلوله در همدان/ شرکت‌های دانش‌بنیان در راستای نیازهای کشور گام بردارند

مدیر شرکت دانش‌بنیان «میرانکو پارس» بابیان اینکه ساخت جلیقه ضدگلوله خروج ارز از کشور را کاهش داد، گفت: جلیقه ساخته‌شده ازنظر قیمت ۵۰ تا ۵۷ درصد ارزان‌تر از نمونه خارجی است و با ساخت هر جلیقه حدود ۴۲۰ دلار از خروج ارز جلوگیری می‌شود.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از همدان؛ همواره با پیشرفت علم، کشورها در حوزه تجهیزات نظامی به فکر ساختاری برای تجهیزات بوده‌اند به‌طوری‌که علاوه بر قدرت دفاع بالا از وزن سبک‌تری برخوردار باشند.

در کشور ما با واردات جلیقه‌های ضدگلوله که معمولاً از کیفیت مناسبی نیز برخوردار نبودند مبالغ هنگفتی ارز خارج می‌شد اما چند سالی است که یکی از جوانان این مرزوبوم با تحقیقات فراوان موفق به ساخت جلیقه و البسه ضدگلوله کلاس IIIA شده است که در ادامه گفت‌وگویی با این فعال حوزه دانش‌بنیان داشتیم که می‌خوانید:

میلاد بداغی آراسته در گفت‌وگو با خبرنگار علم و فناوری بابیان اینکه متولد ۱۳۷۳ و ساکن همدان است، گفت: از سال ۱۳۹۷ شرکت دانش‌بنیان «میرانکو پارس» تأسیس شد و باگذشت چهار سال به موفقیت‌های چشم‌گیری رسیده‌ایم.

وی با اشاره به اینکه شرکت در حوزه اقلام بالستیک رزم نزدیک فعال است، افزود: جلیقه ضدگلوله کلاس IIIA، البسه، کیف و کفش ضدگلوله و مقاوم در برابر پرتاب از تولیدات این شرکت است.

مدیر شرکت دانش‌بنیان «میرانکو پارس» در خصوص جلیقه ضدگلوله کلاس IIIA، یادآور شد: این جلیقه ضدگلوله نسبت به محصولات مشابه سبک‌تر و مقاوم‌تر است و علاوه بر اینکه به تائید مجموعه سپاه پاسداران و وزارت دفاع رسیده استاندارد ملی و دفاعی دارد.

بداغی آراسته ادامه داد: با تلاش فراوان موفق شدیم اولین شرکت دانش‌بنیان فعال در حوزه بالستیک اقلام رزم نزدیک در کشور باشیم که تائید کارگروه سمتا را کسب کرد.

این فعال حوزه دانش‌بنیان در پاسخ به اینکه چرا وارد حوزه بالستیک شده است، گفت: هفته‌ای نیست خبری نخوانیم که در مرزهای ایران اسلامی نیرویی به شهادت رسیده و حتی جان مقامات خاص در کشور مورد تهدید است بنابراین باید جلیقه ضدگلوله‌ای طراحی می‌شد که بی‌نظیر باشد.

مدیر شرکت دانش‌بنیان «میرانکو پارس» با اشاره به اینکه در کشور تولید این محصولات در انحصار وزارت دفاع بود، افزود: متأسفانه گاهی محصولات حتی کیفیت هم نداشتند تا از جان افراد دفاع کنند و جلیقه‌ها، گلوله را از خود عبور می‌دادند.

بداغی بابیان اینکه چرایی ورود در حوزه بالستیک به دلیل ضعف موجود در کشور بود، تصریح کرد: بعد از امکان‌سنجی و مطالعات اولیه تصمیم گرفتیم بهترین محصول ایرانی را بسازیم که ازنظر مقاومت، وزن و قیمت رقیب نداشته باشد.

وی جلیقه ضدگلوله ساخته‌شده را در کلاس IIIA در دنیا دانست و افزود: تست‌های تخصصی روی این جلیقه انجام شد و توانستیم تست وزارت دفاع تست را با موفقیت پشت سر گذاریم.

مدیر شرکت دانش‌بنیان «میرانکو پارس» با اشاره به اینکه جلیقه تولیدشده سبک‌تر از محصولات دیگر است، گفت: این محصول نسبت به نمونه خارجی ۳۰ تا ۴۰ درصد وزن کمتر و حدود ۵۰ تا ۵۷ درصد با توجه به قیمت متغیر روز ارزان‌تر از نمونه محصول خارجی است.

بداغی ادامه داد: باقیمت تمام‌شده این محصول به ازای هر جلیقه حدود ۴۲۰ دلار از خروج ارز جلوگیری می‌کنیم.

وی بابیان اینکه با حمایت سپاه انصار الحسین (ع) همدان فرآیند احداث کارخانه آغاز می‌شود، افزود: با احداث کارخانه برای ۱۲ نفر به‌صورت مستقیم و ۴۰ نفر به‌صورت غیرمستقیم دارای اشتغال پایدار خواهند شد.

مدیر شرکت دانش‌بنیان «میرانکو پارس» با اشاره به این‌که محصولات با حمایت صددرصدی سپاه پاسداران ساخته شد، تصریح کرد: معاونت علمی و پژوهشی و شخص سردار مجیدی از طرح پژوهشی حمایت کردند تا این طرح تبدیل به محصول قابل‌فروش تجاری شد.

بداغی از اولین صادرات این محصول خبر داد و افزود: اسفند امسال اولین صادرات محصول را داریم و پارک علم و فناوری قول ارائه تسهیلات داده تا افزایش ظرفیت تولید داشته باشیم.

این فعال حوزه دانش‌بنیان یکی از مشکلات اساسی در کشور را مدیریت جزیره‌ای عنوان کرد و گفت: اگر شخصی در حوزه نوآوری فعال باشد نیاز به یکپارچگی نهادهای متولی دارد درحالی‌که برخی نهادها توانایی برقراری ارتباط و کمک به فرد را ندارند.

وی با اشاره به نام‌گذاری سال توسط رهبر انقلاب به نام «تولید، دانش‌بنیان و اشتغال آفرین» خاطرنشان کرد: با این اقدام رهبری، نهادها جلساتی برگزار کردند تا سازمان‌های مختلف حمایت‌های خود از شرکت‌های نوآور و دانش‌بنیان را بیشتر کنند.

مدیر شرکت دانش‌بنیان «میرانکو پارس» بابیان اینکه نیازهای داخل کشور به‌قدری است که شرکت‌های دانش‌بنیان بتوانند محصول خود را به فروش برسانند، افزود: اگر نیازهای داخلی اولویت شرکت‌های دانش‌بنیان باشد قطعاً اتفاقات خوبی رخ خواهد داد.

بداغی ادامه داد: سازمان‌ها مکلف‌اند اگر نمونه داخلی محصولی تولیدشده باشد از آن استفاده کنند و بعد از رفع نیاز داخل می‌توانیم به صادرات نیز فکر کنیم.

این فعال حوزه دانش‌بنیان با اشاره به اینکه در کشور آن‌قدر مشکلات کوچک و بزرگ هست که محصولات صرف رفع مشکلات داخل کشور شوند، گفت: به‌طور مثال برای محصول ما آن‌قدر در داخل تقاضا هست و اندازه بازار کشور از حجم تولید ما بیشتر است که سقف تولیدات امسال حدود یک پنجم نیاز کشور است.

 

خبرنگار/ پروین قادری

زمان انتشار: شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۰۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 102046

مطالب مرتبط :
تشریح راهبردهای بسیج علمی پیرامون شعار سال/ راه‌اندازی دانشگاه جامع انقلاب اسلامی بسیج تا ۸۵۰۰ شرکت دانش بنیان مردم پایه

توسط سردار دکتر رحیمی مطرح شد:

تشریح راهبردهای بسیج علمی پیرامون شعار سال/ راه‌اندازی دانشگاه جامع انقلاب اسلامی بسیج تا ۸۵۰۰ شرکت دانش بنیان مردم پایه

رئیس سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری کشور در اصفهان، دو راهبرد این سازمان در خصوص شعار سال را تدوین و تهیه و ابلاغ نقشه راه بسیج علمی و کمک به خلق فناوری‌های بدیع و نوظهور و هستی آهنگ و شالوده شکن عنوان کرد و گفت: برنامه ۵ ساله در نقشه راه بسیج علمی راه‌اندازی۸۵۰۰ شرکت دانش بنیان مردم پایه است و دانشگاه جامع انقلاب اسلامی بسیج هم در این سال راه‌اندازی شده و در مقطع کارشناسی ارشد دانشجو می‌گیرد.

 ایران قوی تحقق دولت اسلامی با اصل مهم مردم سالاری است/جنبه مردم نهاد علم و دانش ما باید قوی باشد

سردار سلیمانی گفت:

ایران قوی تحقق دولت اسلامی است و اصل مهم مردم سالاری/جنبه مردم نهاد علم و دانش ما باید قوی باشد

رئیس سازمان بسیج مستضعفین کشور در جلسه هم اندیشی با نخبگان بسیج علمی استان اصفهان گفت: ایران قوی تحقق دولت اسلامی است در همه زمینه‌ها و اصل مهم آن مردم سالاری است که مردم نهاد باید کارها انجام گیرد و جنبه مردم نهاد علم و دانش ما باید قوی باشد.

قربانی

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه بوعلی سینا همدان:

سامانه «نان» پژوهش‌های علمی را با نیاز صنعت کشور پیوند می‌دهد

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه بوعلی سینا همدان بابیان اینکه سامانه «نان» پژوهش‌های علمی را با نیاز صنعت کشور پیوند می‌دهد، گفت: دولت برای ایجاد ارتباط بین صنعت و دانشگاه تلاش می‌کند.

خمیر دندان گیاهی

توسط مخترع همدانی صورت گرفت؛

تولید خمیردندان ۱۰۰ درصد گیاهی پس از ۷ سال تحقیق علمی

مخترع خمیردندان ۱۰۰ درصد گیاهی آلبودنت با بیان اینکه پشتوانه تولید این محصول هفت سال تحقیق و پژوهش روی محصولات دهان و دندان بوده است، گفت: محصول تولیدی اماده صادرات به کشورهای مختلف است.

رضوان

رئیس دانشگاه بوعلی سینا همدان ؛

دانشگاه بوعلی به مرکز R&D شرکت های فناور دانشگاه های کشور تبدیل می‌شود.

رئیس دانشگاه بوعلی سینا بابیان اینکه تفاهم‌نامه‌ای برای تأسیس مرکز تحقیق و توسعه (R&D) در دانشگاه بوعلی سینا با معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری انعقاد شده است، گفت: دانشگاه بوعلی به مرکز R&D شرکت‌های فناور دانشگاه‌های کشور تبدیل می‌شود.

مومنی

در راستای تحقق شعار سال؛

دانشگاه صنعتی و بسیج علمی استان همدان تفاهم‌نامه امضا کردند

رئیس دانشگاه صنعتی همدان با اشاره به انعقاد تفاهم‌نامه بین دانشگاه صنعتی همدان و بسیج علمی استان، گفت: دانشجویانی که دارای ایده و ذهن خلاق هستند به آزمایشگاه و کارگاه‌های مجهز نیاز دارند تا ایده‌های خود را به نمونه‌های اولیه تبدیل کنند که این نیاز با همکاری سپاه پاسخ داده خواهد شد.

نجات غریق

مدیرعامل شرکت دانش بنیان آرش شاتین:

سریعترین جلیقه نجات غریق دنیا در مازندران ساخته شد

مدیرعامل شرکت دانش بنیان آرش شاتین از ساخت سریعترین جلیقه نجات غریق دنیا در مازندران با روش مهندسی معکوس خبر داد.

۱

مدیر مرکز حمایت از اختراعات سپاه انصارالحسین (ع) استان همدان؛

بیش از ۳۰۰ طرح فناورانه توسط سازمان علمی و پژوهشی اعلام وصول شده است

مدیر مرکز حمایت از اختراعات سپاه انصارالحسین (ع) استان همدان گفت : این مرکز با حمایت از ایده های فناورانه و محصول محور تاکنون بیش از ۳۰۰ طرح را وصول و با همکاری کارگروه های متخصص ، متشکل از اساتید دانشگاه ها، بررسی و داوری نموده است .

۱

علم و فناوری گزارش می دهد؛

انحصار آمریکا در تولید جلیقه ضدگلوله کلاس IIIA شکسته شد/ اشتغالزایی ۴۲ جوان ایرانی توسط مخترع بسیجی +فیلم و عکس

جلیقه ضدگلوله کلاس IIIA به دلیل ویژگی های منحصر به فردی که دارد دانش ساخت آن تنها در اختیار کشور آمریکا می باشد . اما خوشبختانه مخترع بسیجی همدانی نیز موفق به طراحی و ساخت نسل جدیدی از جلیقه های کلاس IIIA شده که با رونمایی از آن، علاوه بر پایان دادن بر انحصار آمریکا، کشور را از خرید این نوع جلیقه بی نیاز می نماید.

موس

با این موس مکعبی بی سیم می توانید تمام وسایل خود را کنترل نمایید !

به تازگی موس مکعبی شکل بی سیمی به نام "masta box" ساخته شده است که با استفاده از آن می توان تمام وسایل الکترونیکی که قابلیت WiFi Direct را دارند کنترل کرد .

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب