در مصاحبه با مدیرعامل صندوق پژوهش خراسان شمالی:

صندوق پژوهش راهی برای گام برداشتن شرکتها در مسیر حرکت به سوی پیشرفت

عبدالحسین طالبی مدیرعامل صندوق پژوهش خراسان شمالی مأموریت این صندوق را توسعه فناوری های نوین، ارائه خدمات مالی به منظور کمک به تولید، توسعه و فروش فناوری های نوین دانست.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از خراسان شمالی،صندوق پژوهش خراسان شمالی با مدیر عاملی دکتر عبدالحسین طالبی در یک اسفند سال 98 به صورت نیمه دولتی و با سهام یک میلیارد و 500 میلیون تومان به ثبت رسید.

از سرمایه داران این صندوق در بخش دولتی پارک علم و فناوری خراسان شمالی، دانشگاه بجنورد، دانشگاه علوم پزشکی و در بخش خصوصی شرکتهای آذین فورج اسفراین، بجنورد پلاستیک، موسسه رسانه ساب مفید، موسسه پژوهشی جغرافیایی سمنگان، شرکت سورنا صنعت خاوران و دانشگاه آزاد اسلامی واحد بجنورد می باشند.

حدود یک سال و نیم یعنی از شهریور سال 99 به دلیل گرفتن مجوزهای لازم، فعالیت شرکت به صورت رسمی شروع شده است.

طالبی، مدیرعلامل صندوق پژوهش خراسان شمالی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری از خراسان شمالی گفت: خدماتی که صندوق به شرکتهای نوپا، دانش بنیان و فناوران ارائه می دهد به صورت مالی و غیرمالی است.

وی در ادامه بیان کرد: در خدمات غیر مالی بحث توانمند سازی شرکتهای نوپا است که در قالبهای مختلف مثل حضور در نمایشگاه ها، برگزاری کارگاه های آموزشی، رویدادهای انتقال تجربه و برگزاری نشست های مختلف فعالیت می کند و همه آنها در زمینه های مختلف به توانمندسازی شرکتها کمک می کنند.

طالبی با بیان اینکه تمام کارها و فعالیت های صندوق در قالب پیشرفت و تلقی شرکت های نوپا است، گفت: فعالیت های بعدی که در بحث غیر مالی انجام می شود برگزاری دوره های ارائه طرح، تشکیل تیم، به وجود آوردن استارت آپ ها، ثبت شرکت، تنظیم صورتجلسات ثبت شرکت ها، تغییرات شرکت ها، کارگاه های بیمه، کارگاه های مالی یا حسابداری و همچنین کارگاه های مالیاتی است.

وی همچنین در بحث مالی ادامه داد: در بحث مالی صندوق در سه شاخه اصلی ارائه تسهیلات، صدور ضمانتنامه و سرمایه گذاری خطرپذیر فعالیت می کند.

مدیرعامل صندوق پژوهش اعلام کرد: در بخش سرمایه گذاری خطر پذیر طرح و ایده ای که گروهی آماده کرده اند و برای پیاده سازی سرمایه محدود و قدرت ریسک کم دارند، در این زمینه ورود کرده، مبلغی سرمایه برای راه اندازی و استارت کار می گذاریم و به مرور فعالیتها را حمایت کرده و درصدی از طرح را براساس قرار اولیه وارد صندوق می کنیم.

وی خاطرنشان کرد: در این سرمایه گذاری هم در ضرر و هم در سود کار و ایده شریک هستیم و بعد از اینکه شرکت در زمینه کسب و کار مورد نظر توانمند شد با فروش سهام از شرکت خارج می شویم.

طالبی گفت: در رابطه با صدور ضمانتنامه، شرکتی اگر قصد داشته باشد در مناقصه ای شرکت کند ضمانتنامه پیش پرداخت ، حسن انجام کار و یا ضمانت برای وام به آن شرکت تعلق می گیرد.

وی در ادامه بیان کرد: به دلیل اینکه دو سال است ضمانتنامه صندوق پژوهش را بانکها قبول دارند، ما این ضمانتنامه را در اختیار شرکتها قرار می دهیم.

بحث تسهیلات چند قالب خاص دارد که مدیر عامل صندوق به صورت زیر آنها را بیان نمود: نمونه سازی، قبل از تولید صنعتی، تولید صنعتی، سرمایه در گردش، استصناع، لیزینگ از مواردی است که در آن ها تسهیلات به شرکت ها تعلق می گیرد و با حمایت های صندوق پژوهش مواد اولیه ساخته شده و برای فروش و تولید انبوه آماده می شوند.

در مجموع تسهیلات، نمونه سازی اولیه و تولید انجام شده، شرکتهایی که نیاز به زمین و کارگاه دارند از وام های قبل تولید صنعتی استفاده می کنند بعد از آن به تولید انبوه رسیده و مشتری هایی جهت خرید محصول وارد مجموعه می شوند.

برای خرید محصول، صندوق با خریدار وارد مذاکره شده قراردادی بسته می شود و خریدار مبلغی را طی قرارداد به حساب صندوق و یا حساب خود فروشنده واریز می کند و باقی درصد مبلغ را صندوق به حساب فروشنده می ریزد، بعد از آن خریدار مبلغ واریزی به حساب فروشنده که صندوق داشت را به صورت قسطی به حساب صندوق برمی گرداند.

صندوق پژوهش با فعالیتهای خود در قالبهای تسهیلات، ضمانتنامه، فروش محصول و کمک به شرکتها در استان برای پیشرفت شرکتها، تغییر ایده اولیه به تولید انبوه و حمایت از ایده پردازان و فناوران استان درصدد این است که استان را در ایجاد شغل برای افراد بیشتر، پیشرفت و بالا بردن سطح استان کمک کند.

 

انتهای پیام 

خبرنگار / سهیلا سعیدی

زمان انتشار: سه شنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۳۲:۰۴

شناسه خبر: 102155

مطالب مرتبط :
حاجی بگلو صمت خراسان شمالی

صدور ۵۴ پروانه بهره برداری صنعتی در خراسان شمالی

مدیر کل صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی از صدور ۵۴ فقره پروانه بهره برداری صنعتی با سرمایه گذاری ۶ هزار و ۱۳ میلیارد ریال در خراسان شمالی خبر داد.

رییس کل دادگستری

بازدید رئیس کل دادگستری خراسان شمالی از شرکت دانش‌بنیان آراد لیان فرآور آریا

رئیس کل دادگستری خراسان شمالی به همراه دادستان استان، معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری، فرماندار گرمه و رئیس پارک علم و فناوری خراسان شمالی از شرکت آراد لیان فرآور آریا بازدید کرد.

دکتر دلشاد

وضعیت "وبا" در خراسان شمالی

با شروع فصل گرما انواع بیماری ها از جمله وبا شیوع پیدا می کند. خوشبختانه امروزه با شناسایی زودرس بیماری و درمان بیماران در قالب نظام مراقبت بیماری‌های منتقله از آب و غذا، مرگ و میر بر اثر این بیماری به شدت کاهش یافته است.

کارگاه مدیران مراکز رشد خراسان شمالی

کارگاه آموزشی توانمندسازی مدیران علمی شهرستانها، فرمانده های پایگاه های علمی و مدیران مراکز رشد خراسان شمالی با میزبانی معاونت علمی-پژوهشی سپاه استان برگزار گردید.

هدف اصلی کارگاه، آشنایی مدیران با فرآیند تبدیل علم به فناوری و تبدیل ایده به محصول جهت حمایت بهتر و اصولی تر از نوآوران و فناوران، توانمند سازی علمی مدیران و تسهیل ارائه خدمات به بسیجیان در حوزه فناوری می باشد.

دکتر ستاری

افتتاح ۳ مرکز رشد شهرستانهای خراسان شمالی با حضور معاون علمی و فناوری رئیس جمهور

نخستین مرکز نوآوری شرق کشور، برای توانمند سازی بانوان در خراسان شمالی افتتاح شد

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب