خواص دارچین بر روی سلامتی افراد

دارچین ادویه ای کاربردی با خواص مختلفی برای سلامتی می باشد که مصرف منظم ادویه دارچین می تواند تاثیر بسزایی بر روی شما بگذارد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اردبیل؛ دارچین یکی از ادویه‌های بسیار خوشبو و خوش‌طعم است، انسان‌ها در سرتاسر دنیا، به دلیل خواص درمانی متعدد، از هزاران سال پیش برای این ادویه ارزش زیادی قائل بوده‌اند. امروزه مصرف دارچین به شکل‌های مختلف از جمله دمنوش و چای دارچین، ترکیب دارچین و عسل، عرق دارچین برای بهره‌مند شدن از خواص درمانی این ادویه رایج است.

 

از پوست داخلی یک درخت همیشه سبز کوچک به دست می آید، پوست آن را کنده و در آفتاب می گذارند تا خشک شود و در آنجا به شکل رول هایی به نام چوب دارچین پیچیده می شود. دارچین به صورت پودر نیز موجود است.

مردم از سال 2000 قبل از میلاد در مصر باستان از دارچین استفاده می کردند، جایی که آن را بسیار مورد توجه قرار می دادند. در قرون وسطی، پزشکان از آن برای درمان بیماری هایی مانند سرفه، آرتریت و گلودرد استفاده می کردند.

 

این ادویه در حال حاضر پس از فلفل سیاه، دومین ادویه محبوب در ایالات متحده و اروپا است.

 

دارچین به عنوان ادویه به صورت پودر یا کامل و به صورت تکه های پوست موجود است. افراد همچنین می توانند از اسانس دارچین و مکمل ها استفاده کنند.

 

دو نوع اصلی دارچین وجود دارد: کاسیا و سیلان. این دو دارای پروفایل های تغذیه ای متفاوتی هستند.

 

برخی مطالعات نشان داده اند که ترکیبات موجود در دارچین دارای خواص آنتی اکسیدانی، ضد التهابی، ضد دیابتی و ضد میکروبی هستند و ممکن است از سرطان و بیماری های قلبی عروقی و سایر شرایط محافظت کنند. با این حال، شواهد بیشتری برای تایید فواید دارچین مورد نیاز است.

 

در این بخش به فواید ادعایی برای سلامتی انواع مختلف دارچین و نحوه گنجاندن آنها در رژیم غذایی می پردازد.

دانشمندان شواهدی از برخی فواید احتمالی دارچین برای سلامتی یافته اند. این شامل:

 

بهبود عفونت های قارچی

 

روغن دارچین ممکن است به درمان برخی از انواع عفونت های قارچی کمک کند.

 

یک مطالعه آزمایشگاهی در سال 2016 نشان داد که روغن دارچین در برابر نوعی از کاندیدا که بر جریان خون تأثیر می گذارد مؤثر است. این ممکن است به دلیل خواص ضد میکروبی آن باشد.

 

اگر تحقیقات بیشتر این یافته ها را تایید کند، روغن دارچین می تواند در درمان این نوع عفونت نقش داشته باشد.

 

تاثیر بر سطح قند خون

 

بر اساس بررسی منبع مورد اعتماد در سال 2015، مطالعات حیوانی نشان داده است که دارچین کاسیا ممکن است سطح قند خون را کاهش دهد.

 

این بررسی همچنین اشاره کرد که پس از مصرف 60 نفر مبتلا به دیابت نوع 2 تا 6 گرم دارچین در روز به مدت بین 40 روز تا 4 ماه، گلوکز سرم، تری گلیسیرید، کلسترول لیپوپروتئین با چگالی کم و کلسترول تام کمتری داشتند.

 

با این حال، با توجه به مرکز ملی سلامت مکمل و یکپارچه (NCCIH)، به این نتیجه رسید که دارچین به کاهش سطح گلوکز یا هموگلوبین گلیکوزیله A1c - که معیارهای طولانی مدت کنترل قند خون هستند - در افراد مبتلا به این نوع دیابت نوع 1 یا 2 کمک نمی کند.

 

مطالعه کوچک دیگری که منبع معتبری است به تأثیر دارچین، کلسیم و روی بر مدیریت فشار خون در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 پرداخت. نتایج نشان نداد که این درمان هیچ تاثیری داشته است.

 

کدام غذاها برای افراد مبتلا به دیابت انتخاب های خوبی هستند؟ در اینجا پیدا کنید.

 

پیشگیری از بیماری آلزایمر

 

برخی از مطالعات حیوانی نشان داده اند که دارچین ممکن است به پیشگیری از بیماری آلزایمر کمک کند.

خواص دارچین برای سلامتی

 

به گفته محققان، یک عصاره موجود در پوست درخت دارچین به نام CEppt حاوی خواصی است که ممکن است از بروز علائم جلوگیری کند.

 

موش‌هایی که این عصاره را دریافت کردند، کاهش ویژگی‌های آلزایمر مانند پلاک‌های آمیلوئید و بهبود توانایی تفکر و استدلال را تجربه کردند.

 

اگر تحقیقات بیشتر اثربخشی آن را تأیید کند، این عصاره - اما نه لزوما دارچین کامل - ممکن است در توسعه درمان‌های آلزایمر مفید باشد.

 

محافظت در برابر HIV

 

در سال 2000، یک منبع معتبر مطالعه از عصاره گیاهان دارویی هند نشان داد که دارچین ممکن است به محافظت در برابر HIV کمک کند.

 

دانشمندان 69 عصاره را در آزمایشگاه آزمایش کردند. Cinnamomum cassia یا پوست درخت دارچین و Cardiospermum helicacabum که شاخه و میوه دارچین است، در کاهش فعالیت HIV مؤثرترین بودند.

 

در یک مطالعه آزمایشگاهی در سال 2016، دانشمندان دریافتند که عصاره ای از دارچین فعالیت ضد HIV را نشان می دهد.

 

این بدان معنا نیست که غذاهای حاوی دارچین می توانند HIV را درمان یا از آن پیشگیری کنند، اما عصاره دارچین می تواند روزی بخشی از درمان HIV شود.

 

پیشگیری از مولتیپل اسکلروزیس

 

متخصصان دارچین را برای فعالیت در برابر ام اس (MS) آزمایش کرده اند.

 

در یک مطالعه، محققان به موش‌ها مخلوطی از پودر دارچین و آب دادند و آزمایش‌هایی را انجام دادند. به نظر می رسد که دارچین می تواند اثر ضد التهابی بر روی سیستم عصبی مرکزی، از جمله بخش هایی از مغز داشته باشد.

 

مطالعات همچنین نشان داده‌اند که دارچین ممکن است از سلول‌های T تنظیم‌کننده یا Tregs که پاسخ‌های ایمنی را تنظیم می‌کنند، محافظت کند.

 

به نظر می رسد افراد مبتلا به ام اس نسبت به افراد بدون این عارضه، سطح Tregs کمتری دارند. در مطالعات موش‌ها، درمان با دارچین از از دست رفتن پروتئین‌های خاص Tregs جلوگیری کرده است.

 

دانشمندان همچنین دریافته‌اند که درمان با دارچین سطح میلین را در موش‌های مبتلا به ام‌اس بازیابی می‌کند. ام اس زمانی رخ می دهد که پوشش میلین روی سلول های عصبی آسیب ببیند.

 

تاثیر دارچین بر بیماری های قلبی-عروقی

 

یماری‌های قلبی عروقی از علل اصلی مرگ‌ومیر در سراسر جهان شناخته می‌شوند. این بیماری‌ها شامل اختلالات ایسکمیک قلب، پرفشاری خون، بیماری‌های مادرزادی قلب، رماتیسم قلب، آریتمی‌ها و ... هستند. سکته قلبی و نارسایی قلبی، یک‌سوم تا نیمی از موارد بیماری‌های قلبی عروقی را تشکیل می‌دهند.

دارچین و سلامتی

 

شرایطی مانند عادت‌های نامناسب غذایی، استرس، استعمال دخانیات، بی‌تحرکی و بیماری‌های از جمله دیابت، تصلب شرایین و پرفشاری خون، می‌تواند باعث پیشرفت بیماری‌های قلبی عروقی شود.

 

استفاده از درمان‌های رایج در درمان بسیاری از بیماری‌های قلبی عروقی، صرف نظر از عوارض آن برای بسیاری از مردم، مقرون به صرفه نبوده و در مقابل استفاده از گیاهان دارویی به دلایل محتلف از جمله اعتقادات، سازگاری‌های فرهنگی، در دسترس بودن و ... بیشتر مورد توجه قرار گرفته است.

 

دارچین علاوه بر اثرات آنتی‌اکسیدانی، در تنظیم خون نقش دارد و باعث کاهش کلسترول مضر خون، کلسترول تام و بهبود چربی خون در افراد چاق یا دارای رژیم‌های پر چرب و مبتلا به دیابت شود. در بسیاری از مطالعات اثرات مفید دارچین بر روی قلب مطرح شده است.

 

برخلاف گزارش‌های بسیار درباره تاثیر دارچین در کاهش کلسترول مضر خون، گزارش‌های متناقضی در مورد تاثیر این گیاه بر افزایش سطح کلسترول مفید خون به چشم می‌خورد که نیاز است، بررسی‌های بیشتری در مورد آن انجام شود.

دارچین و کاهش وزن؟

 

مطالعات نشان داده اند که دارچین از طریق کاهش استرس اکسیداتیو و افزایش سطح کلسترول مفید خون، اثرات محافظتی در سیستم قلبی عروقی داشته و باعث کاهش آسیب‌های ناشی از نرسیدن خون به بافت قلب (آسیب‌های ایسکمیک) در افراد دیابتی می‌شود. همچنین باعث کاهش فشار خون شده و دارای اثرات ضد آریتمی است.

 

در برخی مطالعات مشخص شد که دارچین اثر پیشگیرانه‌ای برای تشکیل پلاک و ایجاد لخته در خون دارد. همچنین در برخی مطالعات دیگر مطرح شده که دارچین از طریق کاهش فعالیت کانال‌های کلسیمی باعث شل شدن عضله صاف دیواره شریان آئورت و کاهش فشار خون شده است.

 

بیشتر مطالعات در زمینه اثر دارچین بر میزان سرمی قند، چربی‌ها، فشار خون و تغییرات اکسیداتیو قلب و عروق انجام شده و تحقیقات کمتری درمورد اثرات این گیاه بر تغییرات بافتی قلب، از جمله آپوپتوز، التهاب و فیبروز انجام‌ شده است. بر همین اساس پژوهشگران این مطالعه پیشنهاد می‌کنند مطالعات بیشتری در این زمینه انجام شود.

 

این پژوهشگران در نهایت عنوان می‌کنند که نتیجه بیشتر مطالعات انسانی و حیوانی بررسی‌شده، نشان‌دهنده اثرات مفید دارچین در پیشگیری از بروز بیماری‌های قلبی عروقی است.

 

به گفته این محققان؛ دارچین و همچنین ترکیبات مختلف آن می‌توانند با کاهش عوامل خطری مانند سطح چربی‌های خون و فشار خون و بهبود توازن عوامل اکسیدان و آنتی‌اکسیدان، نقش مؤثری در پیشگیری و درمان بیماری‌های قلبی و عروقی داشته باشند.

 

کاربردهای درمانی چای دارچین

 

چای دارچین خوشمزه و تهیه آن راحت است. این چای فواید زیادی نیز برای سلامتی دارد، از جمله توانایی آن برای کمک به کاهش وزن، تنظیم قند خون، کاهش کلسترول، جلوگیری از بیماری مزمن، بهبود هضم، تقویت سیستم ایمنی بدن و تقویت عملکرد شناختی است. در حالی که اکثر مردم دارچین را برای تهیه شیرینی‌ها و کلوچه‌های مختلف و به عنوان افزودنی به قهوه و چای استفاده می‌کنند، دارچین یک ادویه فوق العاده قوی است که می‌تواند به روش‌های مختلف برای بهبود سلامت کلی استفاده شود.

چای دارچین یک نوشیدنی سالم است که از چوب دارچین تهیه می‌شود. این یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای دسترسی به این فواید سلامتی است و همچنین آماده سازی آن بسیار ساده است.  Cinnamomum cassia رایج‌ترین و محبوب ترین گونه دارچین است، اما گونه‌های دیگری از دارچین وجود دارند که می‌توانند اثرات مشابهی در هنگام استفاده از آن به عنوان یک چای گیاهی داشته باشند.

 

سینامالدئید ماده فعال در تمام انواع دارچین است، و این ترکیب زیست فعال می‌تواند اثرات مثبتی بر بدن داشته باشد. این ترکیب خاص با کومارین، لینالول، اسید سینامیک، پروانتوسیانیدین، کاتچین و سایر مواد قدرتمند که می‌توانند از طریق یک فنجان چای خوشمزه بدست آیند، تکمیل می‌شوند.

 

می‌توانید با نوشیدن یک فنجان چای دارچین تب را به سرعت پایین آورده همچنین دارچین بهترین دارو برای دردهای عضلانی است و برای رفع درد به کار می‌رود اثر آن آرام‌کننده و نشاط‌بخش است و باعث گشوده شدن رگ‌ها می‌شود و در گردش خون اثری مثبت دارد و بدن را در مقابل امراض مصون نگه می‌دارد و می‌توان گفت اثر پنی‌سیلین و آنتی‌بیوتیک را داراست، پس پیشنهاد می‌شود اگر سرما خوردید یا ضعف شدید داشتید، مصرف یک فنجان چای دارچین را در روز فراموش نکنید پس اگر چای معمولی نیز می‌نوشید آن را با یک قطعه پوست دارچین به هم زنید تا طعم چایتان را بهتر کند.

 

آیا دارچین برای همه بی خطر است؟

 

برای اکثر مردم، دارچین زمانی که به عنوان یک ادویه آشپزی و در مقادیر کم مصرف می شود، به طور کلی ایمن شناخته می شود – بیش از 1 قاشق چایخوری در روز برای اکثر بزرگسالان و کمتر برای کودکان بی خطر در نظر گرفته می شود. در شرایط نادر، برخی از افراد ممکن است درماتیت تماسی آلرژیک را تجربه کنند.

 

شایان ذکر است که اکثر دارچین‌هایی که از سوپرمارکت‌ها خریداری می‌شوند، گونه‌ای به نام دارچین کاسیا هستند – این دارچین طعم قوی‌تری دارد و خرید آن ارزان‌تر است. با این حال، دارای ترکیباتی به نام کومارین است که در دوزهای زیاد ممکن است باعث سمیت شود.

 

سیلان یا دارچین «واقعی» دارای سطوح نسبتاً کمی کومارین است و ممکن است بهتر تحمل شود.

 

اگر دارچین به مقدار زیاد مصرف شود، ممکن است با داروهای تجویز شده از جمله داروهای دیابت، بیماری قلبی و کبدی تداخل داشته باشد.

 

مریم محرمی

انتهای پیام/

زمان انتشار: سه شنبه ۱۸ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۵۳:۵۵

شناسه خبر: 102394

مطالب مرتبط :
آلزایمر

مطالعات جدید در خصوص کند شدن روند زوال شناختی در سالمندان با مصرف روزانه مولتی ویتامین ها

براساس این مطالعات حافظه، عملکرد اجرایی و شناختی در افراد مسن با مصرف روزانه مکمل های مولتی ویتامین بهبود پیدا می کند.

زوال عقل

اینفوگرافی

علائم هشدار دهنده زوال عقل

سلامت

بلوبری

جلوگیری از زوال عقل با مصرف یک مشت بلوبری در روز

مطالعات دانشمندان نشان دادند که مصرف روزانه بلوبری در میانسالی می تواند خطر زوال شناختی افراد را در سال های آخر زندگی کاهش دهد.

دارچین

خواص کاربردی دارچین

دارچین خواص بسیار دارد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب