رئیس اداره محیط زیست فراشبند:

بندخاکی اجرا شده بصورت علمی بهترین راه مقابله با بحران آب

رئیس اداره محیط زیست شهرستان فراشبند گفت: : بهترین راه برای مقابله با بحران آب و خشکسالی، آبخیز داری است، آبخیزداری که موارد متخلفی را از جمله، بند خاکی، سنگی ملاتی، سازه های کوچک لاستیکی و.... در خود جای می دهد.

مهندس سعید کشاورز، رئیس اداره محیط زیست شهرستان فراشبند در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری اظهار داشت: در سال ‌های گذشته در فراشبند حدود 18 طرح آبخیز داری از جمله بند خاکی، بند سنگی ملاتی اجرا شده است.

وی با بیان اینکه آبخیز داری بیشتر به صورت بند خاکی یا به صورت سنگی ملاتی و یا تلفیقی از این دو مورد است، تصریح کرد: درحال حاضر سد آبخیز داری آب نیلو که در شهرستان  فراشبند واقع شده است، به صورت یک بند خاکی یا سنگی ملاتی است.

 

رئیس اداره محیط زیست شهرستان فراشبند ادامه‌ داد: ما برای ساخت بند آب نیلو که یک بند خاکی غیر همگن با تراکم صد در صد است، از مصالح منطقه شامل خاک منطقه برای سازه اصلی بند خاکی و سنگ و سیمان برای ساخت سرریز استفاده شده است .

وی با اشاره به اینکه محدوده اشغالی بند خاکی آب نیلو حدود دو ونیم هکتار است، عنوان کرد: محدوده آبگیری این سد آبخیزداری حدود پنج هکتار است و ظرفیت ذخیره آب در پشت این بنده خاکی 2 میلیون متر مکعب است.

به گفته کشاورز ارتفاع این بند خاکی از بستر رودخانه حداکثر به 21 متر می رسد.

وی همچنین ادامه داد: طول تاج بند خاکی 565 متر است و سرریز آن از نوع سرریز آزاد سنگ  و سیمان از نوع  اُجی است که چیزی حدود 2 میلیون متر مکعب آب را می توان در آن ذخیر کرد .

این مقام مسئول در توضیحات بیشتر گفت: در مطالعاتی که انجام شده و با استفاد از علم نوین، شروع به کار در زیر زمین کردیم و در محلی که چشمه وجود داشت یک مواد رنگی تزریق شد و در سه نقطه از شهرستان، روستای گنبد، روستای آویز و فراشبند نمونه برداری هایی انجام شد.

وی افزود: کار در این سد به صورت علمی و کارشناسی انجام شده و آبی که در پشت بند ذخیره می شود، در دشت فراشبند به زمین نفوذ کرده و بر روی آب زیرزمینی تاثیر می گذارد.

دکتر کشاورز اظهار داشت: با توجه به اینکه بند خاکی ما از 95 تا 100 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است، می تواند در مقابل سیل هایی که دوره بازگشت صد ساله  دارند، مقاومت کامل را داشته باشد.

به گفته ی وی در حال حاضر یک لوله تخلیه در این بند به کار رفته تا علاوه بر موارد ضروری که رسوبات زیادی را در خود جای می دهد، آن را باز کرده، رسوبات را تخلیه و در مواقع لزوم باز گذاشته شده تا آب به صورت آرام  آرام در بستر رودخانه جریان و نفوذ پیدا کند و آماده آبگیری و سیلاب های بعدی باشد.

رئیس اداره محیط زیست شهرستان فراشبند اشاره کرد: اگر بند خاکی آب نیلو در طول سال سه مرتبه آب گیری انجام شود، می تواند شش میلیون متر مکعب آب را در هر سال ذخیره کند .

 

وی با بیان اینکه برای بازدهی بهتر باید پروژه ها کارشناسی شده و علمی انجام شود، از هشت نوع مطالعه از جمله هیدرولوژیک، ژئولوژیک، فیزیولوژیک، پوشش گیاهی، فرسایش رسوب و.... در این بند خاکی خبر داد.

کشاورز شرایط بند آبخیزداری آب نیلو را ویژه عنوان کرد و گفت: پروژه آب نیلو به واسطه شرایط خاصی که داشت، با استفاد از مطالعات پیشرفته تری از جمله ردیابی رنگیِ آب زیر زمینی استفاد شده است.

وی در ادامه به بحران آبی و خشکسالی اشاره کرد و تصریح داشت: بهترین راه برای مقابله با بحران آب و خشکسالی، آبخیز داری است، آبخیزداری که موارد متخلفی را از جمله، بند خاکی، سنگی ملاتی، سازه های کوچک لاستیکی و.... در خود جای می دهد.

رئیس اداره محیط زیست شهرستان فراشبند در پایان گفت: در راه پروژه بند خاکی آب نیلو مشکلاتی نظیر عدم تخصیص بودجه به آبخیز داری، عدم آشنایی مردم با آب خیز داری، عدم مشارکت مردم و ... وجود داشت که برخی از آن تا حدودی مرتفع شده است .

 

گفت و گو از فاطمه شعبانی

انتهای پیام /

زمان انتشار: یکشنبه ۲۰ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۳:۴۱:۰۶

شناسه خبر: 102696

مطالب مرتبط :
۱۱۱

رئیس دانشگاه آزاد فراشبند در گفت‌وگو با علم و فناوری خبر داد:

اضافه شدن چهار رشته جدید به دانشگاه آزاد فراشبند/ ساختمانی مستقل نداریم

دکتر مهراب محبی، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد فراشبند در گفت‌وگو با علم و فناوری با گلایه از نداشتن ساختمانی مستقل برای دانشگاه، از اضافه شدن چهار رشته جدید به این مرکز خبر داد.

کربن

جذب و ذخیره کربن ایمن تر نقش مهمی در مقابله با بحران آب و هوا

جذب و ذخیره کربن (CCS ) یک فناوری حیاتی برای کاهش اثرات زیست محیطی انتشار دی اکسید کربن (CO۲) است و نقش مهمی در مقابله با بحران آب و هوا خواهد داشت.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب