معرفی کتاب

کتاب « اسرار کیهانی»

چیستی ما و چگونگی حضورمان در این جهان

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری؛ کیهان‌شناس مشهور نیل دگراس تایسون با همکاری جیمز ترفیل در کتاب «اسرار کیهانی» به پرسش‌هایی می‌پردازد که ذهن انسان از دیرباز در طلب پاسخ آن‌ها بوده است، و از چیستی ما و چگونگی حضورمان در این جهان و مقصدمان در آینده سخن می‌گوید.

 کتاب اسرار کیهانی چه می گوید؟

هیچ‌کس نمی‌تواند منکر این حقیقت شود که کیهان و جهان هستی به‌عنوان گنجینه‌ای از پرسش‌های بی‌پایان در ذهن کنجکاو جمعی ما جایگاه خاصی دارد. از طرفی، این حقیقت حاکی از آن است که کیهان منبعی از جهل بی‌پایان جمعی ما نیز محسوب می‌شود. عجیب نیست که آسمان‌ها در طول هزاران سال در معنای لغوی و معنوی به‌عنوان خانه‌ی اکثر خدایان تصور شده‌اند و مورد عبادت قرار گرفته‌اند. یکی از کارهای مشترک خدایان کنترل تمام عناصر به‌ظاهر اسرارآمیز در ذهن‌های فانی و خارج از کنترل جسم‌های میرای ماست.

در شکاف میان اعماق کنجکاوی انسان و محدودیت‌های جهل او، مجموعه‌ای از پرسش‌ها وجود دارد که همه‌ی ما آن‌ها را پرسیده‌ایم یا آن‌ها را از ما پرسیده‌اند. اما هیچ‌کس پاسخی برای این پرسش‌ها ندارد. پاسخ‌های احتمالی نیز شاید ناقص یا ناکافی باشند. برای مابقی پرسش‌ها می‌توانیم به زمین اطرافمان و آسمان‌ها بنگریم تا، با اطمینان و کمی حس غرور، اعلام کنیم حداقل بخشی از این کائنات برای ذهن انسان قابل شناخت است. اما باید متواضعانه این را هم در نظر بگیریم که هم‌زمان با رشد دانشمان، وسعت جهلمان نیز افزایش می‌یابد.

نیل دگراس تایسونNeil deGrasse Tyson) ) در کتاب اسرار کیهانی Cosmic Queries)  ) که آن را با همکاری جیمز ترفیل (James Trefil) ) نوشته به عمیق‌ترین پرسش‌هایی می‌پردازد که تابه‌حال درباره‌ی کیهان و جهان هستی پرسیده شده است. اما این صفحات به درون گرداب شک و تردید نفوذ خواهند کرد و شما را از پا در بالای گسل دانسته‌هایتان آویزان می‌کنند. چرا؟ زیرا در زیر این گسل منبع حقیقی کنجکاوی و شگفتی قرار دارد: ندانستن با تنها پادزهرش، یعنی نیاز به دانستن، روش‌ها و ابزاری علمی را تقویت می‌کند تا در مرز کائنات به کار روند.

در بخشی از کتاب اسرار کیهانی می‌خوانیم؛

صحبت درباره پایان جهان در اصطلاحات نظری انتزاعی یک چیز است، اما تصور اینکه آن برای یک ناظر روی زمین چگونه به نظر می‌رسد کاملاً فرق دارد. برای بحث در این باره، بیایید وانمود کنیم که این ناظر به درستی از قوانین فیزیک که همه چیز را به ارمغان می‌آورند محافظت می‌کند، و دارای طول عمر کافی برای تماشای کل نمایش است. اگرچه آنچه در آسمان می‌بینیم ممکن است با انواع مختلف آتش‌بازی تداعی شود، اما تأثیر کلی این خواهد بود که آسمان به تدریج تاریک می‌شود. نقل‌قول سر ادوارد گری، که در ابتدای جنگ جهانی اول تکرار شده، ویران شدن جهان آینده را به تصویر می‌کشد.

چند میلیارد سال اول غیر استثنایی خواهد بود زیرا خورشید به تدریج روشن می‌شود و زمین اثرات همراه با آن را احساس می‌کند. اما پس از آن، ما شروع به مشاهده چیز جدیدی در آسمان خواهیم کرد. همان‌طور که کهکشان آندرومدا برای آماده شدن برخورد با کهکشان راه شیری نزدیک می‌شود، به مسیر نوری بزرگ‌تر و بزرگ‌تری تبدیل می‌شود. با نزدیک شدن به برخورد شکل آندرومدا و همچنین کهکشان راه شیری، تحت تأثیر جاذبه گرانشی متقابل ما، شروع به تغییر شکل در آسمان خواهند کرد. به اندازه کافی عجیب است، همان‌طور که اشاره کردیم. برخوردهای زنجیره‌ای کهکشان‌ها احتمالاً تأثیر زیادی بر خورشید یا منظومه شمسی ما نخواهد داشت. ستارگان آن‌قدر گسترده‌اند که اهمیتی ندارند. هنگامی که خورشید به‌عنوان یک غول سرخ و سپس یک کوتوله سفید وارد مراحل نهایی خود می‌شود، متوجه چیز دیگری خواهیم شد: ستارگان شروع به ناپدید شدن می‌کنند.

فهرست مطالب کتاب

مقدمه
فصل 1: جایگاه ما در کیهان کجاست؟
فصل 2: چگونه آنچه میدانیم را فرا گرفتیم؟
فصل 3: کیهان چگونه این‌گونه شد؟
فصل 4: سن کیهان چقدر است؟
فصل 5: کیهان از چه ساخته شده است؟
فصل 6: زندگی چیست؟
فصل 7: آیا ما در کیهان تنهاییم؟
فصل 8: همه این‌ها چگونه آغاز شد؟
فصل 9: همه چیز چگونه به پایان خواهد رسید؟
فصل 10: هیچ چیز چه ربطی به همه چیز دارد؟

مشخصات کتاب

کتاب اسرار کیهانی، اثر نویسندگان نیل دگراس تایسون، جیمز ترفیل، با مترجمی یاسین قاسمی بجد، طلعت اصغری درمیان ، در انتشارات پل و در سال1400 ، با تعداد صفحات 309 با موضوع کتاب‌های نجوم و اختر شناسی به چاپ رسیده است.

 

 

 

زمان انتشار: چهارشنبه ۱۴ دی ۱۴۰۱ - ۲۰:۳۵:۳۳

شناسه خبر: 103338

مطالب مرتبط :
کتاب «بافت شناسی»

معرفی تازه های نشر

کتاب «بافت‌شناسی» از سوی انتشارات سفیر منتشر شد

کتاب «بافت‌شناسی» تالیف دکتر سید محمد حسین نوری موگهی استاد بافت‌شناسی و جنین شناسی دانشگاه علوم پزشکی تهران و جمع دیگری از دکترین و استادان دانشگاه منتشر شد

کتاب دکوراسیون داخلی به سبک صنعتی

کتاب دکوراسیون داخلی به سبک صنعتی

ترکیب معماری قدیمی با فضای مدرن و امروزی

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب