خبرگزاری علم و فناوری گزارش می دهد:

فناوری هایی که دهه آینده را شکل خواهند داد

پیشرفت‌های فناوری به کسب‌وکارها، دولت‌ها و مؤسسات بخش اجتماعی فرصت‌های بیشتری برای افزایش بهره‌وری، اختراع و ابداع مجدد پیشنهادات و کمک به رفاه بشریت می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اردبیل؛ فناوری همچنان کاتالیزور اصلی برای تغییر در جهان است. پیشرفت‌های فناوری به کسب‌وکارها، دولت‌ها و مؤسسات بخش اجتماعی فرصت‌های بیشتری برای افزایش بهره‌وری، اختراع و ابداع مجدد پیشنهادات و کمک به رفاه بشریت می‌دهد.

سناریویی را تصور کنید که در آن خرده فروشان حسگرها، بینایی کامپیوتر، هوش مصنوعی، واقعیت افزوده، و محاسبات فراگیر و فضایی را برای ارائه تجربیات همه جانبه به کاربر ترکیب می کنند. یا تصور کنید که خودروسازان از حسگرهایی برای گرفتن سیگنال های خودرو استفاده می کنند، وضعیت هر سیستم را در خودرو نظارت می کنند و قبل از وقوع خرابی به مالک اطلاع می دهند تا تعمیرات را برنامه ریزی کند.

از آنجایی که همه چیزهای دیجیتالی به شتاب ادامه می دهند، کدام گرایش های فناوری برای شرکت ها و مدیران بیشتر اهمیت دارد؟ برای پاسخ به این سوال، ما یک روش منحصر به فرد برای شناسایی ده روند مرتبط با مزیت رقابتی و سرمایه گذاری های فناوری ایجاد کردیم.

در دهه آینده ، کارآفرین و آینده پژوه پیشرفت بیشتری را نسبت به مجموع 100 سال گذشته تجربه خواهند کرد، زیرا فناوری علوم بهداشتی و مواد، انرژی، حمل و نقل و طیف گسترده ای از صنایع و حوزه های دیگر را تغییر می دهد. پیامدها برای شرکت ها گسترده است.

فناوری‌های کلیدی زیربنای هر روند را به همراه برنامه‌های فعلی و اختلالاتی که برای شرکت‌ها در آینده ایجاد می‌کنند، ارائه می‌کند. این اختلالات ممکن است قابل توجه باشد.

 

1: اتوماسیون و مجازی سازی فرآیندهای سطح بعدی

قدرت ترکیبی فناوری به اولین مورد از ده گرایش دامن می زند که در آن رباتیک، اینترنت صنعتی اشیاء (IIoT)، دوقلوهای دیجیتال و چاپ سه بعدی یا چهار بعدی (همچنین به عنوان تولید افزودنی یا AM شناخته می شود) ترکیب می شوند. کارهای روتین را ساده کنید، کارایی عملیاتی را بهبود بخشید و زمان ورود به بازار را تسریع کنید.

سرعت حرکت این فناوری ها چقدر است؟ تا سال 2025، بیش از 50 میلیارد دستگاه به IIoT متصل خواهند شد و سالانه 79.4 زتابایت داده تولید می کنند. نصب سالانه ربات های صنعتی که از سال 2015 تا کنون دو برابر شده و به حدود 450000 دستگاه رسیده است، تا سال 2022 به حدود 600000 افزایش خواهد یافت، حتی با وجود اینکه 70 درصد تولیدکنندگان تا سال 2022 به طور منظم از دوقلوهای دیجیتال استفاده خواهند کرد. در سراسر صنایع، حدود 10 درصد از فرآیندهای تولید امروزی تا سال 2030 با AM جایگزین خواهد شد.

چرا مهم است

برای درک مفاهیم گسترده اتوماسیون و مجازی سازی فرآیندهای سطح بعدی، در نظر بگیرید که 50 درصد از فعالیت های کاری امروزی می تواند در چند دهه آینده خودکار شود و تغییرات قدرتمندی را در آینده کار، هزینه های نیروی کار و سیاست های عمومی ایجاد کند. این امر زمانی رخ خواهد داد که ربات‌ها بیش از پیش باهوش‌تر و توانمندتر شوند. حتی با کاهش زمان تولید، تولید مقیاس پذیری خواهد داشت. این روند رقابت را به سمت سرمایه‌گذاری‌ها در فناوری اتوماسیون و به سمت مهارت‌های اجتماعی، عاطفی و فناوری مورد نیاز سوق خواهد داد زیرا ماشین‌های هوشمند وظایف فیزیکی، تکراری و اساسی‌تری را به عهده می‌گیرند - همه در حالی که زنجیره‌های ارزش را فشرده می‌کند زیرا شرکت‌ها از AM برای ساختن محصولات و قطعات نزدیک به خانه

استفاده می‌کنند.

 

2: آینده اتصال

شبکه‌های سلولی باند پهن نسل پنجم (5G) و اینترنت اشیا (IoT) را ترکیب می‌کند تا اتصال سریع‌تر در فواصل طولانی‌تر را امکان‌پذیر کند، با بارگیری سریع‌تر و تأخیر (زمانی که برای بازیابی داده‌ها طول می‌کشد) تقریباً به هیچ کاهش یابد. در دسترس بودن و قابلیت شبکه بسیار بیشتر، تغییرات گسترده‌ای را در چشم‌انداز کسب‌وکار، از دیجیتالی کردن تولید (از طریق کنترل بی‌سیم ابزارهای سیار، ماشین‌ها و ربات‌ها) تا تحویل انرژی غیرمتمرکز و نظارت از راه دور بیمار را به همراه خواهد داشت.

ما صدها مورد استفاده را در 17 دامنه تجاری شناسایی کردیم. اجرای امیدوارکننده‌ترین آنها در چهار بخش - تحرک، مراقبت‌های بهداشتی، تولید و خرده‌فروشی - می‌تواند تولید ناخالص داخلی جهانی را تا سال 2030 با 1.2 تریلیون دلار به 2 تریلیون دلار افزایش دهد.

چرا مهم است

اتصال فوق سریع (و اینترنت) پیامدهای گسترده ای برای سازمان ها دارد. از ایجاد سرویس‌ها و مدل‌های تجاری جدید مرتبط با محصولات هوشمند با حسگر پشتیبانی می‌کند، پیشنهادات زنجیره ارزش جدیدی را ارائه می‌کند (به عنوان مثال، خدمات پیش‌بینی‌کننده، سرویس‌های هوش افزوده)، و این پتانسیل را برای شرکت‌ها ایجاد می‌کند تا به طور یکپارچه‌تر پیشنهادات را در کانال‌ها شخصی‌سازی کنند. و تجارب مشتری را افزایش دهد. برای مثال، در زمینه تحرک، حسگرهای اینترنت اشیا و پوشش تقریباً جهانی می‌توانند به تولیدکنندگان کمک کنند تا سیگنال‌های خودرو را دریافت کنند، وضعیت هر سیستم را در خودرو نظارت کنند، و قبل از وقوع خرابی به مالک اطلاع دهند تا تعمیرات را برنامه‌ریزی کند و دوام و طول عمر خودرو را بهبود بخشد.

 

3: زیرساخت های توزیع شده

روند سوم، محاسبات ابری و لبه‌ای را گرد هم می‌آورد تا به شرکت‌ها کمک کند تا قدرت محاسباتی را بیشتر به سمت لبه شبکه‌های خود حرکت دهند - به آنها امکان می‌دهد به دستگاه‌های تشنه‌ی داده، با تأخیر بسیار کمتر، در تعداد بیشتری از مکان‌ها که حتی از راه دورتر هستند دسترسی پیدا کنند. برای تسریع در تصمیم گیری با تجزیه و تحلیل پیشرفته در صورت تقاضا. این روند فناوری به شرکت ها کمک می کند تا سرعت و چابکی خود را افزایش دهند، پیچیدگی را کاهش دهند، در هزینه ها صرفه جویی کنند و دفاع امنیت سایبری خود را تقویت کنند.

تا سال 2022، حدود 70 درصد از شرکت‌ها از فناوری‌ها، ابزارها و فرآیندهای مدیریت ترکیبی یا چند ابری استفاده می‌کنند که مشخصه زیرساخت‌های فناوری اطلاعات توزیع‌شده است. این تغییر به سمت زیرساخت‌های فناوری اطلاعات توزیع‌شده با افزایش نرم‌افزاری که توسط شرکت‌ها از پلت‌فرم‌های سرویس ابری، مخازن باز و ارائه‌دهندگان نرم‌افزار سازمانی به‌عنوان سرویس (SaaS) تهیه می‌شود، از 23 درصد امروزی نزدیک به 50 درصد در سال 2025منعکس خواهد شد، اگر روندهای فعلی ادامه یابد، در صورت تسریع پذیرش، این پتانسیل به 80 درصد افزایش خواهد یافت.

چرا مهم است

پیامدهای تجاری ناشی از روند سه شامل دموکراتیک کردن زیرساخت های فناوری اطلاعات، به ویژه قدرت محاسباتی، و تغییر اهمیت مربوط به دور شدن از قابلیت های فناوری اطلاعات به سمت مهارت های توسعه نرم افزار و استعدادهای مورد نیاز آن است. هدایت این تغییر حرکت به سمت مدل‌های متمرکزتر تحویل «به عنوان یک سرویس» (XaaS) است که توسط فناوری‌های ابری فعال می‌شود، زیرا شرکت‌ها زیرساخت‌های سنتی‌تر فناوری اطلاعات داخلی را کنار می‌گذارند. این تغییر همچنین پیکربندی‌های جدید و مدولارتر سازمان‌های تجاری را نشان می‌دهد که حول «پلتفرم‌های» فعالیت‌ها و فناوری‌هایی ساخته شده‌اند که اهداف کسب‌وکار خاصی از جمله تحول دیجیتال، نیازهای استعدادهای جدید (مثلاً معماران سیستم بیشتر)، هزینه‌های کمتر و نوآوری بالاتر را هدف قرار می‌دهند. به طور گسترده‌تر، با جریان داده‌ها به فضای ابری، موانع ورود کاهش می‌یابد و حرکت استراتژیک به بازارهای مجاور را ممکن می‌سازد، زیرا مرزهای سنتی بخش‌ها همچنان محو می‌شوند و اهمیت اکوسیستم‌ها همچنان افزایش می‌یابد.

 

4: محاسبات نسل بعدی

گرایش چهارم رویکرد سریع محاسبات کوانتومی و محاسبات نورومورفیک را منعکس می‌کند، که دومی شامل توسعه ریزتراشه‌های تخصصی به نام مدارهای مجتمع ویژه برنامه (ASIC) است. محاسبات نسل بعدی می‌تواند به یافتن پاسخ‌هایی برای مشکلاتی که سال‌ها علم و جامعه را آزار داده کمک کند و قابلیت‌های بی‌سابقه‌ای را برای کسب‌وکارها باز کند. همچنین وعده کاهش زمان توسعه مواد شیمیایی و دارویی با شبیه‌سازی، سرعت بخشیدن به وسایل نقلیه خودمختار با هوش مصنوعی کوانتومی و متحول کردن امنیت سایبری را می‌دهد - همه اینها در عین کاهش هزینه‌های سخت‌افزاری در فناوری اطلاعات، تسریع یادگیری ماشینی و امکان جستجوی کارآمدتر مجموعه‌های داده‌ای بدون ساختار را فراهم می‌کند.

چرا مهم است

محاسبات نسل بعدی دموکراتیزه شدن بیشتر خدمات مبتنی بر هوش مصنوعی، چرخه های توسعه به شدت سریع و موانع کمتر ورود در صنایع را امکان پذیر می کند. این وعده می دهد که بخش هایی از زنجیره ارزش را مختل کند و مهارت های مورد نیاز را تغییر دهد (مانند تجارت خودکار جایگزین معامله گران و شبیه سازی های شیمیایی که نیاز به آزمایش را کاهش می دهد).

آماده شدن برای محاسبات نسل بعدی مستلزم شناسایی این است که آیا شما در یک صنعت موج اول (مانند امور مالی، سفر، تدارکات، انرژی جهانی و مواد و صنایع پیشرفته) هستید و اینکه آیا کسب و کار شما به اسرار تجاری و سایر داده هایی که باید وجود داشته باشد بستگی دارد یا خیر. در طول تغییر از رمزگذاری جریان به کوانتومی محافظت می شود. شرکت های دیگر، در حال حاضر، باید به نظارت دقیق این روند فناوری ادامه دهند.

 

5: هوش مصنوعی کاربردی

گرایش پنجم الگوریتم‌های هوش مصنوعی را برای آموزش ماشین‌ها به منظور تشخیص الگوها و تفسیر و عمل بر روی آن الگوها به کار می‌گیرد - به رایانه‌ها کمک می‌کند تا داده‌های دنیای واقعی، از جمله ویدئوها یا تصاویر (با استفاده از بینایی کامپیوتر)، متن (از طریق برنامه‌نویسی به زبان طبیعی [NLP])  و صدا (با استفاده از فناوری گفتار) را درک کنند.

این روند فناوری نویدبخش بهبود رضایت مشتری از طریق رابط‌های مشتری جدید و روش‌های تعاملی است - مانند جستجوی محصولات آمازون بر اساس عکس‌ها. تعامل یکپارچه‌تر انسان و ماشین نیز با ترجمه گفتار، متن و تصاویر ارائه‌شده توسط انسان به دستورالعمل‌های قابل خواندن توسط ماشین، کاربردها را ساده‌تر می‌کند و بهره‌وری انسان را افزایش می‌دهد و هزینه‌های عملیاتی را کاهش می‌دهد.

تا سال 2024، ما تخمین می زنیم که بیش از 50 درصد از لمس های کاربر توسط الگوریتم های گفتار مبتنی بر هوش مصنوعی، کلمات نوشتاری یا بینایی کامپیوتری تقویت می شود، در حالی که یک میلیارد دوربین متصل تا سال 2021 داده های بصری را جمع آوری و به اشتراک خواهند گذاشت.

چرا مهم است

یک انفجار آتی در برنامه های کاربردی هوش مصنوعی قرار است تقریباً تمام جنبه های تعامل انسان و ماشین را تقویت کند و سطح بعدی اتوماسیون را هم برای مصرف کنندگان و هم برای مشاغل تقویت کند. هوش مصنوعی کاربردی از طریق مدل‌های مولد و شبیه‌سازی‌های نسل بعدی، تحقیقات و توسعه را بیشتر مختل می‌کند. در حالی که هر شرکتی می تواند ارزش خوبی از هوش مصنوعی به دست آورد، اگر به طور موثر و به روشی تکرار شونده به کار گرفته شود، کمتر از یک چهارم پاسخ دهندگان تأثیر قابل توجهی را گزارش کرده اند. این تعجب آور نیست - دستیابی به تأثیر در مقیاس هنوز برای بسیاری از شرکت ها گریزان است، نه تنها به دلیل چالش های فنی، بلکه به دلیل تغییرات سازمانی مورد نیاز.

 

6: آینده برنامه نویسی

ششمین روند فناوری مربوط به ظهور "نرم افزار 2.0" است که در آن برنامه نویسان با شبکه های عصبی جایگزین می شوند که از یادگیری ماشین برای توسعه نرم افزار استفاده می کنند. این نوید می دهد که موارد استفاده از سطح بالاتر مانند وسایل نقلیه خودران را باز کند، که تنها راه پیشرفت از طریق مدل های هوش مصنوعی است. در انتهای دیگر طیف، نرم افزار 2.0 همچنین راه بسیار ساده تر، تکراری تر و شهودی را برای سفارشی کردن کدهای موجود و خودکارسازی وظایف برنامه نویسی روزمره از طریق رویکردهای کم کد و بدون کد به سازمان ها ارائه می دهد. نرم افزار 2.0 با روندهای نوظهور فناوری در یادگیری ماشینی که بسیاری از مشکلات و پیچیدگی هایی را که در حال حاضر مانع توسعه و استفاده از مدل های هوش مصنوعی می شود، «انتزاعی» می کند، شتاب بیشتری خواهد گرفت.

چرا مهم است

این روند فناوری، مقیاس‌بندی و انتشار سریع برنامه‌های کاربردی جدید غنی از داده و مبتنی بر هوش مصنوعی را ممکن می‌سازد. همگنی نسبی شبکه‌های عصبی می‌تواند کتابخانه‌های منبع باز جدید را نیز پشتیبانی کند و به طور فزاینده‌ای مدولار، قابل تعامل و قابل استفاده در سراسر دامنه‌ها هستند. که موانع فنی ورود برای این دسته از برنامه‌ها را کاهش می‌دهد و مزیت عمیق‌تری به کسانی می‌دهد که می‌توانند داده‌های مورد نیاز برای آموزش این مدل‌ها را از طریق یادگیری تقویتی منبع و اصلاح کنند.

در حالی که نرم‌افزار 2.0 به شرکت‌ها اجازه می‌دهد تا کلاس جدیدی از موارد استفاده لبه‌ای با کد کمتر و در نتیجه توسعه‌دهندگان کمتری را بررسی کنند، تولیدکنندگان نرم‌افزار موفق همچنان باید استعداد خود و همچنین پشته فناوری و شیوه‌های توسعه خود را توسعه دهند (مانند MLOps، که زیرساخت‌ها، ابزارها و گردش‌های کاری را ترکیب می‌کند تا خطوط لوله یادگیری ماشینی سریع‌تر و قابل‌اعتمادتری را ارائه دهد - مشابه نحوه پشتیبانی و توسعه بهتر DevOps از نرم‌افزارهای سنتی‌تر). رابطه آنها با داده ها نیز تغییر خواهد کرد زیرا داده ها - و رویکردهای پالایش داده ها - همچنان به عنوان یک مزیت رقابتی ارزشمند ظاهر می شوند.

 

7: اعتماد به معماری

روند هفتم مجموعه‌ای از فناوری‌ها و رویکردهای طراحی‌شده برای دنیایی با افزایش حملات سایبری را توصیف می‌کند، دنیایی که در آن بیش از 8.5 میلیارد رکورد داده تنها در سال 2019 به خطر افتاده است. این معماری های اعتماد ساختارهایی را برای تأیید ارائه می دهند.

قابل اعتماد بودن دستگاه ها به عنوان جریان داده در شبکه ها، API ها و برنامه ها. معماری‌های اعتماد می‌توانند شامل فناوری‌های دفتر کل توزیع‌شده (DLTs) که یکی از آنها بلاک چین است و رویکردهای «امنیت صفر اعتماد» برای جلوگیری از نقض داده‌ها باشد. معماری های اعتماد علاوه بر کاهش خطر نقض، هزینه های مربوط به رعایت مقررات امنیتی را کاهش می دهند، هزینه های عملیاتی و سرمایه ای مرتبط با امنیت سایبری را کاهش می دهند و معاملات مقرون به صرفه تری را برای مثال بین خریداران و فروشندگان ممکن می سازند.

چرا مهم است

معماری اعتماد هم ریسک را کاهش می‌دهد و هم برای شرکت‌هایی در صنایع خاص، آن را افزایش می‌دهد. خطر سایبری کاهش می یابد زیرا شرکت ها از اقدامات امنیتی با اعتماد صفر برای کاهش خطر نقض داده ها استفاده می کنند. با این حال، برای سایر صنایع، ریسک استراتژیک با تهدید عدم واسطه گری توسط دفتر کل داده های توزیع شده افزایش می یابد. شرکت ها همچنین باید به نقش تغییردهنده نظارت نظارتی توجه کنند. برنامه های کاربردی DLT همیشه به راحتی در چارچوب های نظارتی موجود قرار نمی گیرند و ممکن است پاسخ های متنوعی را از کشورها و نهادهای نظارتی مختلف ایجاد کنند. به طور گسترده تر، افزایش خطر سایبری به این معنی است که هزینه های کلی امنیت سایبری به طور چشمگیری افزایش می یابد. کسب درآمد از فناوری‌های اعتماد (مانند ارزهای دیجیتال و اتاق‌های داده فوق امن) نیز آماده انجام همین کار است.

 

8: انقلاب زیستی

هشتمین روند فناوری منعکس کننده تلفیقی از پیشرفت در علم بیولوژیکی همراه با توسعه شتابان محاسبات، اتوماسیون و هوش مصنوعی است که با هم باعث ایجاد موج جدیدی از نوآوری به نام انقلاب زیستی می شود. این روند فناوری نوید تأثیر قابل توجهی بر اقتصاد و زندگی ما می دهد و بر صنایع از بهداشت و کشاورزی گرفته تا کالاهای مصرفی، انرژی و مواد تأثیر می گذارد.

بُعد بیومولکول‌های انقلاب، که شامل «اومیکس» و فناوری‌های مولکولی است، به‌عنوان سریع‌ترین و پیشرفته‌ترین لبه علم زیست‌شناسی تکامل یافته است، اما ماشین‌های زیستی، زیست‌محاسبات و بیوسیستم‌ها نیز ابعاد مهمی هستند. برخی از نوآوری ها با خطرات عمیقی همراه هستند که ریشه در ماهیت خودپایدار، خود-تکثیر شونده و به هم پیوسته زیست شناسی دارند که بحثی جدی و پایدار در مورد اینکه این انقلاب چگونه باید ادامه یابد، بحث می کند.

چرا مهم است

سرعت سریع علم بیولوژیکی به زودی باعث اختلال در رقابت خواهد شد - و نه فقط در مراقبت های بهداشتی. از آنجایی که نوآوری های بیولوژیکی در صنایعی مانند مواد غذایی، سلامت مصرف کننده و مواد نفوذ می کنند، در ازای افزایش شخصی سازی مصرف کنندگان و بیماران، حاشیه سود بیشتری را به همراه دارند. ممکن است بازارهای جدیدی مانند توصیه‌های مبتنی بر ژنتیک برای تغذیه پدیدار شود، حتی زمانی که نوآوری سریع در توالی‌یابی DNA به پزشکی فوق‌شخصی و توسعه سریع واکسن منجر می‌شود. در عین حال، فرصت‌ها و خطرات Bio Revolution مستلزم بررسی نه تنها پیامدهای رقابتی، بلکه مسائل اخلاقی و حتی اخلاقی است.

سازمان ها باید «bQ» یا ضریب بیولوژیکی خود را ارزیابی کنند - میزان درک آنها از علم زیست شناسی و پیامدهای آن. آنها باید منابعی را که برای تخصیص به فناوری‌ها و قابلیت‌های بیولوژیکی نیاز دارند و اینکه آیا آن‌ها را در تحقیق و توسعه موجود خود ادغام کنند یا با استارت‌آپ‌های مبتنی بر علم شریک شوند، مرتب کنند.

 

9: مواد نسل بعدی

نوآوری‌ها در علوم مواد در قلب روند نهم قرار دارند زیرا مواد نسل بعدی مانند گرافن و مواد دو بعدی، نانوذرات دی سولفید مولیبدن، نانومواد و طیف وسیعی از مواد هوشمند، پاسخگو و سبک وزن، عملکردهای جدید و بهبود عملکرد را در داروسازی ممکن می‌سازند. انرژی، حمل و نقل، سلامت، نیمه هادی ها و تولید. از آنجایی که آنها تأثیرات زیست محیطی سبک تری دارند، مواد نسل بعدی برای اقتصادهای پایدار فردا حیاتی خواهند بود. در حالی که بسیاری از این مواد هنوز در مرحله تحقیق هستند، برخی دیگر در حال نزدیک شدن به پتانسیل تجاری خود هستند. نانوذرات دی سولفید مولیبدن هم‌اکنون در الکترونیک انعطاف‌پذیر استفاده می‌شوند، در حالی که گرافن به احیای مجدد نیمه‌رساناهای دوبعدی کمک کرده است. مواد جدید بیشتری در راه است زیرا علم محاسباتی مواد، قدرت محاسباتی و روش‌های یادگیری ماشینی مرتبط را با هم ترکیب می‌کند و آنها را برای مشکلات و فرصت‌های مرتبط با مواد به کار می‌برد.

 تولید نسل مواد جدید با الهام از موجودات زنده

چرا مهم است

طراحی و کشف مواد جایگاه مهمی در اقتصاد قرن بیست و یکم دارد، با تأثیرات بالقوه گسترده در صنایع حمل و نقل، سلامت، میکروالکترونیک و انرژی های تجدیدپذیر. با تغییر اقتصاد طیف گسترده ای از محصولات و خدمات، مواد نسل بعدی با کارایی بسیار بالاتر در بسیاری از حوزه های کاربردی که هنوز دست نخورده هستند، ممکن است اقتصاد صنعت را تغییر داده و شرکت ها را مجدداً پیکربندی کنند.

 

10: آینده فناوری های پاک

روند دهم منعکس کننده فناوری های جدیدی است که نیاز به سرعت در حال رشد برای تولید انرژی پاک را برطرف می کند. اینها شامل سیستم‌هایی برای توزیع هوشمند انرژی در شبکه، سیستم‌های ذخیره‌سازی انرژی، تولید انرژی بدون کربن و انرژی همجوشی هستند. این فناوری های جدید کاربرد گسترده ای خواهند داشت:

انرژی، مانند انرژی های تجدید پذیر (فتوولتائیک خورشیدی، حرارتی خورشیدی و باد)، زغال سنگ پاک، جذب و جداسازی کربن، شبکه هوشمند و فن آوری های اندازه گیری، راه حل های ذخیره انرژی، بهره وری انرژی، و فرصت های تبدیل زباله به انرژی

حمل و نقل، مانند وسایل نقلیه تمیز، وسایل نقلیه الکتریکی (هیبریدی، هیبریدی پلاگین، و باتری)، سلول های سوختی و باتری ها

ساختمان‌ها و زیرساخت‌ها مانند اتوماسیون، تهویه مطبوع، پنجره‌ها، عایق‌کاری، مدیریت انرژی خانه، لوازم خانگی و روشنایی LED

آب، مانند تصفیه فاضلاب و نمک‌زدایی/غشاها

چرا مهم است

همانطور که فناوری‌های پاک از منحنی هزینه پایین می‌آیند، به طور فزاینده‌ای برای مدل‌های تجاری سنتی مختل می‌شوند و بر ساختار صنعت و پویایی رقابتی تأثیر می‌گذارند. شرکت‌ها باید با طراحی برنامه‌های بهبود عملیاتی مرتبط با توسعه فناوری، تدارکات، تولید و کاهش هزینه‌ها و درک چگونگی تأثیر تغییرات آب و هوایی بر هزینه‌های انرژی و تغییر در ترازنامه بخش‌های پر کربن، همگام با فرصت‌های نوظهور ایجاد کسب‌وکار حرکت کنند. افزایش استانداردهای عملکردی که پذیرش نسل بعدی فناوری های پاک را تسریع می کند. پیشرفت فن آوری های پاک همچنین نوید عرضه فراوان انرژی سبز را برای حفظ رشد نمایی فناوری، به عنوان مثال، در محاسبات با توان بالا، می دهد.

 

انتهای پیام/ 

زمان انتشار: دوشنبه ۲۶ دی ۱۴۰۱ - ۱۹:۰۵:۱۶

شناسه خبر: 103711

مطالب مرتبط :
وقتی هوش مصنوعی آرام آرام جای انسان را می گیرد

یک انقلاب جدید در فناوری؛

وقتی هوش مصنوعی آرام آرام جای انسان را می گیرد

متخصصان حوزه فناوری می‌گویند که هوش مصنوعی در آینده جای انسان را در ۲۰ درصد از کارها می‌گیرد اما برای انسان‌ها جای نگرانی نیست.

 محصولات سراهای نوآوری، بر اساس نیازهای واقعی صنعت طراحی می‌شوند

منتظرالقائم مطرح کرد:

محصولات سراهای نوآوری، بر اساس نیازهای واقعی صنعت طراحی می‌شوند

سرپرست سرای نوآوری اتاق بازرگانی و دانشگاه آزاد اسلامی استان اصفهان با بیان این که ماهیت سراهای نوآوری، مفهومی جدید بوده و کلیه محصولات آن بر اساس نیاز واقعی صنعت طراحی شده است. به طرح‌های پویش، رویداد صنعتیار، مدرسه تخصصی مهارت محور(متمم)، دوره‌های آموزشی مهارتی اشاره کرد و گفت: محصولات سراهای نوآوری، بر اساس نیازهای واقعی صنعت طراحی می‌شوند

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب