مدیر عامل شرکت دانش بنیان شهرهمراه صفه خبرداد:

اختراع فرمولاسیون دقیق و روش ساخت مواد نانوکامپوزیتی تثبیت عضو بیماران سرطانی در پرتودرمانی و ارتوپدی

مدیر عامل شرکت دانش بنیان شهرهمراه صفه از موفقیت محققان این شرکت در طراحی و تولید یک محصول های‌تک (فناوری بالا) نانوکامپوزیتی در حوزه «پرتودرمانی بیماران سرطانی و ارتوپدی» با قابلیت‌های فوق‌العاده مهم خبر داد که در راستای چشم‌انداز ده ساله دوم نانوفناوری کاربردی ایجاد شد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان، مدیر عامل شرکت دانش بنیان شهرهمراه صفه از موفقیت محققان این شرکت در طراحی و تولید یک محصول های‌تک (فناوری بالا) نانوکامپوزیتی در حوزه «پرتودرمانی بیماران سرطانی و ارتوپدی» با قابلیت‌های فوق‌العاده مهم خبر داد که در راستای چشم‌انداز ده ساله دوم نانوفناوری کاربردی ایجاد شد.

 

 

مهندس حسین کاروان مدیر عامل شرکت دانش‌بنیان شهرهمراه صفه در گفتگو با خبرنگار این خبرگزاری با بیان این که پژوهش‌های راهبردی محصول محور در حوزه پزشکی و درمان یکی از موضوعات بسیار پراهمیت در جوامع پیشرفته امروز است، گفت: در کشور عزیزمان ایران نیز پرداختن به بخش سلامت و پزشکی و درمان ضرورتی اولویت‌دار است و در این نگاه اساس و مبنای کار علوم پیشرفته پزشکی، دسترسی به تجهیزات و ابزارهای به روز و های‌تک است که در عین توجیه اقتصادی قابل دسترس برای همگان بودن پیش‌نیاز این رویکرد است.

 وی ادامه داد: بر مبنای همین رویکرد و با نگاه حل مسئله بود که مسیر حرکت خود را لبه‌های تکنولوژی تعریف نموده و برای طی این مسیر که انتهایی برای آن متصور نیستیم و معتقدیم، ایمان، خودباوری، توان، تلاش و تخصص مبنا و اساس این حرکت است و هر روز باید برآن افزود شرکتی تحت عنوان «شهر همراه صفه» در سال 1392 تاسیس کردیم.

مهندس حسین کاروان ادامه داد: محققان نخبه شرکت «شهر همراه صفه» با همان نگاه بلندی که داشتند، کسب موفقیت خودشان را با دستیابی به دستاوردهای ارزشمند در سطوح مختلف فناوری ادامه داده و ثابت کرده‌اند این دستاوردها آغازی برای گام‌های بلندتر است.

مدیر عامل شرکت دانش‌بنیان شهرهمراه صفه، با تصریح این که اساس فعالیت این شرکت بر پایه فناوری‌های بین رشته‌ای در حوزه‌های کاربردی در علوم مهندسی مواد پیشرفته، پلیمر و نانوفناوری بویژه با قابلیت کاربرد در بخش‌‌های پزشکی و درمانی است، اعلام کرد: در یک تلاش چند ساله محققان شرکت دانش بنیان شهر همراه صفه یک محصول فوق العاده هایتک «فرمولاسیون دقیق و روش ساخت مواد نانوکامپوزیتی تثبیت عضو بیماران سرطانی در پرتودرمانی و ارتوپدی» را طراحی و موفق به ساخت و تولید آن شدند این محصول در سال 1400 موفق به اخذ تائیدیه دانش‌بنیان شده است.

مهندس حسین کاروان با تاکید بر این که قطعا در صورت فراهم شدن شرایط توسعه و تولید صنعتی این دستاورد را مد نظر داریم، اظهار کرد: این محصول ارزشمند حاصل تلاش‌های شبانه‌روزی گروه محققین این مجموعه دانش‌بنیان است که حتی در دوران کرونا نه این که تعطیلی در کارمان نبود بلکه شبانه‌‌روزکار و تلاش کردیم.

 

دستیابی به فناوری ساخت مواد جایگزین گچ در ارتوپدی با کاربردی دیگر در پرتو درمانی

این دانش آموخته مهندسی مواد دانشگاه صنعتی اصفهان در تشریح مختصری از این دستاورد، گفت: مواد جایگزین گچ در ارتوپدی به عنوان یک قطعه تثبیت کننده یکی از دستاوردهای اخیر و ثبت شده این شرکت دانش‌بنیان بود که در کاربرد دیگر برای پرتودرمانی دقیق عضو تحت درمان بیماران تحت پرتو مورد استفاده قرار می‌گیرد. 

 

 

فرمولاسیون ترکیبات؛ قابلیت کاربردی در حیطه‌های متعدد دارد

کاروان با بیان این که لازمه ساخت این محصول دستیابی به چندین روش و محصول هایتک بود، گفت: موفقیت در دستیابی به فرمولاسیون ترکیبات یک دستاورد فوق العاد ارزشمند است و می‌تواند کاربردهای دیگر آن را در دنیای پلیمر و کامپوزیت با کاربردهای جذاب و فناورانه در خودروهای فعلی و یا نسل آینده هوشمند، تهیه نخ‌های بخیه، ساخت ایمپلنت‌های درون‌تنی و زیستی و حتی اسباب بازی‌های آموزشی نسل جدید برجسته سازد.

این دستاورد نسبت به نمونه‌های خارجی برتری‌های متعددی دارد

مهدی کاروان دانش آموخته مهندسی مکانیک از دانشگاه صنعتی اصفهان، صنعتی امیرکبیر و موسسه فناوری جورجیا ( جورجیا تک) ایالات متحده نیز در ادامه اظهار کرد: ایده اولیه محصول با بهره‌گیری از علوم پلیمر و نانوفناوری بر اساس نیاز بیماران شکل گرفت و با اعمال نوآوری‌ها در بسیاری از جنبه‌ها نظیر شرایط عملکردی و آسایش بیماران، یک محصولی حاصل شد که با داشتن قابلیت‌هایی فوق العاده ارزشمند برتری‌های متعدد نسبت به نمونه‌های خارجی آن دارد.

 

محصولی که در ایران موفق به اختراع آن شدیم سیکل استفاده زیادی دارد

وی با بیان این که امریکا در مقام اول دارنده این فناوری است و سپس چین و ژاپن قرار دارند، گفت: محصول چینی با چندبار مصرف خواص خود را از دست می‌دهد، اما محصولی که در ایران موفق به اختراع آن شدیم سیکل استفاده زیادی دارد.

مهدی کاروان افزود: در بحث ارتوپدی و شکستگی‌ها گچ‌های معمول سنگین هستند و قابل بازیافت نیستند همچنین قابل ریکاروی و بازیابی هم نیستند یعنی برای وضو یا حمام نمی‌توان با گچ‌های رایج ریکاوری و بازیابی داشته باشیم اما با این دستاورد خود بیمار یا پزشک تحت مراقبت این قابلیت برایش فراهم است، در عین حال صدها بار قابل مصرف هستند.

 

نانوکامپوزیت تثبیت عضو  قابلیت شخصی‌سازی دارد

این دانش آموخته موسسه فناوری جورجیا (جورجیا تک) ایالات متحده، با اشاره به این که صرف نظر از جلوگیری از خروج ارز و یا واردات غیر ممکن آن در کنار حذف تحمیل هزینه‌های گزاف به بیماران، این محصول، قابلیت شخصی‌سازی بر اساس خواص مکانیکی و هندسی خود داشته که می‌تواند برای کودکان تا بزرگسالان طراحی ویژه خود را با توصیه پزشک داشته باشد.

 وی برخی از قابلیت‌های دیگر این محصول در بحث پرتودرمانی را مقدار دوز متناسب با تجویز پزشک و در محل دقیق همچنین جلوگیری از تابش اشعه به محل غیر ضرور عنوان کرد و  سپس با اشاره به این که در پرتو درمانی تابش دوز یا مقدار کافی اشعه ضرورت دارد، گفت: عضو تحت درمان باید ثابت باشد تا دوز اشعه متناسب با مقدار تجویز پزشک باشد و در محل دقیق باید اعمال شود، که با دستیابی به این محصول این مهم محقق شد مضافا این که  محصول ما تا حدودی از تابش اشعه به محل غیر ضروری جلوگیری می‌کند

مهدی کاروان افزود: دوره‌های پرتو درمانی بیماران طبق تجویز پزشکان از چند جلسه تا ده جلسه و بیشتر است، با این دستاورد خیال پزشک از جهت دوز تجویزی راحت خواهد شد یعنی پرتو درمانی عضو تحت پرتو در همه جلسات با دوز یکسان انجام می‌شود. 

این عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی اصفهان، اکنون کشور عزیزمان ایران یک مسیر بسیار مهم پیشرفت و تعالی خودش را در گذر فناوری ترسیم نموده از این جهت بعنوان مثال در امر رباتیک و جراحی از راه دور یا پدیده‌های بدیهی و پدیده های نوظهور برای جلوگیری از غافلگیری فناوری جایی‌که علوم پزشکی و مهندسی دست به دست هم می‌دهند اینجا تجلی و ظهورش تحقق می‌یابد.

کاروان توضیح داد: آنجایی که قرار است با کمک ربات عضوی از بیمار را جراحی کنیم، بویژه اعضای حساسی مثل جمجمه و مغز بیمار باید در وضعیت ثابتی باشد، این که کوچکترین خطای ربات جراحی به خاطر موقعیت اندام تحت جراحی یک فاجعه جبران ناپذیر را برجای خواهد گذاشت قابل انکار نیست، اما این مواد تثبیت عضو تحت جراحی را تحت کنترل پزشک قرار داده با اطمینان جراحی از راه دور انجام خواهد شد.

وی بیان داشت: در کنار دقت جهت عملکرد ربات دقت عملکرد بیمار هم مهم است یعنی موقعیتی که قرار است جراحی شود چشم انداز این دستاورد است که بزودی با توجه به پیشرفت هوش مصنوعی، علوم رباتیک و نیاز به جراحی از راه دور تثبیت موقعیت بیمار اهمیت آن کمتر از خود جراحی رباتیک نیست.

 

بیمار و پزشک قدرت عمل در انتخاب خواص مناسب با شرایط بیمار را دارند

مهدی کاروان در ادامه اظهار کرد: مانند هر محصول با دسترسی به دانش فنی آن، به دلیل دستیابی به فرمولاسیون و روش ساخت این قطعات پلیمری، می‌توان در صورت ضرورت و یا صلاحدید پزشک، دامنه‌ای از خواص متفاوت را داشته در صورتی‌که نمونه‌های خارجی آن تنها در ابعاد و خواص یکسان و محدود بطور وارداتی بوده که نه تنها در برابر استقلال فناوری کشور در حوزه‌های پزشکی عمل کرده بلکه بیمار و پزشک قدرت عمل در انتخاب خواص مناسب با شرایط بیمار را نداشتند.

 

افتخار این اختراع رسوخ در دنیای مواد پیشرفته است

 این دانش آموخته مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی اصفهان و امیر کبیر اعلام کرد:  افتخار این  محصول دانش‌بنیان رسوخ در دنیای مواد پیشرفته است که می‌تواند گامی بزرگ در راستای گام‌های فناوری کشور باشد و با اجرای دیگر طرح‌های موفق در حوزه‌های نانوفناوری بتواند در راستای رفاه جامعه خدمتی ارزشمند ارائه نماید.

 

این محصول با پشتوانه تحقیق و توسعه چند ساله در راستای چشم‌انداز ده ساله دوم نانوفناوری کاربردی ایجاد شد

مهندس حسین کاروان مدیرعامل شرکت دانش بنیان شهرهمراه صفه بیان داشت: این محصول با پشتوانه تحقیق و توسعه چند ساله در راستای چشم انداز ده ساله دوم نانوفناوری کاربردی با حوزه‌های تخصصی افراد نظیر نانوفناوری بوده و اخیراً ثبت اختراع اداره مالکیت معنوی شده و دارای چندین اظهارنامه مستقیم و غیرمستقیم دیگر تحت بررسی در اداره مالکیت معنوی قرار دارد.

وی افزود: محوریت این محصولات ارائه جلوه‌های دیگر مورد نیاز بیماران مانند شفافیت مواد ارتوپدی، کاهش دماهای کاری آن توسط پزشک و پرستار و یا بیمار و یا سبک‌سازی می‌باشد.

 

توسعه محصول با قابلیت تخریب‌پذیری مواد در راستای فناوری‌های سبز وحذف مواد نفتی

حسین کاروان افزود: اکنون یکی از موضوعات کلیدی این دستاورد دانش‌بنیان توسعه محصولات ارتوپدی با قابلیت تخریب‌پذیری مواد به محیط زیست در راستای فناوری‌های سبز، حذف مواد نفتی و کمک به محیط زیست کشور عزیزمان است.

 

آیا مسیر تولید این محصول در کشور هموار است و از نظر تامین مواد اولیه مشکلی نخواهیم داشت؟

کاروان خاطرنشان کرد: خوشبختانه دانش و توانایی تولید عمده مواد اولیه مورد استفاده در این محصول در ایران وجود دارد بنابراین تولید محصول ما دستخوش محدودیت‌های تحریمی نخواهد بود.

وی افزود: شرکت دانش بنیان شهر همراه صفه با جذب سرمایه‌گذار در صدد طراحی و ساخت تجهیزات برای تولید در مقیاس صنعتی قرار دارد، برآوردها انجام شده که تولید محصول نسبت به نمونه مشابه خارجی اقتصادی‌تر است در صورت تولید رویکرد صادراتی آن هم در سیاست‌های پیش‌رو قرار خواهیم داد.

 

الگو بودن و ترسیم مسیر روشن از دانش آموختگانی که به کشور باز‌می‌گردند

گفتنی است دکتر مهدی کاروان عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی اصفهان مجری فعالیت‌های تحقیق و توسعه این محصول دانش‌بنیان؛ دانش آموخته خارج از کشور است که با اجرای ایده‌های محصول محور در زمینه‌های پلیمری در کنار این مجموعه فعالیت داشته است.

مهندس حسین کاروان در پایان در خصوص این پرسش که به نظر شما مهمترین پیام دستیابی به این محصول های تک برای جوانان و نوجوانان کشورمان چیست، اظهار کرد: دستیابی به این تکنولوژی نه تنها افقی روشن پیش روی شرکت دانش‌بنیان شهر همراه صفه گشوده شد، این دستاوردی ارزشمند و افقی روشن برای کشورمان عزیزمان جمهوری اسلامی است.

وی ادامه داد: اختراع  فرمولاسیون دقیق و روش ساخت مواد نانوکامپوزیتی تثبیت عضو بیماران سرطانی در پرتودرمانی و ارتوپدی ترسیم مسیر روشن از دانش آموختگانی است که در بهترین دانشگاه‌های کشورهای پیشرفته دنیا تحصیل کرده اما بازگشت به کشور را ترجیح دادند بعنوان الگویی باعث دلگرمی آحاد جامعه و دانشجویان شده‌ هم در جایگاه استاد دانشگاه جوانان این مرز و بوم را با دانش خود بهره‌مند ساخته هم در کنار آن  در مسیر تبدیل دانش به محصول همراه‌شان بوده و راه حل مشکلات صنعت و جامعه را به آنها نشان می‌دهند، علاوه بر این در توسعه آزمایشگاه‌های پیشرفته در علوم جدید، همکاری با شرکت‌های دانش‌بنیان و ایجاد بسترهای اشتغال و کارآفرینی یک عامل محرک برای پیشرفت سریع کشور هستند.

حسین کاروان با بیان این که تعریف نوآوری در دنیای امروز یعنی ایده‌ای که تبدیل به محصول شود و مشتری داشته باشد، از ارکان مهم موفقیت کسب و کارها در دنیای امروز را نیز سرعت تولید یا خدمات دانست و تصریح کرد: با سرعتی که در تحقیق و توسعه داشتیم و دسترسی به تجهیزات با زمان نسبتا کمی توانستیم دستیابی به یک محصول های‌تک کاربردی در حوزه پزشکی و درمان را برای کشور محقق سازیم. در اینجا بعنوان کلام پایانی بر خود لازم می‌دانیم از آقای دکتر مهدی کاروان که در مسیر دستیابی به این محصول محققان شرکت دانش بنیان شهر همراه صفه را کمک و راهنمایی کردند تشکر و قدردانی نماییم.

دکتر مهدی کاروان اظهار کرد: توفیقی بوده که خداوند کمک کرد موفق شدیم گام‌های نهایی‌تری در توسعه و ارتقای این دستاورد برداریم  و در این ایام معنوی کمک و خدمتی هر چند کوچک برای رفع نیاز مردم عزیزکشورمان ارائه کنیم و به قول و تعهدمان با شهدا وفادار باشیم.

 انتهای پیام/

معصومه صادقی

زمان انتشار: دوشنبه ۲۶ دی ۱۴۰۱ - ۲۱:۲۴:۵۷

شناسه خبر: 103715

مطالب مرتبط :
تصویر

متخصص پرتودرمانی در گفت وگو با علم و فناوری؛

ببینید/تقریباً ۴۰ تا ۵۰ درصد سرطانها قابل درمان است

دکتر «محمدعلی برومند» متخصص پرتودرمانی و سرپرست مرکز پرتو درمانی شهید رمضان‌زاده یزد‌ گفت: این مرکز مجهزترین مرکز پرتو درمانی مركز و جنوب شرق كشور در يزد است که از ابتدای امسال تاکنون دو هزار و ۲۰۰ نفر در این مرکز شیمی درمانی شدند که این رقم دو برابر پارسال بوده است و تقریباً ۴۰ تا ۵۰ درصد سرطانها قابل درمان است.

فراخوان پویش ملی مبارزه با سرطان

فراخوان پویش ملی مبارزه با سرطان

علائم اولیه سرطان را بشناسید؛هرچه سرطان زودترتشخیص داده شود،درمان پذیرتراست.

عمل جراحی نادر ترمیم جمجمه با مواد اولیه استخوانی در مرکز آموزشی درمانی الزهرا(س) اصفهان

توسط دکتر حسین ابدالی؛

عمل جراحی نادر ترمیم جمجمه با مواد اولیه استخوانی در مرکز آموزشی درمانی الزهرا(س) اصفهان

حسین ابدالی فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در یک عمل جراحی در مرکز آموزش درمانی الزهرا(س)، به کمک اعضای هیئت علمی دانشکده های پزشکی و فناوری های نوین علوم پزشکی و با استفاده از مواد اولیه استخوانی و پرینت سه بعدی جمجمه و صورت بیماری را بازسازی و ترمیم کرد.

تدوین ۱۱ آیین‌نامه قانون جهش تولید دانش بنیان/استقرار شرکت‌ها در ساختمان‌های مسکونی

تدوین ۱۱ آیین‌نامه قانون جهش تولید دانش بنیان/استقرار شرکت‌ها در ساختمان‌های مسکونی

عاون اداره کل سیاست‌گذاری و توسعه علم و فناوری معاونت علمی، فناوری و دانش بنیان رییس جمهور از تصویب یازده آیین‌نامه ذیل قانون جهش تولید از اوایل خرداد ماه تاکنون خبر داد و گفت: سه آیین نامه دیگر نیز در دست تهیه است که به زودی اعلام می‌شود

متهمان با «دستبند دیجیتال» مخترع کوهدشتی راهی برای فرار ندارند+فیلم

اختراع جالب جوان لرستانی؛

متهمان با «دستبند دیجیتال» مخترع کوهدشتی راهی برای فرار ندارند+فیلم

یک جوان ۳۲ ساله کوهدشتی با ساخت یک دستبند دیجیتال سبب شده تا با کنترل از را دور و شوک دهنده مانع فرار متهمان خطرناک شود.

 میزبانی ۹ هزار داوطلب کنکور سراسری در حوزه امتحانی دانشگاه صنعتی اصفهان و شش توصیه ستاد آزمون این دانشگاه

میزبانی ۹ هزار داوطلب کنکور سراسری در حوزه امتحانی دانشگاه صنعتی اصفهان و شش توصیه ستاد آزمون این دانشگاه

دانشگاه صنعتی اصفهان روزهای ۲۹ و ۳۰ دی‌ماه با برگزاری مرحله اول آزمون سراسری ۱۴۰۱ ، میزبان بیش از ۹هزار داوطلب دختر و پسر است و ستاد آزمون این دانشگاه توصیه‌های ضروری به منظور تأمین امنیت، سلامت ورفاه حال داوطلبان گرامی را مطرح کرده است.

 جهت استفاده از خروجی اندیشکده‌ها در دستگاه‌ها «چالش صبر» تبیین نشده

رئیس اندیشکده علمی‌راهبردی سازمان بسیج اساتید استان اصفهان:

جهت استفاده از خروجی اندیشکده‌ها در دستگاه‌ها «چالش صبر» تبیین نشده

رئیس اندیشکده علمی‌راهبردی سازمان بسیج اساتید استان اصفهان گفت:یک چالش مهم از نظر استفاده از خروجی اندیشکده‌ها در دستگاه‌ها «چالش صبر» است بدین مفهوم که بیشتر نهادهای دولتی به‌دنبال راهکارهایی هستند که به‌سرعت چالش‌های آن‌ها را رفع کند، این در حالی است که مراجعه به اندیشکده‌ها نیازمند صبر است.

۳ واحد تولیدی در شهرک‌های صنعتی لرستان به دانش‌بنیان تبدیل شد

مدیر عامل شرکت شهرک‌های صنعتی لرستان:

۳ واحد تولیدی در شهرک‌های صنعتی لرستان به دانش‌بنیان تبدیل شد

​مدیر عامل شرکت شهرک‌های صنعتی لرستان گفت: ۳ واحد تولیدی امسال در شهرک‌های صنعتی لرستان به دانش‌بنیان تبدیل شد.

درخشش شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان در جشنواره ملی «جهش» با کسب رتبه اول و دوم

آثار رسانه‌ای حوزه فناوری و نوآوری کشور زیر ذره‌بین؛

درخشش شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان در جشنواره ملی «جهش» با کسب رتبه اول و دوم

شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان در جشنواره ملی «جهش» موفق به کسب دو عنوان «رتبه اول» در بخش تولیدات رسانه‌ای رویداد «توسعه و ارتقاء زیست بوم نوآوری استان‌ها (تانا)» و «رتبه دوم» در حوزه تولید مستند «داستان موفقیت» (روایت موفقیت شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان طی چند دهه فعالیت خود) شد.

 محصولات سراهای نوآوری، بر اساس نیازهای واقعی صنعت طراحی می‌شوند

منتظرالقائم مطرح کرد:

محصولات سراهای نوآوری، بر اساس نیازهای واقعی صنعت طراحی می‌شوند

سرپرست سرای نوآوری اتاق بازرگانی و دانشگاه آزاد اسلامی استان اصفهان با بیان این که ماهیت سراهای نوآوری، مفهومی جدید بوده و کلیه محصولات آن بر اساس نیاز واقعی صنعت طراحی شده است. به طرح‌های پویش، رویداد صنعتیار، مدرسه تخصصی مهارت محور(متمم)، دوره‌های آموزشی مهارتی اشاره کرد و گفت: محصولات سراهای نوآوری، بر اساس نیازهای واقعی صنعت طراحی می‌شوند

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب