دهقانی در هشتمین همایش مالی اسلامی:

مردم رکن اصلی جریان‌سازی، ثبات و رشد جامعه هستند

هشتمین همایش مالی اسلامی با رویکرد نوآوری‌های مالی اسلامی در تامین مالی دانش‌بنیان و کارآفرینی با حضور معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس جمهوری برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری، همایشی که میزبان روح‌الله دهقانی معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس جمهوری، علی صالح‌آبادی رییس انجمن مالی اسلامی ایران، آیت‌الله مصباحی مقدم رییس شورای فقهی بانک مرکزی، محمدعلی زلفی‌گل وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و جمعی از فعالان دانشگاهی، حوزوی، بانکی، بیمه‌ها و ارکان بازار سرمایه بود.

قانون جهش تولید دانش‌بنیان و فرصت مشارکت در اقتصاد کشور

دهقانی در این مراسم آغاز جریان حمایت از زیست‌بوم فناوری و نوآوری در کشور را با تدابیر مقام معظم رهبری از سال ۸۹ و با تصویب قانون حمایت از شرکت‌ها و موسسات دانش‌‌بنیان دانست. قانونی که حدودا طی ۱۲ سال اثرات مثبتی در زمینه افزایش کمی مفاهیم و مجموعه‌هایی چون پارک های فناوری، مراکز نوآوری، شتاب دهنده ها و توسعه زیرساخت ها و غیره داشت که شکل گیری ۸ هزار شرکت دانش بنیان و تبدیل گفتمان علم و فناوری و اقتصاد دانش بنیان به گفتمان غالب مسوولان و مدیران کشور از دستاوردهای دیگر این قانون در کشور به شمار می رود.
به گفته دهقانی برای هدف‌گذاری‌های آتی و ادامه این مسیر نمی‌توان تنها بر این کمیات و تعدد ساختارهای مختلف سرمایه‌گذاری کرد. به همین دلیل باید برای رسیدن به اهداف تعیین شده به دنبال ارتقای بهره‌وری و ایجاد ارزش افزوده و نمود اقتصاد دانش بنیان از فعالیت شرکت‌های دانش بنیان و فناور باشیم.
معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس جمهوری ادامه داد: همین هدف به ماموریت مهم معاونت علمی تبدیل شد تا بر اساس قانون مترقی جهش تولید دانش‌بنیان حرکت کنیم و چشم اندازی جدید در بسترهای موجود؛ برای رسیدن به اقتصاد دانش‌بنیان تعریف کنیم.
رییس بنیاد ملی نخبگان با بیان اینکه شاید کمتر از ۱۰ کشور به قانونی مشابه قانون جهش تولید دانش‌بنیان برای توسعه علمی و فناورانه خود دسترسی دارند، افزود: اگر به دنبال اجرای کامل این قانون باشیم قطعا به یک مدل اقتصادی درست می‌رسیم و سهم ۱۰ درصدی دانش بنیان‌ها از تولید ناخالص ملی محقق خواهد شد.
وی ورود محسوس اقتصاد دانش‌بنیان در زندگی مردم را ضروری دانست و گفت: مردم باید شیرینی این مدل اقتصادی را در روزمرگی‌های خود احساس کنند چون از نظر ما مردم رکن اصلی جریان‌سازی، ثبات و رشد در هر جامعه‌ای محسوب می‌شوند.

روح اله دهقانی ادامه داد: این مردم هستند که به حکومت‌ها و نظام‌های مالی اعتبار و بها می‌دهند و بازار یک محصول را گرم یا راکد می‌کنند. چون مردم بر اساس یک هوش دسته جمعی کاملا هوشمند و هوشیار عمل می‌کنند. بنابراین اگر اثرگذاری اقتصاد دانش‌بنیان در زندگی مردم احساس شود می‌توان امید داشت که نقدینگی مردم وارد جریان دانش‌بنیانی شود.


دهقانی با مثالی درباره اهمیت استقبال مردم از جریان دانش‌بنیانی، گفت: به طور مثال در حوزه اقتصاد دیجیتال به دلیل خالی بودن بازار سکوهای خدمت رسانی؛ از ورود شرکت‌های دانش‌بنیان حمایت شد و این اتفاق اقبال مردمی را به همراه داشت و باعث شد مردم نیاز جدی به اینترنت داشته باشند و یک پیوند محکم بین اقتصاد مردم و شبکه‌های اینترنتی شکل گرفت.
معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس جمهوری با تاکید بر اینکه بعد از منابع طبیعی، بزرگ ترین فرصت اقتصادی کشور را مغزها، استعدادها و صاحبان علم و فناوری تشکیل می دهند، افزود: باید بپذیریم که تحریم و مشکلات ارزی در کشور وجود دارد و برای بی‌اثر کردن این مشکلات نیاز داریم از مغزافزارهایی که بر مبنای فناوری و نوآوری‌های نرم تولید شده‌اند استفاده کنیم.
وی به استعدادها، نیروی انسانی ارزان‌قیمت و درخشان، هزینه های پایین انرژی و زیرساخت ها اشاره کرد و آن را فرصتی مناسب برای توسعه علمی و فناورانه کشور دانست و افزود: باید تلاش کنیم به شکل درست از این مزیت‌های موجود بهره‌مند شویم.
معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس جمهوری گفت:  تمایل مردم به سمت خرید املاک، سکه و خودرو برای این است که تلاش می کنند سرمایه و بقای خود را حفظ کنند؛ اگر ما بتوانیم ارزش افزوده هزار برابری موجود در حوزه دانش بنیانی را به مردم اثبات کنیم می‌توانیم سرمایه های آنها را جذب کنیم.

وی ادامه داد: اینکه مردم بدانند به جای دلالی صرف در حوزه های اقتصادی می توانند مولد و  اثرگذار باشند بسیار مهم است.
وی افزود: برای رسیدن به دستاوردهای جدید باید ابزارهای نوین هم داشته باشیم. مثلا برای تحقق بانکداری مدرن نیازمند داشتن نظام بانکی مدرن هستیم و در بستر بانکداری سنتی این اتفاق نمی افتد.
دهقانی حضور جوانان را امری لازم برای رسیدن به این تغییرات دانست و بیان کرد: برای داشتن نظام تامین مالی نوین و دستیابی به فناوری‌های نوآورانه مالی باید از توانمندی جوانان دانشمند خود بهره بگیریم.‌
معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس جمهوری با اشاره به وجود ۸ هزار شرکت دانش‌بنیان در کشور، گفت: این زیست بوم به نظام بانکی، بانک، نظام تامین مالی و دیگر ابزارهای اختصاصی نیاز دارد و معاونت علمی آماده همکاری در این زمینه است.

از دیگر محورهای همایش مالی اسلامی می توان به «فناوری اطلاعات و مالی اسلامی»، «استانداردسازی شرعی در مالی اسلامی»، «ابزار‌های مالی اسلامی و شرکت‌های دانش‌بنیان»، «خرید و فروش فکر و ایده، نگرش فقهی و حقوقی»، «شرکت‌های نوپا (استارتاپ) و تأمین مالی اسلامی»، «تأمین مالی شرکت‌های دانش‌بنیان»، «ساختار مالی حسابداری شرکت‌های دانش‌بنیان»، «تأمین مالی خرد با تأکید بر شرکت‌های دانش‌بنیان»، «عرضه اولیه و قیمت‌گذاری شرکت‌های دانش‌بنیان، چالش‌ها و راهکارها» و «فناوری‌های نوین مالی (بلاک‌چین، فین‌تک و ...) از منظر مالی اسلامی» اشاره کرد.

 

زمان انتشار: سه شنبه ۲۷ دی ۱۴۰۱ - ۱۴:۵۳:۴۴

شناسه خبر: 103741

مطالب مرتبط :
دهقانی: صندوق اختصاصی بانوان کارآفرین ایجاد می‌شود

نشست هم‌اندیشی و هم افزایی بانوان کارآفرین شرکت‌های دانش‌بنیان، خلاق و فناور؛

دهقانی: صندوق اختصاصی بانوان کارآفرین ایجاد می‌شود

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس جمهوری در آستانه روز زن و گرامیداشت میلاد حضرت فاطمه زهرا(س) در «نشست هم‌اندیشی و هم افزایی بانوان کارآفرین شرکت‌های دانش‌بنیان، خلاق و فناور» حاضر شد و با آنها به گفت‌وگو نشست.

محصولات دانش بنیان حوزه ژئوماتیک

توسعه کسب و کارهای دانش‌بنیان‌های حوزه مکان‌محور

معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان، اعلام کرد شرکتهای دانش بنیان در صدد توسعه فناوری و کسب و کارهای ژئوماتیک هستند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب