ابداع کپسول قابل هضم به جای اندوسکوپی

گروهی از محققان دانشگاه جورج واشنگتن یک کپسول قابل هضم با قابلیت ثبت ویدئو ابداع کرده اند که با کمک نیروی مغناطیس کنترل می شود و می تواند شیوه اندوسکوپی را تغییر دهد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری، به نقل از اینترستینگ انجینرینگ، البته کپسول های قابل هضم با قابلیت ثبت ویدئو قبلا ابداع شده اند اما بیشتر آنها محدودیت هایی دارند. هنگامیکه کپسول مذکور وارد معده می شود، پزشکان نمی توانند حرکات آن را کنترل کنند. گرانش و جریان طبیعی کارکرد ماهیچه ها در شکم حرکت آن داخل بدن را تنظیم می کند.

از سویی روش های معمول اندوسکوپی که مبتنی بر وارد کردن یک لوله داخل بدن است، به شدت تهاجمی، پرهزینه و وقت گیر به حساب می آید زیرا نیازمند بیهوشی است. علاوه بر آن بیمارانی که دچار شکم درد شدید یا سرطان هستند باید برای تکمیل اندوسکوپی چندبار به پزشک مراجعه کنند.

با کمک این روش بیماران فقط یک کپسول می خورند و به سرعت تشخیص پزشکی را دریافت می کنند. علاوه بر آن پزشکان به راحتی می توانند حرکات کپسول تهیه کننده ویدئو را با کمک یک دسته مخصوص کنترل کنند.

به گفته یکی از محققان و استادان پزشک اورژانس در دانشکده پزشکی جورج واشنگتن، کپسول هایی که با مغناطیس کنترل می شوند را  به عنوان روشی سریع و آسان برای بررسی مشکلات سلامتی در بخش بالای دستگاه گوارشی مانند زخم یا سرطان معده می توان ردیابی کرد.

اندوسکوپی یک فرایند پزشکی است که طی آن پزشک با استفاده از دستگاهی مجهز به دوربین قسمت بالایی سیستم گوارش انسان را بررسی می کند. در این فرایند پزشکان می توانند هرگونه اختلال در بدن انسان را ردیابی کنند که به درد بدن، زخم معده، سرطان ، خونریزی داخلی و بیماری های دیگر منجر می شوند.

طی این پژوهش یک کپسول قابل هضم همراه سیستم دوربین و آهنرباهای خارجی ابداع کردند تا روشی کم تهاجمی تر از اندوسکوپی ایجاد کنند.به جای اتکا به گرانش و جریان حرکت معده، با کمک کپسول یک دسته مخصوص جابه جا می شود.

طی آزمایش های مختلف محققان هر دو تکنیک را روی ۴۰ بیمار با مشکلات مرتبط با شکم استفاده کردند. پزشکان توانستند کپسول را روی تمام بخش های مهم شکم با نرخ قابلیت بصری ۹۵ درصد بدون ایجاد درد به کار گیرند. ۸۰ درصد بیماران روش کپسول را به اندوسکوپی معمول ترجیح دادند.

زمان انتشار: پنج شنبه ۱۸ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۴:۱۸:۲۰

شناسه خبر: 107093

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب