توسط مخترع همدانی انجام شد:

ساخت نسل جدید عایق های نسوز حرارتی برای اولین بار در ایران

مخترع جوان همدانی برای اولین بار در ایران موفق به ساخت نوعی عایق حرارتی شده است که می تواند به آسانی به صورت مستقیم ۳۲۰۰ درجه سلسیوس حرارت را تحمل کند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری واحد همدان- در تأسیسات گرمایی، برای کم کردن تلفات حرارتی سطوح مختلف ساختمان، لوله‌ها، کانال‌ها و مخازن و جلوگیری از نفوذ رطوبت و انتقال صدا، از مواد و مصالحی به نام «عایق حرارتی» استفاده می‌شود. مخترع جوان همدانی، داوود هنری روشن برای اولین بار در ایران موفق به ساخت عایق حرارتی شده است که می تواند تا 3200 درجه سلسیوس گرما را تحمل کند.

مهندس داوود هنری در مورد ایده اولیه ساخت عایق حرارتی نسوز خود گفت: سالانه در کشورمان در اثر آتش‌سوزی در کارخانجات، منازل، تصادفات رانندگی و ... خسارت‌های بسیاری از لحاظ جانی و مالی به هموطنانمان وارد می شود، بطور مثال آتش سوزی ساختمان پلاسکو که با دمای حدود 1000درجه اتفاق افتاد، باعث شد تعدادی از آتش نشانان کشورمان و همچنین مردم عادی جان خود را از دست بدهند و از سوی دیگر باعث بروز صدمات مالی فراروانی در این حادثه شد به همین دلیل این فکر در ذهنم بوجود آمد که بتوانم  عایقی را درست کنم تا بتوان ازخسارت های جانی و مالی به هموطنانم جلوگیری کند که با توکل به خدا توانستم عایق حرارتی استثنایی جدیدی بسازم که می تواند تا دمای 3200 درجه حرارت را تحمل کند.

تقسیم بندی عایق های حرارتی

مخترع همدانی در مورد تقسیم بندی عایق های حرارتی گفت: یکی از مهمترین پارامترها در انتخاب نوع عایق , محدوده دمای کارکردی عایق است. برای هر عایق , بسته به جنس آن , محدوده دمای کاری مشخصی تعریف می شود، بدین معنی که عایق در آن محدوده دمایی, بهترین عملکرد را خواهد داشت. وی افزود:  برخی عایق ها، در خارج از محدوده دمای کاری، خواص خود را از دست می دهند برای مثلا عایق های سلولی پلی اولفینی , جزء عایق های ترمو پلاستیک (Thermoplastic) محسوب می شوند به  طوری که اگر دما, به بیش از محدوده دمای کاری برسد, ناگهان دچار تغییر شکل پلاستیک شدید می شوند بنابراین قبل از عایق کاری باید شرایط و دمای محیط و سیستمی که قرار است عایق در آن محل استفاده شود مشخص شود و با توجه به محدوده دمای کاری , عایق مناسب انتخاب شود. مخترع همدانی افزود: عایق ها را به طور کلی می توان از نظر محدوده دمای کاری به سه دسته گرم ، سرد و دما متوسط تقسیم بندی نمود:

1-عایق های گرم

هنری در مورد عایق های گرم گفت: عایق های گرم بیشتر برای عایق کاری نواحی و تجهیزاتی استفاده می شوند که دمای کاری آنها بیشتر از دمای اتاق است، همچنین این عایق ها به عنوان عایق حرارتی مخصوص ساختمان و عایق کاری دیوارها و سقف ها نیز استفاده می شوند. وی افزود:  از عایق های گرم می توان در عایق کاری خطوط انتقال گرم نیز , مانند موتور خانه ها, سیستم های گرمایش و دودکش ها, استفاده کرد، محدوده دمای کاری این نوع عایق ها معمولا بین 25 درجه سانتی گراد الی 600 درجه سانتی گراد است.

2- عایق های سرد

 هنری همچنین در مورد عایق های سرد گفت: عایق های سرد بیشتر برای عایق کاری خطوط سیستم های تهویه و کانال های انتقال گاز یا مایعات استفاده می شود. این نوع عایق ها معمولا ضریب نفوذ آب و بخار بسیار پایینی دارند و در نتیجه از چگالش (تبرید) بخار جلوگیری می نمایند. این خاصیت آنها برای عایق کاری سردخانه ها,یخچال ها و خنک سازها, عایقی ایده آل معرفی می کند. محدوده دمای کاری این نوع عایق ها به طور متوسط بین 100- الی 100 درجه سانتی گراد است. در صورتی که دمای محیط یا خط انتقال لوله , از محدوده دمای کاری فراتر نرود, می توان از این نوع عایق ها در عایق کاری خطوط گرمایش مانند شوفاژ و موتورخانه نیز استفاده کرد.

3- عایق های دمای بسیار بالا ( نسوز - Refractory )

 مخترع همدانی عایق های نسوز را عایقی برای مراکز صنعتی دانست و گفت: این نوع عایق ها توانایی حمل دمای بسیار بالایی را دارند و بیشتر در صنایع خاص مانند کوره های ذوب و کوره های عملیات حرارتی و همچنین به عنوان عایق ضد آتش استفاده می شوند. نوع بسیار رایج این نوع عایق در بازار, پشم سرامیک است که نوع V آن تا دمای 1650 درجه سانتی گراد را نیز تحمل می کند. همچنین سیلیکات کلسیم نیز از انواع عایق های نسوز محسوب می شود. وی افزود: برخی از انواع خاص پشم سنگ که رزین های مخصوص دارند, می توانند دماهای بسیار بالا را تحمل کرده و در این دسته بندی جای گیرند. بیشتر مواد نسوز که در مصارف ساختمانی و برای دماهای بسیار بالا ( بالاتر از 1300 درجه سانتی گراد) استفاده می شوند, شامل ماسه، شن و آجر نسوز می شود که در دسته خاصی از عایق ها قرار می گیرند.

عایق حرارتی ساخته شده

مهندس داود هنری در مورد عایق ساخته شده خود گفت: عایق ساخته شده من از نوع عایق های دمای بسیار بالا ( نسوز - Refractory ) می باشد که این نوع عایق توانایی تحمل دمای بسیار بالایی را دارد و می توان از آن در جداره دستگاه‌های حرارتی (کوره‌های ذوب، پخت، عملیات حرارتی) و مخازن حمل مذاب، صنایع نظامی، هوافضا، خودروسازی، ساختمان، صنعت نفت، آتش نشانی و مکان هایی که دارای آتش و حرارت بسیار بالا هستند استفاده کرد.

هنری در مورد مزیت عایق خود نسبت به عایق های موجود در بازار گفت:  از مزیت های این عایق نسبت به عایق های ساخته شده می توان به ارزان بودن، قابل دسترس بودن مواد تشکیل دهنده ی این عایق و همچنین قابل بازیافت بودن آن اشاره کرد. وی افزود: البته مزیت شاخص عایق این است که می تواند دو برابر عایق های ساخته شده در بازار حرارت را تحمل کند و در آزمایشاتی که در آزمایشگاه بر روی آن انجام داده ایم این عایق توانسته تا دمای 3200 درجه حرارت را به آسانی تحمل کرد وی در ادامه گفت: از آنجا که دمای سطح خورشید 5800 درجه می باشد با این عایق حتی می توان تا نزدیکی های خورشید نیز سفر کرد.

هنری در پایان گفت: طی یک سال گذشته حوادث گوناگونی در زمینه آتش سوزی در کشور اتفاق افتاده است که از جمله آن می توان به حادثه پلاسکو، آتش سوزی میدان نفتی و همچنین کشتی سانچی اشاره کرد که این حوادث باعث شهادت تعداد زیادی از هموطنانمان و همچنین باعث بروز خسارت های جبران ناپذیر مالی نیز شده است که با حمایت مسئولین در جهت تجاری سازی، تولید انبوه و ایجاد برند می توان تا حد زیادی در کشور مانع بروز چنین حوادثی که با آتش سر کار دارند شویم و همچنین می توان با تولید و صادرات آن باعث ایجاد شغل برای جوانان و ارز آوری بر کشور کرد.

انتهای پیام/

خبرنگار: سجاد عبدلی   

زمان انتشار: سه شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۶ - ۰۷:۲۵:۰۰

شناسه خبر: 52163

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
نظرات ارسال شده :
تعداد نظرات : ۶ نظر
روشن
۰ مخالف          ۲ موافق
چهارشنبه ۱۱ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۴:۵۷:۲۶

سلام واقعا جالب بود میشه گفت نصفه دمای خورشید روتحمل میکنه میشه گفت برای اولین بار تو جهان میشه ادعا کرد میشه پاروی خورشید گذاشت یکی از اختراعهایی که درسطح جهانی عالی درخشید وباعث افتخار ایران وایرانی شد عالی بود وآرزوی موفقیت میکنم

محسن آقاجانی
۱ مخالف          ۰ موافق
چهارشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۸:۵۴

سلام یه ثبت اختراع دارم که نیاز به یه عایق حرارتی خوب دارم لطفا در صورت مشاهده پیام با شماره 09133070151 تماس حاصل فرمایید

محمدعلی عامری
۰ مخالف          ۰ موافق
جمعه ۵ مهر ۱۳۹۸ - ۰۳:۰۵:۱۴

سلام ی کوره سفال لعابی دارم جهت عایق سازی داخلش میخواستم از اجر آلومینا نسوز و سیمان نسوز استفاده کنم تا اینکه این گزارش را دیدم لطفا شماره ایشون را جهت خرید عایقشان ارسال ویا با شماره بنده۰۹۱۳۱۶۲۶۳۹۵ تماس بگیرن یا با ایمیل فوق یا شماره واتساپ و تلگرامی ۰۹۲۱۶۹۶۱۳۹۰ من تماس بگیرن* عامری از کاشان

مظفر جلالی
۰ مخالف          ۱ موافق
چهارشنبه ۷ فروردین ۱۳۹۸ - ۲۰:۰۳:۳۵

سلام برای ایشان موفقیت ارزومیکنم . من خودم مصرف کننده این محصول هستم (کوره شاتل میسازم ) ونیاز دارم اگر امکان هست شماره ایشان ارسال فرمائید تا تماس بگیرم ممنون میشوم

علی اکبر صفری
۰ مخالف          ۰ موافق
سه شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۷ - ۲۱:۰۳:۲۱

با سلام احتراما مایل هستم با جنابعالی در مورد اطلاعات بیشتر صحبت کنم ممنون میشوم با شماره تلفن بنده تماس حاصل فرمائید. ظمنا به شما بابت اختراعتان تبریک میگویم. ۰۹۱۲۱۴۶۸۰۵۴

منصور قاسمی
۰ مخالف          ۰ موافق
شنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۴:۲۹

سلام درصورت امکان ایمیل من رو جهت تماس با آقای هنری روشن بدهید برای محصول ساخت ایشان مشتری دارم

اشتراک گذاری مطالب