در سال حمایت از کالای ایرانی

دستگاه مکانیکی برداشت پیاز ساخته شد.

این دستگاه برای اولین بار در ایران توسط آقای کاظم کشیتی در منطقه عنبرآباد، جنوب استان کرمان با استفاده از دانش بومی ساخته شد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان کرمان جوان با استعداد از شهرستان عنبرآباد در جنوب استان کرمان موفق به ساخت دستگاه برداشت پیاز شد. این دستگاه با توجه به کشت فراوان محصول پیاز در جنوب استان کرمان، با استفاده از دانش بومی و تجهیزات مکانیکی و هزینه 5میلیون تومانی بدست جوان پرتلاش آقای کاظم کشیتی فارغ التحصیل رشته مهندسی ماشین آلات کشاورزی دانشگاه شهید باهنر کرمان ساخته شده است. ساخت این دستگاه با توجه به نیازمندی کشاورزان نسبت به سرعت بخشی برداشت و فرآوری پیاز و کاهش هزینه های جانبی آن بصورت ایده اولیه مطرح و با توجه به تخصص و تحصیلات این نخبه جوان تبدیل به محصول اولیه شده است که کارکردی موفق در محل مزرعه کشاورزی خودشان داشته و آماده تولید بصورت انبوه است. با توجه به ساخت صددرصد ایرانی و نبود نمونه مشابه خارجی، از تقاضای بسیار بالا در سطح کشور برخوردار شده است. هزینه برداشت محصول پیاز در یک هکتار تقریبا 6میلیون تومان است که با بکارگیری این دستگاه هزینه به 2میلیون تومان کاهش می یابد. دستگاه برداشت پیاز با استفاده آسان در تمامی مناطق سطح کشت در سراسر کشور می تواند به کشاورزان در برداشت سریع محصول کمک نماید. منطقه جنوب استان یکی از قطب های مهم تولید محصولات کشاورزی از جمله هندوانه، مرکبات، پیاز، صیفی جات، خیارسبز، گوجه، خرما، کلزا و غیره است که این سطح کشت در زمینه گوجه و هندوانه رتبه اول کشور را به خود اختصاص داده است، اما متاسفانه این حجم زیاد تولید محصولات کشاورزی از علم و تجهیزات صنعتی روز بی بهره بوده، که این عقب افتادگی خرابی محصولات را بدنبال داشته است. اقتصاد کشاورزی استان با این آسیب دیدگی چندین سال است که زندگی کشاورزان را دچار مشکل کرده. کمک به نخبگان آماده بکاری همچون آقای کشیتی می تواند این آسیب را جبران  و جایگاه صادرات محصولات کشاورزی استان را بهبود بخشد.

آقای کاظم کشیتی دستگاه برداشت سیر را نیز ساخته است که این دستگاه با کارکرد مشابه می تواند به کمک کشاورزان منطقه شهداد در شرق استان بیاید و بخش عمده مشکلات برداشت آنان را حل کند. این دستگاه نیز بصورت ساخت اولیه می باشد که با همکاری نهاد های مرتبط بزودی  مراحل کارکرد آزمایشی خود را طی می نماید.

انتهای پیام/م

زمان انتشار: پنج شنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۶:۵۸

شناسه خبر: 62817

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
نظرات ارسال شده :
تعداد نظرات : ۱ نظر
هادی
۰ مخالف          ۱ موافق
شنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۲:۱۰:۰۳

سلام و عرض ادب . بنده میخواستم ببینم قیمت فروش دستگاه چنده و خواهشمندم اطلاعات بیشتر منتشر کنین. ممنونم

اشتراک گذاری مطالب