حجاج از مصرف غذا و خوراکی ‌های بیرون از هتل خوددار خبرگزاری علم و فناوری - حجاج از مصرف غذا و خوراکی ‌های بیرون از هتل خودداری کنند/احتیاط در مصرف آب‌ های بین ‌راهی
توصیه های بهداشتی برای سفر معنوی حج

حجاج از مصرف غذا و خوراکی ‌های بیرون از هتل خودداری کنند/احتیاط در مصرف آب‌ های بین ‌راهی

رئیس مرکز بهداشت شهرستان ماهشهر توصیه هایی را به منظور حفظ سلامتی حجاج ارائه داد و عنوان کرد: زائران گرامی باید از مصرف غذا و خوراکی ‌های بیرون از هتل خودداری کنند و از نگهداری غذاهای خود در اتاق ‌های محل بپرهیزند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان خوزستان، همه ساله با نزدیک شدن به مناسک حج تمتع، زائران کوی دوست و میهمانان الهی به خانه خدا اعزام می شوند تا در سرزمین وحی دل خود را جلا دهند و با کوله باری از معنویت به دیار خود بازگردند.

اما حفظ سلامت حجاج یکی از اقدامات ضروری در سفر معنوی حج و زیارت خانه خدا در مکه معظمه است که باید اقدامات لازم در این زمینه انجام شود تا زائران کوی دوست با سلامتی این سفر بزرگ را انجام دهند و به دیار خود باز گردند.

در همین ارتباط مهندس علی نوری معاون بهداشت شبکه و رئیس مرکز بهداشت شهرستان ماهشهر با یادآوری نکاتی در ان زمینه، اظهار کرد: دست اندرکاران سلامت در راستای حفظ سلامتی حجاج در طول مناسک حج تلاش می کنند و بهداشت فردی جهت پیشگیری از ابتلا به انواع بیماری‌ های عفونی و تنفسی را در این سفر به آنها آموزش می دهند.

خودمراقبتی مهمترین راه پیشگیری از بیماری ها

وی در ادامه خودمراقبتی مهمترین راه پیشگیری از بیماری ها در طول سفر زیارتی حج عنوان کرد و در همین ارتباط توضیح داد: همه ساله بسیاری از مسلمانان کشورهای مختلف از سراسر دنیا در مراسم و مناسک حج حضور می یابند که با توجه به این اجتماع بزرگ شیوع برخی از بیماری‌ های گوناگون واگیردار امکان پذیر می شود

 رئیس مرکز بهداشت شهرستان ماهشهر بر آمادگی تیم پزشکی در درمان حجاج برای خدمات رسانی به حاجیان تاکید کرد و گفت: تمامی اقدامات لازم برای پیشگیری از شیوع بیماری‌ ها در بدو ورود حجاج به کشور در نظر گرفته می‌شود و آنان مورد معاینه قرار می گیرند.

وی تصریح کرد: تمام تلاش ما در راستای در مراکز بهداشت حفظ سلامت حجاج، آموزش بهداشت فردی جهت پیشگیری از ابتلا به انواع بیماری‌ های عفونی و تنفسی در طول این سفر معنوی است.

نوری در ادامه سخنان خود به برخی از بیماری های شایع در سفر حج اشاره کرد و یادآور شد: از جمله این بیماری ها می توان به بیماری ‌های تنفسی مانند سرماخوردگی اشاره کرد.

احتمال ایجاد مسمومیت غذایی در بین زائران خانه خدا

وی بر آموزش نکات بهداشتی درباره بیماری سرماخوردگی به حجاج تاکید کرد و با اشاره به اینکه مناسک حج امسال در فصل تابستان و هوای گرم برگزار می‌شود خواستار ارائه نکات بهداشتی برای پیشگیری از بیماری ها شد.

رئیس مرکز بهداشت شهرستان ماهشهر به برخی از بیماری های شایع در فصل گرما اشاره کرد و ادامه داد: به دلیل گرمای هوا، احتمال ایجاد مسمومیت غذایی در بین زائران خانه خدا بیشتر می‌شود که زوار عزیز و گرامی باید برای جلوگیری از این بیماری بهداشت را رعایت کنند.

معاون بهداشت شبکه بهداشت و درمان شهرستان ماهشهر توصیه هایی را در همین زمینه ارائه داد و در ادامه عنوان کرد: زائران گرامی باید از مصرف غذا و خوراکی ‌های بیرون از هتل خودداری کنند و از نگهداری غذاهای خود در اتاق ‌های محل بپرهیزند.

نوری همچنین خاطرنشان کرد: زائران خانه خدا در طول سفر و در گرمای هوا نسبت به مصرف آب‌ های بین ‌راهی نیز احتیاط کنند.

انتهای پیام/

زمان انتشار: پنج شنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۲:۵۳

شناسه خبر: 67851

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب