*محسن محمدی

زنجیره حذف واسطه در فضای مجازی

امروزه موضوع فیلترینگ تلگرام و دور زدن فیلترها از راه فیلترشکن ها پی آن ها سوژه داغ محافل شده است.

بلاک چین، یک دفتر کل فسادناپذیر و شفاف مالی است که نه تنها برای ثبت تراکنش‌های مالی برنامه‌ریزی می‌شود بلکه تقریبا برای ثبت هر چیزی که یک ارزش یا خدمات است مورد استفاده قرار خواهد گرفت.
 
 در تعریف بلاک چین می توان گفت، فناوری‌ای است که بیت کوین و ارزهای دیجیتالی دیگر را قادر به فعالیت می‌کند و گفته می‌شود در آینده نزدیک، صنایع دیگر مانند املاک، قراردادها و اینترنت را حسابی تحت تاثیر خود قرار خواهد داد، در واقع با کمک این فناوری، تراکنش‌های صورت گرفته بین افراد بدون دخالت واسطه‌ها در فضایی ایمن و شفاف انجام می‌شود.
 
در فناوری Blockchain با وجود کاربران متعدد که به طور همزمان داده‌ها را ثبت می‌کنند، شبکه قادر به جلوگیری از تداخل داده‌ها و حفظ یکپارچگی محتوای پایگاه داده‌ها است، با توجه به ساختار داده‌ای رمزنگاری شده بلاک چین، این یکپارچگی بدون نظارت و کنترل مرکزی حفظ خواهد شد، اولین بار در سال 1991 میلادی بود که استوارت هابر و اسکات استورنتا، کار بر روی زنجیره بلوکی رمزنگاری شده را آغاز کردند، اما اولین زنجیره بلوک توسط یک فرد یا گروه مرموز به نام ساتوشی ناکاموتو در سال 2008 معرفی و به عنوان یک جزو اصلی از بیت کوین اجرا شد.
 
چگونه تلگرام با کمک تکنیک Blockchain غیر قابل فیلتر می شود؟
دورف مدیر شبکه پربازدید اجتماعی تلگرام در توئیتر خود خبر نوشت  که به زودی در آینده پیام رسان محبوب تلگرام به تکنولوژی جدید و نفوذناپذیر Blockchain مجهز خواهد شد و به این ترتیب تا 3 ماه آینده فیلترینگ تلگرام عملا غیرممکن خواهد شد! آقای پاول دورف نشان داده که بسیار زیرک است و هم نیازهای کاربران را خوب تشخیص می دهد و هم می داند چگونه از تکنولوژی برای رسیدن به اهدافش استفاده کند.
وی با بیان اینکه نام Blockchain را اغلب در ارزهای دیجیتال شنیده ایم، ادامه می دهد: اما فناوری Blockchain علاوه بر Cryptocurrency کاربردهای دیگری هم دارد. فناوری Blockchain با توجه به ویژگی تمرکز زدایی ذاتی آن و همچنین امنیت بسیار بالایی که فراهم می آورد در زمینه های بسیاری می تواند کاربرد داشته باشد، هر روز شاهد این هستیم که استارت اپ های جدیدی که تحت فناوری Blockchain کار می کنند به وجود می آیند.
 
استارت اپ های موفق مبتنی بر فناوری Blockchain
به عنوان نمونه می توان به Everypedia اشاره کرد که یکی از استارت اپ های موفق در حوزه فناوری Blockchain است Everypedia مانند Wikipedia است با این تفاوت که بستر سرور های ان بر روی شبکه Blockchain قرار دارد و شعار آن  «از خرد جمعی تا دموکراسی برای همه» است، در این استارتاپ به‌ جای استفاده از سرورهای مرکزی از گره‌ های توزیع‌ شده محتوا میزبانی می‌شوند ولی مشکل محدودیت اندازه بلوک‌ ها همچنان در شبکه‌های بلاک چین (زنجیره بلوک) دیده می‌شود و فضای کافی برای ذخیره مقاله‌ها وجود ندارد از پلتفرم‌ها و چارچوب‌های خاصی استفاده‌شده است، با این حال Everypedia هنوز فاصله زیادی با Wikipedia دارد ولی به سرعت در حال رشد می باشد.
 
فناوری و تکنولوژی بلوک چین در چه حوزه و زمینه هایی می تواند کاربرد داشته باشد؟
حوزه های دیگری که میتواند تحت تاثیر فناوری Blockchain قرار گیرد عبارتند از شبکه پرداخت بانکی و بانکداری، امنیت سایبری، مدیریت زنجیره تأمین، پیشبینی بازار، شبکه و اینترنت اشیا، بیمه، حمل و نقل، فضای ذخیره ابری، خیریه، رأی گیری، مدیریت، خدمات درمانی، مدیریت انرژی، موسیقی آنلاین، خرده فروشی، املاک، جذب سرمایه جمعی و … بسیاری از شاخه های دیگری که بر بستر فناوری اطلاعات متکی هستند و حالا با این ایده آقای پاول دورف باید سیستم های ضدسانسور و ضد فیلترینگ را هم به کابردهای فناوری Blockchain اضافه کنیم.
 فناوری Blockchain امکان نگهداری توزیعی داده‌های رمزنگاری شده را فراهم می‌سازد و بهترین شکل از همکاری در ذخیره‌سازی ابری را به ارمغان می‌آورد.
جای شگفتی نیست که بخش زیادی از هیاهویی که بر سر این فناوری وجود دارد و نیز در واقع بخش بزرگی از کاربرد بلاک‌چین بر سیستم‌های تراکنش و حوزه‌های مرتبط همچون فاکتوربندی و گزارش مالیاتی متمرکز باشد. با این وجود، کاربردهای بلاک‌چین فراتر از این موارد هستند. این فناوری در اصل، یک روش رمزنگاری برای توزیع داده‌ها و ثبت تراکنش‌هاست.
 
باید گفت قدرت بلاک‌چین نه‌تنها در توان بالای آن در رمزنگاری، بلکه در این است که در سرتاسر زنجیره‌ای از کامپیوترها خود را توزیع می‌کند و بدین‌ ترتیب حمله به آن، بسیار دشوار و پرهزینه خواهد بود و نیز باید گفت بلاک‌چین یک پایگاه داده توزیعی به شکل استروئیدهاست؛ به بیان دقیق‌تر، یک طرح ذخیره دنباله‌ای خودتأییدکننده (self-verifying) که می‌توان از آن برای ثبت‌ و ضبط تراکنش‌ها، بررسی هویت، مذاکره و انعقاد قرارداد و بسیاری موارد دیگر استفاده کرد.
 
بنابراین از فناوری بلاک‌چین در تعدادی از پایگاه‌های داده تکراری (replicated) و پروژه‌هایی از این دست استفاده شده است. برای مثال، Acronis (شرکت ذخیره‌سازی اطلاعات و متخصص در تهیه نسخه پشتیبان) از آن استفاده کرده تا نشان دهد داده‌های ذخیره شده مورد سوءاستفاده قرار نگرفته‌اند.
 
از دیدگاه هزینه، باید گفت فناوری آکرونیس تنها بخش‌هایی از بلوک‌های داده‌ها را ذخیره می‌کند، در واقع، هرچند آکرونیس می‌تواند تمام اطلاعات را ذخیره نماید، اما بنابر گفته سرگئی بلوسوف (مدیرعامل آکرونیس)، این کار بسیار هزینه‌بر است و بخش‌های ذخیره شده که رمزنگاری و توزیع شده‌اند، برای تأیید بلوک‌های داده‌ها کافی هستند.
 
فناوری Blockchain امکان نگهداری توزیعی داده‌های رمزنگاری شده را فراهم می‌سازد و بهترین شکل از همکاری در ذخیره‌سازی ابری را به ارمغان می‌آورد.
 بلاک‌چین تنها به ذخیره‌سازی داده‌ها به شکل توزیعی و رمزنگاری شده نمی‌پردازد و در واقع هم‌اکنون طرح‌های دیگری هم هستند که همین کار را انجام می‌دهند، در واقع، آنچه که بلاک‌چین را متمایز می‌سازد، این است که این فناوری کار ذخیره‌سازی داده‌ها را از طریق زنجیره‌ای دنباله‌ای انجام می‌دهد که در آن، هر بلوک شامل یک بخش کریپتوگرافیک از بلوک قبلی در زنجیره است ،این کار باعث می‌شود تا بلوک‌ها به هم پیوند داشته باشند و بدین‌ترتیب شاهد یک تراکنش تمرکززدایی شده خواهیم بود.
 
تمام نسخه‌ها و ویرایش‌های بلاک‌چین چیزی فراتر از پایگاه‌های داده توزیعی دنباله‌ای ایمن هستند و این نسخه‌ها از قابلیت ساده‌سازی و اتوماسیون بسیاری از تراکنش‌ها برخوردارند و می‌توانند همکاری را برای افراد و سازمان‌ها، ساده‌تر و کم‌هزینه‌تر نمایند. 
 
همچنین، بلاک‌چین عقیده سنتی مبنی بر اینکه ذخیره‌سازی باید متمرکز بوده و از مالکیت برخوردار باشد تا قابل اطمینان تلقی گردد را به چالش می‌کشد و بنابراین، طبیعی است که بسیاری از افراد و سازمان‌ها در بخش مالی، ذخیره‌سازی داده‌ها؛ در بخش عمومی یا در بخش خصوصی تا مدت‌ها در برابر آن از خود مقاومت نشان دهند.

زمان انتشار: سه شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۴:۳۶

شناسه خبر: 76808

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
نظرات ارسال شده :
تعداد نظرات : ۲ نظر
سیدمحسن موسوی
۰ مخالف          ۰ موافق
شنبه ۳ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۹:۴۷:۴۱

موافق

ایلیا راد
۰ مخالف          ۰ موافق
سه شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۷ - ۲۳:۳۹:۴۲

مطالب جنابعالی بسیار اموزنده و مفید هستند.خدا قوت.به امید پیشرفت روز افزون شما

اشتراک گذاری مطالب