چه خواهد شد اگر همه فصل‌ها زمستان باشد؟

«جمعیت تمامی گونه‌های گیاهی و جانوری به حداقل مقدار خواهد رسید. در طول صدها هزار سال بعد، صفحات عظیمی از یخ تمام خشکی‌های زمین را فراخواهد گرفت. در این حالت اروپا و کانادا امروزی به کلی زیر یخ دفن خواهد شد. اما به لطف قوانین فیزیک چنین چیزی رخ نخواهد داد. لطفا از بهار خود لذت ببرید! »

محوری که سیاره زمین به دور آن چرخش دارد، اندکی شیب دارد و همین موضوع سبب می‌شود تا فصل‌ها در نیمکره‌های شمالی و جنوبی سیاره معکوس هم باشند؛ در حالی که در شمال هنوز زمستان آغاز نشده، در جنوب مردم به استقبال فصول گرم مي‌روند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از لایوساینس، محور زمین نسبت به مدار حرکتی‌اش به دور خورشید دارای شیب است. این بدین معناست که پرتوهای نور خورشید به طور یکنواخت به همه‌جای سیاره نمی‌رسد. اگر پرتوهای نور به طور مستقیم به نیمکره شمالی زمین بتابند، این به معنای شروع زمستان در نیمکره جنوبی است و برعکس.

اگر همه فصل‌ها زمستان باشد، چه اتفاقی می‌افتد؟

به دلیل انحراف محور زمین، هنگام گردش به دور خورشید، برخی از عرض‌های جغرافیایی سیاره در فصول مختلف سال نسبت به یکدیگر نور کمتر و یا بیشتری دریافت می‌کنند. اما یک پرسش جالب اینجاست که چه رخ خواهد داد اگر مانند سریال «بازی تاج و تخت» فصل زمستان به مدت یک سال به طول انجامد؟

«کریستوفر والسک»، از دانشگاه آلابانی اعتقاد دارد که برای پاسخ به این سوال باید بدانیم چه چیز منجر می‌شود تا زمستان در تمام طول سال ادامه داشته باشد. یک احتمال این است که مدار زمین اندکی دورتر از خورشید برود. که در این صورت در نیمکره شمالی، روزها کوتاه‌تر، شب‌ها بلندتر و به طور مرتب شاهد طوفان‌های برفی خواهید بود. به علاوه این برف مدام انباشته خواهد شد.

چنین ماندگار عظیمی از فصل سرما اکوسیستم سیاره را به طور کامل دگرگون خواهد کرد. درختان در بهار به رشد خود نمی رسند و این موضوع زنجیره غذایی را به کلی مختل خواهد کرد. خرس‌ها و سنجاب‌ها قادر نخواهند بود غذا بخورند و گوزن‌ها نیز به همین دلیل از بین خواهند رفت.

جمعیت تمامی گونه‌های گیاهی و جانوری به حداقل مقدار خواهد رسید. در طول صدها هزار سال بعد، صفحات عظیمی از یخ تمام خشکی‌های زمین را فراخواهد گرفت. در این حالت اروپا و کانادا امروزی به کلی زیر یخ دفن خواهد شد. اما به لطف قوانین فیزیک چنین چیزی رخ نخواهد داد. لطفا از بهار خود لذت ببرید!

انتهای پیام/

تیمور خسروی

زمان انتشار: چهارشنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۹:۳۱

شناسه خبر: 77172

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب