افتتاح کلینیک کارآفرینی و مشاوره کسب و کار دانشگاه خبرگزاری علم و فناوری - افتتاح کلینیک کارآفرینی و مشاوره کسب و کار دانشگاه جامع علمی کاربردی سیستان و بلوچستان با حضور دکتر امید+عکس
علم و فناوری گزارش می دهد

افتتاح کلینیک کارآفرینی و مشاوره کسب و کار دانشگاه جامع علمی کاربردی سیستان و بلوچستان با حضور دکتر امید+عکس

کلینیک کارآفرینی و مشاوره کسب و کار و ساختمان اداری جدید دانشگاه جامع علمی کاربردی سیستان و بلوچستان با حضور دکتر امید رئیس دانشگاه جامع کشور، رئیس دانشگاه سیستان و بلوچستان، رئیس پارک علم و فناوری استان، مدیر کل فنی و حرفه ای و دکتر نورا معاون استاندار و جمعی از روئسای مراکز علمی کاربردی و... افتتاح گردید.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از سیستان و بلوچستان، کلینیک کارآفرینی و مشاوره کسب و کار با هدف کمک و ارتقاء توانمندیهای فردی، گروهی و سازمانی و همچنین توسعه محصولات و خدمات شرکتها و افراد خلاق و کارآفرین در این زمینه افتتاح گردید. یکی از فعالیت های عمده در زمینه تجاری سازی محصولات و خدمات، توسعه فرایندهای کسب و کار شرکت ها و افراد کارآفرین و ایده پرداز، استفاده از مشاوره های تخصصی، برگزاری آموزشهای کاربردی و نیز همکاری با مراکز و افراد با تجربه از دیگر برنامه های این کلینیک است. 

دکتر امید ضمن اشاره به بارش باران و نزول رحمت در کشور و شکر ایزد منان، بیان داشت: انشالله با نزول این رحمت در کشور شاهد اشتغال و تولید محصول بیشتر باشیم.

رئیس دانشگاه جامع کشور افزود: استان سیستان و بلوچستان در مسیر توسعه قرار گرفته است. با توسعه اقتصادی، آینده درخشانی برای این استان از دریا تا شمالی ترین شهرهای استان وجود دارد. باید با کمک سایر مسئولان استان مشاغل استان را شناسایی و آنها را توسعه دهیم. یکی از موفقترینهای ما جناب دکتر سالارزهی در بین روئسای 32 استان دیگر هستند که حتماً باید از این ظرفیتها استفاده شود.

دکتر امید خاطرنشان کرد: در حوزه انتقال نفت و گاز، نباید اتفاقی که برای عسلویه افتاد برای چابهار هم بیافتد. لذا مشکل ایجاد می کند و در نتیجه باید از هم اکنون بفکر تربیت مهارت آموز باشیم. دانشگاه جامع این امادگی را دارد که در این زمینه یا رشته های مورد نیاز را ایجاد کند یا آنها را تقویت نماید. چون در این دانشگاه در یک نیمسال 6 ماهه می توانیم رشته ها را یا ایجاد یا حذف نماییم و براساس نیاز هر استان، مرکز و دوره جدید ایجاد کنیم.

وی گفت: ما در حال تدوین مشاغل کشور هستیم. در آمریکا بیش از 12 هزار فرصت شغلی شناخته شده، وجود دارد ولی در کشور ما حدس زده می شود، زیر سه هزار تا شغل باشد. باید مشاغل دیگر با توجه به فرهنگ کشورمان شناسایی گردد.

رئیس دانشگاه جامع کشور اشاره کرد: همزمان به ساماندهی مراکز علمی کاربردی و آمایش دوره ها و رشته ها اقدام کردیم. برای اولین بار در تاریخ 26 ساله دانشگاه، مراکز اساسنامه خود را تقدیم و در حال بازنگری رشته های خود هستند.

دکتر امید تصریح کرد: با حضور دانشگاه سیستان و بلوچستان، طبیعتاً حرکت در مرزهای دانش وظیفه ما نیست. ما آموزشهای مهارتی را بر عهده داریم. 30 درصد از دانشجویان کشور باید مهارتی باشند و این کمک به آموزشهای سایر دانشگاه هاست. با وجود تنوعی که در رشته های این دانشگاه داریم دانشجویان ما کارآفرین تربیت می شوند و دارای شغل خواهند شد.

وی تاکید کرد: در دانشگاه جامع علمی کاربردی بیش از 800 رشته تک پودمان و 800 رشته مقطع دار داریم. اگر بخواهیم مقایسه ای بین وضعیت اشتغال پذیری فارغ التحصیلان دوره های مهارتی با سایر دانشگاهها داشته باشیم، دانشگاه علمی کاربردی وضعیت خوبی در این زمینه دارد به طوری که بر اساس آمارهایی که مسئولان مختلف اعلام نمودند برای ایجاد یک شغل برای هر فارغ التحصیل در کشور اعتباری 400 تا 500 میلیون تومان نیاز دارد درحالی که این وضعیت در دانشگاه علمی کاربردی بسیار پایین تر است و کسانی که دوره های مهارتی را آموزش دیده اند به 10 درصد این اعتبار نیاز دارند. فارغ التحصیلان دانشگاه های علمی کاربردی به دلیل برخورداری از مهارت بالا در زمینه های مختلف می توانند به عنوان کارآفرین وارد بازار کار شوند.
رئیس دانشگاه جامع کشور افزود: خوشبختانه دانشگاه علمی کاربردی برنامه های بسیار خوبی از جمله جشنواره حرکت و جشنواره رویش را در سطح ملی برگزار نموده که جشن فارغ التحصیلی شاه بیت این برنامه ها محسوب می شود.
دکتر امید با تاکید بر لزوم استفاده از ظرفیت های هر استان در ایجاد اشتغال و کارآفرینی توسط دانش آموختگان, اظهار داشت: خوشبختانه استان های مختلف کشور از فرهنگ و سنت های بسیار متنوعی برخوردار می باشند که استان سیستان و بلوچستان هم به لحاظ بهره مندی از این فرهنگ ها جزء استان های غنی می باشد که جا دارد دانشجویان این دانشگاه با استفاده از این ظرفیت ها به ایجاد اشتغال بپردازند.
وی ادامه داد: باتوجه به هم مرز بودن استان سیستان و بلوچستان با کشور افغانستان و پاکستان می توان با برنامه ریزی های درست و بجا و با ایجاد زیرساختهای مناسب نسبت به بازار فروش محصولات متنوع این استان اقدام شود.

دکتر امید خاطرنشان کرد: در سال جاری بیش از 100 مرکز نوآوری در دانشگاه جامع علمی کاربردی راه اندازی کرده ایم و قرار است این مراکز از ایده های دانش آموختگان و دانشجویان این دانشگاه تولید ثروت داشته باشند. خوشبختانه امسال نیز موفق شدیم قرار دادهای بسیار خوبی را در این حوزه داشته باشیم. به گونه ای که برخی از طرح های کاربردی ما در نمایشگاه بین المللی امسال برگزیده شد و غرفه این دانشگاه به عنوان غرفه برتر نمایشگاه معرفی شد.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی درانتها افزود: خوشبختانه در حال حاضر این دانشگاه در کنار ظرفیت ها و توانمندی های که دارد از وضعیت با ثبات خوبی برخوردار است و جایگاه این دانشگاه نیز در برنامه ششم توسعه تصویب شد و بر اساس آن نیز یک سری تسهیلات برای دانشگاه پیش بینی شد اما اجرایی شدن این تسهیلات نیازمند حمایت های بیشتر مسئولان دارد.

 

انتهای پیام/

 

زمان انتشار: یکشنبه ۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۸:۱۴:۴۰

شناسه خبر: 77407

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب