باانتشار و اعلام رسمی سازمان سنجش؛

سرنوشت کنکور ۹۸ در سایه ابهام/آیا برگزاری بزرگترین ماراتن علمی کشور به تعویق خواهد افتاد؟

با وجود اعتراضات بسیاری از داوطلبان ،سازمان سنجش آموزش کشور تاکید کرد: زمان کنکور سراسری ۹۸ تغییر نمی کند و در روزهای ۱۳ و ۱۴ تیر برگزار می شود.

به گـــزارش خبرگزاری علم و فناوری استان سمنان؛با توجه به وقوع سیل در ایتدای سال جاری و در برخی استان‌های کشور و همچنین تعویق زمان آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال ۹۸،به روزهای ۲۳ و ۲۴ خرداد بسیاری از داوطلبان کنکور سراسری با توجه به شرایط پیش آمده و همچنین نزدیکی زمان برگزاری امتحانات نهایی با آزمون سراسری در تیرماه امسال، خواستار تغییر زمان برگزاری این آزمون‌ شده اند.

این حادثه بزرگ و بسیار شدید علاوه بر آسیب‌های فیزیکی که برای مردم به همراه داشت آسیب‌های روحی و روانی بسیاری هم ایجاد کرد و سبب تضعیف روحیه بسیاری از دانش آموزان و دانشجویان شد، در این بین تعدادی از دانش‌آموزان در حال آماده شدن برای کنکور بودند.جوانانی که برای بزرگترین آزمون آینده ساز زندگی‌شان آماده می‌شدند به یکباره کتاب و دفتر خود را در میان انبوهی از سیل از دست دادند و به جای آن که پای درس بنشینند مجبور به حضور در خیابان‌ها شدند.

کمپین‌هایی که صدای داوطلبان شدند

پس از مطرح شدن این تقاضا و بالا گرفتن موضوع، کمپین‌هایی متعدد شکل گرفت که تمام آن‌ها موضوع تعویق آزمون‌های سراسری را دنبال می‌کردند و هرکدام سعی داشتند تا به گونه‌ای تقاضای خود را به گوش مسئولان مربوطه برسانند.

در همین زمان داوطلبان آزمون سراسری به سمت صفحه شخصی منصور غلامی وزیر علوم تحقیقات و فناوری روانه شدند تا از این طریق بتوانند به‌صورت مستقیم تقاضای خود را به گوش وی برسانند.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری هم پس از مطرح شدن تقاضا‌ها در صفحه شخصی خود به داوطلبان آزمون سراسری هشدار داد تا خام صحبت‌ عده‌ای بی هویت که خود هم داوطلب کنکور نیستند نشده و تمرکزشان را  روی درس خواندن در فرصت باقی مانده قرار دهند.

تغییر زمان برگزاری کنکور ۹۸ |سوژه ی داغ اخبار

یکی از خبرهای مهم سال ۹۷، تغییر زمان برگزاری کنکور بود، ماجرا بدین شکل بود که عبدالرسول عمادی سرپرست معاونت آموزش متوسطه وزارت آموزش‌وپرورش در واکنش به اعتراض دانش‌آموزان پایه دوازدهم نسبت به فاصله کم پایان امتحانات نهایی و برگزاری کنکور گفته بود: "کنکور به‌شدت محدود شده است و می‌توان در بازه زمانی دیگری آن را برگزار کرد.

حسین توکلی مشاور عالی سازمان سنجش در واکنش نسبت به این موضوع عنوان می‌کند: در اطلاعیه‌ای که ۱۵ مهر ماه منتشر شد اعلام کردیم ثبت‌نام آزمون سراسری سال ۹۸ از روز چهارشنبه ۲۴ بهمن ۹۷ آغاز می‌شود و تا روز پنجشنبه دوم اسفند ادامه خواهد داشت. آزمون سراسری سال ۹۸ در روزهای پنجشنبه ۱۳ و جمعه ۱۴ تیر ماه ۹۸ برگزار می‌شود و اگر با ماه رمضان تلاقی می‌کرد زمان برگزاری آزمون تغییر می‌کرد و معمولاً در هفته اول تیر برگزار می‌شد.

در شرایطی که سازمان سنجش نپذیرفت زمان برگزاری کنکور را تغییر دهد و با توجه به فاصله بسیار اندک میان آخرین امتحان نهایی و کنکور، آموزش‌وپرورش تصمیم گرفت تا زمان برگزاری امتحانات را تغییر دهد.

در همین رابطه سرپرست معاونت آموزش متوسطه می‌گوید: هم‌اکنون دانش‌آموزان پایه دوازدهم از اول تا آخر خرداد ماه امتحان نهایی دارند و بلافاصله باید سابقه تحصیلی آن‌ها به سازمان سنجش ارسال شود، به عبارت دیگر فرصت ما برای ارسال سوابق تحصیلی به سازمان سنجش آموزش کشور کفایت نمی‌کند و نکته دوم این است که فاصله میان آزمون سراسری و روز پایانی امتحان نهایی کوتاه است و این باعث می‌شود استرس به دانش‌آموزان وارد شود.

فروردین ۹۸ |جلسه ی فوق العاده شورای سنجش

باوجود نگرانی های بسیار از سوی داوطلبان و همچنین ارجاع این موضوع به کمیسیون آمورشی مجلس جلسه فوق العاده شورای سنجش و پذیرش دانشجو درفروردین ماه ۹۸ برگزار شد و تصمیم نهایی در مورد برگزاری آزمون‌های سراسری سال ۹۸ اتخاذ گشت.از همین رو  آزمون کارشناسی ارشد ۹۸ که مقرر بود تا در روزهای پنجشنبه و جمعه ۵ و ۶ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ برگزار شود، با توجه به وقوع سیل در برخی مناطق کشور،به تعویق افتاد و تاریخ جدید برگزاری کنکور ارشد ۹۸ روزهای ۲۳ و ۲۴ خرداد اعلام شد.

نظر به این که آزمون کارشناسی ارشد سراسری و کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد اسلامی از سال ۹۶ به صورت یکپارچه برگزار می‌شود، داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد نیز لازم است در زمان برگزاری کنکور ارشد ۹۸ از سوی سازمان سنجش در جلسه آزمون حاضر شوند.

دکتر ابراهیم خدایی|رئیس سازمان سنجش آموزش کشور:

زمان برگزاری آزمون سراسری ۹۸ تغییری نخواهد داشت

دکتر ابراهیم خدایی درباره اظهاراتی در زمینه تعویق زمان آزمون سراسری افزود: تعویق در آزمون سراسری موجب مشکلاتی در شروع سال تحصیلی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی کشور می‌شود و زمان بندی تمامی امور دانشگاه‌ها تغییر می‌کند.

وی افزود: با توجه به اینکه زمان زیادی تا برگزاری کنکور سراسری ۹۸ باقی نمانده است ما اگر بخواهیم آزمون را به تعویق بیاندازیم سال تحصیلی را نمی‌توانیم در مهرماه ۹۸ آغاز کنیم.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور تاکید کرد: با توجه به زمان بندی آغاز سال تحصیلی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی، زمان کنکور سراسری ۹۸ تغییر نمی‌کند و در روزهای ۱۳ و ۱۴ تیر برگزار می‌شود.

وی درباره صحبت‌هایی که درباره اختصاص سهمیه به داوطلبان مناطق سیل زده مطرح شده است، یادآور شد: اختصاص هر نوع سهمیه در آزمون‌های ورودی آموزش عالی کشور در اختیار شورای عالی انقلاب فرهنگی و مجلس شورای اسلامی است و در صورت تصویب سازمان سنجش به عنوان مجری آن را اجرا خواهد کرد.

بنابر آخرین اعلام رسمی سازمان سنجش ،کنکور سراسری سال ۹۸ در روزهای پنجشنبه ۱۳ تیر و جمعه ۱۴ تیر ۹۸ برگزار می‌شود.

پیش از این سیدمحمد بطحائی وزیر آموزش و پرورش در صفحه شخصی خود در شبکه اجتماعی توئیتر درباره تعویق زمان آزمون سراسری نوشته است: «در خصوص تعویق زمان آزمون سراسری اگرچه نظر آموزش و پرورش به دلیل رعایت شرایط خاص #دانش‌آموزان مناطق سیل زده مثبت است، ولی کارشناسان وزارت علوم اجرای این پیشنهاد را موجب اختلال در شروع سال تحصیلی دانشگاه‌ها می‌دانند اما با وزیر علوم برای اختصاص سهمیه خاص بدون آنکه ظرفیت پذیرش برای سایرین کاهش یابد، مجدداً صحبت کردم.

امیدوارم بزودی این تصمیم اطلاع رسانی شود و این نگرانی هم از فرزندان عزیزم در مناطق سیل زده مرتفع شود.»

فراخوان تجمع و اعتراض به برگزاری آزمون در شبکه های اجتماعی

با توجه به نزدیک شدن به زمان برگزاری آزمون سراسری ۹۸ و اعلام رسمی سازمان سنجش مبنی بر ممکن نبودن تغییر زمان این آزمون به دلایلی که در ذیل اشاره خواهد شد؛در روزهای اخیر، تعدادی از داوطلبان آزمون سراسری ۹۸ با امضای نامه و ایجاد هشتگ‌هایی در توئیتر خواستار تعویق زمان برگزاری کنکور سراسری به دلیل وقوع سیل در برخی استان‌های کشور و عدم آمادگی داوطلبان شده بودندواما دراین میان عده ای با هدف برگزاری تجمع اعتراض آمیز در روز شنبه ۱۸خردادماه به بزرگترین ماراتن علمی کشور در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی به فراخوان داوطلبان برای تجمع در مقابل ساختمان سازمان سنجش پرداخته اند.

جالب توجه اینکه در متن فراخوان از داوطلبان معترض،هزینه های رفت و آمد آنان از شهرستان ها به تهران نیز وعده داده شده است.اما سوال اینکه این هزینه را چه کسانی تقبل کرده اند؟آیا تجمع آخرین راه حل این مساله خواهد بود؟در تصاویر ذیل به ادعای صاحب اکانت اعلام شده در توئیتر این هزینه از جیب عده ای به دست آمده است که نظرتان را به آن جلب می نماییم.

 

اعلام رسمی سازمان سنجش کشور

سازمان سنجش آموزش کشور در اطلاعیه ای اعلام کرد: «ضمن ابراز تأسف و اعلام همدردی با هموطنان عزیز که در اثر جاری شدن سیل اخیر در بخش‌هایی از شهرها و استان‌های کشور دچار آسیب شده اند به اطلاع عموم داوطلبان می‌رساند تعویق زمان برگزاری آزمون با توجه به بررسی‌های انجام گرفته در شورای سنجش و پذیرش دانشجو و دلایل مشروحه ذیل امکان پذیر نیست.

آزمون سراسری دارای یک فرآیند طولانی مدت بوده که بخش کوچکی از آن نرم افزاری و بخش اعظم آن عملیات فیزیکی و میدانی (مستلزم حضور داوطلبان واجد شرایط) است.

به عنوان مثال بعد از برگزاری آزمون حدود بیست روز برای جمع‌آوری پاسخنامه‌ها از کل کشور، تصحیح اوراق، استخراج نتایج و اعلام نتایج اولیه زمان لازم است که در دهه اول مرداد معمولاً این نتایج اعلام می‌شود، پس از آن فرآیند انتخاب رشته آغاز می‌شود که این فرایند نیز بیست روز به طول می‌انجامد.

بعد از این مرحله لازم است فهرست اسامی متقاضیان دانشگاه فرهنگیان و یا سایر رشته‌های خاص که دارای مصاحبه و گزینش هستند استخراج و اعلام شود.

همچنین برگزاری و تصحیح اوراق آزمون عملی برخی از رشته‌های دانشگاهی از قبیل نقاشی، ارتباط تصویری، موسیقی و … باید انجام پذیرد که این امور نیز ۲۰ تا ۲۵ روز زمان می‌برد و با طی این فرایند، نتایج نهایی هر ساله پایان شهریورماه اعلام می‌شود که در این شرایط نیز همواره شروع ترم تحصیلی دانشجویان جدیدالورود با تأخیر حداقل یک تا دو هفته‌ای مواجه است.

لذا در صورت تعویق به هر میزان در زمان برگزاری، در مقایسه با برنامه زمانی فعلی، اعلام نتایج نیز با همان میزان با تأخیر مواجه و شروع تحصیل این دانشجویان را در ترم اول با مشکل روبرو و مسائل و مشکلات غیرقابل جبران در مدیریت آموزشی خدمات دانشجویی و… برای دانشگاه‌ها ایجاد خواهد کرد.

تغییر زمان برگزاری آزمون سراسری با توجه به فشردگی آزمون‌ها در تابستان باعث تغییر در سایر آزمون‌ها از قبیل کاردانی به کارشناسی ناپیوسته، آزمون فنی و حرفه‌ای و … که قرار است در مرداد و شهریورماه برگزار شود که قطعاً این تغییرات آشفتگی و مشکلات زیادی را برای سازمان، دانشگاه‌ها و داوطلبان این آزمون‌ها به دنبال خواهد داشت.

با توجه به اینکه برنامه زمانی آزمون‌های سازمان سنجش آموزش کشور از یکسال قبل اطلاع رسانی شده و داوطلبان با توجه به وضعیت زندگی، شغل و تحصیل خود برنامه ریزی کرده اند تغییر آزمون باعث اعتراض‌های اکثریت داوطلبان خواهد شد.

وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و سازمان سنجش آموزش کشور پیگیر جدی ارائه تسهیلات لازم برای داوطلبان آسیب دیده مستقیم از حوادث اخیر از مراکز ذیصلاح است که به محض حصول نتیجه به اطلاع داوطلبان خواهد رسید.

از داوطلبان آزمون سراسری سال ۱۳۹۸ درخواست می‌شود جهت کسب هرگونه خبر و اطلاعات لازم در زمینه برگزاری آزمون سراسری صرفاً به اطلاعیه‌های سازمان سنجش آموزش کشور که از طریق سایت این سازمان و هفته نامه پیک سنجش انتشار می‌یابد مراجعه کنند.

درپایان...

براساس آنچه بیان شد در حال حاضر تنها آزمونی که به تعویق نیفتاده کنکور سراسری دانشگاه‌ها با بیشترین جامعه آماری و بالاترین حساسیت است؛ بزرگترین ماراتن علمی کشور که می‌تواند سرنوشت عده زیادی از جوانان را تعیین کند، در گیر و دار اما و اگر‌ها و درحاشیه بسیار زیادی قرار گرفته است و باید دید که سرانجام تقاضای داوطلبان چه می‌شود و آیا با نظر آن‌ها مبنی بر به تعویق افتادن زمان آزمون موافقت می‌شود یا خیر.

انتهای متن/علی صبوری

زمان انتشار: شنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۱:۳۹

شناسه خبر: 78188

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
نظرات ارسال شده :
تعداد نظرات : ۵ نظر
حمید رضا شاهین
۰ مخالف          ۰ موافق
شنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۸ - ۲۳:۱۲:۰۴

سیل زده ها را از اب کشیدن بیرون ومتو ابا را انداختن

....
۰ مخالف          ۰ موافق
چهارشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۶:۳۶:۳۱

واقعا این چه کاریه عکس مردمو گذاشتین؟!!!!! خجالت نمیکشین؟!!!!!! ازتون شکایت میکنیممممممممممم

۰ مخالف          ۷ موافق
شنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۳:۲۴:۵۱

سلام این حرفا کاملا دروغه هزینه ی آمدن بچه ها از شهر دیگه بوسیله ی تبلیغات بچه ها و بچه های مرفه گروه انجام شد که مبادا کسی برای اومدن به زحمت بیوفته بخصوص بچه های سیل زده که الان متحمل خسارات های مالی زیادی شدن چیز عجیب و غریبی هم نیست این مهربانی.تعویق به ضرر هیچ گروهی نیست هم سیل زده ها تا حدی میتونن جبران کنندو هم بچه های غیر سیل زده رتبه های نجومی نمیارن.چرا که سال قبل با دادن سهمیه ب مناطق زلزله زده نه زلزله زده ها توانستند از سهمیه سودی ببرن و از طرف دیگه بچه ها ی غیر زلزله زده با درصد های بالا رتبه ی نجومی آوردن .حالا شما قضاوت کنین سهمیه بهتره یا تعویق؟؟؟!!!!!

۱ مخالف          ۱۸ موافق
شنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۹:۳۰:۰۰

خدا ذلیلت کنه که اینقدر دروغ میگی

ساسان نظری
۰ مخالف          ۶ موافق
شنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۸:۵۱:۳۲

من هم یک کنکوری هستم.داوطلبان به دنبال سهمیه ندادن هستند بیشتر اما انگار موضوع بین تعویق و سهمیه هست سهمیه دادن خیلی درصد هارو خراب میکنه و اصلا هیچ داوطلبی چه سیل زده چه سیل نزده دنبال سهمیه نیستند پس همه با هم به دنبال تعویقند اینکه سنجش اینقدر مقاومت میکنه بخاطر مافیای کنکور که اسم نمیبرم هست وگرنه تعویق کنکور حتمی هست این هم بگم که در تجمع امروز هیچ گونه بی احترامی یا توهین به کسی نشد و کاملا مسالمت امیز بود و طبث قانون اساسی تجمع مسالمت امیز بدون حمل سلاح و خشونت کاملا قانونی بوده ولی متاسفانه امروز شاهد این بودیم که سازمان سنجش با حیله و نیرنگ خودش باعث دستگیری کسانی که برای دفاع از حق سیل زده ها از شهر خودشون زدند اومدن تهران شدند با وجود راه دور !!!!! حتی در این جمع دانش اموز سیل زده هم بود ولی انگار نه انگار سازمان سنجش هیچ اهمیتی نمیداد مقام معظم رهبری:مبادا سیل زدگان را فراموش کنید.مسعولین کمک به سیل زدگان و حل مشکلات انان را اولویت خود قرار دهند اما کو گوش شنوا......

اشتراک گذاری مطالب