مشکلات و موانع سر راه نخبگان استان کردستان

ای کاش برای اعتلا و ارتقا و بیشتر کردن انگیزه و ذوق و قریحه نخبگان و برای شکوفایی بیشتر استعدادهایمان کسی و یا کسانی سازمان و یا ارگانهایی یکسری حمایتها را می کردند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان کردستان: در مصاحبه با خانم ویدا آقامیری از نخبگان برتر استان کردستان 

در این گفتگو، لحظاتی همنشین خانم ویدا آقامیری شدیم تا با این مخترع نمونه بیشتر آشنا شویم.

با سلام و عرض تبریک به نخبه جوان سنندجی 
 
 • خودتان را معرفی کنید و خلاصه ای از رزومه خود را بنویسید ؟

اینجانب ویدا آقامیری از اساتید هیات علمی تمام وقت ِدانشگاه علوم پزشکی کردستان هستم

دارای سابقه آموزشی و بالینی در بخش های مختلف بیمارستانی هم دانشگاه علوم پزشکی و دانشگاه آزاد اسلامی و فعالیت در جهاد دانشگاهی جهت نمونه خون بند ناف

عضو شورای پژوهشی دانشکده

عضو کمیته آزمون بالینی نهایی

 • مرکز رشد نوابغ جوان ایران

دارای چندین مقاله ISI (خارجی) و داخلی

 • مقام دوم در رشته گویندگی و قصه خوانی در مرحله دانشگاهی ششمین جشنواره فرهنگی هنری دانشگاه های علوم پزشکی کشور
 • برتر مسابقه مشاعره در دانشگاه علوم پزشکی تبریز و شرکت در مسابقات مشاعره دانشجویان گروه پزشکی سراسر کشور در شیراز

کسب مقام اول در مسابقه کتبی سبک زندگی قرآنی در دانشگاه علوم پزشکی کردستان

سخنران ده ها کارگاه آموزشی و حوزه ی سلامت

دارای 13 گواهی ثبت اختراع از طرف سازمان ثبت اختراع ایران با کد بین المللی

(5 اختراع در زمینه داروهای گیاهی و 8 اختراع در زمینه تجهیزات پزشکی)

 

 

 • چه چیزی باعث شد که شما به این زمینه از اختراعات علاقه مند شوید ؟

کلا از دوران ابتدایی از زمان آشنایی با کتاب علوم و بعدها در دبیرستان و آشنایی با کتاب های فیزیک و شیمی زمینه ساز این تفکر در من شد در دوران دبیرستان نیز چندین دوره جهتِ شرکت در المپیاد ریاضی و فیزیک و زیست و شیمی برگزیده شدم که تمامی اینها منجر به علاقه مندی بنده به تحقیق و سرچ کردن منابع علمی و کاربردی شد. همیشه یه جورِ دیگه به همه چی نگاه کردم هر وقت یک وسیله ای رو میبینم و کارکردش رو مورد بررسی ذهن خودم قرار می دم و فکر میکنم که به چه شیوه هایی دیگه ای هم میتونه بازسازی بشه یا چه تغییراتی درش بدم و کجاها میتونه استفاده بشه یا وقتی تو بخش های بیمارستانی یا در برخورد با بیماران نقص یا کمبودی می بینم به این فکر میکنم که چجوری میشه این کمبودها و نواقص رو جبران کرد.

 • به نظر شما یک نخبه تعریف خاص دارد ؟ تعریف نخبه از نظر شما چیه ؟

بله یک نخبه تعریف خاصی داره. دارای آینده نگری و قابلیت ها و توانایی های بیشتری نسبت به سایر افراد جامعه هستند. کسی که در درونش دارای دیدی متفاوت و ذهنی پیچیده برای کشف حقایق و رویدادها داره.

سیاست های راهبردی ویژه ای جهتِ رفع موانع و حلِ مسائل در هر زمینه ای داره و دارای تصمیم گیری های اساسی و منتج به نتایج کاربردی هستند. افرادی هستند که در گسترش علم و هنر و فناوری بخاطر هوش و خلاقیت و نبوغ فکری و نوآوری نقش بسزایی دارند بنابراین باعث کارآفرینی در جامعه نیزی می شوند. دارای راهکارهای هوشمندانه در تمام حوزه ها خصوصا حوزه های تخصصی مربوط به خود.

دارای اهداف بشردوستانه هستند که باعث ارتقابخشی به زندگی خود و دیگران و در پی آسان تر کردن زندگی و خدمت به دیگران هستند. بصورت دقیق توانایی های خود را می شناسند و به افکار و راهکارهای خویش ایمان دارند. شرایط را خوب ارزیابی می کنند با انرژی بالا، نگاه جامعی به همه امور دارند اراده قوی و تمرکز بالایی بر مسائل دارند. از شکست ها پله هایی به سوی موفقیت می سازند که باعث قوی تر شدنشان می شود

صرفا فقط کسانی نیستند که هوش علمی بالایی دارند به نظر من درصدی از نخبگی از سختکوشی و مصر بودن و پیگیر بودن اهداف ناشی می شود.

 

 • محیط آموزش تا چه حد برای شما موثر بوده است ؟

تاثیراتی داشته همانطور که در جواب سوال قبلی گفتم مضمون یکسری کتاب ها و حتی انگیزه دادن برخی از معلمان و دبیران... اما همیشه تاثیر صددرصد از آموزش نیست. اما اگر آگاهانه چنین محیطی بصورت مجهز فراهم شود باعث رشد بیشتر خواهد شد.

 

 • نقطه شروع اختراعات شما کجاست ؟

از قبل پیش زمینه هایی از مدرسه گرفته بودم اما دانشگاه و عنوانِ پایان نامه ام اوجِ سوگیری و جهش ِ من به سوی اختراعاتم بود طوری که اولین اختراع و ایده بنده مربوط به 6 یا 7 سال پیش است.

 

 • چه چیزی باعث ایجاد انگیزه در شما می شود که رو به اختراع بیاورید ؟ ایا نیاز جامعه می تواند برای شما انگیزه ایجاد کند یا اختراع شما وابسته به علاقه شماست ؟

اول از هر چیزی میل و اشتیاق و کنجکاوی و واکاوی خود بنده برای انجام متفاوت کارها و رفع کمبودها و طیِ مسیرهای جدیدِ روشِ انجام یک کار

توجه به نیازهای جامعه و مصر بودن در پیِ رفع آن نیاز و یا بهبود سطح یه سری وضعیت ها مثلا در حیطه اختراعات خودم تلاش در پی کاهش یک سری عوارض و دردها و ناخوشایندی ها در رابطه با سلامت یا تسهیل و تسریع در انجام یکسری خدمات مربوط به بیماران و بیمارستان ها و...

 • ایده ها چطور به ذهنتان میرسد ؟ ایا دنبال نیازها می گردید ؟

بله بخش اصلی ایده ها از نیازهای موجود نشات می گیرند. گاهی هم میلِ به طراحی یک وسیله یا دارویی که شاید بعد از اختراعش نیاز یه آن احساس می شود اما از قبل کشف نشده بوده

 

 

 • چه تعداد اختراع دارید ؟

فعلا بطور کامل 13 مورد آن ثبت شده (5 اختراع در زمینه داروهای گیاهی و 8 اختراع در زمینه تجهیزات پزشکی) و دارای سند می باشند و حدود بیش از 5 مورد دیگر در دست داوری و مراحل اداری و غیره می باشد.

 

 

 • کدام اختراع را بیشتر از همه دوست دارید چرا ؟

تمام اختراعاتم را دوست دارم با هر کدام از آنها روز ها و ماهها راه آمدم تا تکمیلشان کردم و ارائه دادم اینکه از چه تاریخی به سازمان ثبت اختراع ارائه می شود برای طی مسیر کردن و روال های اداری آن و داوری و غیرو... که ممکن است گاهی چندین سال هم طول بکشد ... ماجرا از زمانی خیلی قبل تر شروع می شود که آن ایده و الهام در وجودت شکل می گیرد و با آن هزاران راه نرفته را می روی که متوجه بشوی و کشف کنی که چگونه خلقش کنی وقتی روز ها و ماهها با خودت در یک زندگی و نبرد درونی بین صدها فکر جدید چونان خالقی دست و پا میزنی تا مخلوقت را به بهترین شیوه خلق کنی خودش ماجرای بس عجیب و لذت بخش و طولانی دارد. اما اختراعات مربوط به تجهیزات پزشکیم را بیشتر دوست دارم چون باعث پرورش خلاقیتهای بیشتری در من شد و حیطه جدیدی در زندگیم بود و از حیطه پزشکی وارد مهندسی شدم

 

 

 • هزینه اختراعات شما از کجا می آید ؟

هزینه تمام اختراعات بنده بصورت شخصی و توسط خود بنده استفاده می شود و هیچ ارگانی یا موسسه ای حتی کوچیکترین قدمی در راستای کمک و حتی انگیزه دهی به بنده را نداشته اند. حتی یادم می آید برای اولین اختراعم که برگرفته از پایان نامه ام بود و یک داروی گیاهی بود در سال 90 تا 92 حدود 20 میلیون تومان هزینه کردم اما دانشگاه علوم پزشکی تبریز فقط 2 میلیون را به طرحم اختصاص دادند. در هرصورت من خدمت به جامعه ام و ظهور استعدادها و اشتیاقم برای اختراع از وظائف زندگی خودم در قبال خودم و انسان های دنیا می دانم تا اینجا هم که آمده ام روی پای خودم بودم و خودم هزینه کردم بعد از این هم اگر کسی حمایت نکند باز من راه خودم را ادامه می دهم و منتظر کسی نمی مانم اما ای کاش برای اعتلا و ارتقا و بیشتر کردن انگیزه و ذوق و قریحه ما و برای شکوفایی بیشتر استعدادهایمان کسی و یا کسانی، سازمان و یا ارگانهایی یکسری حمایتها را از من می کردند.

 • ایا اداره های دولتی یا خصوصی از شما حمایت کرده است و اگر حمایت کرده است این حمایت ها چه قدر و چگونه بوده است ؟

نه. جای خاصی نبوده که از من حمایت کند جز آن یک دهم مبلغی که برای اختراع اولم دانشگاه هزینه کرد. و اخیرا مبلغ 5 میلیون تومان برای تایید دو اختراعم از طرف سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری به بنده تعلق گرفت. اما در کل اداره یا جای مشخصی جهت کمک به تولید و انبوه سازی اختراعاتم هیچ کمکی به بنده نکرده است. حتی در مورد اختراع اولم در دانشگاه تبریز بجای حمایت و تشویق توسط اساتید آنجا مورد بی مهری قرار گرفتم. جالب آنکه از طرف بسیاری از دست های خارجی مورد تشویق و دعوت به همکاری قرار گرفته ام اما در داخل کشور خودم جز یک دعوت به همکاری ِپژوهشی از طرف دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران، موردِ خاصی نبوده است.

 

 

 • کدام یک از طرح یا اختراعات شما تجاری سازی شده است ؟ به نظر شما در استان کردستان یا در ایران موانع سر راه تجاری سازی چیست ؟

هیچکدام از 13 اختراع بنده تجاری سازی نشده است چون صرفا جایی برای حمایت از مخترع و طرحهایش بصورت رسمی وجود نداشته که خودم مراجعه کنم یا آنها پیگیر ما باشند. اگر جایی هم حاضر به همکاری شده حدود 95 درصد هزینه و مکان و ... را به عهده خود مخترع می گذارد که این عملا برای ما و خیلی از مخترعین دیگر با این اوضاع اقتصادی مقدور نمی باشد. اگر شرایط خاص اقتصادی برای حمایت از ما وجود داشت مطمئنم با توجه به نیازهای موجود در جامعه حداقل نصف اختراعات بنده تا به اکنون باید تولید و انبوه سازی می شد و تبعات سودآوری آن برای کشورم مشهودتر می بود.

 

 • چه انتظاری از دیگران در مقابل خودتان دارید ؟

کلا از دیگران به طور عموم انتظار خاصی ندارم اما از دیگرانی که حتی از دور دستی بر آتش در این زمینه های مربوطه دارند تقاضای حمایت و رسیدگی دارم. سازمان ها و ارگان های موجود لطفا حامی و همراه ما باشند.

 

 

 • حرف پایانی ؟

برای هر حرکت و پیشرفتی نیاز به انگیزه های درونی و بیرونی است ما مخترعین در ایران یاد گرفته ایم که انگیزه های درونی مان را خودمان زنده نگه داریم و حامی خود در این راستا باشیم اما برای به ظهور نشستن خیلی از استعدادها به حمایت و انگیزه دهنده های خارجی نیز نیاز داریم زیباست اگر این مطلب در نظر گرفته شود و اشتیاق ما را در این مسیر صدچندان کنند.

امیدارم روزی برسه که بر کارِ ما احترام و عزت نهند و پا به پای ما در جهت ارتقای اهداف انسانی پیش آیند.

مصاحبه حضوری با جوان نخبه در تاریخ ۹۸/۰۶/۱۰ خانم ویدا اقامیری از نخبگان برتر استان کردستان 

 

زمان انتشار: سه شنبه ۱۲ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۱:۵۰

شناسه خبر: 80910

مطالب مرتبط :
صث۳۲

تیزر مصاحبه آریایی

تیزر مصاحبه آریایی

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب