مصرف آنتی‌بیوتیک می‌تواند احتمال ابتلا به «مرموزتر خبرگزاری علم و فناوری - مصرف آنتی‌بیوتیک می‌تواند احتمال ابتلا به «مرموزترین نوع سرطان» را افزایش دهد

مصرف آنتی‌بیوتیک می‌تواند احتمال ابتلا به «مرموزترین نوع سرطان» را افزایش دهد

این مطالعه جدید، ارتباط میان سرطان کولورکتال و مصرف آنتی‌بیوتیک را با استفاده از یک دیتابیس جهانی مورد مطالعه قرار داده است. آنها نشان دادند که افرادی که سرطان کولون می‌گیرند با احتمال بیشتری نسبت به گروه شاهد، در معرض آنتی‌بیوتیک بوده‌اند. (۷۱.۳ درصد در مقابل ۶۹.۱ درصد)

یک مطالعه جدید با کشف یک سری فرآیندهای پیچیده میان مصرف آنتی‌بیوتیک و احتمال ابتلا به سرطان ارتباطی پیدا کرده است. محققان از این تحقیق نتیجه گرفتند که هرچه مصرف آنتی‌بیوتیک (خودسرانه یا با تجویز پزشک) بیشتر باشد، احتمال ابتلا به سرطان کولون افزایش می‌یاید. در عین حال همبستگی معکوسی با سرطان رکتوم وجود دارد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از مدیکال‌ساینس، با ظهور پدیده مقاومت آنتی‌بیوتیکی پزشکان بیش از همیشه در محدودکردن مصرف این داروها احتیاط به خرج می‌دهند. با این حال مصرف آنتی‌بیوتیک در سراسر جهان ادامه دارد؛ از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۰ میزان مصرف آنتی‌بیوتیک با ۳۵ درصد افزایش به ۷۰ میلیارد دوز در هرسال رسیده است.

مصرف آنتی‌بیوتیک می‌تواند احتمال «سرطان روده» را افزایش دهد

این یعنی به ازای هر فرد ساکن روی زمین ۱۰ دوز مصرف این دارو دیده می‌شود. این آمارهای شوکه‌کننده منجر شده تا محققان تاثیرات آنتی‌بیوتیک بر سلامت انسان‌ را بهتر مورد مطالعه قرار دهند. در سال‌های اخیر آنها اثرات مهم سلامتی باکتری‌های روده را اثبات کردند و از آنجایی که آنتی بیوتیک آنها را می‌کشد می‌تواند اثرات سویی بر بدن انسان بگذارد.

مختصرا، اگر آنتی‌بیوتیک‌ها یک کلونی از باکتری‌های مفید روده را نابود کنند، نیش (محل) جدیدی برای باکتر‌ی‌های مضر یا پاتوژنیک برای کلونیزه شدن ایجاد خواهد شد.

مطالعه جدیدی که در مجله Gut به چاپ رسیده، ارتباط میان سرطان کولورکتال و مصرف آنتی‌بیوتیک را با استفاده از یک دیتابیس جهانی مورد مطالعه قرار داده است. آنها نشان دادند که افرادی که سرطان کولون می‌گیرند با احتمال بیشتری نسبت به گروه شاهد، در معرض آنتی‌بیوتیک بوده‌اند. (۷۱.۳ درصد در مقابل ۶۹.۱ درصد)

انتهای پیام/

تیمور خسروی

زمان انتشار: دوشنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۸:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 81038

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب