توجه به پدافند غیر عامل در حوزه سلامت ضرورت دارد خبرگزاری علم و فناوری - توجه به پدافند غیر عامل در حوزه سلامت ضرورت دارد
سرپرست دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد:

توجه به پدافند غیر عامل در حوزه سلامت ضرورت دارد

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی خدمات بهداشتی و درمانی چهارمحال و بختیاری با اشاره به ضرورت توجه به پدافند غيرعامل اظهار داشت: پدافند غير عامل در حوزه سلامت از اهميت بيشتري برخوردار است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان چهارمحال و بختیاری؛ دکتر مجید شیرانی در همایش جنگ نرم و پدافند غیر عامل در حوزه سلامت افزود: سيستم هاي مختلف در برابر تهديدات و حوادث پايداري، تاب آوري دارند اما در حوزه سلامت با توجه به ضرورت پايداري و ارائه خدمات در حجم و وسعت بالاتر به آسيب ديدگان جسمي و روحي ، پدافند غير عامل نقش پر رنگتري مي يابد.

وی، توصیف و تحلیل وضعیت موجود، شناسایي موارد خطر ساز و بحران آفرين و تعيين اهداف بر اساس توصيف و تفسير هاي انجام شده و فراهم نمودن بهترين ابراز ها براي نيل به اهداف را از گام هاي مهم پدافند غير عامل در حوزه سلامت برشمرد.

وی تصریح کرد: در همین راستا در تلاش هستیم تا با افزایش آگاهي و حفظ آمادگي با تمام توان و بکار گيري تجارب پيشين، بهترين عملکردها را در زمان وقوع حوادث و بروز بحران ها داشته باشيم.

دکتر شیرانی، آموزش پرسنل و مردم را از اولویت های این مجموعه در بحث پدافند غير عامل عنوان کرد و افزود: همچنين تجهيزات و امکانات لازم براي مديريت بحران و اقلام مورد نياز در مراکز بهداشتي و درماني تا حدودي فراهم شده است اما به لحاظ زيرساخت ها همچنان با مشکلاتي روبه رو هستيم كه نيازمند تامين مالي گزاف است.

وی، با اشاره به سابقه ۵۰ ساله تشکیل سازمان بهداشت جهانی و اقدامات موثر این سازمان در حوزه سلامت افزود: توجه به هزینه خدمات بهداشتي و درماني و تلاش براي دسترسي مردم به خدمات سلامت بدون نياز به صرف هزينه هاي سنگين و وارد شدن بيماران به زير خطر فقر و پدافند غير عامل و تاب آوري از مقوله هايي است که سازمان بهداشت جهاني و حتي سازمان ملل معتقد هستند پس از توجه به اين دو، گام هاي بلند در راستاي تامين و حفظ سلامت مردم برداشته شده است و پيش از اين تمامي اقدامات در ابعاد کوچک انجام شده است.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی خدمات بهداشتی و درمانی چهارمحال و بختیاری، در ادامه کاهش سطح اعتماد را از مهمترين چالش‌هاي حوزه سلامت دانست و گفت: اين بي‌اعتمادي سبب مي شود تا مسائل کوچک به معضل تبديل و تنها بر صرف هزينه هاي سنگين و گاهاً غير قابل جربان شرايط مديريت شود.

دکتر شیرانی، اعتمادآفرینی در جامعه را مهمترین عامل مهار بحران‌ها دانست و گفت: آموزش، پيشگيري و برنامه‎ريزي دقيق از ديگر راهکارهاي لازم در اين حوزه است.

وی با اشاره به محدودیت منابع و امکانات کشور، خاطرنشان کرد: با وجود تحریم‌ها و تنگناهایی که دشمن در حوزه بهداشت و درمان براي کشور ايجاد كرده است ، هنر مديريت اين است كه با همين امكانات محدود بتوان شرايط را به نحو مطلوب پيش برد.

 

انتهای پیام/۱۰۲۰

زمان انتشار: شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۷:۴۳

شناسه خبر: 83230

مطالب مرتبط :
ششمین دوره نمایشگاه صنایع پدافند غیرعامل

ششمین دوره نمایشگاه صنایع پدافند غیرعامل

ششمین دوره نمایشگاه صنایع پدافند غیرعامل درمحل دائمی نمایشگاه‌های بین المللی تهران برگزارشد. / عکاس: فاطمه قدم زاده

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب