در مرحله ی نهایی رزمایش مدافعان آسمان ولایت؛

سمنان|برای اولین بارعملیات اسکرامبل توسط پهپادها

در رزمایش مشترک پدافند هوایی مدافعان آسمان ولایت ۹۸ و با حمله گسترده هوا گردهای مهاجم دشمن تمرین اسکرامبل پهپاد های رزمی نیروی پدافند هوایی ارتش برای نخستین بار با موفقیت انجام شد.

به گزارش سرویس دفاعی - امنیتی خبرگزاری علم و فناوری رزمایش مشترک پدافند هوایی مدافعان آسمان ولایت 98 به مدت دو روز (در فاز عملیاتی) در گستره ای به وسعت 416 هزار کیلومتر مربع یعنی حدود یک چهارم مساحت کل کشور در منطقه عمومی سمنان برگزار شد.


برای اولین بار،عملیات اسکرامبل توسط پهپادها

در این بخش از رزمایش پس از کشف و شناسایی هواگردهای مهاجم دشمن توسط سامانه های راداری،اطلاعات و شناسایی و دیده بانی بصری پدافند هوایی، برای نخستین بار عملیات اسکرامبل و رهگیری هواپایه با بهره‌گیری از پهپاد های رزمی نیروی پدافند هوایی ارتش  که قابلیت انجام حمله انتحاری به هواگرد مهاجم را دارد تمرین شد.

استفاده ار پهپاد بومی و بهینه سازی شده کرار برای انجام عملیات رهگیری هوایی نیاز به استفاده از هواپیماهای رهگیر و شکاری با سرنشین را کاهش می دهد و باعث صرفه جویی و کاهش خطر پذیری استفاده از هواپیما های با سرنشین می شود.

در این مرحله از رزمایش همچنین عملیات درگیری با هواگردهای بدون سرنشین نیروی متخاصم با استفاده از سامانه های موشکی ارتفاع متوسط انجام شد.

پنـــج ویژگی رزمایش مدافعان آسمان ولایت ۹۸

حضور 15 خرداد

یکی از ویژگی های رزمایش اخیر، حضور سامانه موشکی برد بلند 15 خرداد بود که برای اولین بار به شکل رسمی در یک رزمایش عملیاتی حاضر می شد.

این سامانه بومی در 19 خرداد سال جاری رونمایی و به فاصله اندکی پس از تشکیل نیروی پدافند هوایی ارتش به این نیرو تحویل داده شد.

این سامانه که از موشک های صیاد2 و 3 بهره می برد، می تواند اهدافی نظیر جنگنده و پهپادهای مهاجم را در برد 150  کیلومتر شناسایی و در برد 120 کیلومتری ردگیری کند و توانایی شناسایی اهداف پنهانکار در برد 85 کیلومتر و درگیری و انهدام آنها در برد 45 کیلوتری را داراست.

سامانه موشکی 15 خرداد می تواند 6 هدف را به طور همزمان شناسایی و ردگیر کرده و علیه هر 6 هدف اقدام کند.

زمان آماده سازی 5 دقیقه ای این سامانه به لحاظ تحرک پذیری و مصون ماندن از تهاجم دشمن یکی از امتیازات آن محسوب می شود.

نهایاتا برد موشک این سامانه برای مقابله با اهداف معمولی با موشک صیاد3، درحدود 120  کیلومتر و با موشک صیاد2، در حدود 75 کیلومتر و ارتفاع درگیری آن نیز 27 کیلومتر است.

از دیگر خصوصیات سامانه موشکی 15 خرداد در قیاس با سامانه مشابه خود یعنی تلاش، اضافه شدن پرتابگرهای آن است که در سامانه تلاش تعداد 2 فروند و در 15 خرداد 4 فروند است.

این سامانه در رزمایش اخیر برای اولین بار به شکل رسمی حضور داشت و با شلیک موشک صیاد 3 علیه یک هدف هوایی بکارگیری شد.

شلیک صیاد3 از سامانه تلاش

در کنار سامانه موشکی 15 خرداد، امسال برای اولین بار سامانه پدافندی تلاش نیز اقدام به شلیک یک تیر موشک صیاد3 کرد. که تا پیش از این به شکل رسمی- نشان داده نشده بود.

سامانه موشکی تلاش در سال گذشته نیز در رزمایش پدافند هوایی حاضر بود و اهداف خود را با موشک صیاد 2 مورد اصابت قرار داد.

کرارهای انتحاری «رهگیر» شدند

از دیگر خصوصیات رزمایش اخیر پدافند هوایی باید به عملیات رهگیری هوایی سریع یا اسکرمبل توسط هواپیماهای بدون سرنشین اشاره کرد که برای اولین بار در این رزمایش اعلام عمومی شد.

عملیات اسکرمبل در واقع تا امروز تنها توسط هواپیماهای جنگی شکاری با سرنشین صورت می گرفت که در مواقع نیاز، در کمترین زمان آماده عملیات مقابله با تهدید هوایی (مثلا مقابله با هواپیماهای مهاجم) می شدند.

در این رزمایش به شکل عملی اعلام شد که بجای استفاده از هواپیماهای با سرنشین در برخی مواقع می توان از پهپاد نیز برای این کار استفاده کرد.

برای این کار از پهپادهای جت کرار استفاده می شود که علاوه بر انجام عملیات تقابل با تجهیزات رزمی، از قابلیت انتحاری نیز برای از بین بردن تهدید هوایی برخوردار هستند.

پهپاد کرار نخستین پهپاد جت ایرانی است که در سال 1389 رونمایی شد. این پهپاد از یک موتور توربوجت برخوردار است و توانایی حمل محموله به‌وزن 500 کیلوگرم را دارد. برد پهپاد کرار 1000کیلومتر بوده و می‌تواند با سرعت 900 کیلومتر بر ساعت حرکت کند.

سامانه خلبان خودکار، توانایی برنامه‌ریزی مجدد در حین پرواز و تغییر مأموریت، بسته شدن امکان ارتباط برای جلوگیری از نفوذ دشمن در سامانه هدایت و کنترل، برخورداری از سامانه‌های پیشرفته ناوبری از دیگر توانمندی‌های این پهپاد جت است.

پهپاد انتحاری جت کرار

تاکنون انواع مختلفی از پهپاد کرار با مأموریت‌های مختلف مانند هدف برای سامانه‌های پدافندی، پهپاد تهاجمی و پهپاد رهگیر هوایی طراحی و تولید شده است و بسته به نوع مأموریتش قادر به پرواز در ارتفاع 25 تا 40 هزار پا است.

این پهپاد تاکنون به انواع تسلیحات رزمی نظیر موشک کروز ضدکشتی کوثر با برد 25 کیلومتر و بمب های هدایت ماهواره ای بالابان مجهز شده است.

مرصاد با تغییرات جدید

از دیگری نکات مهم در رزمایش مدافعان آسمان ولایت 98، می توان به حضور نمونه جدید و متفاوت سامانه موشکی مرصاد اشاره کرد.

این سامانه متحرک برای اولین بار در رزمایش سال گذشته رونمایی شد که شامل یک دستگاه با پرتابگرهای دو فروندی بود ولی در رزمایش اخیر چند دستگاه از این سامانه با پرتابرهای 3 فروندی حضور داشتند.

سامانه مرصاد در این رزمایش علیه اهداف مختلفی نظیر هواپیماهای بدون سرنشین و موشک های کروز بکارگیری شد.

شبیه سازی نبرد در خلیج فارس

ویژگی پنجم رزمایش مدافعان آسمان ولایت 98 را به دور از سامانه های بکارگرفته شده، باید در سناریو و طرح ریزی عملیاتی آن جستجو کرد.

این رزمایش اگرچه در منطقه کویر مرکزی ایران انجام شد ولی در واقع شبیه سازی شده دفاع هوایی در منطقه عمومی خلیج فارس و بخصوص تنگه هرمز بود که یکی از مهمترین و استراتژیک ترین مناطق کشور محسوب می شود.

در این رزمایش براساس اخبار اعلام شده، از بسیاری از تجهیزاتی که برای دفاع هوایی از منطقه خلیج فارس بکار می رود استفاده و برخی از تاکتیک های مقابه با تهدیدات در این منطقه نیز تمرین شد.

شاید بتوان دو دلیل را برای شبیه سازی منطقه فوق در کویر سمنان ذکر کرد. اول آنکه منطقه خلیج فارس یکی از پر تردد ترین مسیرهای هوایی کشور است که روزانه تعداد بسیاری زیادی از هواپیماهای داخلی و خارجی از آنجا عبور می کنند و بالطبع انجام چنین رزمایش گسترده و پر آتشی (به لحاظ تعداد بالای شلیک ها) در آنجا چندان راحت نیست.

از طرف دیگر انجام چنین رزمایشی در عمق کشور، می تواند سیستم ها و سامانه ها و در واقع لایه های ارتباطی پنهان پدافند هوایی را از دید دشمن دور نگه دارد.

یادمان باشد که دشمنان متخاصم کشورمان به شکل گسترده در آبهای جنوبی کشور (طبیعتا در آبهایی غیر از آبهای سرزمینی ایران) حضور دارند که یکی از وظایف اصلی آنها شنود و جمع آوری اطلاعات از داخل ایران است.

یک نمونه اخیر آن پهپاد پیشرفته MQ-4 آمریکا بود که در خرداد ماه سال جاری درفضای کشورمان مورد اصابت موشک یکی از همین سامانه های پدافندی (سامانه موشکی سوم خرداد) قرار گرفت و منهدم شد.

این هواپیما که ذاتا یک پرنده جاسوسی و جمع آوری اطلاعات است، با پرواز در ارتفاع بالا می توانست تا عمقی از خاک کشور را رصد کند که البته با برخورد محکم پدافند هوایی، این چشم آمریکایی ها کور شد.

بنابراین برگزاری چنین رزمایشی در عمق خاک کشور از یک ضریب امنیت بالا برخوردار است.

------------------------------------------------------------------------

امیر قادر رحیم زاده فرمانده رزمایش مشترک پدافند هوایی مدافعان آسمان ولایت۹۸ در جمع بندی عملکرد نیروهای شرکت کننده در رزمایش با بیان اینکه این رزمایش با تلاش همه یگان های شرکت کننده بسیار موفق برگزار شد، اظهار داشت: برنامه ریزی کرده بودیم نیروهایی از نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در نقش نیروهای متخاصم وارد منطقه رزمایش شوند. سامانه های مختلف راداری و موشکی مستقر در منطقه توانستند اهدافی را که وارد منطقه رزمایش شده اند، به موقع کشف، شناسایی و منهدم کنند.

وی افزود: تک تک سامانه هایی که در اینجا مستقر هستند، توسط افسران مجرب و متخصص هدایت شدند و ارزیاب ها نیز عملکرد سامانه ها و کارکنان ما را که عموما جوانان هستند، ارزیابی می‌کنند.

امیر رحیم زاده ادامه داد: برای اولین بار پس از تشکیل نیروی پدافند هوایی، ما مرکز عملیات پدافند هوایی مربوط به قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء(ص) را در منطقه رزمایش مستقر کردیم و تحت فرمان و کنترل عملیاتی قرار گرفته بود که عملکرد این مراکز هم مورد ارزیابی قرار گرفت.

فرمانده رزمایش مشترک پدافند هوایی مدافعان آسمان ولایت ۹۸ با بیان اینکه ارزیابی های اولیه ما از این رزمایش بسیار خوب است، تاکید کرد: در ارزیابی های اولیه، یگان ها نمرات بسیار خوب و بالایی دریافت کرده اند و عملکرد بسیار خوبی داشتند که ریز اقدامات و عملکردها نیز در حال جمع بندی است.

انتهای متن/ص

زمان انتشار: شنبه ۲ آذر ۱۳۹۸ - ۱۶:۴۲:۴۹

شناسه خبر: 83518

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب