علم و فناوری گزارش می دهد؛

هفتمین جشنواره جهادگران علم و فناوری استان همدان با رونمایی از ۳ طرح پزشکی برگزار شد+ فیلم و عکس

هفتمین جشنواره جهادگران علم و فناوری استان همدان با حضور نخبگان علمی، فرهیختگان، اساتید برتر دانشگاهی و مخترعین برتر بسیجی در تالار قرآن این استان برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از همدان - هفتمین جشنواره جهادگران علم و فناوری استان همدان با حضور نخبگان علمی، فرهیختگان، اساتید برتر دانشگاهی و مخترعین برتر بسیجی در تالار قرآن این استان برگزار شد.

ولی ابراهیمی مسئول سازمان علمی و پژوهشی بسیج انصارالحسین(ع) استان همدان ضمن گرامیداشت هفته بسیج گفت: این جشنواره هر ساله در هفته بسیج و با عنوان جشنواره جهادگران علم و فناوری در استان برگزار می شود.

ابراهیمی در مورد اهداف برگزاری این مراسم به خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری گفت: با توجه به آن که امسال از سوی مقام معظم رهبری به نام سال «رونق تولید ملی » نامگذاری شده است سعی کرده ایم از طرح های جدید و نوآورانه نخبگان علمی و بسیجی استان همدان حمایت مالی و تحقیقاتی انجام دهیم تا علاوه بر اشتغال زایی برای جوانان که سرمایه کشور هستند بتوانیم در شرایط کنونی کشور که مستکبران جهانی با تحریم های ناجوانمردانه به دنبال ضربه زدن به انقلاب هستند ، با ساخت دستگاه های جدید وابستگی کشور را به فناوری های کشورهای خارجی قطع نماییم . وی افزود : برگزاری این جشنواره علاوه بر شناسایی اقشار نخبگان بسیجی و تجلیل از آن ها، کمک به جریان سازی علم و فناوری می باشد که می‌تواند علم را تبدیل به ثروت کند.

سردار مظاهر مجیدی، فرمانده سپاه انصارالحسین(ع) استان همدان نیز در این مراسم گفت: امسال در ۴۰ سالگی بسیج هستیم به همین دلیل با توجه به برنامه ریزی های انجام شده سعی کردیم تا تعدادی از دستاوردهای علمی یک سال اخیر نخبگان بسیج استان را به نمایش عموم بگذاریم. به همین دلیل با هماهنگی ها انجام شده800 برنامه در قالب ۵۳ عنوان توسط مجموعه نواحی سپاه شهرستان‌ها در هفته بسیج در حال برگزاری است. مجیدی در مورد تاسیس سپاه پاسداران نیز گفت : علت راه‌اندازی سپاه و بسیج این بود که بستری فراهم شود تا نظام و انقلاب اسلامی را مستحکم تر کند بنابراین خدا عنایتی در ذهن امام راحل ایجاد کرد و برای مقابله با  دشمنان این نظام و انقلاب دستور تشکیل بسیج ۲۰ میلیونی را در پنجم آذر سال ۵۸ صادر کرد.

در ادامه این همایش نیز از 3 طرح لارنگوسکوپ ، دیاموند (میکرو موتور جراحی چشم) و اسپونج که برای اولین بار در کشور توسط مخترع همدانی ساخته شده بود رونمایی شد. پرویز محمود آبادی مخترع و سازنده این وسایل در مورد عملکرد این دستگاه ها گفت: لارنگوسکوپ یک دستگاه حنجره بین می باشد که هم اکنون در تمام اتاق عمل ها و بیمارستان استفاده می شود. وی افزود: این دستگاه را معمولا بعد از استفاده ضد عفونی می کنند و برای بیمار نیز از همین وسایل استفاده می کنند؛ از آنجایی که ممکن است بیماری که از این دستگاه برای تشخیص بیماری اش استفاده می شود به بیماری خاصی دچار شده باشد بیمار بعدی را با مشکل مواجعه نماید به همین دلیل ما توانسته ایم برای اولین بار در جهان با استفاده تیک نیک های خاص لوله های این دستگاه را به صورت یکبار مصرف بسازیم و قابلیت های شارژی این دستگاه را نیز ارتقا بدهیم.

محمودآبادی در مورد دستگاه دیاموند (میکرو موتور جراحی چشم) نیز گفت: این دستگاه توسط کشورهای اروپایی ساخته می شود و در اتاق های جراحی چشم استفاده می شود . بنده خوشبختانه برای اولین بار در کشور موفق شده ام این دستگاه را در داخل کشور با طراحی بهتر و بهبود عملکرد در موتور آن طراحی و به بهره برداری برسانم . وی در مورد ویژگی های دیاموند داخلی گفت : این دستگاه هم اکنون با یک سوم قیمت خارجی به فروش می رسد و تا یک سال توسط شرکت گارانتی می شود و خدمات پس از فروش دارد.

مخترع همدانی در پایان در مورد نحوه عملکرد اسپونژ نیز گفت : این وسیله در واقع یک قلم کوچکی است که در اتاق های عمل برای خشک کردن مجرای اشکی به کار می رود و هم اکنون نمونه خارجی آن در کشور استفاده می شود . هر قلم برای بیمار حدود 1500 تا 2000 هزار تومان هزینه دارد، ما توانسته ایم این اسونژ ها را با کیفیت بالاتر و یک دهم قیمت نمونه خارجی بسازیم؛ این وسیله تاییدیه جراحان چشم استان همدان را کسب نموده است.

در این مراسم همچنین دکتر بابک عبدالملکی مسئول بخش حمایت سازمان علمی و پژوهشی سپاه انصارالحسین (ع) استان همدان ضمن قرائت گزارش عملکرد این سازمان در مورد حمایت از طرح های نخبگان نیز گفت: برای تجاری سازی طرح ‌های مبتکران و مخترعین مراکز نوآوری و شتاب‌ دهی در دستور کار سازمان بسیج قرار گرفته است در این راستا با همکاری و تعامل سایر نهادها و دستگاه‌های دولتی و لشکری، امید می‌رود بتوانیم در زمینه تجاری سازی طرح ‌ها و تبدیل آن به ثروت قدم ‌های موثری برداریم.

مسئول بخش حمایت سازمان علمی و پژوهشی افزود : در مرکز رشد و فناوری علاوه بر حمایت  7 میلیون تومانی از طرح ‌های نخبگان علمی استان، کارگاه و آزمایشگاه به صورت رایگان در اختیار این افراد قرار می گیرد. همچنین طرح‌ هایی که دارای نوآوری باشند می توانند تا سقف ۵۰۰ میلیون ریال تحت حمایت مالی قرار بگیرند.

در پایان این مراسم نیز از 40 نفر از برترین های این جشنواره شامل نخبگان، اساتید، مخترعین و پرسشگران با اهدا جوایز تقدیر به عمل آمد.

انتهای پیام /

خبرنگار: سجاد عبدلی

زمان انتشار: یکشنبه ۳ آذر ۱۳۹۸ - ۲۲:۱۲:۱۶

شناسه خبر: 83578

مطالب مرتبط :
۱

علم و فناوری گزارش می دهد؛

دستگاه ضدعفونی کننده دست توسط مخترع بسیجی همدانی ساخته شد+عکس

مخترع بسیجی همدانی، به منظور مبارزه با بیماری کرونا موفق به ساخت دستگاه ضد عفونی کننده دست ها شده است که به راحتی می توان آن را در مراکز عمومی نصب نمود و مانع شیوع این بیماری در اداره و بخش های پر ازدحام شد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب