برای اولین بار در جهان؛

ساخت دستگاه لارنگوسکوپ با باطری و تیغه یکبار مصرف توسط مخترع همدانی+فیلم و عکس

مخترع همدانی نوعی دستگاه لارنگوسکوپ جدید ساخته است که علاوه بر آن که دارای تیغه یکبار مصرف می باشد و مانع انتقال بیماری های واگیر دار می شود ، با نصب باطری بر روی تیغه آن دیگر احتیاجی به شارژر ندارد و در تمام نقاط می توان از آن استفاده کرد.

گروه دانش خبرگزاری علم و فناوری سجاد عبدلی ؛ به مناسبت هفته بسیج نمایشگاهی از دستاوردهای علمی بسیجیان استان همدان در تالار قرآن این استان برگزار شد. در این نمایشگاه مخترعین و مبتکرین بسیجی از جدیدترین طرح های خود رونمایی کردند. پرویز محمودآبادی، یکی از مخترعین این استان است که موفق شده از 3 دستگاه پزشکی که نمونه داخلی ندارند رونمایی کند . به گفته محمودآبادی دستگاه لارنگوسکوپ ساخته شده نه تنها نمونه داخلی ندارد بلکه در جهان نیز باتوجه به ویژگی های خاصش برای اولین بار است که طراحی و ساخته می شود.

دستگاه لارنگوسکوپ چیست ؟

محمودآبادی در مورد این دستگاه و عملکرد آن گفت: لارنگوسکوپ از دو کلمه "LARYNGO" به معنی حنجره و "SCOPE" به معنی نمایش یا نشان دادن تشکیل شده است و در کل ابزار برای معاینه حنجره (خشک نای) می باشد . این وسیله شامل دوبخش دسته و یک تیغه می باشد که به وسیله تعدادی باتری که در دسته آن قرار گرفته شده است انرژی خود را تأمین می کند که این باطری ها قابل تعویض هستند به همین دلیل احتیاج به باطری یدک دارند البته نوع شارژی آن ها نیز وجود دارد.

نمونه خارجی دستگاه لارنگوسکوپ با تیغه های آهنی

محمودآبادی در ادامه گفت: یک لامپ نوری کوچک نیز بر روی دسته آن قرار دارد لارنگوسکوپ هایی که لامپ بر روی آن ها قرار دارد، یک مسیر فیبر نوری ظریف از لامپ به انتهای تیغه کشیده شده است و هنگامی که در ناحیه مورد نظر قرار بگیرند این لامپ روشن می شود و تیغه درون دهان بیمار قرار می گیرد و پزشک می تواند به راحتی حرکت انتهای تیغه تا رسیدن به حنجره را مشاهده کند . تیغه دستگاه اندازه های متفاوتی دارد که برای افراد بالغ ، کودکان و نوزادان قابل تغییر است . در اکثر مواقع اندازه های مختلف تیغه به همراه یک دسته در یک مجموعه عرضه می شود. شهربازی

دستگاه لارنگوسکوپ ساخته شده چه ویژگی هایی دارد ؟

محمودآبادی در مورد ویژگی های دستگاه طراحی شده خود گفت : تمام لارنگوسکوپ هایی که هم اکنون در تمام بیمارستان های جهان استفاده می شود از تیغه های فلزی استفاده می کنند و به عبارت دیگر از این تیغه های بعد از استریل کردن برای سایر بیماران نیز استفاده می شود و از آنجا که ممکن است فرد بیمار دچار بیماری عفونی مانند هپاتیپ، سارس یا ایدز باشد امکان انتقال بیماری این شخص به سایر افرد وجود دارد به همین دلیل در اولین قدم ما دستگاه تعبیه شده خود را مجهز به تیغه های پلاستیکی یک بار مصرف نموده ایم که به راحتی می توان بعد از استفاده توسط پزشک برای بیمار بعدی تعویض شود.

وی افزود: دومین ویژگی این دستگاه استفاده از لامپ های یک بار مصرف بر روی تیغه پلاستیکی می باشد که در نمونه های مشابه ،این لامپ ها بر روی تیغه فلزی قرار دارد که ما برای افزایش ظریب ایمنی لامپ ها را نیز به صورت یکبار مصرف ساخته ایم و با توجه به تکنیک های خاص نور این لامپ ها را نیز 10 برابر بیشتر نموده ایم.

دستگاه لارنگوسکوپ ساخته شده توسط مخترع همدانی

محمود آبادی در مورد مهمترین ویژگی این دستگاه نیز گفت: سومین ویژگی این دستگاه که مهمترین آن نیز می باشد استفاده از باطری به جای قرارگیری درون دسته فلزی بر روی خود تیغه پلاستیکی می باشد که این عامل باعث می شود بعد از پایان کار تیغه به صورت کامل یکبار مصرف شود و کاربر دیگر احتیاج به حمل شارژر یا باطری یدک نداشته باشد و به عبارت دیگر هیچ محدودیتی برای استفاده در هیچ مکانی نداشته باشد.

محمودآبادی در پاسخ به سئوال خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری مبنی بر وجود نمونه داخلی مشابه این دستگاه گفت: خوشبختانه با توجه به بررسی هایی که تاکنون انجام داده ایم نه تنها در کشور بلکه در جهان ما اولین شرکتی هستیم که این دستگاه را با این ویژگی ها ساخته ایم البته نمونه ها خارجی این دستگاه با تیغه پلاستیکی نیز ساخته شده است اما تمامی آن ها دارای باطری شارژی درون دستگیره هستند که ما این مشکل را حل نموده ایم.

ساخت اولین دستگاه میکرومتر لایه بردار از سطح قرنیه چشم در کشور

محمودآبادی در مورد دومین طرح ساخته شده خود گفت: دومین دستگاهی که موفق به ساخت آن شده ام "میکرومتر لایه بردار از سطح قرنیه چشم" است  که در این روش ، از نوعی دیاموند (الماس) که یک دستگاه الکترونیکی به نام میکروموتور است ، استفاده می شود که این عامل باعث می شود خطای انسانی به شدت کاهش یابد و پزشک نیازی به برش با تیغ جراحی نداشته باشد . مخترع بسیجی همدانی در مورد ویژگی های این دستگاه گفت: استفاده از این دستگاه باعث می شود خطر آسیب دیدگی به سطح قرنیه در حد صفر کاهش یابد و بیمار خون ریزی اکتیو نداشته باشد و بعد از انجام عمل جراحی و با گذشت6 الی 12 ساعت بتواند بدون پانسمان چشم به زندگی روزمره خود بازگردد و پزشک نیز با توجه به ویژگی های این دستگاه می تواند تعداد بیشتری بیمار را در طول روز جراحی نماید و اشتباهات پزشکی نیز در این دستگاه کاهش یابد.

دستگاه میکرومتر ساخته شده توسط مخترع همدانی

محمود آبادی با اشاره به آن که این دستگاه نمونه مشابه داخلی ندارد گفت: میکرومتر تنها توسط چند شرکت اروپایی ساخته می شود و ما برای اولین بار توانسته ایم این وسیله را در کشور تولید نماییم. وی افزود: نکته قابل توجه ای که در مورد نمونه های خارجی این دستگاه وجود دارد آن است که شرکت ها واردکننده به هیچ عنوان خدمات بعد از فروشی به بهانه تحریم به کشورمان انجام نمی دهند اما ما دستگاه های تولید شده خود را به مدت یک سال گارانتی می نماییم و خدمات پس از فروش نیز به مشتریان ارائه می دهیم.

وی در ادامه گفت: علاوه بر آن که موتور تعبیه شده در دستگاه طراحی ما نسبت به نمونه خارجی دارای کیفیت به مراتب بالاتری می باشد ، قیمت آن نیز یک سوم نمونه خارجی می باشد.

ساخت اسپونژ (رکسل) با یک دهم قیمت نمونه های خارجی

محمودآبادی در مورد آخرین دستگاه ساخته شده خود نیز گفت: محصول سوم نیز که برای اولین بار در کشور ساخته شده است اسپونژ (رکسل) می باشد؛ این محصول یک ابزار پزشکی می باشد که در صنعت پزشکی و برای مکیدن مایعات از سطح کره چشم که در عمل های جراحی بکار می رود ساخته شده است. این وسیله از یک نوع پلیمر گیاهی ساخته شده است و با برخورد آب با مایع شستشو بلافاصله مایع را ساکشن کرده و حجم آن 10 برابر می شود از این وسیله برای شفاف و پاک کردن کره چشم جهت شفاف دیدن نوع عمل استفاده می شود و در تمامی جراحی های چشم از جمله لیزیک و کاتاراک (آب مروارید) و ... مورد استفاده قرار می گیرد و نوع وارداتی آن در حال حاضر در ایران مصرف می شود.

قلم های اسپونژ ساخته شده توسط مخترع همدانی

محمودآبادی در مورد ویژگی های اسپونژ ساخته شده خود گفت: یکی از مزیت های این محصول نسبت به نمونه های خارجی گیاهی بودن آن می باشد که این عامل باعث می شود مشکلات زیست محیطی نداشته باشد. دومین ویژگی آن نیز قیمت بسیار پایین آن نسبت به نمونه خارجی آن می باشد به نحوی که هر قلم از نمونه خارجی برای بیمار حدود 1500 تا 2000 هزار تومان هزینه دارد، اما ما توانسته ایم این اسپونژ ها را با کیفیت بالاتر و یک دهم قیمت نمونه خارجی بسازیم؛ وی در ادامه گفت: این وسیله تاییدیه جراحان چشم استان همدان را نیز کسب نموده است.

محمودآبادی در پایان گفت : ما هم اکنون توانسته ایم نمونه های محدودی از این دستگاه ها را تولید کنیم و به صورت آزاد به بیمارستان ها استان به فروش برسانیم و متأسفانه به دلیل نداشتن سرمایه قادر به تولید انبوه آن ها نیستیم. اگر مسئولین حمایت نمایند علاوه بر آن که می توانیم برای جوانان کشور اشتغال فراهم نماییم می توانیم در شرایط کنونی علاوه بر نیاز بازار با صادرات آن ها برای کشور ارز آوری داشته باشیم.

انتهای پیام /

 

زمان انتشار: چهارشنبه ۶ آذر ۱۳۹۸ - ۰۷:۴۰:۰۰

شناسه خبر: 83629

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب