دوشنبه ها با کتاب؛

کتاب معماری سازمانی؛ کتابی برای ایجاد تغییر و افزایش بهره وری

دوشنبه هر هفته با معرفی یک کتاب کاربردی و علمی از جنبه های مختلف مهمان مخاطبانمان هستیم و این هفته کتاب معماری سازمانی را برای کسانی که مایل به ایجاد تغییرات مفید و افزایش بهره وری در ادارات و سازمان های خود هستند ، معرفی خواهیم کرد.

در کشور ما متاسفانه مردم با کتاب ها قهر بوده و به همین سبب سرانه مطالعه بسیار پایین و به اذعان سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در برنامه نگاه و در تاریخ 4 شهریور ماه سال گذشته حدود 12 دقیقه و نیم برای کتابخوانی و حدود 20 دقیقه سرانه مطالعه مجلات، روزنامه‌ها و فضای مجازی هم برای هر ایرانی می باشد که در مقایسه با کشورهای پیشرفته دنیا بسیار کم برآورد می شود . به همین منظور خبرگزاری علم و فناوری در فارس تصمیم بر آن دارد که در هر دوشنبه کتاب هایی را برای مخاطبین خود معرفی نماید تا علاقه مندان با چشمانی باز و با آگاهی کتاب های خود را خریداری و مطالعه نمایند، پس هر دوشنبه با ما باشید در " دوشنبه ها با کتاب  " .

 

در سیزدهمین هفته کتاب  " از خودشناسی تا خود اشتغالی " را  معرفی کردیم و امروز ۱۱ ام آذر ماه ۱۳۹۸ در چهاردهمین هفته دوشنبه ها با کتاب، کتابی تخصصی  را معرفی می نماییم.

 

معرفی کتاب:

 

 کتاب "معماری سازمانی در عمل_ اصول، مفاهیم و دیدگاه ها در تفکر معماری سازمانی" در ۱۴۸ صفحه، در دو بخش و هشت فصل  توسط موسسه فرهنگی هنری دیباگران تهران در سال ۱۳۹۷ انتشار یافته است.

در بخش اول مفاهیم کلان و معرفی اجمالی معماری سازمانی فناوری اطلاعات ( خلاصه معرفی مدیریتی ) و در بخش دوم مباحث، سیر تکاملی تفکر مدیریت فناوری اطلاعات در پارادایم معماری سازمانی ، بررسی می شود.

 نظر به افزایش روزافزون بکارگیری فناوری اطلاعات در سازمان ها و پیشرفت و تغییر سریع این فناوری، مدیریت آن در سازمان های امروزی به یک مبحث راهبردی تبدیل شده است. این فناوری به مثابه شبکه عصبی بدن انسان در تمامی فعالیت های اصلی مدیریت مانند کسب و جمع آوری و ذخیره سازی اطلاعات، تصمیم گیری و ابلاغ قرامین و دستورات، بسیار مثمر ثمر می باشد.

 

هدف از نوشتن کتاب:

* آموزش مفاهیم معماری سازمانی با هدف ایجاد درک صحیح از این تفکر

* معرفی معماری سازمانی به عنوان الگوی مدیریت توسعه فناوری اطلاعات

* مرور سیر تکامل پارادایم مدیریت فناوری اطلاعات در چارچوب های معماری سازمانی

* تبیین جایگاه بهره وری استفاده از فناوری اطلاعات در سازمان ها

* معرفی چارچوب های معماری سازمانی از زکس تا توگف و ارتباط آن ها با هم

* کمک به درک و انتخاب چارچوب مناسب برای کسب و کارهای مختلف

* بیان مطالب با هدف ایجاد درک مناسب و سریع، دو سطح خلاصه مدیریتی و کارشناس فنی

* کمک به تحقق استفاده مناسب و کارای فناوری اطلاعات در سازمان ها

* ارایه راهنمای استفاده از معماری سازمانی برای تحقق سازمانهای الکترونیک و دولت الکترونیک

 

معرفی نویسنده:

 

 دکتر سید رئوف خیامی  متولد ۱۳۴۸ مشهد، عضو هیات علمی دانشکده مهندسی کامپیوتر و فناوری اطلاعات و مدیر ارتباط با صنعت دانشگاه صنعتی شیراز می باشد.

دکتری مهندسی کامپیوتر  گرایش سیستم های نرم افزاری _ رتبه اول دانشگاه شیراز و اولین فارغ التحصیل گرایش سیستم های نرم افزاری و اولین پایان نامه دکترا با موضوع معماری سازمانی فناوری اطلاعات در ایران،کارشناسی ارشد و کارشناسی را نیز با رتبه اول و چهارم دانشگاه شیراز گذرانده است.

وی در طی سالیان اخیر با ارایه دروس مرتبط با معماری سازمانی فناوری اطلاعات و سیستم های اطلاعاتی سازمانی  در دانشگاه های شیراز و صنعتی شیراز، همراه با راهنمایی پایان نامه های متعدد دانشجویی تحصیلات تکمیلی، در آموزش و پرورش نیروهای متخصص و کارآمد در این حوزه اهتمام ورزیده است.

 

مخاطبان کتاب:

همان گونه که در معرفی کتاب مشخص است این مکتوب تخصصی می باشد  و برای مدیران ارشد سازمان ها که مایل به ایجاد تغییرات مفید و افزایش بهره وری در ادارات و سازمان های خود هستند، مدیران فناوری اطلاعات و طرح و برنامه و دانشجویان این رشته می تواند  مفید و مورد استفاده باشد.

 

از مهرآفرین وثوقی

انتهای پیام/

زمان انتشار: دوشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۳:۴۵

شناسه خبر: 83778

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب