مصرف الکل؛یک قدم نزدیک تر به بیماری سرطان! خبرگزاری علم و فناوری - مصرف الکل؛یک قدم نزدیک تر به بیماری سرطان!
تحقیقات جدید محققان نشان می دهد:

مصرف الکل؛یک قدم نزدیک تر به بیماری سرطان!

نتایج جدید ترین بررسی‌ها نشان می دهد که مصرف فقط یک لیوان الکل ممکن است خطر ابتلا به سرطان را در افراد افزایش دهد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان سمنان؛یک باور همیشگی در مورد الکل وجود دارد که آن را دارای مزایا و موثر در طول عمر و سلامتی بیشتر معرفی می‌کند. اما طبق یک پژوهش جدید، نوشیدن حتی یک جرعه الکل نیز سلامتی را به خطر می‌اندازد.

براساس برآوردهای جهانی درمورد وضعیت سلامتی مردم و ارتباط آن با میزان مصرف الکل، این ماده‌ی نوشیدنی در میان دیگر عوامل تهدیدکننده‌ی سلامتی، نقشی برجسته دارد. درواقع، الکل برای افراد بین سنین ۱۵ تا ۴۹ یکی از عوامل اصلی مشکل‌زا به‌شمار می‌رود. نوشیدن الکل، دارای خطر بسیار جدی است.

 تابه‌حال، پژوهش‌های بسیاری درمورد میزان خطرات و مزایای نوشیدن الکل منتشر شده است. قانونی بودن و عادی بودن نوشیدن الکل در برخی جوامع به نسبت مصرف مواد مخدر دیگر، مصرف آن را دارای میزان مزایا و معایب متعادلی عنوان می‌کند.

اما یک ارزیابی جدید برآورد جهانی تاثیر بیماری‌ها در مورد تاثیر الکل در سرتاسر دنیا نشان می‌دهد که نوشیدن حتی یک جرعه الکل منجر به طول عمر نمی‌شود و دارای مزیتی برای سلامتی نیست.

محققان بیش از ۱۲۰ هزار نفر در ژاپن و میزان سرطان آنها را مورد مطالعه قرار دادند؛ آنها دریافتند که خطر ابتلا به هر سرطان با مصرف روزانه یک لیوان نوشیدنی حاوی الکل پنج درصد افزایش یافته است.این بررسی نشان داد، افرادی که هرگز الکل مصرف نکرده‌اند نیز کمترین خطر ابتلا به این بیماری را داشتند.محققان ژاپنی تأکید می‌کنند، مصرف الکل حتی به اندازه کم برای سلامتی افراد تبعات دارد و آنها را درمعض بیماری‌های مختلف قرار می‌دهد.دانشمندان تأکید کردند، افرادی که هرگز در زندگی خود مشروبات الکلی ننوشیده بودند، کمترین احتمال ابتلا به هر نوع بیماری را داشتند.دانشمندان دانشگاه توکیو و دانشگاه هاروارد داده های ۶۳ هزار ۲۳۲ نفر مبتلا به سرطان که الکل مصرف می‌کردند را با همین تعداد فرد سالم مقایسه کردند و درنهایت میان الکل و بروز سرطان یک رابطه تنگاتنگ یافتند.

ماسایوشی زیتسو نویسنده این تحقیق گفت: «در ژاپن علت اصلی مرگ سرطان است و ما شاهد افزایش مصرف الکل میان افراد هستیم».زیتسو تأکید می‌کند:‌ با توجه به آمار فعلی سرطان، ما باید آموزش عمومی را در مورد خطر سرطان مرتبط با مصرف الکل ترغیب کنیم».

بر اساس پژوهش‌های صورت گرفته، الکل عامل اصلی سیروز کبدی و مرگ و میر مرتبط با کبد است؛ سیروز یا تنبلی کبد اختلال جدی، پیش‌رونده‌ و در واقع پاسخ کبد به ضایعاتی است که به آن وارد می‌شود؛ در اثر بیماری‌های مزمن کبدی، بافت جوشگاهی یا فیبروز در کبد ایجاد می‌شود.

گزارش اخیر از برآورد جهانی تاثیر بیماری‌ها (GBD)، نخستین پژوهشی نیست که به چنین نتیجه‌گیری رسیده است. پژوهش‌های پیشین به‌میزان بالایی بر برآوردهای گزارش‌شده از سوی اشخاص و فروش الکل متکی بوده‌اند؛ هر دوی این موارد، بر ارقام واقعی تاثیر سوء می‌گذارند. درامد خانه بازی کودک

اثرات کوتاه مدت مصرف الکل کدامند؟

الکل به سرعت وارد گردش خون شده و خود را به قسمت‌های مختلف بدن می‌رساند. اغلب سیستم‌های بدنی تحت تأثیر قرار گرفته و فعالیت‌شان مختل می‌شود. بسته به میزان مصرف و شرایط فرد مصرف‌کننده، الکل می‌تواند دامنه وسیعی از اثرات کوتاه مدت و فوری را ایجاد نماید. برخی از آن‌ها عبارتند از:

 • شکسته شدن قید و بندها و ناتوانی در جلوگیری از بروز هیجانات
 • سرگیجه و برافروختگی چهره در نتیجه اتساع رگ‌های خونی
 • افزایش ترشح اسید معده
 • اختلال عمومی در کارکرد مغز و دستگاه عصبی
 • ایجاد ناهماهنگی کلی در بدن
 • اختلال در مهارت‌های حرکتی
 • افت سرعت واکنش به محرک‌های محیطی
 • پرخاشگری
 • اختلال عمومی در حواس، تاری دید و تکلم بریده بریده
 • تهوع
 • فقدان هشیاری

اثرات بلندمدت مصرف الکل کدامند؟

برخی از عوارض آسیب‌زا، مانند آنچه که ذکر گردید پس از مصرف و طی دوره کوتاهی رخ می‌دهند. اما دارای عوارضی نیز هست که در طی مصرف بلند مدت این ماده و اغلب به‌صورت تدریجی و شاید طی سال‌ها بروز می‌یابند، مثل: نارسایی‌های کبدی، مشکلات قلبی عروقی، برخی سرطان‌های خاص و غیره.

 الکل، هفتمین عامل در مرگ زودرس و ناتوانی در تمام گروه‌های جمعیتی محسوب می‌شود

آسیب الکل حتی بعداز ترک مصرف

گروه دانشمندان اسپانیایی، آلمانی و ایتالیایی به چنین نتیجه ای رسیده است.سانیاگو کانالس، استاد دانشگاه بارسلون و رهبر گروه دانشمندان خاطرنشان کرد:" ما متوجه شدیم روند تخریب سلول های عصبی انسان مدت شش هفته پس از مسمومیت به خاطر مصرف مشروبات الکلی حتی در صورت امتناع کامل از نوشیدن این مشروبات ادامه پیدا می کند".
دانشمندان پس از مطالعه وضعیت مغز 90 مرد با کمک تصویر برداری ام آرآی (MRI) به دنبال مستی شدید آنها به این نتیجه رسدند که در سلولهای عصبی مغز آنها تغییرات منفی شدید رخ می هد و از جمله استعداد یادگیری و حافظه آنها صدمه می بیند.

همچنین معلوم شد هرچه آدم جوانتر باشد، این آسیب ها بیشتر خواهد بود.

چندی پیش اعلام شد دانشمندان امریکایی در پی یک تحقیقات جدید به این نتیجه رسیده اند که نوشیدن از مقادیر معتدل مشروبات الکلی برای افراد بالاتر از 65 ساله دچار نارسایی قلبی بی ضرر است.

طبق نتایج این تحقیقات می گوید برعکس مصرف مشروبات الکلی تا یک سال امید به زندگی را دراین افراد در مقایسه با افراد سالم افزایش می دهد.

نتیجه گیری

مصرف الکل، به فرهنگ عمیقی در اکثر جوامع تبدیل شده است؛ اما کاهش اثرات مخرب آن بر سلامتی، با آگاهی بیشتر، می‌تواند به بزرگترین چالش زمان ما بدل شود.هرچندجامعه ی ما در مسیر پیشگیری از مصرف الکل تلاش داشته و اقداماتی را نیز برای جلوگیری از آسیب های احتمالی انجام داده است اما کیفیت آموزش و آگاهسازی درست و دقیق در این امر تاثیر بسزایی در کاهش آسیب های اجتماعی و خصوصا مصرف نوشیدنی های الکلی خواهد داشت.

انتهای متن/ص

زمان انتشار: شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۸ - ۰۷:۲۵:۰۰

شناسه خبر: 84273

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب