خبرگزاری علم و فناوری

مهار سیلاب‌ها با مدیریت مخزن سد سفیدرود

میزان آب ذخیره شده در سد سفیدرود نسبت به مدت مشابهش در سال گذشته ۶۵درصد افزایش یافته است.

اختصاصی خبرگزاری علم و فناوری- سدها علاوه بر نقش حیاتی در ذخیره سازی آب برای مصارف متعدد نظیر شهری،‌کشاورزی،‌صنعتی و ...اگر دارای مخزن مناسبی باشند و مدیریت ظرفیت آن ها به درستی صورت گیرد و مقاومت آن ها نیز اصولی مورد آزمایش قرار گرفته باشد، مهارکننده اصلی سیل های ویرانگرند.

بارندگی­‌های شدید روزهای انتهایی سال 97 و ابتدای سال 98   که مطابق آمار رسمی سازمان هواشناسی کشور، در 50 سال گذشته بی­‌سابقه بود، بسیاری از استان های کشور را با سیلاب های شدیدی مواجه کرد. سیلاب هایی که در پی آن بسیاری ها بی خانمان شدند و مزارع و گله های خود را نیز از دست دادند.

در همان بازه زمانی اهالی گیلان در آرامش مشغول کار کشاورزی بودند ومسئولین استانی عنوان نمودند که هیچگونه مشکلی در سد سفید رود از نظر پایداری و همچنین کنترل سیلاب وجود ندارد.

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای گیلان در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری از رشت گفته است:‌ ما مکررا بارش هایی که در بالادست سفید رود اتفاق می افتد و نیز وضعیت سد را مورد رصد قرار می دهیم و به طور معمول ۲۰درصد از ظرفیت سد برای مدیریت به موقع سیلاب ها در نظر گرفته شده است.

مهندس وحید خرمی ‌افزود:‌ دست کم یک میلیارد و 500 میلیون متر مکعب آب ذخیره شده سد سفیدرود صرف کشت برنج از سوی کشاورزان گیلانی می شود و رایزنی ها با سازمان های متبوع برای کاهش مصرف آب در استان نیز صورت گرفته است.

وی مقدار آب ذخیره شده در سد سفید رود را  بیش از  ۶۷۰ میلیون متر مکعب ارزیابی کرد که  نسبت به  مدت مشابهش در سال گذشته ۶۵درصد افزایش یافته است.

زمان انتشار: شنبه ۵ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۸:۲۱:۲۴

شناسه خبر: 85277

کلید واژه‌ها:
دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب