ماده تشکیل دهنده مدال های المپیک ۲۰۲۰ ژاپن مشخص شد خبرگزاری علم و فناوری - ماده تشکیل دهنده مدال های المپیک ۲۰۲۰ ژاپن مشخص شد/ مواد بازیافتی بر گردن برترین های ورزشی+ فیلم و عکس
علم و فناوری گزارش می دهد؛

ماده تشکیل دهنده مدال های المپیک ۲۰۲۰ ژاپن مشخص شد/ مواد بازیافتی بر گردن برترین های ورزشی+ فیلم و عکس

بنابر اعلام کمیته برگزار کننده بازی های المپیک ۲۰۲۰ ، قرار است مدال های برترین ورزشی این دوره از ۸۰ هزار تن تلفن همراه و گجت الکترونیک که از سراسر این کشور جمع آوری و بازیافت کرده اند ساخته شود .

گروه دانش خبرگزاری علم و فناوری سجاد عبدلی ؛ بازی‌ های المپیک تابستانی ، مسابقات چند ورزشی است که به صورت منظم و سازماندهی شده هر ۴ سال یک ‌بار توسط کمیته بین‌المللی المپیک برگزار می‌شود. اولین دوره این مسابقات در سال ۱۸۹۶ در شهر آتن پایتخت کشور یونان گشایش یافته، آخرین دوره بازی ‌های المپیک در ریو دو ژانیرو برگزار شد و قرار است دوره بعدی این مسابقات یعنی المپیک 2020 تا چند ماه دیگر در توکیو برگزار ‌شود. در این مسابقات سه مدال برای سه ورزشکار برتر هر رشته در نظر گرفته شده ‌است، به این صورت که نفر اول مدال طلا، نفر دوم مدال نقره و نفر سوم مدال برنز تعلق می‌گیرد. اما نکته ای که باعث تمایز برگزاری این دوره مسابقات در توکیو شده ، تغییر جنس مدال های می باشد؛ چرا که قرار است ژاپنی ها از مواد بازیافتی الکترتونیکی برای ساخت مدال ها نفرات برتر استفاده نمایند .

بنابر اعلام کمیته برگزار کننده بازی های المپیک 2020 ، قرار است در این دوره پنج هزار مدال به نفرات اول تا سوم هر دسته ورزشی اهدا گردد به همین دلیل مسئولین ژاپنی برای ساخت این تعداد مدال بالغ بر ۸۰ هزار تن تلفن همراه و گجت الکترونیک را از سراسر این کشور جمع آوری و بازیافت کرده اند . در میان انبوه زباله های الکترونیکی بازیافتی برای این منظور، آنطور که در وبسایت نهاد برگزار کننده آمده است تنها ۶ میلیون گوشی موبایل بازیافت شده که البته همگی آن ها نیز از جانب صاحبانشان به نهاد برگزارکننده این رقابت ها اهدا گردیده اند .

بنابر آنچه مسئولین ژاپنی اعلام کرده اند از بازیافت هشتاد هزار تن مواد بازیافتی الکترونیکی مجموعا ۳۲ کیلوگرم طلا، ۳۴۹۲ کیلوگرم نقره و ۲۱۹۹ کیلوگرم برنز به دست آمده است که بعد از پالایش و استخراج آن ها ، از این فلزات در ساخت مدال های نفرات برتر المپیک 2020 استفاده کرده اند .

در وبسایت نهاد برگزارکننده بازی های المپیک آمده است:

« امیدواریم که پروژه ما برای بازیافت قطعات الکترونیک کوچک و تلاش هایمان برای این پروژه زیست محیطی و ایجاد یک جامعه پایدار در نهایت به میراثی برای بازی های المپیک ۲۰۲۰ ژاپن بدل شود. »

به طور حتم حرکت پسندیده ژاپنی ‌ها مورد استقبال ورزشکاران ، مردم و حامیان محیط زیست قرار خواهد گرفت و این روش الگویی مناسب برای دیگر کشور‌ها خواهد شد. مسئولان برگزاری المپیک ۲۰۲۰ توکیو با این اقدام علاوه بر صرفه جویی گسترده مالی، کمک شایان ذکری به کمتر آلوده شدن محیط زیست کردند.

انتهای پیام /

زمان انتشار: یکشنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۲:۲۱

شناسه خبر: 85526

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب