کورناویروس جدید مشابه آنفولانزا نیست/ ۴۱درصد موارد خبرگزاری علم و فناوری - کورناویروس جدید مشابه آنفولانزا نیست/ ۴۱درصد موارد ابتلای شدید کرونا ویروس در افراد زیر ۵۰ سال رخ داده است
استاد کالج دانشگاه لندن؛

کورناویروس جدید مشابه آنفولانزا نیست/ ۴۱درصد موارد ابتلای شدید کرونا ویروس در افراد زیر ۵۰ سال رخ داده است

کروناویروس دقیقاً مثل آنفولانزا نیست، از کرونا ویروس سالمندان در معرض خطر بیشتری قرار دارند، اما موارد جدی در افراد نسبتاً جوان و بدون شرایط قبلی می تواند رخ دهد بطوری که طبق یک مطالعه در چین ۴۱ درصد موارد ابتلای کرونا ویروس جدی در افراد زیر ۵۰ سال رخ داده است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان به نقل از ساینس آلرت، بررسی محققان حاکی از این است که کروناویروس دقیقاً مثل آنفولانزا نیست، از کرونا ویروس سالمندان در معرض خطر بیشتری قرار دارند، اما موارد جدی در افراد نسبتاً جوان و بدون شرایط قبلی می تواند رخ دهد بطوری که طبق یک مطالعه در چین 41 درصد موارد ابتلای کرونا ویروس جدی در افراد زیر 50 سال رخ داده است.

متخصصان با بیان این که تیرکشیدن و درد، گلودرد، تب - اگرچه ممکن است در کسانی که از علائم آنفولانزا رنج می برند هم احساس شود، اما کورو ویروس جدید مشابه آنفولانزای فصلی نیست.

COVID-19، بیماری ناشی از کورو ویروس، در حدود 3.5 درصد از موارد تایید شده مرگبار را نشان می دهد. اما این همان میزان مرگ و میر آن نیست، با توجه به اینکه بسیاری از افراد ممکن است آلوده شوند اما متوجه آن نشوند، مرگ و میر آن به طور قابل توجهی بالاتر از آنفولانزای فصلی است، که به طور معمول 1/0  درصد از بیماران را می کشد.

فرانسوا باللو، استاد زیست شناسی سیستم های محاسباتی در کالج دانشگاه لندن گفت: "هنوز عدم اطمینان زیادی در مورد میزان مرگ و میر COVID-19 وجود دارد و احتمالاً بسته به کیفیت مراقبت های بهداشتی محلی متفاوت است."

"به گفته وی، میانگین آن حدود دو درصد است، که تقریباً 20 برابر بیشتر از بیماری آنفولانزای فصلی است که اکنون در حال گردش است."

 

موارد شدید

اما بعید است خطر واقعی کرونا ویروس همین تلفات باشد. کارشناسان می گویند که سیستم های بهداشتی به راحتی می توانند از تعداد مواردی که نیاز به بستری در بیمارستان دارند- غالباً تهویه وتنفس حمایت کنند.

تجزیه و تحلیل 45000 مورد تأیید شده در چین، که در آن از ابتلا به این بیماری همه گیر گرفته شده است، نشان می دهد که عمده مرگ و میر در میان سالمندان بوده است (14.8 درصد مرگ و میر در بالای 80 سالگی).

اما یک مطالعه دیگر در کشورچین نشان داد که 41 درصد از موارد جدی در بین افراد زیر 50 سال رخ داده است، در حالی که 27 درصد در بالای 65 سالگی است.

جروم سالومون، معاون وزیر بهداشت فرانسه گفت:"درست است كه اگر بزرگتر باشید، در معرض خطر بیشتری قرار دارید، اما موارد جدی نیز در افراد نسبتاً جوان و بدون شرایط قبلی می تواند رخ دهد."

کارشناسان بیماری تخمین می زنند که هر فرد مبتلا به COVID-19 بین 2 تا 3 نفر دیگر را آلوده  می کند.

این میزان تولید مثل دو برابر بیشتر از آنفولانزای فصلی است، که به طور معمول 1.3 فرد جدید را برای هر بیمار آلوده می کند.

 

واکسن / درمان

سالومون گفت: انسان ها بیش از 100 سال با آنفولانزا زندگی کرده اند.

وی گفت: "ما آن را از نزدیک مورد مطالعه قرار داده ایم." "این ویروس جدید از نظر علائم جسمی به آنفولانزا شباهت دارد اما تفاوت های بسیار زیادی وجود دارد."

اول این که عدم وجود واکسن در برابر COVID-19 یا حتی هر نوع درمانی که به طور مداوم مؤثر باشد، وجود دارد.

در حالی که برخی از آزمایشات نشان داده اند که داروهای ضد ویروسی برای موارد جدی امیدهایی دارد و همچنین برخی از آزمایش های تجربی، اما اندازه نمونه آنها بسیار ناچیز است تا به جمع عامه منتقل شود.

صدها نفر از محققان در سرتاسر جهان برای یافتن واکسن COVID-19 به طرز بیهوده ای کار می کنند، اما روند توسعه ماه ها طول می کشد و احتمالاً خیلی زود برای شیوع آن بسیار دیر است.

حتی اگر یک واکسن به طرز معجزه آسایی ساخته شود، دسترسی هر کس به آن چندان آسان نیست. مقامات بهداشتی مرتباً شکایت می کنند که افراد کافی واکسن آنفولانزا را برای مصونیت "ایمنی همگانی" دریافت نمی کنند.

 

شباهت ها

اما کرونا ویروس جدید برخی از خصوصیات را با آنفولانزا به اشتراک می گذارد، خصوصاً اقداماتی که هر یک از ما شخصاً می توانیم برای کاهش سرعت عفونت انجام دهیم:

نترسید، مرتباً دستان خود را با آب و صابون بشویید، از لمس صورت خود خود داری کنید و در صورت بیمار ماسک بپوشید.

چنین اقداماتی می تواند عفونت های جدید را دقیقاً در حد امکان با آنفولانزا، بیماری های معده و سایر بیماری های عفونی محدود کند.

وزارت بهداشت فرانسه می گوید از هر 10 نفر فقط دو نفر بعد از استفاده از حمام دست خود را به طور مرتب شستشو می دهند.

وی افزود: "و تنها 42 درصد از افراد هنگام سرفه یا عطسه ، دهان خود را با آرنج یا بافت می پوشانند."

انتهای پیام/

https://www.sciencealert.com/the-new-coronavirus-isn-t-like-the-flu-but-they-have-one-big-thing-in-common

زمان انتشار: شنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۸:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 86516

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب