از طراحی اتاق ایزوله سازی با تکنولوژی اولتراسونیک خبرگزاری علم و فناوری - از طراحی اتاق ایزوله سازی با تکنولوژی اولتراسونیک تا ساخت محلول ضد عفونی کننده آنتی سپتیک برای مقابله با ویروس کرونا
با حمایت ویژه سازمان بسیج علمی اردبیل محقق شد :

از طراحی اتاق ایزوله سازی با تکنولوژی اولتراسونیک تا ساخت محلول ضد عفونی کننده آنتی سپتیک برای مقابله با ویروس کرونا

سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری سپاه حضرت عباس (ع) استان اردبیل از فناوری های بکار گرفته شده توسط نخبگان و مخترعان استان اردبیل برای مقابله با ویروس کرونا حمایت ویژه می کند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اردبیل؛ فاضل احدی مسئول سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری سپاه حضرت عباس (ع) ستان اردبیل افزود: تاکنون بیش از 200 هزار نفر در جهان به کرونا ویروس که اکنون با نام "کووید ۱۹(19COVID-) شناخته می‌شود، مبتلا شده‌اند و در این میان حداقل ۱۷۰۰ کادر پزشکی نیز مبتلا به آن شده‌اند. تاکنون نزدیک به 10000 نفر بر اثر این ویروس جان خود را از دست داده‌اند.

وی گفت: پس از شیوع ویروس کرونا در بسیاری از کشورهای جهان، فناوری ها در بیمارستان‌ها، ساختمان‌های اداری و فرودگاه‌های سراسر جهان مستقر شده‌اند تا بتوانند به متخصصان در پیشگیری از این بیماری کمک کنند. فناوری هایی را که برای مقابله با ویروس کرونا تا الان توسط شرکت های دانش بنیان و نخبگان استان اردبیل طراحی و بکار گرفته شده اند و مورد حمایت مالی و معنوی سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری استان اردبیل  قرار گرفتند، معرفی می کنیم:

اتاق ایزوله سازی با تکنولوژی اولتراسونیک به منظور جلوگیری از شیوع ویروس کرونا

با شیوع ویروس کرونا در ایران، برنامه‌های جدیدی برای پیشگیری از ابتلا به این ویروس در نظر گرفته شده است. اتاق ایزوله سازی با تکنولوژی اولتراسونیک با مشارکت شرکت های دانش بنیان استان اردبیل طراحی و ساخته شد.

این اتاق در بیمارستان ها جهت ضدعفونی کادر پزشکی و همچنین در نقاط حساس بخش دولتی و خصوصی قابل نصب است و فرد در درون آن کاملا با محلول مورد نظر ضد عفونی می گردد.

کلیه تجهیزات مورد استفاده در این اتاق از داخل کشور تامین شده است.

محلول ضد عفونی کننده آنتی سپتیک برای مقابله با ویروس کرونا

مخترع بسیجی محلول ضد عفونی کننده آنتی سپیک را تولید کرده است که از گسترش و تکثیر این ویروس جلوگیری می کند. ذرات مس دارای یک فعالیت کاتالیزوری بسیار قوی می باشد که می توان آن را به ناحیه سطحی کاتالیزوری بزرگ آنها نسبت داد. زمانیکه به عنوان حامل در ترکیب های آلی مورد استفاده قرار می گیرند، قادر هستند به عملکرد واکنشی بالاتر و زمان واکنشی کوتاه تری برسند. ذرات مس که بسیار کوچک و دارای نسبت سطح به حجم بالایی هستند می توانند به عنوان ضد عفونی کننده عمل کنند. این محلول به علت خواص میکروب کشی بالای فلز مس از نانو ذرات این فلز در این محلول استفاده شده است. ذرات مس به سرعت اسید نوکلئیک ماده ژنتیکی ویروس را نابود می کند و با اینکار از گسترش و تکثیر ویروس جلوگیری می کند.

دستگاه جت پلاسمایی ۱۶ گانه با قابلیت چرخش و روبش در فضا

دکتر ناصر سپهری جوان عضو هیئت علمی دانشگاه محقق اردبیلی و دانشجوی دانشگاه دولتی مسکو در رشته فیزیک پلاسما و مخترع بسیجی موفق به طراحی دستگاهی شده است که با خروجی 16 گانه پلاسمایی که قابلیت چرخندگی نیز دارد قادر به استرلیزاسیون سطوح حساس ْ درمان زخم های مزمن دیابتی کنترل و درمان عنواع مختلف سلول های سرطانی و ... می باشد.

این دستگاه قادر به دوران حول مرکز خود است که این نیز بر قابلیت تاثیر گذاری پلاسما روی نمونه­­ های مختلف بیولوژیکی است. این دستگاه برای استریل کردن تمامی سطوح از انواع ویروس ها به کار می رود.

ساخت دستگاه پدالی و تمام مکانیکی شستشو کننده دست و ضد عفونی کننده محیط

بهترین روش برای مقابله با ویروس کرونا شستشوی مرتب دست ها و ضد عفونی مکان ها می باشد.

جاوید پرسیاوش مخترع بسیجی و عضو مرکز رشد دانشگاه محقق اردبیلی، به منظور جلوگیری از شیوع بیماری کرونا و بیماری های واگیردار دستگاه پدالی و تمام مکانیکی شستشو کننده دست و ضد عفونی کننده محیط را برای اولین بار در کشور و حتی در جهان طراحی و ساخته است.

این دستگاه با هدف کاهش شیوع بیماری های واگیردار در اماکن عمومی و خصوصی و مانع استفاده از وسایل دکمه ای شستشو کننده مانند انواع جا مایع ها ساخته شد و بدون دخالت دست کار می کند و تنها با فشار دادن پا بر روی پدال دستگاه مایع دستشویی و ضدعفونی بر روی دست سرازیر می شود.

این دستگاه با حمایت سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری استان در سپاه حضرت عباس علیه السلام، در مراکز عمومی و اداره های استان اردبیل نصب شده است و به چند استان دیگر نیز ارسال شده است.

دمنوش و بخور گیاه دارویی میخک

مخترع بسیجی مهندس جواد عابدی به منظور مبارزه با بیماری کرونا طرح دمنوش و بخور گیاه دارویی میخک را ارائه داده است. این گیاه و خواص دارویی آن به شدت خاصیت ضد ویروسی داشته و از عفونت ریه جلوگیری می کند. این طرح به مقامات مسئول ستاد مبارزه با کرونا ارسال شده و منتظر جواب و بررسی نهایی در آزمایشگاه معین بهداشت و دارو می باشد.

محلول ضدعفونی کننده گیاهی چند منظوره

مخترع بسیجی خانم مندس فرزانه پور حبیب جهت مقابله با ویروس کرونا طرح محلول ضدعفونی کننده گیاهی چند منظوره را ابداع و ارائه داده است. این محصول از ترکیب عصاره چند گیاه دارویی درست شده و خاصیت آنتی ویرال دارد و  این محلول به قرارگاه زیستی دانشگاه بقیه الله ارسال شده است و در حال آزمایش می باشد.

داروی استنشاقی گیاهی برای درمان عفونت ویروسی

گیاهان دارویی در طب سنتی برای درمان انواع بیماری ها از جمله بیماری های عفونی بکار می روندبا توجه به اینکه درمان عفونت های ویروسی با داروهای شیمیایی موجود به علت پیدایش مقاومت دارویی در ویروس ها معمولا با مشکلاتی روبرو می شود، نیاز مبرم به داروهای ضد ویروسی نوین همیشه احساس می شود. پژوهش های نوین نشان داده اند که برخی از گیاهان دارویی که در پزشکی سنتی مورد استفاده قرار می گیرند اثرات ضد ویروسی دارندعصاره برخی از گیاهان بعنوان عوامل ضد ویروسی توصیف شده اند بویژه اثرات ضد ویروسی چندین نوع از فلاونوئیدها، آنتراکینونها و مشتقات آنها مورد بررسی قرار گرفته اند. به عنوان مثال نشان داده شده است آنتروکینونهایی که استخلاف پلی فنلی یا پلی سولفونات دارند آنزیم رونوشت بردار معکوس 0 -HIV را مهار می کنند.

شرکت آرتا نوش دارو با توجه به پیشینه خود در زمینه تحقیق در مورد بیماری های ویروسی و عفونی با ارائه طرحهای موفقی مانند ترکیب گیاهی نوزاویت، ساپوژکس و رنیفیکس و داشتن تیم مجرب و متخصص با توجه به تحقیق گسترده ای که بر روی بیماری های ویروسی داشته است ترکیب گیاهی کروناساید را تولید کرده است که میتواند در کنترل و درمان ویروس کرونا مؤثر باشد.

افشین کرمی مخترع بسیجی و مدیرعامل شرکت گفت: با توجه به پیشینه تحقیقات شرکت در زمینه بیماری های تنفسی طیور که موفق به تولید داروی گیاهی فرموله شده برای طیور به صورت استنشاقی شده بود ساختار دارو به نحوی طراحی شد که استنشاقی باشد. کنترل و درمان بیماری هایی مانند نیوکاسل، آنفلوانزا برونشیت و CRD و به صورت استنشاقی نسبت به روش های دیگر بهتر می باشد.

 

 

زمان انتشار: شنبه ۲ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 86695

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
نظرات ارسال شده :
تعداد نظرات : ۲ نظر
محمدیان
۰ مخالف          ۰ موافق
سه شنبه ۵ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۳:۰۹:۲۳

سلام وقت بخیر خسته نباشید . از کجا این مخترع تولید محلول آنتی سپتیک را می توان پیدا کرد

صالح فرهادی اجرلو عضو هیات علمی دانشگاه ازاد واحد کرمی
۰ مخالف          ۰ موافق
شنبه ۲ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۹:۰۳

از مسول محترم بسبج اساتید استان اردبیل تشکر می‌کنیم که نسبت به اختراعات و ابتکارات اساتید بسیجیانم از نحوه ایزوله اتاق پزشکان و دستگاه نگهدارنده ضد عفونی درجهت مبارزه با ویروس کرونا کووید۱۹ در سایت گذاشته اند امید است اختراعات این درشرکت ها ثبت شود .

اشتراک گذاری مطالب