آیا کروناویروس بعد از قله های همه گیر برمی گردد؟

محققان با طرح این سوال که آیا کروناویروس می تواند بعد از قله های همه گیر برمی گردد، معتقدند برای درک پیچیدگی چگونگی تکامل اپیدمی ها، لازم است که به دوره پس از جنگ جهانی اول برگردیم، زمانی که آنفولانزای اسپانیا در سه موج، نزدیک به ۵۰ میلیون نفر را بیش از خود جنگ بزرگ کشت و سپس ناپدید شد.

 به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان به نقل ازساینس آلرت، محققان با طرح این سوال که آیا کروناویروس می تواند بعد از قله های همه گیر برمی گردد، معتقدند برای درک پیچیدگی چگونگی تکامل اپیدمی ها، لازم است که به دوره پس از جنگ جهانی اول برگردیم، زمانی که آنفولانزای اسپانیا در سه موج، نزدیک به 50 میلیون نفر را  بیش از خود جنگ بزرگ کشت و سپس ناپدید شد.

مانند موج جذر و مد غول پیکر، همه گیری COVID-19 در حال ضرب و شتم سیستم های بهداشتی چندین کشور اروپایی است، و باعث می شود تا کارشناسان تلاش کنند تا بدانند چه زمانی به اوج خود خواهد رسید.

پیامد این "سونامی"، همانطور که کارمندان بهداشت ایتالیایی از آن نام برده اند، چه خواهد بود؟ بازگشت عمومی و بازگشت به عادی بودن ، یا عودهای منظم که بیمارستانها را تحت الشعاع قرار می دهد؟

آرامش قبل از طوفان؟

به نظر می رسد این موج قبلاً در چین فروکش کرده است، جایی که اولین بار coronavirus جدید در اواخر سال گذشته آغاز شد: طی روزهای اخیر هیچ پرونده محلی جدید ثبت نشده است.

اما آنتوان فلوئول، متخصص بهداشت عمومی و اپیدمیولوژیک فرانسه در مجله پزشکی لانست از این خبر که هنوز وضعیت بدتری به وجود نیامده است، تعجب می کند.

چین تاکنون می توانست "موج هلالی را تجربه کرده است، از اصطلاحات وام گرفته شده از کسانی که سونامی ها را مطالعه می کنند، استفاده کند، و آیا هنوز موج بزرگی در راه است؟"

برای درک پیچیدگی چگونگی تکامل اپیدمی ها، لازم است که به دوره پس از جنگ جهانی اول برگردیم، زمانی که آنفولانزای اسپانیا در سه موج، نزدیک به 50 میلیون نفر را - بیش از خود جنگ بزرگ کشت و سپس ناپدید شد.

این سوال که چرا ریاضیدانان را عذاب داده است. در اواخر دهه 1920 ویلیام اوگلیوی کرماک و اسکاتلند و اندرسون گری مک کندریک مدلهایی را برای درک پویایی اپیدمی ایجاد کردند.

 

 

آستانه مصونیت

کرماک و مک کندریک کشف کردند که همه گیر بیماری پایان نمی یابد زیرا از بین افراد آسیب پذیر خارج می شود، اما به دلیل افزایش تعداد عفونت ها، به آستانه ای به اصطلاح "ایمنی گله" افزایش می یابد.

فلائو ، رئیس انستیتوی بهداشت جهانی دانشگاه ژنو گفت: "ایمنی گله، نسبت افرادی است که علیه ویروس ایمن سازی می شوند (چه از طریق عفونت یا واکسیناسیون در صورت وجود) که برای رسیدن به هرگونه خطر به تجدید حیات باید دست یابند."

این نسبت به سهولت انتقال ویروس از فرد آلوده به فرد سالم بستگی دارد.

هرچه این بیماری مسری تر باشد، تعداد افراد واکسینه شده بیشتر است تا جلوی آن را در مسیرهای خود بگیرند.

 

وی گفت ، برای COVID-19 "بین 50 تا 66 درصد از افراد آلوده باید وجود داشته باشد و از آن پس ایمنی برای از بین بردن بیماری همه گیر استفاده شود."

 

سطح آلودگی به خودی خود بسته به نوع اقدامات پیشگیرانه مانند قرنطینه، محاصره و همچنین شرایط بالقوه آب و هوا در معرض تغییر است.

وی گفت: اگر از یک فرد آلوده به طور متوسط کمتر از یک شخص دیگر آلوده شود "، بیماری اپیدمی به پایان می رسد".

" خیزها"

اما این لزوماً خاتمه بیماری همه گیر نیست، که ممکن است فقط در حال وقفه باشد، زیرا او معتقد است که "در حال حاضر در چین و کره جنوبی در حال انجام است".

وی گفت: از آنجا كه اقدامات بهداشتی در طی یك اپیدمی فقط موقتی است "و هنگامی كه آنها را شل می كنید، همه گیری دوباره آغاز می شود بنابراین تا رسیدن به سیستم ایمنی گله موقت، گاهی اوقات در طی چند ماه یا سال طول می کشد"

پروفسور فرانسوا بریکر رئیس سرویس بیماریهای عفونی بیمارستان پیتی سلپتریایر در پاریس، نیز درباره "احیای احتمالی" هشدار داد.

وی به AFP گفت: "ظهور COVID-19 امكان پذیر است و سرانجام تجدید فصلی خواهد بود."

شارون لوین، یک متخصص بیماریهای عفونی استرالیا، در مورد احتمال بازگشت نیز تعجب می کند: "آیا این باز خواهد گشت؟ ما نمی دانیم."

با این حال ، وی گفت که SARS  (سندرم شدید تنفسی حاد شدید) ، همچنین یک تاج ویروس، پس از کشته شدن 774 نفر در 2002 و 2003، به دنبال اقدامات شدید دوردستی اجتماعی ناپدید شد.

توسعه واکسن و توزیع جهانی آن، که صنعت داروسازی قول داده است ظرف 12 تا 18 ماه از آن تحویل دهد، چشم انداز اصلی را تغییر خواهد داد.

انتهای پیام/

https://www.sciencealert.com/what-happens-after-the-coronavirus-peaks

زمان انتشار: چهارشنبه ۶ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۳:۳۸:۴۰

شناسه خبر: 86828

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب