یک روانشناس و مشاور در گفتگو با علم و فناوری مطرح کرد؛

خانواده های داغدار کرونا را به نمونه آزمایشگاهی بدل نکنید

یک روانشناس و مشاور با بیان اینکه خانواده هایی که بر اثر کرونا عزیز از دست داده اند این روزها آماج سوالات دیگران قرار دارند، گفت: در اوضاع فعلی آنان را به نمونه های آزمایشگاهی برای کسب اطلاعات بیشتر تبدیل نکنید.

سعید فردی، روانشناس و مشاور در گفتگو با خبرگزاری علم و فناوری از گیلان، گفت: خانواده هایی که بر اثر کرونا عزیز از دست داده اند این روزها آماج سوالات از دیگران قرار گرفته اند که این امر بر بار مصیبتشان می افزاید.

وی با اشاره به اینکه درست نیست طی تماس های تلفنی که با آنها گرفته می شود درباره اینکه چطور مبتلا شد، آیا بیماری زمینه ای دیگری داشت یا نه و ... سوال شود، افزود: متاسفانه بخشی از مراجعان ما را خانواده هایی تشکیل می دهند که عزیز از دست داده اند، آن ها می گویند دوستان و آشنایان وقتی با ما تماس می گیرند می گویند چرا مواظب نبودید، چرا این بیماری را ساده انگاشتید، و این عبارات روی دوشمان سنگینی می کند که نکند ما ناقل بودیم و عزیزمان از دست رفته است.

این روانشناس می افزاید: پرسیدن در باره اینکه عزیزازدست رفته چگونه دفن شده، شما در چه فاصله ای از  وی قرار داشتید، آیا شما سالمید یا نه، هیچ کمکی به خانواده متوفی نمی کند و فقط بر بار مصیبت های آنان می افزاید.

فردی با تاکید بر اینکه زمانی که گواهی فوت بر اثر کرونا صادر می شود تمامی اقدامات بعدی به درستی صورت خواهد گرفت، اظهار می دارد: خانواده روند غربالگری و قرنطینه را انجام خواهند داد و دفن نیز اصولی انجام می شود بنابراین بهتر است به جای اینکه متوفی و خانواده آنان را به نمونه آزمایشگاهی بدل کنیم که اطلاعات خود را تکمیل کنیم، با تماس های تصویری و ارتباط مجازی با آنان تلاش کنیم تا از اندوهشان بکاهیم.

وی با اشاره به اینکه با دادن روحیه به خانواده های داغدار غم از دست دادن عزیزشان را کمرنگ کنیم، می گوید: ما می توانیم با برگزاری پویش های مجازی ختم قرآن یا صلوات و انتشار آن برای خانواده داغدار به آن ها ثابت کنیم که به فکرشان هستیم و ناگزیریم که از آن ها دور باشیم و مرهمی بر زخم این عزیزان باشیم.

انتهای پیام

زمان انتشار: شنبه ۲۳ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۹:۴۰:۲۴

شناسه خبر: 87173

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب