توسعه واکسن مصنوعی امید تازه‌ای برای شکست دادن کروناست!

واکسن ها در حقیقت فرایند شبیه سازی بیماری در بدن برای تولید پادتن توسط سیستم ایمنی بدن هستند. واکسن‌ها یکی از موثرترین راه‌ها برای جلوگیری از شیوع بیماری‌های عفونی هستند. آن‌ها موجب می‌شوند تا سیستم ایمنی پادتن‌هایی تولید کند که از بدن در مقابل عفونت محافظت می‌کند. با این وجود، ما هنوز واکسن‌های موثر برای بیماری‌های مهم زیادی مانند آنفولانزا و تب دنگی نداریم.

واکسن‌ها یکی از موثرترین راه‌ها برای جلوگیری از شیوع بیماری‌های عفونی هستند. آن‌ها موجب می‌شوند تا سیستم ایمنی پادتن‌هایی تولید کند که از بدن در مقابل عفونت محافظت می‌کند. با این وجود، ما هنوز واکسن‌های موثر برای بیماری‌های مهم زیادی مانند آنفولانزا و تب دنگی نداریم. هنگامی که واکسنی به‌درستی عمل نمی‌کند، فرض بر این است که پادتن‌های تولیدشده از نوع اشتباهی هستند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از مدیکال اکسپرس، محققانی در دانشکده‌ی پلی‌تکنیک «لوزان» به سرپرستی «برونو کوریا»، استاد آزمایشگاه طراحی پروتئین و مهندسی ایمنی، راهبردی را اتخاذ کرده‌اند برای طراحی پروتئین‌های مصنوعی که به‌دقت به سیستم ایمنی بدن دستور می‌دهند که کدام پادتن را بسازد. این تیم با استفاده از روش‌های محاسباتی پروتئین‌های مصنوعی طراحی کرده است. آن‌ها الگوریتم طراحی پروتئینی به‌نام «توپوبیلدر» ساخته‌اند که اجازه می‌دهد پروتئین‌ها را به‌صورت مجازی مانند قطعات لگو بسازند. این پروتئین‌ها در طبیعت یافت نمی‌شوند.

طراحی واکسن از پروتئین‌های مصنوعی چگونه است؟

تیم کوریا بر روی طراحی پروتئین‌هایی تمرکز کرده است که منجر به تولید واکسنی برای «ویروس سین‌سیشیال تنفسی» می‌شود که عامل عفونت‌های شدید ریوی و بستری شدن برای کودکان و سالخوردگان است. این پروتئین‌های مصنوعی در آزمایشگاه تولید شده و سپس بر روی حیوانات آزمایش شده است.

کوریا می‌گوید: «یافته‌های ما شگفت‌انگیز هستند زیرا نشان می‌دهند که روزی می‌توانیم واکسن‌هایی طراحی کنیم که ویروس‌های خاصی را دقیق هدف قرار می‌دهند. البته هنوز راه زیادی را در پیش داریم و این اولین گام است.» این روش بجز تقویت سیستم ایمنی کاربردهای دیگری نیز دارد؛ می‌توان از این روش در شاخه‌های مختلف بیوتکنولوژی برای گسترش بازه‌ی ساختاری و کاربردی پروتئین‌های طبیعی استفاده کرد.

پادتن یا آنتی‌کر یا آنتی‌بادی نوعی پروتئین است که در دستگاه ایمنی بدن، در پاسخ به حضور آنتی‌ژن خاصی، تولید می‌شود و در خون به گردش درمی‌آید یا در محل تولید باقی می‌ماند تا به آنتی‌ژن (معمولاً اجسام بیگانه همچون باکتری و ویروس ولی گاه حتی بافت طبیعی بدن یا یک ماده غذای است) حمله‌ور شود و آن را بی‌زیان سازد. هر پادتن یک آنتی‌ژن ویژه را هدف خود تشخیص می‌دهد. پادتن‌ها از پلاسموسیت‌ها ترشح می‌شوند؛ و به ایمنی هومورال مربوط است. پس از برخورد لنفوسیت B با آنتی‌ژن خاص خود، تقسیم شده و سلول B خاطره و پلاسموسیت به وجود می‌آورند. سلول‌های خاطره همواره در کمین هستند تا در صورت برخورد مجدد با همان آنتی‌ژن با سرعت بیشتری تقسیم شوند.

انتهای پیام/

تیمور خسروی

زمان انتشار: جمعه ۲ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۱:۳۷

شناسه خبر: 88026

کلید واژه‌ها:
دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب