آیا لمس نکردن سر و صورت برای شما هم دشوار است؟ خبرگزاری علم و فناوری - آیا لمس نکردن سر و صورت برای شما هم دشوار است؟

آیا لمس نکردن سر و صورت برای شما هم دشوار است؟

درحالی‌که هنوز راه مؤثری برای مواجهه با شیوع گسترده ویروس کرونا یافت نشده است، کارشناسان می‌گویند بهترین روش جلوگیری از انتقال این ویروس رعایت فردی و دست نزدن به دهان، بینی و چشمان است. راهی که در ابتدای امر ساده به نظر می‌رسد اما کمتر کسی است که بتواند در مقابل وسوسه دست زدن به صورتش مقاومت کند.

با گسترش ویروس کرونا جدید در سرتاسر جهان، مردم باید در فاصله 1.8 متری از یکدیگر قرار گیرند، دستان خود را مرتب بشویند و از لمس صورت خود پرهیز کنند. اما یک عادت رفتاری باعث شده بسیاری در همه گیری کروناویروس یک سوال مهم از خود بپرسند: چرا لمس نکردن سر و صورت تا این اندازه دشوار است؟

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از لایوساینس، نادیده گرفتن خارش بینی یا مو در چشمان شما سخت‌تر از آنچه میگویند است. برای مثال حتی دانشجویان دانشکده پزشکی که در زمینه پیشگیری از بیماری‌های عفونی آموزش دیده اند، طبق یک مطالعه 23 بار در ساعت در طول سخنرانی صورت خود را لمس‌کردند.

چرا لمس‌نکردن صورت دشوار است؟

روانشناس سرشناس «کوین چاپمن» بنیانگذار و مدیر مرکز اضطراب و اختلالات ایالت «کنتاکی» میگوید: «این یکی از رایج‌ترین عادت‌هایی است که در هر انسانی وجود دارد. به افراد آموخته می شود که اغلب با چهره خود در تماس باشند، مثلا با استفاده از آرایش، مسواک و نخ دندان کشیدن یا ریختن موهایشان روی صورت. این روش‌ها البته خطر کمتری برای صورت شما دارند تا مثلا مانند مالیدن چشم‌هایتان در یک فروشگاه موادغذایی پر از میکروب.

این گرایش فقط مربوط به تکرار نیست بلکه از روی غرور نیز است. این که اطمینان حاصل کنیم چهره‌ی ما به شکلی مشخص به صورت عمومی ظاهر می‌شود. مثلا غذای اطراف دهان می‌تواند نشان دهد كه شخص به ظاهر خود اهمیت نمیدهد. لمس صورت آنها به افراد اجازه می دهد تا ظاهر خود را تنظیم كنند و همچنین به دیگران نشان می‌دهند كه خودآگاه هستند.

اگرچه لمس کردن صورت عادت بدی است، اما برای افرادی که اضطراب دارند بسار سخت به نظر میرسد. خوشبختانه لمس کردن صورت شما اصلی‌ترین راه آلوده‌شدن افراد به ویروس کرونا نیست. با این وجود محققان توصیه می‌کند که بینی، دهان و چشم خود را لمس نکنید زیرا ویروس به این روش نیز میتواند گسترش یابد. در صورت لمس سطح آلوده، به یاد داشته باشید که دستان خود را با آب و صابون تمیز کنید یا از ضدعفونی کننده‌دست استفاده کنید.

کوین چاپمن، روانشناس و رئیس مرکز اختلالات مربوط اضطراب رفتاری، می‌گوید میل دست زدن به‌صورت یک عادت به‌شدت طبیعی انسانی است چرا که لمس صورتتان به‌صورت ناخودآگاه این پیام را ارسال می‌کند که شما در مقابل افراد دیگر یک وجود مجزا هستید و نسبت به آن آگاهی دارید. دکتر چاپمن در توضیح این مطلب می‌گوید: خویشتن‌آگاهی در جمع معمولاً به این مسئله برمی‌گردد که خودمان را از نگاه دیگران و در روابط روزمره با آن‌ها چگونه می‌بینیم. به‌طور طبیعی ما برای پی بردن به احساسات بقیه به‌صورت آن‌ها نگاه می‌کنیم. درنتیجه لمس صورت ممکن است به حساسیت غریزی ما در توجه به این بخش از بدن نیز بازگردد.

یک پژوهش که در سال ۲۰۱۴ انجام شده است نشان می‌دهد لمس صورت در تنظیم استرس و شکل‌گیری خاطره مؤثر است.

انتهای پیام/

تیمور خسروی

زمان انتشار: شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۱:۱۳

شناسه خبر: 88099

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب