خبرگزاری علم و فناوری

در گفتگو با علم وفناوری مطرح شد؛

ساخت دستگاه امحاکننده نیدل در شیراز

معین جهرمی گفت: به کمک دستگاه مذکور، کلیه زباله های عفونی و آلوده از جمله انواع تزریقات را به یک زباله عفونی معمولی و کم خطر تبدیل می کند.

حسین معین جهرمی، تکنسین اورژانس فارس در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری در شیراز با اشاره به اختراع جدید خود اظهار داشت: یکی از مشکلات پرستاران، کادر درمان و پاکبانان شهرداری ها جمع آوری و تفکیک زباله های عفونی و بیمارستانی می باشد که عموما پر از مواد و وسایل تیز، برنده و آلوده هستند .

وی ادامه داد: یکی از بزرگترین خطراتی که پرسنل درمانی در پیش بیمارستانی و بیمارستانی را تهدید می کند، احتمال برخوود سوزن الوده به افراد به اصطلاح نیدل استیک شدن می باشد لذا بران شدیم تا وسیله ای طراحی کنیم که این خطر را به مقدار قابل توجهی برای پرسنل درمانی کم کند .

این مخترع جوان همچنین گفت: به همین دلیل به فکر طراحی و ساخت دستگاهی برای مرتفع کردن این مشکل افتادیم که با کمک و راهنمایی دکتر جنگجو، از اساتید دانشگاه علوم پزشکی شیراز به این مهم دست یافتیم .

معین جهرمی در مورد دستگاه خود بیان داشت: به کمک دستگاه مذکور، کلیه زباله های عفونی و آلوده از جمله انواع تزریقات را به یک زباله عفونی معمولی و کم خطر تبدیل می کند .

وی افزود: این وسیله بگونه ای طراحی و ساخته شده است که در کلیه مراکز درمانی، پزشکی و بهداشتی اعم از اورژانس تا بیمارستان ها و مطب ها قابلیت استفاده دارد .

تکنسین مرکز فوریت های پزشکی فارس تصریح کرد: طی تحقیقات ما این وسیله با این ویژگی ها هیچ نمونه خارجی ندارد و برای اولین بار توسط ما در شیراز ساخته شده اشت این وسیله دستگاه امحا کننده نیدل نامگذاری شده و به شماره 100481 در اداره ثبت طرح ها ، شرکت ها و مالکیت های صنعتی به ثبت رسیده است .

وی درخصوص نحوه کارکرد دستگاه امحا کننده نیدل عنوان کرد: این دستگاه یک وسیله ای مکانیکی است که با قرار گرفتن سرسوزن درون ان سرسوزن قفل شده و با فشردن شاسی،  دستگاه سرسرزن را از پایه جدا می کند نیدل الوده درون کارتیج دستگاه قرار می گیرد .

معین جهرمی در پایان گفت: امیدوارم در آینده ای نزدیک و با صورت پذیرفتن حمایت های لازم، این دستگاه به تولید انبوه رسیده، تجاری شده و حتی به صادرات نیز برسد .

 

گفتگو از احسان ایوبی

انتهای پیام/

زمان انتشار: شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۹:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 88108

مطالب مرتبط :
زباله های بیمارستانی

علم و فناوری گزارش می دهد

بلای خاموش خطرآفرین برای سلامت جامعه/ چرا پزشکان زیر بار قانون نمی روند؟

پسماند شاید مانند آلودگی هوا یا آلودگی آب، نمود روشنی نداشته باشد اما می ‌تواند یک بلای خاموش باشد که در بلند مدت آثار خود را بر محیط زیست و سلامت نشان دهد.

۰

ساخت دستگاه شبیه ساز جراحی های میکروسکوپی اعصاب و عروق

هدف ما حضور در بازار های بین المللی و با توجه به نداشتن هیچ نمونه خارجی برای این محصول، در حال برنامه ریزی برای حضور در بازار های بین المللی و ارز آوری برای کشور هستیم.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب