توسط نوجوان مخترع ایلامی صورت گرفت :

ساخت ماشین ضدعفونی کننده دست ساز

محمدرضا موسی زاد مخترع ایلامی : از زمان آغاز شیوع ویروس کرونا در استان ، همواره مشاهده می کردم که دستگاههای خدمات رسان جهت کار و فعالیت در مناطق کم عرض با مشکل مواجه می شدند و این مشکل ، بنده را به این تفکر واداشت تا به ساخت دستگاهی ویژه حمل و نقل بپردازم که ضمن داشتن قابلیت گندزدایی و ضدعفونی این مناطق ، از مزیت کم مصرف بودن و کم هزینه بودن برخوردار باشد .

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان ایلام ، بسیاری از نهادهای خدمات رسان از جمله شهرداری ، جهت جمع آوری زباله های شهری ، ضدعفونی کردن معابر ، پارک ها و کوچه ، پس کوچه های کم عرض با خودروهای بزرگ با مشکلاتی مواجه هستند و این امر سبب نارضایتی ساکنان این محلات و به تبع آن استفاده از امکانات دستی برای رفع این مشکلات خصوصاً در شرایط کرونایی شده است.

محمدرضا موسی زاد نوجوان 17 ساله ایلامی که در رشته ی ریاضی فیزیک دوم متوسطه مشغول به تحصیل است ، با داشتن چنین دغدغه هایی ، ماشینی ساخته که ضمن استفاده آسان در مناطق پر خطر و صعب العبور ، این قابلیت را دارد که در امر ضد عفونی کردن شهر و مناطق باریک و کم عرض به شهروندان در مواقع حساس و پرخطر خدمت رسانی کند .

وی که با وجود داشتن سن پایین ، از بهره ی هوشی بالایی در امورات الکترونیک و مکانیک برخوردار است ، در بازه زمانی کوتاه علاوه بر این وسیله ی ابتکاری ، توانسته است وسایلی همچون ماکت جرثقیل ، دزدگیر کم هزینه و دستگاه روشن خاموش کردن پمپ سه فاز و تک فاز با ریموت تا برد 110متر و بسیار کم هزینه را نیز طراحی کند .

موسی زاد در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری استان ایلام در خصوص ماشین دست ساز ضدعفونی با عنوان برنا موتور 150cc عنوان کرد : از زمان آغاز شیوع ویروس کرونا در استان ، همواره مشاهده می کردم که دستگاههای خدمات رسان جهت کار و فعالیت در مناطق کم عرض با مشکل مواجه می شدند و این مشکل ، بنده را به این تفکر واداشت تا به ساخت دستگاهی ویژه حمل و نقل بپردازم که ضمن داشتن قابلیت گندزدایی و ضدعفونی این مناطق ، از مزیت کم مصرف بودن و کم هزینه بودن برخوردار باشد .

اتکا به خداوند و همیاری خانواده رمز موفقیتم بوده است

نوجوان نخبه ایلامی ، با بیان اینکه در طول مدت قریب به 4 ماه با کمترین و پیش پا افتاده ترین امکانات  و تجهیزات موفق به ساخت این دستگاه شده است اظهار کرد : این دستگاه قابلیت جابجایی اجسام با سرعت 60 الی 70 کیلومتر را دارد و در صورت حمایت مسئولان متولی امر نخبگان ، می توانم قابلیت ها ، مزیت ها و سرعت آن را ارتقاء دهم  .

موسی زاد خانواده را تنها مشوق و حامی خود برشمرد و ابراز کرد :  تمام امکانات اولیه این اختراع توسط پدرم فراهم شد و می توانم ابراز کنم که هرجا از ایشان مدد خواسته ام ، با اتکا به خداوند متعال و تلاش های شبانه روزی خودم در آن کار موفق بوده ام .

نیازمند حمایت مسئولان هستم

نوجوان ایلامی ، که اکنون در حال انجام کارهای ثبت اختراع و تائیدیه علمی ماشین دست ساز ضدعفونی برنا است از انتظارش از مسئولان سخن گفت و اظهار کرد : برای ارتقاء توان تخصصی این دستگاه نیازمند همیاری مسئولان هستم و در این راستا از مسئولان می خواهم تا با حمایت های مادی ، معنوی و تجهیزاتی ، زمینه را برای ساخت این اختراع فاخر در استان فراهم آورند.

بیانات رهبری سرلوحه کار نخبگان قرار گیرد

وی ادامه داد : هرگاه به بیانات مقام معظم رهبری توجه می کنم متوجه می شوم که ایشان چندین سال است که توجه خاصی به نخبگان دارند و همواره اعلام قاطع خود را از نخبگان ابراز داشته اند ، به نحوی که برای دومین سال متوالی بر تولید و تسریع در روند این پدیده تاکید دارند، پس همه نخبگان وظیفه دارند تا با تولیدات مبتنی بر دانش و بینش ، به ساخت محصولاتی با کیفیت تر و مدرن تر از سایر کشورها بپردازند.

موسی زاد در پایان اظهارات خود با قدردانی از سازمان بسیج علمی و پژوهشی استان ایلام در راستای مشاوره و همیاری ایشان عنوان کرد : این اختراع یک  نمونه ی اولیه است که با امکانات پیش و پا افتاده  و البته آهن آلات اسقاطی ساخته شده که در صورت داشتن حامی مالی می توانم آن را ارتقاء داده و ظرفیت قدرت ، حمل و سرعت آن را افزایش دهم.

انتهای پیام

خبرنگار : فرشته نیازی

زمان انتشار: سه شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۷:۴۵:۰۰

شناسه خبر: 88132

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب